Atayurt Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 5,81 / Satış: 5,83
€ EURO → Alış: 6,72 / Satış: 6,75

SON DAKİKA

CHP’DE YOL AYRIMI…

Ali Dal
Ali Dal
  • 27.06.2018
  • 91 kez okundu

Saygıdeğer Vatandaşlarım,

Saygıdeğer CHP’liler,

…Ve Sevgili okurlarım…

Her girdiği seçimi kaybedip, mağlubiyeti adeta kanıksar hale gelmiş olan (CHP) Cumhuriyet Halk Partisi’nin yetmiş yıldır iktidar olamamasına her kim, hangi bahaneleri gerekçe yaparsa yapsın; değişmeyen bir gerçek vardır ki; o da parti içi iktidar hastalığının süregelip süregitmesidir?!..

Doğum tarihi, asırlık Cumhuriyeti ve demokrasiyi işaret eden CHP’nin; hezimet yolcusu olmasını içlerine sindiren anlayışa seyirci kalma ve tahammül gösterme hakkını hiçbir CHP’li kendisinde göremez!!..

Bu düşünceden hareketle belirtmek gerekirse; yeni çıktığımız seçim atmosferinde; CHP’nin almış olduğu sonucu, başarılı göstermeye çalışan veya “cambaza bak” oyunu ile gözlerden kaçırmaya çalışan her kim ve hangi konumda olursa olsun, CHP’ye karşı gaflet hatta hıyanet içerisindedir!!??..

Yakın tarihimizi dikkate alarak; 24 Haziran 2018 Genel Seçim sonuçlarını değerlendirdiğimizde, yapılmış diğer 12 seçim sonuçlarında olduğu gibi hezimettir… Bahanelerle örtülmeyecek derecede bariz yenilgidir!..

Şimdiye kadar kendisini “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yol arkadaşı, askeri, izleyicisi” olarak gören ve CHP’yi, kurucusu olduğu Atatürk’ün millî bir emaneti bilen anlayışla ifade etmem gerekirse; CHP’ye zerrece saygı ve muhabbet duyanlar; bu hususta sorumluluklarını bilmek durumundadırlar…

Neler mi yapılmalıdır?..

Genel Başkan, gölge bakanlar kurulu durumundaki MYK başta olmak üzere derhal istifa kurumunu çalıştırmalılar ve partiyi iktidara taşıyabilen; vizyon ve misyon sahibi olmakla birlikte toplumda karşılık bulan ve teşkilattan gelen taze kanlara bırakmalılar… Bilinmelidir ki; CHP’nin iktidara gelmesi ve ülkeyi yönetmesi; kişisel ikbalciler eliyle mümkün görünmemektedir… Evvel emirde ulusal ikbali esas alan dava adamlarına ihtiyacın olduğu kabul edilerek gereğini yerine getirme görevi asla ertelenmemelidir!!..

Neler mi yapılmalıdır?..

Diyarbakır’da baro başkanlığı yapıp İstanbul’da milletvekili olmanın garantisi ve kolaycılığını esas alan simalar yerine; CHP’nin 40 yıldır milletvekili çıkaramadığı Elazığ benzeri illerde aday olup “Gidemediğin yer, sıkamadığın el sana ait değildir”  anlayışını esas alarak seçim kazanan Sayın Gürsel Erol gibi dava adamları tercih edilmelidir…

Neler mi yapılmalıdır?..

Milletvekili listelerinin tespitinde; liyakat, donanım ve toplum tercihi esas alınmalı ve parti içi iktidar olma illetinden ve akçeli anlayıştan (?!) mutlaka kaçınılmalıdır!!..

Neler mi yapılmalıdır?..

Delege seçiminde, il, ilçe ve Genel Merkez yönetiminin tespitinde “Ben ne olacağım” anlayışında olanların CHP’ye yarardan çok zarar vereceği asla göz ardı edilmemeli ve bu anlayıştakilere asla fırsat verilmemelidir!!..

…Ve netice olarak ne mi yapılmalıdır?..

Feragattan ve fedakârlıktan asla geri durmayacağına inandığımız CHP’nin mevcut Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu; yeni çıkılan seçimde oy bandı %22’ye gerilemiş olan CHP’ye rağmen 15 milyon vatandaşın teveccühünü görmüş ve oyunu %30’un üzerine çıkarmayı başarmış olan Sayın Muharrem İnce’ye; “bundan böyle CHP’nin yola senin liderliğinde devam etmesi; ülke ve CHP geleceği açısında faydalı olacaktır…” diyerek; partiyi olağanüstü kurultaya götürmeli ve CHP dinamizmine katkı yapmalıdır…

Sayın Kılıçdaroğlu’nun da böyle düşünmüş olduğunu öngörüyorum… Ve bu hususta zamanı olabildiğince rasyonel kullanacağını düşünüyorum…

Yapması gerekenler, yapılması gerekenleri erteledikçe her seçim bir hüsran; her geçen zaman telafisiz kayıp olacaktır!!..

Yapmış olduğum bu değerlendirme; kişiye ve kişilere yönelik algılanmamalı ve CHP’nin hüzün penceresi hatırlanmalıdır?!.. Aynı pencerede umudun el uzattığı ve tebessümün hakim olduğu yarınlara katkı yapacak olan her CHP’liye; Atatürk’ün yoldaşı ve askeri olarak şükran ifadelerimi şimdiden arz etmek istiyorum… Esen kalınız…

Aynı yerde aynı hata tekrarı

Ne akıl kârıdır, ne de basiret

Hatasını saklayanın ikrarı

Ya gizli iflastır veya hezimet

***

Her ne yaptı isem, doğrudur demek

Yanlış yapıp ceremeler ödemek

Çürük malı seçmek, hesap etmemek

Ne izan işidir, ne de feraset

***

Mana içermeli, her iş, her nakış

Hataya götürür, aldatan alkış

“Ben” diye oturup, “ben” diye kalkış

Ne şuur işidir; ne de siyaset

***

Ham olanı yetkin diyerek seçmek

Usulden, erkândan böyle vazgeçmek

Tenekeye altın değeri biçmek

Ne sağduyu, ne de doğru isabet

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ