Reklam
Reklam
Atayurt Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 4,03 / Satış: 4,05
€ EURO → Alış: 4,96 / Satış: 4,98

SON DAKİKA

CHP iktidarında Ortadoğu’yu bir barış denizine dönüştürmek namus borcumuzdur!

CHP iktidarında Ortadoğu’yu bir barış denizine dönüştürmek  namus borcumuzdur!
  • 15.04.2018
  • 13 kez okundu
Reklam

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı ve ana muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımı ile Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin Hatay’a kazandırdığı projelerin toplu açılış töreni gerçekleşti.

Antakya Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşen toplu açılış törenine CHP Genel Başkan yardımcıları, CHP’li Hatay milletvekilleri, parti meclisi üyeleri, ilçe belediye başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Zeytin Dalı Harekatı ve terör saldırılarında şehit olan güvenlik güçleri için Kur’an-ı Kerim tilaveti okundu ve dua edildi.

Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir ve Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman alanda bulunan vatandaşlara hitap ederek dört yıllık süreçte yaptıkları hizmetleri anlattılar.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş da hizmet süresi içinde Hatay halkı için çalıştıklarını belirtirken, .önemli projeleri hayata geçirdiklerini vurgulayarak konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Zor şartlarda çalışıyoruz ama inanarak, sevgiyle, saygıyla çalışıyoruz ve bütün enerjimizi sizden alıyoruz. Biz belediye başkanlığını sadece altyapı, kanalizasyon, yağmur suyu, içme suyu, yollar, parklar ve kaldırımlar olarak görmüyoruz. İnsan odaklı olarak görüyoruz.”

2014 yerel seçim sürecinde rakiplerinin “CHP Hatay’ı kazanırsa başka Devletlerin bayrağını Hatay’a diker” söylemlerine cevap niteliğinde her tepeye, her alana Türk Bayrağını diktiğini sözlerine ekleyen Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş,  top boğazı mevkiine uzaydan bile görünen Türk Bayrağının dağa işlendiğini hatırlatarak “Belki birileri görür, görür de hangi bayrakları diktiğimi anlar. O bayrakların hepsini ben diktim. Benim bayrağımıza karşı zafiyetim var. Nereden gelirlerse gelsinler o bayrakları görürler” şeklinde konuştu.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın ardından Hataylılar’a hitap etmek üzere kürsüye gelen Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Hataylılar’ı selamlamasının ardından yaptığı konuşmada; isim vermeden AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a göndermelerde bulunarak, “Bir zat kalkmış demiş ki ‘Ya bu Kılıçdaroğlu’nun Hatay’da ne işi var?’ Ben söyleyeyim, burası kimsenin tapulu malı değildir. Hatay, sadece Türkiye’nin değil, dünyanın göz bebeğidir. Buradan açık ve net ifade edeyim, kahraman ordumuza her zaman, her ortamda güvendik ve güvenmeye devam ediyoruz. Efendim biri de ‘Kılıçdaroğlu, Hatay’a niye gidiyor?’ diyor, ‘Ona postal göndereyim, ona parka göndereyim.’ Meraklanma gözlerinden öptüğüm zat, ben postalı da parkayı da sen uyurken 68’lerde giyiyordum” dedi.

Hatay’da olmaktan onur ve gurur duyduğunu belirten Kılıçdaroğlu, Hatay programı çerçevesinde  iş dünyasıyla ve kanaat önderleriyle bir araya geldiğini, şehit ailelerini ziyaret ettiğini ifade etti. Daha sonra Sakız Hudut Karakolu’nu ziyaret ettiğini anımsatan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Buradan açık ve net ifade edeyim, kahraman ordumuza her zaman, her ortamda güvendik ve güvenmeye devam ediyoruz. Bir zat kalkmış demiş ki ‘Ya bu Kılıçdaroğlu’nun Hatay’da ne işi var?’ Ben söyleyeyim, burası kimsenin tapulu malı değildir. Hatay, sadece Türkiye’nin değil, dünyanın göz bebeğidir. Hatay’ın hoşgörüsü, kültürü, tarihi, mutfağı sadece Türkiye’de değil bütün dünyada bilinir. O nedenle belediye başkanımız söyledi. EXPO’yu Avusturalya’yla Çin’le mücadele ettik ama dünya Hatay’a verdi, Hatay’a boşuna vermedi. O zat diyor ki ‘Kılıçdaroğlu Hatay’a niye gitti? Gözlerinden öpüyorum onu Hatay’a bunun için geliyorum ben, Hatay’ı sevdiğim için, inandığım, güvendiğim için geliyorum. Habib-i Neccar var burada, onun için geliyorum, Hızır’ın makamı buradadır onun için geliyorum Hatay’a, Bestami Beyazid’in türbesi var onun için geliyorum Hatay’a. St. Pierre Kilisesi var onun için geliyorum Hatay’a, önemli bir şahsiyet var, Cemil Meriç var onun için geliyorum Hatay’a ve dünyanın ilk aydınlatılan caddesi Hatay’daki bir caddedir. Onun için, aydınlık insanların kentidir, onun için geliyorum Hatay’a. Peki o zat Hatay’ı bilir mi? Geldi Hatay’a, söz verdi Hataylılara. Sözünde durmadı, unuttu ama biz unutmayız, söz verdik mi sözümüzü tutarız.”

Şehit ailelerini ziyaret ettiklerini yineleyen Kılıçdaroğlu, onlara belli sözler verdiklerini paylaştı.

Kılıçdaroğlu, şehit ailelerine verdiği sözlerin sonuna kadar takipçisi olacağını dile getirerek şunları söyledi:

“O ailelerin talepleri, istemleri yerine gelinceye kadar ben yatağımda rahat uyumayacağım, onların talepleri önce yerine gelecek. Şehide ve şehit ailesine saygı neymiş o kaçak sarayda oturan zata öğreteceğim. Efendim biri de ‘Kılıçdaroğlu, Hatay’a niye gidiyor?’ diyor, ‘Ona postal göndereyim, ona parka göndereyim’ Meraklanma gözlerinden öptüğüm zat, ben postalı da parkayı da sen uyurken 68’lerde giyiyordum. Merak edebilir tabii. Ben senin gibi sahteden üniformalar falan giymem. Gittim askere onurlu üniformamı giydim ama istiyorsan postal, oğluma söyleyeceğim, askere göndermediğin çocuklarına postalı da göndereceğim, göreceksin sen.”

Kimseyle özel bir tartışma alanı yaratmak istemediğini aktaran Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ama benimle ilgili bir şey söylüyorsan önce düşüneceksin. ‘Kılıçdaroğlu bu sözün altında kalır mı, kalmaz mı? diye düşüneceksin. Eğer cesaretin varsa karşıma çıkacaksın, oturup konuşacağız. ‘Er meydanıdır, er meydanına gel çıkalım. ‘Kılıçdaroğlu, er meydanına çıkmaz’ diyordun. Söyledim salı günü, çarşamba, perşembe günü söyledim, şimdi bugün cumartesi yine söylüyorum. Er meydanını sen belirle, söz veriyorum çıkacağım. Efendim ‘Hatay’a niye gidiyorsun?’ Hatay, dünyanın barış kentidir. Eğer Hatay’ı bilirsen Ortadoğu’yu çözersin. Hatay’da huzur niçin vardır? Ortadoğu neden kan gövdeyi götürüyor. Eğer sen Hatay’ı anlarsan Ortadoğu’yu anlarsın. Hatay’ın politikası budur. Hatay’ın insanı yüreği sevgi doludur, kin, öfke, intikam duygusu yoktur, sevgi, barış, kardeşlik, birlikte yaşamak vardır. Sen Hatay’ı da Ortadoğu’yu da bu nedenle anlamıyorsun ama biz Hatay’ı çok iyi biliyoruz.”

Hatay’a ilk olarak genç bir devlet memuru iken 1971 yılında geldiğini anlatan Kılıçdaroğlu, ilk künefeyi de o yıl Hatay’da yediğini, o günden sonra Hatay’ı unutmadığını anlattı.

Ortadoğu’nun kan gölüne döndüğünün altını çizen Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Ortadoğu’yu kan gölüne kim çevirdi? Müslümanı Müslüman’a kim kırdırdı? Kim silah gönderdi, gerçekten içim acıyor. Ya komşuda yangın çıkarsa hiçbir şey yapmazsak bir kova suyla gideriz, yangını söndürmek için. Suriye’de yangın çıkıyor, kan gövdeyi götürüyor. Kovayla suyla değil, elimizde benzin bidonuyla gidiyoruz, benzin bidonuyla gidiyorlar. ‘Orada insanlar birbirlerini öldürsünler.’ diye. Bu sabah kalktık, arkadaşlarım ilk haberi verdiler: ‘Efendim, Suriye’ye silahlar, bombalar atılıyor.’ Nereden? Akdeniz’den, nereden, bilmem kaç kilometreden atılıyor. Atan kim? Egemen güçler. Bombayı nereye atıyorlar? Suriye’ye atıyorlar. Suriye’de kim yaşıyor? Arap halkları yaşıyor. Ölen kim? Arap halkları. Kürt’üdür, Arap’ıdır, Yezidi’sidir, Sünni’sidir, Şii’sidir, kim olursa olsun ama ölen insandır, insan. Allah’ın yarattığı en değerli varlık insandır. Kim olursa olsun, egemen güçler silahla oradaki insanları öldürüyor. Yeri geliyor bakıyorsunuz Amerika silah veriyor, yeri geliyor bakıyorsunuz Rusya silah veriyor. Onlar silah satıyorlar, Müslümanlar da ‘Allah, Allah’ diyerek birbirlerini öldürüyorlar.”

Oturup düşünülmesi gerektiğine dikkati çeken Kılıçdaroğlu, herkesin “Neden bu ülkelerde savaş var? Hangi gerekçeyle savaş var?” diye düşünmesi gerektiğine dile getirdi. Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Bu ülkelerin yöneticileri ve onların çevresindeki devletler ve o devletlerin başkanları, neden bir araya gelip kendi sorunlarını çözemiyorlar? Egemen güçlere neden kendilerini muhtaç hissediyorlar? Ortadoğu’da savaş varsa, İran’ı var, Irak’ı var, Suriye’si var, Türkiye’si var. Gelin kardeşim 4 devlet bir araya gelelim, ‘Böyle bir sorun var.’ deyin. Oturun akılla, mantıkla ilimle, irfanla sorunu çözün. Neden illa Amerika? Neden illa Rusya? Neden? Bunu anlayamıyorum, anlamakta zorluk çekiyorum.”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Bugün birileri açıklama yapmış, ‘Amerikalıların attığı füzeyi destekliyorum’ demiş. Ben desteklemiyorum, asla desteklemiyorum. Ben barıştan, kardeşlikten, huzurdan, birlikte yaşamaktan yanayım.” dedi.

Kılıçdaroğlu, Merkez Antakya ilçesi Cumhuriyet Meydanı’ndaki Hatay Büyükşehir Belediyesi Toplu Açılış Töreni’nde, CHP iktidarında Ortadoğu’yu bir barış denizine dönüştürmenin kendi görevleri ve namus borçları olduğunu söyledi. Bunu kinle, öfkeyle yapmayacaklarını belirten Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“İnsan sevgisiyle yapacağız bütün bunların tamamını. Egemen güçler elimize silah verirse kabul etmeyeceğiz. Birisi diyor ki ‘Akdeniz’den atacağım yeni geliştirdiğim bombaları’ Öbürü diyor ki ‘Hazar Denizi’nden atacağım yeni geliştirdiğim bombaları’. Nerede deniyorlar? İslam dünyasında, Suriye’de deniyorlar. ‘Irak’ta nükleer silah var’ diyorlardı. Binlerce Iraklı öldü, şimdi ‘Suriye’de kimyasal silah var’ diyorlar. Tıpkı Irak’ta söyledikleri gibi. İspat ettin mi? Dedin ki ‘kimyasal silah kullanmak suçtur’. Eyvallah, kim kimyasal silah kullanıyorsa cezalandırılsın ama önce bunu tespit edeceksin. Kim kullandı ve bu kimyasal silahlar nerede üretildi? Bunu tespit etmek kolay. Birleşmiş Milletlerden bir teknik heyet gelir, oturur, araştırır ve ondan sonra gereği yapılır. Araştırmadan, sormadan ‘Efendim ben geliştirdiğim yeni silahları Suriye üzerinde deneyeceğim, Irak üzerinde deneyeceğim’ derseniz egemen güçlerin paylaşım savaşı Ortadoğu’da yaşanır. Velayet savaşları, vekalet savaşları Ortadoğu’da yaşanır.”

Hükümetin Suriye politikasını eleştiren Kılıçdaroğlu,  “Bir politika izlediler. 3,5 milyon Suriyeli Türkiye’ye geldi. Bugün Reyhanlı’ya gittim. Reyhanlı nüfusundan fazla Suriyeli nüfus var. Beyefendi; ‘Suriyelilere 30 milyar dolar para harcadım’ diyor. Sordum 30 milyar dolar harcasaydın ya bütün Suriyeliler ev bark sahibi olurdu. Yok öyle bir şey. Bu parayı ne yaptın arkadaş? Kime, ne zaman, nerede harcadın? Hesabı verilmiş değil. 30 milyar dolar para kimin parası? Farz edelim ki harcadın. Kimin parası? Fakir fukaranın parası, vatandaşın parası.” diye konuştu.

SÖZÜMÜ YERİNE GETİRMEK İÇİN BANA YETKİ VERECEKSİNİZ

Suriye ile ilgili partisinin politikalarını anlatan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Birincisi; onlar bizim akrabamız, güzel. Ülkeye geldiler, güzel. Başımızın üstünde yeri var, güzel ama Ortadoğu savaşını en kısa sürede bitireceğiz. İkincisi Avrupa’ya gittim, Avrupa Birliği yetkilileriyle konuştum. Dediler ki ‘Savaş biterse Suriyeliler Suriye’ye döner mi?’ Ben ‘dönmezler’ dedim. Elinizi cebinize atacaksınız. Suriye’yi yeniden inşa edeceğiz. Evlerini, okullarını, yollarını, hastanelerini yapacaksınız ondan sonra Suriyeli kardeşlerimize diyeceğiz ki ‘buyurun Suriye’ye gidin kardeşim, bakın evinizi, yolunu, okulunuz, parkınızı yaptık, kardeşlik, dostluk, birlikte yaşama devam edecek’. Biz bunları yapacağız. Sözüm sözdür ama bu sözümü yerine getirmek için bana yetki vereceksiniz. Bana sorumluluk vereceksiniz. Yetki ve sorumluluk verirseniz bunların tamamı olur.”

Kılıçdaroğlu, hiçbir zaman kul hakkı yemediğini vurgulayarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Efendim yine bu zat diyor ki ‘Bu Kılıçdaroğlu var ya bu Kılıçdaroğlu’ e ne olmuş Kılıçdaroğlu’na? Efendim ‘devlette çalışırken hiç para kazanmamış, maaşının dışında’. Biz devlet memuruyuz ya, haram yemeyiz, yolsuzluk yapmayız, kul hakkı yemeyiz. Yani ben hayret ediyorum. Rüşvet yemek, yolsuzluk yapmak, kul hakkı yemek, devlet yönetimi için ne zamandan beri gerekçe oldu. Yani ‘devleti yönetirsen malı götüreceksin’. Benim ahlakım da inancım da dinim de bilgim de felsefem de ahlakım da buna izin vermiyor. Nasıl malı götürürüm ya, kul hakkı nasıl yerim ben ya. Rahmetli babam derdi ki çocuklarına; ‘oğlum siz doğru durun, eğri belasını bulur’. Doğru durmaya özen gösteriyorum, doğru duracağım.”

SAVAŞ BİTERSE BÖLGEYE BARIŞ, HUZUR GELİR

Devlet yönetiminde liyakatın esas olduğuna inandığını aktaran Kılıçdaroğlu, devletin kinle, öfkeyle, ön yargıyla yönetilmeyeceğini bildirdi.

Kılıçdaroğlu, işin ehline teslim edildiğinde devletin, devlet olacağını söyledi.

Gelecek sene önlerinde iki “D” olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, “Nedir bu iki D? Demokrasi, diktatörlük. iki ‘D’ bu. ya demokrasiden yana tercihimizi koyacağız ya da diktadan, tek adam yönetiminden yana tercihimizi kullanacağız.” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, 2019’da herkesin sorumluluğu olduğunu ve demokrasiden yana oy kullanıldığında 1923’te kurulan Cumhuriyeti 2019’da gerçek anlamda bir demokrasiyle taçlandıracaklarını, bundan da herkesin emin olmasını istediğini belirtti.

Vatandaşlara huzuru tesis edeceğini dile getiren Kılıçdaroğlu konuşmasını şu şekilde tamamladı;

“Sadece Türkiye’de değil, Ortadoğu’da ve dünyada barışı vaad ediyorum. Bugün birileri açıklama yapmış, ‘Amerikalıların attığı füzeyi destekliyorum’ demiş. Ben desteklemiyorum, asla desteklemiyorum. Ben barıştan, kardeşlikten, huzurdan, birlikte yaşamaktan yanayım. Bugün o bomba atar, yarın öbürü bomba atar. Ölen benim akrabamsa, ben içime sindiremem. Ölen bir insansa nerede olursa olsun ben içime sindiremem.”

Hatay Büyükşehir Belediyesinin yaptığı hizmetlerle ilgili sinevizyon gösterisinin sunulduğu törende konuşmaların ardından toplu açılış için kurdele kesildi.

Reklam
Hatay Halkı, aydınlık bir gelecek için yürüyecek!
Hatay Büyükşehir Belediyesi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 98’inci Yıldönümünün coşkusunu, maneviyatını Hatay halkına dolu dolu yaşatmak ve...
23 Nisan, Laik ve Demokratik Türkiye Cumhuriyetini kurma yolunda atılmış en büyük adım!
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, 23 Nisan’ın, Laik ve Demokratik Türkiye Cumhuriyetini kurma yolunda atılmış en büyük adım olduğunu vurguladı....
Yarınların teminatı çocuklarımız, Türkiye’yi daha müreffeh yarınlara taşıyacak!
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci,  yarınların teminatı çocukların, Türkiye’yi daha müreffeh yarınlara taşıyacaklarını dile getirdi. Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci,...
Vali Ata, Danıştay Başsavcısı Yılmaz’ı Ağırladı
Hatay Valisi Erdal Ata, Danıştay Başsavcısı Halil Yılmaz ve beraberindeki heyeti makamında ağırladı. Vali Erdal Ata, dün sabah karşıladığı Danıştay...
Minikler, 23 Nisan Çocuk şenliğinde koyasıya eğlendi!
Hatay Valiliği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Hatay Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile hayata geçirilen ‘23 Nisan Çocuk Şenliği’ Antakya Atatürk...
Cezalandırılmanın başka bir şekli
Hatay’ın Samandağ Eğitim Sen Temsilcisi Serap AldıçBakallı, nitelikli okul uygulamasını, cezalandırılmanın başka bir şekli olduğunu iddia etti. Serap Aldıç Sakallı,...
AKP’li Büyükşehir Meclis üyeleri yanlışlarından dönmeli!
DİSK Genel İş sendikası Hatay Şube Başkanı Yusuf Berkyürek, AKP’li Hatay Büyükşehir belediye Meclis üyelerini yanlışlarından dönmeye çağırdı. Yaptığı basın...
Vergisini düzenli olarak ödeyen vatandaşlarımıza bereketli ve bol kazançlar diliyorum!
Hatay Valisi Erdal Ata, vergisini düzenli olarak ödeyen vatandaşlara bereketli ve bol kazançlar dileğinde bulundu. Hatay Valisi Erdal Ata, Hatay’da...
Samandağ CHP’de coşkulu açılış!
Hatay’ın CHP Samandağ ilçe teşkilatı yeni ilçe binasının açılışı Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Yıl park karşısında hizmet...
Hatay’ın kültürel ve turistik değerlerinin tanıtılması her bireyin olduğu gibi yerel yönetimlerin de görevidir!
Hatay Büyükşehir belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatay’ın kültürel ve turistik değerlerinin tanıtılması her bireyin olduğu gibi yerel yönetimlerin...
Mustafa Kemal Üniversitesi, Üniversite Tanıtım Günlerine Katıldı
Mustafa Kemal Üniversitesi Eket Fuarcılık tarafından 23 Mart 2018 tarihinde Mersin Toroslar Yunus Emre Kültür Merkezinde ve 16 Nisan 2018...
Turizmde Hatay’ın potansiyeli çok yüksek, ama bu potansiyeli değerlendirdiğimizi söylememiz mümkün değil!
Hatay Valisi Erdal Ata, Turizm’de Hatay’ın potansiyelinin çok yüksek olduğunu, ama bu potansiyelin değerlendirildiğinin söylenemeyeceği gereceğini ortaya koydu. Hatay Valisi...
Payas Hassa hattında 29 PKK’lı öldürüldü!
Hatay Valiliği, Payas Hassa hattında, Hava Kuvvetlerinin desteğiyle gerçekleştirilen operasyondan 29 PKK’lının öldürüldüğünü açıkladı. Hatay Valiliği tarafından,   29 PKK’lının öldürülmesiyle...
Hodri meydan, erken seçime hazırız!
CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin erken seçim çağrısına Hatay’dan cevap vererek, “Hodri Meydan, erken...
Kurtuluş savaşında olduğu gibi erkek yol arkadaşlarımızla güçlerimizi birleştirirsek daha başarılı olacağımıza inanıyorum!
Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse Kurtuluş uluş savaşında olduğu gibi erkek yol arkadaşlarıyla güçlerini birleştirmeleri halinde...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ