Bu Muhtar, gücünü kimden alıyor?

Bu Muhtar, gücünü kimden alıyor?

14 Kasım 2013 Kategori : Manşet 396 defa okundu

Antakya’nın Günyazı Köyü Muhtarı Necmettin Görür Hazine arazilerini talan etmeyi sürdürürken, köylüler, Muhtar’ın bu gücü kimden aldığını merak etmeye başladılar.

Köyde görev yaptığı 10 yıldan beri, hazine arazileri üzerinde yaptırdığı inşaatlara çocuklarını yerleştiren Muhtar Görür’e kimsenin bir şey dememesine isyan eden köylüler, ‘Bu Muhtarımızın yaptığı her kanunsuz olay sanki kanuniymiş gibi değerlendirilirken, biz köylüler kanun çerçevesinde yaptıklarımız ise kanunsuz değerlendirilmektedir’ eleştirisinde bulundular.

Günyazı köyünde geçmişte, yabancı uyruklu Mihail İlyan adına binlerce dönüm arazi bulunduğunu, bu arazileri de yıllardan beri ekip biçen Muhtar Necmettin Görür’ün ekip biçmekle yetinmediğini, Cem evi adı altında yaptırdığı binaya çocuklarını yerleştirdiğini iddialarında yer veren köylüler, eleştirilerini şöyle sürdürdüler:

‘Bir defa köyümüzde düzenli bir tapu işlemi bulunmamaktadır. Mihail İlyan’ın yabancı uyruklu tespit edilmesinden sonra tüm gayrimenkulleri Hazineye devredildi. Malları hazineye devredilmesine rağmen Muhtar Görür’ün yaptırdığı 3 binanın hepsi hazine arazisi üzerinde bulunuyor. Biz köy sakinleri kendi tapulu malımızda ruhsatlı yaptığımız binaları Muhtar ihbar ederken, hazine arazileri üzerinde yaptırdığı binalara kimsenin karışmamasına anlam veremiyoruz. Bu Muhtar bu gücü kimden alıyor? Biz yetkililere sesleniyoruz; Muhtarın bütün evleri hazine arazisi üzerinde. Boş arazileri de ekip biçiyor, mahsulünü yiyor ama devlete bir kuruş vergi vermiyor. Oysa bizden çöp adı altında topladığı paraları bile nereye harcadığını kimse bilmiyor. Bu Muhtar’ın kanunsuz uygulamalarına dur diyecek kimse yok mu?’

SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSUNDU BULUNULDU

Bu arada köylülerin iddiaları üzerine Muhtar Necmettin Görür’ün yaptıklarını yetkililere ilettiğimizde, ‘Biz Devlet olarak üzerimize düşen görevi yerine getirdik. Köylülerin şikâyetleri doğrultusunda hakkında Hatay Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduk. Biz görevimizi yerine getirdik. Yaptırdığı binaların yıkım kararı alınmış, olay Cumhuriyet Savcılığında’ açıklamasında bulundular.

396 defa okundu


Etiketler : ,


0 Yorum yapılmış

Özür dileriz, bu yazı şimdlik yorumlara kapalıdır.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bu sitedeki haberlerin ve resimlerin izinsiz olarak alınması ve başka sitelerde yayınlanması yasaktır.
Aksi takdirde bunu yapan kişiler/siteler hakkında yasal işlem başlatılacaktır.
Admin
www.atayurtgazetesi.com.tr