Reklam
Reklam
Atayurt Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 4,72 / Satış: 4,74
€ EURO → Alış: 5,52 / Satış: 5,54

SON DAKİKA

Bugün 2 Mayıs

Seyfettin Uygun
Seyfettin Uygun
  • 02.05.2018
  • 41 kez okundu

Öncelikle düne gidelim.

Kamu kurum ve kuruluşları ile kamusallaşmış işyerlerinde çalışan kişiler haricinde ben işçi bayramını kutlayan emekçileri göremedim. Gören varsa bir zahmet bana da göstersin. Mesela çiftçi tarlasındaydı. Önceki gün ektiği ürünleri suluyor, bir sonraki gün ekeceği ürünler için toprağı işliyordu. İnşaat işçisi yine iskelenin başındaydı. Sıva yapıyordu. Kasabın elinde bıçak et kesiyor, markette kasiyer olarak çalışan kardeşimiz ise yine kasa aç-kasa kapa, para al-para ver işine devam ediyordu.

E hani bayram? Nerede? Ya da işçilerin elinde ne var bugün?

Ben söyleyeyim…

Koskoca bir “HİÇ”… Boşuna dememişler, “İşçisin sen işçi kal” diye…

Dün ile ilgili dikkatimi çeken bir detay vardı. O detayı sizlerle paylaşayım hemen…

Gerek sosyal medya hesaplarında, gerek radyo reklamlarında, gerek gazete sayfalarında ya da televizyon ekranlarında hep şu mesaj dikkatimi çekti…

“Birlik ve dayanışma inancıyla emek, barış ve özgürlük mücadelesinde tüm ezilenlerin 1 Mayıs işçi bayramını kutlarım”

Mesajın sonunda da bilmem hangi şirketin patronu, bilmem hangi belediye başkanı, bilmem hangi vekil ya da bilmem hangi işveren var…

Pardon ama o ezilen işçileri Papua Yeni Gine’den gelenler mi eziyor? Ya da uzaydan gelenler mi eziyor? Siz ezmiyor musunuz o işçileri? Siz değil misiniz işçileri fazla çalıştıran, sömüren, haklarını aramak isteyenleri işten kovan, tehdit eden ve bir kuruşa mecbur bırakan…

Bakın mesela bugün 2 Mayıs.

Hangi işçinin “dün bayramdı, çok güzel bir bayramdı” dediğine şahit oldunuz. Vallah ben şahit olmadım. Emeği sömürülen, alın terine saygı duyulmayan, hakkını arayan işçiye kötü muamele edilen bir ortamda işçi bayramı denen bir şey olmaz. Ayrıca neyin değiştiğini de çok merak ediyorum doğrusu. Değişen hiçbir şey yok. Dün bir saatliğine olsa da işini erken bırakıp alanlarda olan işçi bugün o bir saatini, iki saat daha fazla çalışarak telafi etme hesabını yapıyor… Neden biliyor musunuz?

Çünkü işveren o bir saatin bile hesabını yapıyor.

Eminim alın terini akıtan ve cebinde o alın terini silecek bir peçetesi bile olmayan birçok işçi benim bu yazımı okuma fırsatı bulmayacak, ama olsun. Sorun yok. Siz emek sömürenler okuyun yeter.

Ne de olsa tarlada, fabrikalarda, atölyelerde, şantiyelerde makine başlarında olan sizler değilsiniz. Şuan sizler ofisinizde oturmuş, klimanızı açmış, bir elinizde tüttürdüğünüz sigara diğer elinizle ise “acaba gazeteler neler yazmış” hesabıyla gazete sayfalarını değiştiriyorsunuz.

Ve utanmadan emeği sömürülen işçilere, “Birlik ve dayanışma inancıyla emek, barış ve özgürlük mücadelesinde tüm ezilenlerin 1 Mayıs işçi bayramını kutlarım” diyorsunuz.

“HİÇ İNANDIRICI DEĞİLSİNİZ”

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ