Atayurt Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 5,61 / Satış: 5,63
€ EURO → Alış: 6,43 / Satış: 6,45

SON DAKİKA

BARIŞI EGEMEN KILMAK

Halil Yılmaz
Halil Yılmaz
  • 14.05.2018
  • 145 kez okundu

24 Hazirana adım adım yaklaşırken, bu topraklarda; barışın ve kardeşliğin temeli demokrasiyi, Hukukun üstünlüğünü egemen kılmak, Hepimizin en birinci görevidir.

Tasavvuf felsefesinin Babası Ahmet YESEVİ ile başlayan Tasavvuf Öğretisi: Tanrı’yı,Tanrı’nın yarattığı evrenin vevarlığın(insan) oluşumunu–  yine Tanrı’nınbirliği içinde erimek– “Enel Hak Olmak” inanç temelinde açıklayan İslâm felsefesidir.

Tasavvuf:İnsanın kendi kendisiyle, yaratıcısıyla, diğer varlıklarla (Karınca, Ağaç, Su, Toprak…)bütün varlıkların birbirini yadsımadan, birlikteliklerinin yine birbirlerinin varlığına bağlı olduğunu temel alır. Tasavvuf öğretisinin amacı yaratıcıyla, yarattığı bütün varlıkların uyumlarını – barış içindeyaşamalarının kutsallığını en büyük ibadet sayar.

Daha açık bir anlatımla Tasavvuf öğretisine göre; barışa giden yol, Tanrı’nın yarattığı her bir varlığın birbirini sevmesinden geçer.

İslam dünyasında, İslamiyet’i; “Yaratılanı severiz // Yaratandan ötürü” dünya malından uzak en saf, en duru, en samimi yorumlayan ve yaşayan Anadolu’nun Tasavvuf Erenleri’dir.

İşte MUSTAFA KEMAL de, bu Anadolu Erenleri’nin inanç ve kültürünün yoğurduğu birTasavvuf Ereni’dir.

Her Tasavvuf Sufisisavaşa, kana, kine, zulme, kıyıma, nizaya, münafıklığa, bozgunculuğa, haksızlığa, adaletsizliğe, doğayı tahribe karşı durmayı ibadet sayar.

İnsanlık bu topraklarda, Atatürk’ün Cumhuriyet Türkiye’si dışında; 100 yıl, barış ve kardeşlik içinde yaşamış olan halklara, tanık olmamıştır. Kürt – Türk – Arap – Abaza – Çerkez – Laz; Biz,ete ve kemiğe bürünerek, 100 yıldır Anadolu’da kardeşçe yaşamamızı Atatürk’e borçluyuz.

Memleketi yöneten iktidar ve muhalefet, oy uğruna; halkı ayrıştırıcı, çatıştırıcı şiddet ve nefret dilini kullanmamalıdır. Unutmasınlar ki, şiddet şiddeti doğurur. Mazlumun şiddeti olan “AHI”; zalimin şiddet, acımasız, ayrıştırıcı, çatıştırıcıve gaddarlığını yenmiştir. İnsanlık tarihi, “AH VE KAN” üzerine kurulu yıkıntılarla doludur.

Ey Siyasiler! İnsan yüreğine sevgi tohumlarını ekip yeşertmeden; topluma sevgiyi egemen kılmadançirkinlikleri, kötülükleri ve haksızlıkları yok edemezsiniz. Sevgi, bütün kötülüklerin panzehiridir. Sevgi erdemin, bütün güzelliklerin,toplumsal düzenin ve kardeşçe yaşamanın kaynağıdır.

Vahşi Kapitalizmin BİZANS’tan beri süregelen sömürgeci Haçlı tutkusu yine kabarmıştır. Ortadoğu’nun, Doğu Akdeniz’in zengin petrol ve doğal gaz enerji kaynaklarını ele geçirmek için; bu gün de yerel ve bölgesel (FETÖ, BARZANİ, PKK, PYD, İsrail, Güney Kıbrıs, Yunanistan…) uşaklarıyla oluşturduğu şer cephesi, ülkemiz için “BEKA” sorunu yaratmaktadır. Küresel Güçler,BOP’u yaşama geçirmek için, Türkiye – İran savaşına hazırlık yapıyor.

Bu koşullar nedeniyle 13.yy Anadolu’sunun “FETRET” dönemini yaşıyoruz. Siyasilerin, siyaseten kullandıkları nefret ve şiddet diline aldanmamalıyız. Biz, bu topraklarda doğduk, bu topraklara gömüleceğiz. Hangi siyasi partiye oy vermiş olursak olalım. Bizler,1000 yıldır bu toprakların havasını soluyan ve solumak zorunda olan kuşaklarıyız.

Bizler, Anadolu Erenleri’nin Torunları:Siyasilere kanarak barışmasını bilemeyecek kadar sığ kültürün insanları olmamalıyız. Siyasiler hemen barışırlar. Barışmasını bilmiyorsak, birbirimizi kırıp dökmeyelim. Birbirimize kin ve nefret duyguları beslemeyelim.

“Ben gelmedim dava için / Benim işim sevi için / Gönüller dost evi için / Gönüller yapmaya geldim.” ////// “Bir kez gönül yıktın ise / Bu kıldığın namaz değil / Yetmiş iki millet dahi / Elin yüzün yumaz değil” Yunus EMRE’nin bu yüksek karakterli sözleri, Hepimizin rehberi olmalıdır ya da olmalıdır.

Ve O Anadolu’nun Ulu Erenleri’nin heybeleri de, yürekleri gibi; insanlık düzenin temeli “AHLAK” ve “SEVGİ” ile doludur.

Gök kubbenin, bu en cömert ve bu en belalı topraklarında; bütün renklerimizle;ATATÜRK’ün Cumhuriyet Şemsiyesi altında; ulusal birlik ve beraberlik içinde ya yaşayacağız ya da emperyalizme yem olacağız.

Varoluş değerlerimiz – ortak yazgımız ülkemiz, sessizce elimizden kayıp gidiyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ