Reklam
Reklam
Atayurt Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 5,99 / Satış: 6,01
€ EURO → Alış: 6,82 / Satış: 6,85

SON DAKİKA

BU ÜLKEDE, ÖFKE VE KİN GEREKMEZ!!..

Atayurt Gazetesi
Atayurt Gazetesi
  • 02.07.2018
  • 43 kez okundu

Saygıdeğer vatandaşlarım;

…Sevgili okurlarım…

Bu makalemi; Çanakkale ruhunu ruhu; şehitlerini ve gazilerini bizatihi aynası bilerek, yüzlerce Mehmetçik Marşları, vatan, bayrak, cumhuriyet şiirleri vücuda getirmiş bir anlayışla kaleme aldığımı, okurlarımın ve yorum yapacak olanların konuya bu düşünceden yaklaşmalarını bilhassa belirtmek isterim…

Üstlenmiş olduğu görevin kutsiyetini ve hassasiyetini adeta unutmuş bir eda ile uzun zamandır; ziyadesiyle yersiz, ziyadesiyle anlamsız çıkışlarda bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun; Ülke huzuruna ve Ülke bütünlüğüne fayda değil, zarar verdiğini, vermekte olduğunu, şimdiye kadar bir akilin çıkıp da “Bu denli tahrik edici, ayrıştırıcı ve itici söylemlerinizle ne yapmaya çalışıyorsunuz?!.. Başında bulunduğunuz bakanlığın yüklediği misyon gereği, millet sizden güven ve huzur verici, itidal ve sağduyu içeren duruş bekler…Bilhassa toplumda, güvensizlik yaratan ve ayrıştırıcı çıkışlarınızdan vazgeçiniz!!..“  dediğine tanık olamadık?!..

“Söz konusu vatan olduğunda”; şimdiye değin; Kürt’ü, Türk’ü, Abaza’sı, Zaza’sı, Gürcü’sü, Çerkez’i, Alevi’si, Sünni’si, Arap’ı, Hıristiyan’ı ve Musevi’si ile yek vücut olmasını pek alâ başarmayı bilmiş olan bu millete bu anlayışta bir İçişleri bakanı hiç mi hiç yakışmıyor!!??.. Böylesine ayrıştırıcı, böylesine talihsiz söylemlere asla sessiz kalınamaz!!..

…Ve “Türk” üst kimliğinde perçinleşmiş bu milletin bütünlük bilincini; “bu bakan da olsa, başbakan da olsa, cumhurbaşkanı da olsa” göz ardı edemez, aklına eseni yapamaz ve söyleyemez!!.. Bu denli işi şirazesinden çıkartmanın âlemi yoktur!!..

Şehit cenazesinde saf tutanlar arasında yer alan Ana Muhalefet lideri Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun önüne kurşun atılacak derecede (?!) güvenlik zafiyetinin oluşmasına; bir yerlerden yüz bulmuş gruplarca CHP çelenklerinin yerlerinden alınıp parçalanmasına; “İllere talimat verdim: Bundan sonra şehit cenazelerinde Seçimlerde HDP ile işbirliği yapan CHP’nin İl Yöneticilerine yer verilmeyecektir.” Diyerek, barışı ve kardeşlik ortamının dinamitlenmesine; Bir İçişleri Bakanı olarak Ana Muhalefet Lideri Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na sokak ve mafya lügatı ile  “Kılıçdaroğlu, sen bittin!!” diyerek adeta hedef göstermesi; ayrıca yasal platformda, hür iradesini sandığa yansıtan 6 milyonu aşkın vatandaşın oyunu alan HDP’nin Eş Başkanı Pervin Buldan’a tehditler savurmuş olmasına hiç kimse meşruluk kaftanı ve hukuk cüppesi giydirmeye kalkışmasın!!.. Bu düpedüz güç zehirlenmesinden kaynaklı davranış bozukluğudur!!..

Aziz şehitlerimizin ve kahraman gazilerimizin kutsal emaneti olan bu Ülkenin; kişisel ve partisel öfkelerle kazanılmadığı; birlik ve beraberlik dayanışması ve kaynaşması ile başarıldığı ilkesi; Soylu’nun öncelikleri arasında olması gerekmez mi?!.. Nedir bu öfke, nedir bu kindar yaklaşım!!??.. Bu denli keskin ve yaralayıcı çıkışlarda bulunmak kendi sağlığına da zarar vermez mi?!.. Yazıktır!!.. Günahtır!!..

Aslında İçişleri Bakanının bu davranışlarına; İtidalli ve hoşgörülü yaklaşımlarıyla hatırladığımız Başbakan Sayın Binali Yıldırım’dan ihtar ve ikaz edici duruş sergilemesini beklerdik… Halen uyarılarını beklemekteyiz!!..

CHP’yi HDP ile PKK ile ilişkilendirmeye çalışan İçişleri Bakanı; AKP-HDP-PKK ortak heyetleriyle başlatıp falso ile sonuçlandırdıkları “Açılım Süreci” denilen garabet döneminin; hudutta kurulan çadır mahkemelerinin; bu mahkemelerce, teröre bulaşmış olanların aklanıp paklanmalarının; Oslo- Dolmabahçe- İmralı görüşmelerinin; Güneydoğu illerinde şehir merkezlerinde, teröristler tarafından gündüz gözüne açılan köstebek kanallarının; hülasa “açılım saçılım” adına yapılan bu netameli (?!) işlerin siyasi muhatabının CHP olmadığını da hatırlayarak insaflı davranmalıdır!!… Kendisi AKP’ce geçmişte yapılan hataları göz ardı etse ve unutsa bile; 16 yıldır ülkeyi yöneten AKP İktidarının Ülkeye onulmaz hasar vermiş icraatlarını tarih unutmayacak ve aynen kayda alacaktır…

Netice olarak benim İçişleri Bakanına naçizane temennimiz: “Kişisel ikbaline yönelik hesapları bir kenara bırakıp, Ülkenin bekası adına; Geçmişin de muhakemesini yaparak daha insaflı ve daha doğru yaklaşımlar sergilemesi” dir…

Öfke ve kin ile ülke yönetme saplantılarından kurtulması adına; sevgi ve aşk çağlayanı olan ve “Sevelim sevilelim, dünya kimseye kalmaz” diyen Derviş Yunus’u; “Göründüğü gibi ol” diyen Dost Mevlana’yı, “İncinsen de incitme” diyen Hünkâr Hacı Bektaş Veli’yi ve “Yurtta Barış, Dünyada Barış” diyen Büyük Kurtarıcı, Asrın Dehası, Dünya Lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü içselleştirerek okumalarını öneriyor, ülkemin kardeşlik, huzur, demokrasi, barış atmosferine dönmesini sol meme altındaki cevahirin samimiyeti ile temenni ediyorum… Esen kalınız diyorum…

Bu Ülkede öfke ve kin olmasın

Sevginin hazzını dilde tadalım

Uzlaşalım, senlik, benlik kalmasın

Dostluğu uzanan elde tadalım

***

Kıran, ayrıştıran niyete lanet

Arabozan sinsi heyete lanet

Harama bulanmış servete lanet

Helali, haramsız malda tadalım

***

Asalet özdedir; soyda değildir

Makamda, mevkide, boyda değildir

Riya çağrıştıran huyda değildir

Bülbülün aşkını gülde tadalım

***

Karşılıksız sevmeyi ve saymayı

İnsan olup yasalara uymayı

Huzurlu olmayı, güven duymayı

Adalete sadık kulda tadalım

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ