Atayurt Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 5,61 / Satış: 5,63
€ EURO → Alış: 6,43 / Satış: 6,45

SON DAKİKA

24 HAZİRAN, MİLLET İTTİFAKI

Halil Yılmaz
Halil Yılmaz
  • 11.05.2018
  • 162 kez okundu

“Dağ başını duman almış/ Gümüş dere durmaz akar / Güneş ufuktan şimdi doğar / Yürüyelim arkadaşlar…” Ali Ulvi ELÖVE
Bu dizeler, Mustafa KELAL’in19 Mayısta Samsun’a çıkışından Ankara’ya gelinceye kadar ve Kuvayi Milliye – İstiklâl Savaşı boyunca ağzından düşürmediği bir marştır.Bu marş, Anadolu’ya ve Türk Milletine egemen olan karamsarlık ve umutsuzluğun; bir gün mutlaka,Mustafa KEMAL’inkurtuluşa, umuda ve aydınlık günlere dönüşeceğine olan inancını ve imanını anlatan marştır.
“… Mızıkalar iniler, ırlamırlam dövülür / Altmış üç ilimiz, altmış üç yetim / Yıllar gelir geçer, kuşlar gelir geçer / Her geçen Seni bizden parça parça götürür / Mustafa’m, Mustafa Kemal’im…”Atilla İLHAN
Yukarıdaki dizeler ise, yedi düvele baş eğdirmiş tüm Türkiye Halkının en büyük Atası Atatürk’ün; 10 Kasım 1938 günü içimize, iliklerimize kan doğrayan bedensel ölümünü anlatan dizelerdir.
Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran CHP ülkenin çimentosu, bağışıklık sistemi, sigortası olduğu bilinciyle büyük bir sorumluluğu – “MİLLET İTTİFAKI”NI yerine getirdi.
Üzerine ölü toprağı serpilmiş, kan uykusunda sandığımız Türk Ulusunda – Türkiye Halkında yaşama umudu ve sevinci yaratan:
CHP Genel Başkanı Sayın KILIÇDAROĞLU’na, İYİ Parti Genel Başkanı Sayın AKŞENER’e, Saadet Partisi Genel Başkanı Sayın KARAMOLLAOĞLU’na ve beyin takımlarına:
Bütün siyasi kaygılardan uzak; Ülkenin, vahşi BATI’nın aranlık sarmalında – “BEKA” sorunuyla karşı karşıya kaldığı bu karanlık günlerde; özveride bulunarak, ortak akıl ve sağduyuda buluşmalarına,yüreklilikle aldıkları bu siyasi sorumluluktan dolayı Kendilerini kutluyorum.
Ana gibi yar, bu anaç toprak Anadolu’yu; dili, dini, mezhebi ve etnisitesi, kim ne olursa olsun “YURT” bilen herkes, 24 Haziranda, yeni bir Kuvayi Milliye ruhu ve imece sorumluluğuyla görev – sandık başına.
25 Haziran Sabahı, Dicle ve Fırat boylarından sonra, çok farklı kültürlerin “Açık Hava Müzesi”; insanlık ve uygarlık tarihinin yaşandığı bu dost toprak Anadolu’da;ya tam bir demokrasinin egemen olduğu Hukuk devletini yeniden kurmaya uyanacağız;ya da emperyalizmin BOP’unun Büyük İsrail’i kurmasının kanlı ve kirli amaçları yolunda Libya, Irak ve Suriye gibibin paçaya bölünüp telef olacağız.
Bu sevinç, bu şenlik ve bu umut, bir Kuvayi Milliye – İmece, bir bayram havasıdır. Bu bayram, bu düğün havası; tüm farklılıklarını bir yana bırakarakCHP, İYİ PARTİ, SP… Ülkenin geleceğine el koymalarının imecesidir. Bu nedenle 24 Haziran, bir Kuvayi Milliye ve bir imece bayramıdır.
24 Haziran ülkemizin siyasal yazgısının oylanacağı gündür.
“Güzel günler göreceğiz çocuklar / Güneşligünler göreceğiz… / Motorları maviliklere süreceğiz çocuklar / Işıklı maviliklere süreceğiz…” N. HİKMET
Büyük Usta NAZIM’ın bu dizeleri,
Her şeye, ama her şeye karşın, yaşama tutunmamızın, yaşama sevincimizi duyumsamamızın; Küresel Güçlere karşı umudumuzun, mücadele azim ve kararlılığımızın önemini anlatıyor. SAYGILARIMLA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ