Atayurt Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 5,61 / Satış: 5,63
€ EURO → Alış: 6,43 / Satış: 6,45

SON DAKİKA

CHP büyük bir aile!

CHP büyük bir aile!
  • 09.10.2018
  • 36 kez okundu

Hatay Büyükşehir Belediyesi Tarafından Başlatılan Birlik, Beraberlik ve Dayanışma Kahvaltılarının Üçüncüsü yoğun bir katılım ile gerçekleştirildi.

Kuzeytepe Saray Restaurant’ta Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen birlik, beraberlik ve dayanışma kahvaltısına ev sahibi Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın yanı sıra Cumhuriyet Halk Partisi Hatay milletvekilleri Serkan Topal, Mehmet Güzelmansur, Suzan Şahin ve İsmet Tokdemir, Cumhuriyet Halk Partisi Hatay İl Başkanı Av. Halil İbrahim Özgün, Cumhuriyet Halk Partisi Hatay İl Kadın Kolları Başkanı Av. Filiz Haksöz, Cumhuriyet Halk Partisi Defne ilçe Başkanı Ali Kemal Yeşiloğlu, Cumhuriyet Halk Partisi Antakya Kadın Kolları Başkanı Neslihan Kanuncu Seçkin, Cumhuriyet Halk Partisi Antakya İlçe Başkan Vekili İnayet Çiçek, Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, geçmiş dönem milletvekillerinden ve Samandağ Belediye Başkan Aday Adayı Av. Refik Eryılmaz, Cumhuriyet Halk Partisi ilçe örgütleri, CHP gençlik örgütleri, çeşitli Sivil Toplum Kuruluş temsilcileri, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, çeşitli dernek ve oda başkanları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından açılış konuşmasını yapan Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha iktidara gelmenin tek yolunun yerelden geçtiğini ifade ederek şöyle konuştu;

“Sevgili dostlar 24 Haziran genel seçimleri canımızı çok sıktı. Hakikaten o moral bozukluğunu atamadık ama atmak zorundayız. Cumhuriyet Halk Partililerine umutsuzluk, karamsarlık yakışmıyor. Özellikle 24 Haziran sonrası ülkede yaşanacak değişimi biz çok iyi biliyorduk. Sistem değişti arkadaşlar, rejim değişti ve bu rejim değişikliği sonrası uygulamaları artık birebir yaşamaya başladık. Yani en basit örneği eğitimde karma eğitimin kaldırılması yönünde bir hamle başlatıldı. Ülkede yaşanan ekonomik sıkıntılar ve daha birçok örneğin hepsi gelecekte daha büyük sıkıntılar yaşayabileceğimize en net örneklerdir. Şimdi buradan hareketle biz sosyal demokratlar olarak, Cumhuriyet Halk Partisi olarak, demokrasinin, cumhuriyetin bu ülkedeki tek kalesi olarak, karamsarlığa düşmeden mücadeleye devam diyoruz ve bu mücadele sonucunda tekrar Cumhuriyet kazanımlarının bir bütün, eskisi gibi olması yönünde mücadele vereceğiz. Bunun başka türlüsü yoktur.”

KIRGINLIK VE KÜSKÜNLÜKLERİ UNUTALIM

Cumhuriyet Halk Partisi Antakya İlçe Başkan Vekili İnayet Çiçek parti içerisinde mevcut olan kırgınlık ve küskünlüklerin sona ermesini temenni ederek şöyle konuştu;

“Bugün bu kahvaltıların üçüncüsü düzenleniyor. Geç de olsa partimizin her kademesinde görev yapan emektarlarımızla böyle bir ortamda bir arada olmak çok önemlidir. Bundan 4,5 yıl önce Hatay Büyükşehir Belediyesi’ni tırnaklarımızla kazıya kazıya kazandık. Geçen sürede bazı küskünlükler, bazı kırılganlıklar oldu. Bugün birlik ve beraberlik adı altında geldiğimiz bu kahvaltıda bir daha küskünlük ve kırılganlıklar yaşanmamasını temenni ediyorum.”

ADAY OLAMASAM DA PARTİM İÇİN 24 SAAT ÇALIŞACAĞIM

Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir yaptığı konuşmada Samandağ Belediyesi için adaylık verilmese de gecesini gündüzüne katarak CHP için çalışacağına vurgu yaparak şöyle konuştu:

“Bir arada olmak inanılmaz keyifli. Bu ortamda müthiş bir ritim var. Partinin muhtelif yerlerinde görev yapan değerli abilerimiz, ablalarımız, büyüklerimiz aramızda. Bizler CHP ailesi olarak gerçekten bir takım sıkıntılar yaşadık içimizde. Yaşadığımız bu sıkıntıları aşmamız lazım. Bu hatalardan çıkılabilir. Bu mümkün ve birçok kişiye daha da kucak açmamız lazım. Ben kendi adıma şunu buradan ilan etmek istiyorum. Daha önce televizyon programında da söyledim. Aday olurum olmam hiç önemli değil. Kendi ilçemin, ilimin ve ülkemin selameti adına, 24 saat çalışmak uğruna, aday olmasam dahi bu partiye emek edeceğimi buradan ifade etmek istiyorum.”

HATAY 2014’DE BİRLİK VE BERABERLİK DEDİ

Defne Belediye Başkanı Op. Dr. İbrahim Yaman Hatay’ın 2014 seçimlerinde birlik ve beraberliği seçtiğine dikkat çekerek şu cümleleri kullandı:

“Önümüzde çok önemli bir seçim var arkadaşlar. Niye çok önemli bir seçim? İnanın bu seçim kişilerin ne olacağı ile ilgili olmaktan çok öte bir olay. Hatay 2014 seçimlerinde çok önemli bir karar verdi ve Hatay birlik, beraberliği seçti. Hatay o dönemde pompalamaya çalışılan, kışkırtılan, abartılan ve insanları birbirine düşman edercesine kutuplaştırma politikalarına karşı bütün iktidarın gücüne rağmen hayır dedi. Ben birlik ve beraberlik içerisinde yaşamaya devam edeceğim dedi ve Büyükşehir belediye seçiminde böylesine bir karar verdi.”

HATAY’DA İKTİDARLIĞIMIZI DEVAM ETTİRECEĞİZ

Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir CHP’nin Hatay’da iktidarlığının devam edeceğini söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

“Günümüz Türkiyesi’nde ya demokrasiden yana olacağız ya da tek adam monarşi düzenine biat edeceğiz. Bizler Hatay’ın Cumhuriyet Halk Partisi’ne gönül vermiş sevdalısı insanlar olarak demokrasiden yana olacağız, bir olacağız, güçlü olacağız. Önümüzdeki mahalli seçimleri hem büyük şehrimizi hem de elde ettiğimiz şu an mevcut belediye başkanlarımız ile birlikte bir kat bir misli daha arttırarak Hatay’da iktidarımızı da devam ettireceğiz”

BİRBİRİNİ SEVMEYEN İNSANLAR DAVA ARKADAŞLIĞI YAPAMAZLAR

Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili Serkan Topal herkesi kucaklaşmaya davet ederek şöyle konuştu:

“Ben genellikle bu tür toplantılarda bir-iki cümleyi replik halinde söylüyorum. Birbirini sevmeyen insanlar, birbirini sevmeyen insanlardan oluşan gruplar aynı dava etrafında örgütlenemezler, mücadele edemezler, en önemlisi de dava arkadaşlığı yapamazlar. İşte dolayısıyla başarının en önemli sırrı ve en büyük gücü sevgidir. O yüzden şu kısacık ömürde bizim en büyük eksikliğimiz sevgidir. Birbirimizi seveceğiz. Kar taneleri gibi. Kar taneleri gibi büyüyeceğiz ve kartopu olacağız ama birbirimize zarar vermeden. En önemli sorun bu arkadaşlar.”

BİRLİK VE BERABERLİK BAŞARIYI GETİRİR

Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili Av. Suzan Şahin birlik ve beraberliğin başarıyı getireceğini söyleyerek şu ifadelere yer verdi:

“Değerli belediye başkanları, değerli İlçe Başkanım, Başkan yardımcım ve değerli milletvekili arkadaşlarım aslında her şeyin özetinin sevgi, birlik ve beraberlik olduğunu anlattı. Bunun sonucunun ne olduğunu da biz biliyoruz aslında. Bunun sonucunda başarı gelir. Bizler yerel seçimlere hazırlanırken öncelikle sevgi, birlik ve beraberliğe önem vermeliyiz. Bunun sonucunda başarı kendiliğinden gelir.

CHP MİLLETVEKİLLERİ OLARAK ÇOK ÇALIŞACAĞIZ

Cumhuriyet Halk Partisi Hatay milletvekili Mehmet Güzelmansur CHP’li vekiller olarak hem büyükşehrin hem de Hatay’ın birçok ilçesini kazanmak adına çok çalışacaklarını ifade ederek şöyle konuştu:

“Geçen hafta Bolu Abant’taydık. Genel başkanımızla birlikte 4 günlük bir kamp süreci geçirdik. Burada Türkiye’nin tüm gerçeklerini uzman arkadaşlarımız bize anlattı ve orada yerel seçimin startını vermiş olduk. Değerli arkadaşlar biliyorsunuz geçenlerde 16 bakanlık Mc. Kinsey şirketine teslim edildi. Bu 16 bakanlığın kozmik odaları Mc. Kinsey şirketine açıldı. Ne yazık ki Türkiye bu konuma kadar geldi. Biz ama hala birbirimize acaba Ahmet’in eksiğini nasıl bulabilirim, acaba Mehmet’in eksiğini nasıl bulabilirim diye biz onun telaşı içerisindeyiz. Biz dört milletvekilliği olarak öncelikle gecemizi gündüzümüze katarak bu yerel seçimlerin kazanılması için, Kumlu’yu nasıl alabiliriz, Reyhanlı’yı nasıl alabiliriz onun telaşı içerisinde olacağız.”

BİZ SİYASETÇİLERİN İŞİ ŞEHİT TABUTLARININ GELMESİNİ ÖNLEMEKTİR

Cumhuriyet Halk Partisi Hatay İl Başkanı Avukat Halil İbrahim Özgün geçtiğimiz hafta Batman’da şehit düşen 8 Askeri anarak yaptığı konuşmada şu cümlelere yer verdi:

“Ben öncelikle bu hafta içerisinde Batman’da şehit verdiğimiz askerleri saygıyla, rahmetle ve minnetle anıyorum. Hakikaten bazen empati yapmadığımız, o haberin içeriğini düşünmediğimizde o tabutlar adet olmaktan ileriye gitmiyor. Ancak orada şehit olanların her birinin eşi, çocuğu, annesi, babası ve sevenleri ölçüsünde hayatlar var. Bütün o hayatlar kararıyor aslında. Biz siyasetçilerin işi bu Şehit tabutlarının gelmesini önlemektir. Şehit tabutları üzerine el koyup, Nutuk atmak değildir. Orhan Veli’nin söylediği gibi “neler yapmadık bu vatan için. Kimimiz nutuk söyledik, kimimiz Şehit olduk.” Bu Şehit olanların Şehadetlerinin ne denli önemli olduğunu, ne denli anlamlı olduğunu unutmamamız gerekiyor. Tabii bu hafta 8 askerimizi şehit verdik ama bugün bu kahvaltıda beraber olabiliyorsak, eğer yabancı milletlerin postalı toprağımıza değemiyorsa, binlerce onbinlerce, yüz binlerce verdiğimiz şehit sayesindendir. O zaman bu vatanı yeniden esarete teslim etmemek zorundayız. Bu nedenle biz siyasetçilerin işi savaşa gerek kalmadan, Şehit vermeden, kan dökülmeden, bu ülkeyi sulh içinde, barış içinde, huzur içinde, müreffeh şekilde yaşatmaktır.”

KIRGINLIKLARA FIRSAT VERMEYELİM

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş parti içerisindeki kırgınlıkların sona ermesini dileyerek bir daha kırgınların olmaması temennisinde bulundu. CHP’nin büyük bir aile olduğunu hatırlatan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş;

“Bizim önce kendimiz, sonra ailemiz, sonra şehrimiz ve daha sonra da ülkemiz için hayallerimiz var. Düşünen insan, birikimli insan, hayalleri olan insan tutkuyla seven insan demektir. Tutkuyla seven insanların tek zaafı vardır. O da çabuk incinirler. Bizler de öyle bir toplumuz. Çabuk inciniyoruz, çabuk küsüyoruz ve sırtımızı dönüp dünya ile irtibatımızı kesiyoruz. Böyle yapınca da ülke için, şehir için, insanlık için, aileleri için ve kendileri için idealleri olmayan, sadece menfaat odaklı birbiriyle yarışan insanlar artık sizi yönetmeye başlıyorlar. Böyle bir ortama fırsat vermemiz lazım. Kırgınlıkları ve küskünlükleri geride bırakıp hedefimize odaklanmalıyız.” dedi.

NE KADAR YÜKSELİRSENİZ SİZE ÇARPAN HAVA DA O KADAR ARTAR

Başarının beraberinde her türlü eleştiriyi getirdiğine dikkat çeken Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş konuşmasına şöyle devam etti:

“Karakolda tehlikeye en yakın olan yer en yüksek yerlerdir. Çünkü her taraftan görünürler. Bir de zirveye ne kadar çıkarsanız oradaki zirvenin yüksekliği ile paralel size dokunan rüzgar da fırtına da daha fazla olur. Yani yıkılma ihtimaliniz, vurulma ihtimaliniz daha fazladır. Yukarıya çıktıkça gerçekten işler çok daha zor çok daha çetin oluyor. Görünen görünmeyen bir sürü konuda bir sürü kişiyle bir sürü kurumla mücadele ediyorsunuz. Bu mücadelenin hız kesmemesi için de bizim de güç alacağımız yerler olması lazım. Tabii ki birçok unsur başında taban geliyor. Yani hem partimizin, hem şehrimizin, hem de ülkemizin insanları geliyor. Bu insanlara sırtını dayayan, bu insanlardan güç alan kişilerin yıkılması mümkün değildir. Bizler bir araya geliyoruz, birçok şeyden şikayet ediyoruz, birçok şeyi dinliyoruz ama demin ifade ettiğimiz gibi gerçekten düşünen insan dahil çabuk kırılıyoruz ve birbirimizi çabuk yorup yıpratıyoruz. İnsan çok kolay yetişmiyor. Gerçekten de yetişen insanlara sahip çıkmak lazım.

Biz bu toplantılara dar bir kadro ile başladık ve şuanda çok daha geniş bir tabana yayıldık. İnşallah bundan sonra Arsuz Belediyesi’nin ev sahipliğinde, daha sonra da Samandağ’da tekrar bir araya geleceğiz. Biz geçen seçimde çok yorulduk, çok bölündük. İstedik ki menzile varırken, bölünmeden bir bütün olarak gidelim. Onun için bu işi başlattık. Tabii ki örgütlerimizin il, ilçe başkanlıklarımızın da yapacağı bu organizasyonlar bizi hem onurlandırır hem de mutlu eder hem de oraya katılmak için elimizden geleni yaparız.”

BEDEL ÖDEMEYEN TOPLUMLAR GERÇEKTEN GERİYE BAKMAYI BİLMEZLER

Geçmişinden ders çıkarmayan toplumların, güçlü toplumların esareti altında yaşamlarını sürdürdüğüne dikkat çeken Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Cefa çekmeyen Bedel ödemeyen toplumlar gerçekten geriye bakmayı bilmezler, ders de almazlar. Dünyanın en büyük ekonomilerine sahip Japonya’ya bakıyorsunuz, Almanya’ya bakıyorsunuz dünya savaşlarında yerde bir oldular ama; şu anda dünyadaki ekonomik savaşın ilk dördünde yer alıyorlar. Yani geçmişten ders aldılar. Benim de her konuşmalarımda ifade ettiğim bir şey var. Biz de 20 yıl esaret altında kaldık. Bizden iki nesil önceki büyüklerimiz bu esaretin karşısında mücadele ettiler, bir oldular, iri oldular ve bizler adına diri oldular. Bu vatanı bir daha kazanmamız için ellerinden geleni yaptılar. Biz onların sayesinde, tabii ki bir Deha ve Türkiye’nin kuruluşu ve kurtuluşu konusunda en büyük adım atan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sayesinde biz bugün bu coğrafyada var olmaya devam ediyoruz. Esareti 20 yıl görmüş atalarımız o esareti gördüğümüz için geçmişimizden ders çıkartıp 7 yıldır hemen komşumuz da ki savaştan etkilenmemek için birbirimize sarılmaya devam ettik. Bunu hiçbir coğrafyada bulamazsınız. Bir bakıyorsunuz bazı illerimizde ha bire kavga gürültü var. Çünkü onlar bizim gibi bedel ödememişler. Eğer biz kazanmak istiyorsak, şehrimizin ve ülkemizin ideallerini yaşatmak istiyorsak, arkadan gelenlerin elini tutabilmek istiyorsak, çocuklarımıza ve torunlarımıza huzurlu, mutlu ve müreffeh bir şehir ve bir ülke bırakmak istiyorsak ufak şeyleri görmeden geleceğe emin adımlarla gitmek istiyorsak, şunun medyası var, bunun radyosu var, bunun televizyonu var, bunun gazetesi var demeden en iyi propaganda şekli evine gidip çayını kahvesini içmektir ve dostlarımızın konu komşumuzun orada göz göze, diz dize, gönül gönüle muhabbet etmektir. Onlara şehrimizle ilgili, ülkemizle ilgili, ideallerinizi, ülkümüzü anlatmaktır. Biz bunu anlattığımız zaman ben biliyorum ki şu anda kafası karışık veya bizlere karşı ters bakan birçok insan bizimle aynı istikamette olmaya devam edecektir ve gücümüze güç katacaktır.”

BİR YUMRUK HALİNDE BİRLEŞMENİN VAKTİ GELDİ

Yaptıkları kahvaltıların asıl amacının birlik, beraberlik ve sevgiyi aşılamak olduğu sözlerine ekleyen Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş konuşmasını şu cümlelerle noktaladı:

“Bu sade bir kahvaltı değildir. Bu şehrin bir yumruk halinde birleşme zamanının geldiğinin göstergesidir ve sizler de eminim ki bugün gelecek tarihe ışık tutan birer nefersiniz ve bizim bu neferleri çoğalttığımız sürece biz bu ülkeyi de, bu şehri de, istediğimiz gibi ideallerimiz doğrultusunda yönetiriz. Herkesin kendi ideali olabilir. Benim de kendime göre bir idealim var ama şunu bilmek lazım. Şehrin idealleri bizim ideallerimizin üstündedir. Ama ülkemizin idealleri de şehrimizin ideallerinin üzerindedir. Biz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği yolda, ülkemizin idealleri doğrultusunda, bütün renklerimizi bir çatı altında birleştirerek, bu ülkeyi, bu şehri gerçekten de gelecek adına bu mutlu bir şekilde yönetmek istiyoruz.

Katılımınızdan dolayı hepinize çok teşekkür ediyorum.”

Konuşmanın ardından dakikalarca ayakta alkışlanan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş kahvaltıya katılan herkesi tek tek uğurladı.

Sağlıkta şiddet yasası, hemen şimdi!
Hatay Tabip Odası, sağlıkta şiddet yasasının hemen çıkmasını istedi. Yasanın çıkması için Antakya Atatürk parkındaki bir haftalık nöbetin ardından önceki...
Baro Başkanı Ekrem Dönmez ve yeni seçilen üyeler mazbatalarını aldı
Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez, yeni seçilen yönetim, denetim ve Türkiye Barolar Birliği delegeleri mazbataların aldı. 14 Ekim 2018...
Reyhanlı’daki olayların takipçisiyiz!
Eğitim Sen Hatay Şube Başkanı Deniz Ezer,  Reyhanlı Yıldız Filiz çalışım ilkokulunda meydana gelen olayların takipçisi olduklarını söyledi. Eğitim sen...
HAGİAD ile DOĞAKA Arasında Teknik Destek Sözleşmesi İmzalandı
HAGİAD tarafından DOĞAKA Teknik Destek Programı’na başvurusu yapılan ve başarılı bulunan HAGİAD Muhasebe Kursu projesinin sözleşmesi DOĞAKA’da düzenlenen tören ile...
Beşiktaş Kulübü Divan Kurulu üyelerinden Vali Ata’ya Nezaket Ziyareti
Hatay Valisi Erdal Ata, Beşiktaş Kulübü Divan Kurulu Üyelerini makamında kabul etti. Dün sabah Valilik makamında gerçekleşen ve Antakya Ticaret...
CHP büyük bir aile!
Hatay Büyükşehir Belediyesi Tarafından Başlatılan Birlik, Beraberlik ve Dayanışma Kahvaltılarının Üçüncüsü yoğun bir katılım ile gerçekleştirildi. Kuzeytepe Saray Restaurant’ta Hatay...
Hatay Büyükşehir belediyesinden yerli ürün seferberliği
Hatay Büyükşehir belediyesi, yerli ürün seferberliği başlattığı bildirildi. Hatay Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Hatay Büyükşehir Belediyesinin, yerli ve milli...
İki projemizi de alnımızın akıyla tamamladık!
Hatay Büyükşehir belediye Başkanı Lütfü Savaş, İskenderun’da iki ayrı projeyle İskenderun merkezinde  toplam 2750 metrelik yolu tamamladıklarını söyledi. İskenderun ilçesinde ...
Samandağ Belediyesinden bir başarı öyküsü daha
Samandağ Belediyesi ve KOSGEB işbirliği ile Ekim ayı Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi 30 girişimci adayın katılımıyla dün  itibari ile başladı Samandağ...
Jandarmadan Helikopter ve Drone ile havadan trafik denetimi
Hatay Valiliği, Jandarma’nın helikopter ve drone ila havadan trafik denetimleri yaptığını belirtti. Hatay Valiliği, internet sitesinde yaptığı açıklamasında, İçişleri Bakanlığının...
Yerel basın feryat ediyor
Cumhuriyet Halk Partisinin gazeteci kökenli İzmir Milletvekili Atila Sertel, döviz kurlarındaki yükselişle birlikte fiyatı döviz bazında ikiye katlanan gazete kağıdının...
Dr. Fikret Hacıosman’ın öldürülmesine Hatay Tabip Odasından tepki
Hatay Tabip Odası Başkanı Dr. Cengiz Haksöz, İstanbul’da Dr. Fikret Hacıosman’ın hastası tarafından öldürülmesine tepki gösterdi. Hatay Devlet hastansipoliklinikeri önünde...
Vali Ata’dan Osmaniye Organize Sanayi Bölgesine Ziyaret
Hatay Valisi Erdal Ata, Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi’nde incelemelerde bulundu. Salı günü DOĞAKA toplantısı için gittiği Osmaniye ilinde Vali Erdal...
Vali Ata’dan Başsavcı Tekne’ye Nezaket Ziyareti
Hatay Valisi Erdal Ata, Hatay’da görev yaptıktan sonra Osmaniye’ye atanan Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Tekne’ye bir nezaket ziyaretinde bulundu. Başsavcı Ahmet...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ