Reklam
Reklam
Atayurt Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 5,99 / Satış: 6,01
€ EURO → Alış: 6,82 / Satış: 6,85

SON DAKİKA

Halkımızın hamallığını yapmaya gönüllü olmuşuz!

Halkımızın hamallığını yapmaya gönüllü olmuşuz!
  • 11.06.2018
  • 60 kez okundu
Reklam

HDP Hatay 2. Sıra Milletvekili adayı Hülya Kavuk, halkın hamallığını yapmayı gönüllü olduklarını söyledi.

Seçimlere ilişkin genel bir değerlendirme yapan Hülya Kavuk, hiçbirinin kişisel menfaatleri için siyaset yapmadığını öne süren Hülya Kavuk, soru cevap şeklindeki değerlendirmeleri şöyle:

Seyfettin UYGUN: HDP Hatay 2. sıra Milletvekili Adayı Hülya KAVUK kimdir? Kendinizi tanıtır mısınız?

Hülya KAVUK: Hatay Defne doğumluyum. 21 yıldır sosyalist mücadelenin içinde aktif olarak yer alıyorum. Ayrıca Kadın Emeği Kolektifi üyesi olarak bağımsız kadın mücadelesinin içindeyim. 2015 yılında HDP Hatay İl Eş Başkanlığı yaptım. 39 yaşında iki çocuk sahibi bir ev emekçisiyim.

Seyfettin UYGUN: Seçim çalışmaları nasıl gidiyor. Hatay’da istediğiniz havayı yakaladınız mı?

Hülya KAVUK: Hatay’da seçim çalışmalarımız baskın seçim açıklaması ile birlikte tam hız başladı ve aralıksız devam ediyor. Hava çok güzel. Halkımızın ilgisi oldukça iyi.

Seyfettin UYGUN: Şu ana kadar nerelerde çalışma yaptınız?

Hülya KAVUK: Defne, Samandağ, Arsuz, İskenderun, Erzin, Payas, Dörtyol,Altınözü nün bir kısmı gibi neredeyse her ilçede ekiplerimiz aktif sokak çalışması yürütüyor. Hatay’da çalmadık kapı bırakmayana kadar da çalışmamız devam edecek.

Seyfettin UYGUN: Çalışmalarınızı kimlerle yapıyorsunuz? Sizlere kimler eşlik ediyor?

Partili arkadaşlarımız, ailemiz ve seçmenlerimiz eşlik ediyor.

Seyfettin UYGUN: HDP’nin zayıf olduğu noktalarda herhangi bir çalışma yürütüyor musunuz?

Hülya KAVUK: Tabiî ki yürütüyoruz. Mümkün oldukça her kesime ulaşmaya çalışıyoruz. Kimi yerlerde geniş toplantılarla, kimi yerlerde ev ziyaretleriyle herkese değmeye çalışıyoruz.

Seyfettin UYGUN: Vatandaşlar sizi nasıl karşılıyor? Gittiğiniz yerlerde herhangi bir olumsuzluk yaşadınız mı?

Hülya KAVUK: Vatandaşların ilgisi çok büyük. Bizleri çok sıcak karşılıyorlar. Geçtiğimiz hafta bir saldırı yaşadık. Doğanköy yolunda. Aracımıza zarar verildi. Ayrıca seçim bürolarımızın bir kısmı saldırıya uğradı maalesef ki. Geçtiğimiz Pazar günü de Çekmece’deki seçim büromuzun bayrakları yakıldı. Asmış olduğumuz bayraklar kopartıldı.

Seyfettin UYGUN: Yaşadığınız olumsuzlukları neye bağlıyorsunuz? Ve bu olumsuzluklardan dolayı seçim çalışmalarınızda aksaklıklar yaşanıyor mu?

Hülya KAVUK: Bu olumsuzlukların sorumlusu maalesef ki iktidar ve diğer siyasi partilerin bir kısmının bize dair kurduğu cümlelerdir. Mesela AKP Genel Başkanı çıkıp televizyon kanallarından bizi ve Selahattin Demirtaş’ı “ terörist” ilan edebiliyor mesela. Hatay Valiliği diğer bütün siyasi partilerle “ seçim güvenliği “ konulu bir toplantı alıyor ve bizi çağırmıyor mesela. Siyasi erkin bu tavrının yansıması olarak yaşıyoruz bütün bu saldırıları.

Seyfettin UYGUN: Bu saldırılar ve yaşanan olumsuzluklardan dolayı herhangi bir geri adım atma ya da çalışmalarınıza ara verme gibi bir düşünce oluştu mu?

Hülya KAVUK: Bu soruya çok net bir cevap vereceğim. Asla yılmadık, korkmadık ve kokmayacağız. Bu tarz saldırılar ve partimize olan yakıştırmalar bizi daha da hırslandırıyor. Çalışmalarımız her geçen gün artarak devam ediyor.

Seyfettin UYGUN: Diğer partilerin milletvekili aday listeleri açıklanırken kamuoyunda ciddi tartışmalar yaşandı. Listeleri beğenmeyen seçmenler oldu. Listelere itiraz edenler oldu. Bu tür tartışmalar özellikle sosyal medyada geniş yankı buldu. Sizin partide öyle bir tartışma söz konusu olmadı. Bunu neye bağlıyorsunuz?

Hülya KAVUK: Çünkü bizim partimizde adaylık görevdir. İnandığımız değerler demokrasi, özgür ve ortak yaşam mücadelesi her şeyin üzerindedir. Bizler hiçbirimiz kişisel menfaatlerimiz için siyaset yapmıyoruz. Toplumsal çıkarı gözeten yerden halkımızın hamallığını yapmaya gönüllü olmuşuz.

Seyfettin UYGUN: Seçilirseniz Hatay’a ve ülkeye ne gibi katkılarınız olacak. Özellikle Hatay için projeleriniz var mı?

Hülya KAVUK: Tabii. Biliyorsunuz Hatay’ın en önemli sorunu son dönemde Suriye savaşından kaynaklı yaşadığı ekonomik sorunlar. Aslında savaş öncesi ekonomik olarak Ortadoğu’ya bağlı olan kentimiz savaşla birlikte büyük bir çıkmaz içine girdi. Ekonomik kalkınmaya dair çalışmalar yapardım. Ayrıca Hatay’ın kardeşlik kenti olduğu iddiasını gerçeğe dönüştürme hamlelerim olurdu. Kentin yoksullarının ezilmişlerinin yan yana geldiği bir dayanışma ağı bu kentin ihtiyacı. Bütün ötekileştirmeye rağmen yan yana durmanın adımlarını hızlıca atardık.

Seyfettin UYGUN: Barış Atay’ın HDP’den Hatay 1. Sıra Milletvekili adayı olması sizce Hatay’da HDP açısından seçimin seyrini değiştirir mi? Hatay için ne gibi kazanımları olur?

Hülya KAVUK: Barış Atay geziden bu yana hem sokakta verdiği mücadelesi hem de sanatsal faaliyetleri ile toplumun sevdiği bir isim. Ve tabii ki olumlu yansıdı.

Seyfettin UYGUN: Selahattin Demirtaş’ın tutukluluk halinin devam etmesi sizce HDP’nin oylarını düşürür mü?

Hülya KAVUK: Selahattin Başkan’ın dışarıda oluşu kesinlikle ayrı bir heyecan uyandıracaktı halkta. İktidar bunun farkında olduğu için rehin almaya devam ediyor. Ama oylarımız düşer mi ?sanmıyorum. Başkan dışarıda olsaydı artardı ama.

Seyfettin UYGUN: Ülke genelinde HDP’nin oy oranı hakkında herhangi bir tahmininiz var mı? Anketler ne diyor? Elinize ulaşan veriler var mı?

Hülya KAVUK: Elimizdeki anketler bıçak sırtında gösteriyor. O yüzden baraj sorunumuz var maalesef. Aslında OHAL koşulları ve iktidarın ötekileştiricisöylemi olmasa ve en önemlisi “trafoya kedi girmese” halktaki karşılığımızın bunun çok üzerinde olduğunu söylemek mümkün. Ancak bütün bunlardan ve son olarak çıkarılan yasalardan edindiğimiz izlenim iktidarın bizi baraj altı bırakmak için elinden geleni yapacağıdır. Biliyorsunuz AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan il örgütlerine “ HDPyi sandığa gömün “ çağrısı yaptı.Ben de buradan halkımıza HDP’ninbaraj altı kalmaması size bağlı. O hassasiyetle davranın ve oylarınızı esirgemeyin diyorum. Çünkü bizim baraj altında kalmamız demek tek adam rejiminin bu ülkede sağlamlaşması, savaşın devamı ve daha çok yoksulluk demek. 24 Haziran’da ya faşist bir rejimin inşasına son tuğlayı koyacağız ya da eşit özgür birlikte yaşamı yeniden tesis edeceğiz. Karar halkın.

Seyfettin UYGUN: Cumhurbaşkanlığı seçimleri ikinci tura kalırsa ve ikinci parti CHP ve ya İYİ Parti olursa HDP olarak ikinci partiyi destekleyecek misiniz?

Hülya KAVUK: Biz Sayın Selahattin Demirtaş’ı ikinci tura taşımak için çalışmalarımıza son hız devam ediyoruz. Şimdilik tek hedefimiz bu. Aslında biz de CHP ve İyi Parti’ye tersinden bu soruyu soruyoruz. “ Selahattin başkanın ikinci tura kalması koşulunda onlar bize oy verecek mi ? Bilmem siz hiç onlara bu soruyu yönelttiniz mi?

Ama şunu açık yüreklilikle söyleyebiliriz ki HDP, demokratik ilkeler partisidir. Kendisi dışındaki bütün politik güçlerle ilişkilerini bu demokratik ilkeler belirler. Elbette ki, ilkesel olarak HDP’nin tavrı tercihi emek, barış, demokrasi, adalet, özgürlük ve ezilen halklar sorununu çözmek isteyen anlayıştan yana olacaktır. Kişiler değil programlarıdır bunun kararını bize verdirecek şey. Ancak şunu da eklemek istiyorum. AKP- MHP ittifakı bu ülkeye kan ve gözyaşından başka bir şey getirmez. Bu koalisyon politik olarak savaş, şiddet, ekonomik olarak açlık ve yoksulluk, ideolojik olarak ise ırkçılık ve milliyetçilik üzerine kurulu bir koalisyondur. Tek dertleri de diktatoryal bir rejim kurmaktır. Ve biz HDP olarak buna engel olmak için ne gerekiyorsa yapacağız.

Seyfettin UYGUN: Son olarak seçmenlerinize neler söylemek istersiniz?

Hülya KAVUK: Son olarak 1 oyun çok kıymetli olduğunu söylemek istiyorum. Kampanyamızın adı “ Sen’le değişir”. Evet sizin oylarınızla bu ülkenin kaderi değişecek. 24 Haziranda ya faşizm ya da halklar kazanacak. Bize oy verin barajları birlikte yıkıp karanlığı aydınlatalım. 25 Haziran da keşke dememek için oyunuza talibiz. AKP’nin 16 yıllık zulmünün hesabını sandıkta hep birlikte soralım.

Reklam
Dolar’daki artış Gazeteleri yok edecek!
Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca, dolardaki artışın Gazeteleri yok edeceğini iddia etti. 24 Haziran seçimlerinden sonra Dolar’daki artışın...
Samandağ Batıayaz tarihi köprüsü gitti gidiyor
Hatay Samandağ Batıayaz yaylası yolu üzerinde bulunan Fransızlar döneminden kalma tarihi taş köprü yıkılma aşamasına geldiği gözlendi. Tarihi Batıayaz köprüsünde...
CHP Hatay Milletvekillerinden Başkan Yaman ve Başkan Nehir’e Ziyaret
CHP Hatay Milletvekilleri Mehmet Güzelmansur, Serkan Topal,  Suzan Şahin ve İsmet Tokdemir teşekkür ziyaretleri kapsamında Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim...
HAGİAD’tan Nefes Nefese Dizisine Tepki
Hatay’da çekilen ‘Nefes Nefese’ dizisinin gerçekdışı terör sahnelerine tepki gösteren HAGİAD Başkanı Yusuf Kavak, dizinin Hatay’ın barış ve kardeşlik ruhunu...
Güneş, Birey, Z-Küp Özel Öğretim Kursu işbirliği ile birinciliklere imza atmaya devam ediyor
Özel Güneş Eğitim Kurumları temsilcisi Hasan Kükrek, yaşanan zorluklara rağmen başarılara imza atmaya devam ettiklerini söyledi. Güneş Eğitim Kurumları Temsilcisi...
Asi Nehri, muhteşem görünüme kavuşmak için gün sayıyor
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Asi Nehri’nin muhteşem görünüme kavuşmak için gün saydığı müjdesini verdi. Hatay’ın tarihi...
Hatay’da İşsizlik ödeneğinden kaç kişi yararlandı?
CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt’e Hatay’daki işsizliği sordu. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne...
Sağlıklı bir gelecek için hizmetlerimiz devam edecek!
HAT SU Genel Müdürü Mehmet Çaparali, sağlıklı bir gelecek için hizmetlerinin devam edeceğini söyledi. Merkez ilçe Antakya ve Belen’e bağlı...
Gözümüzden Kaçırtılan Samimiyet!
CHP Samandağ İlçe Sekreteri Özcan Yılmaz, kurultay öncesinde CHP’de yaşananların partiye zarar vermemesi temennisinde bulundu. Son dönemde Cumhuriyet Halk Partisi’nde...
Öğrencilerimizin mağduriyeti giderilmelidir
Eğitim Sen Hatay Şube örgütlenme sekreteri Hazım Hasırcı, Ortaöğretime geçiş sisteminde yapılan değişiklik sonucu mağdur olan öğrencilerin mağduriyetlerinin giderilmesini istedi....
Türkiye Cumhuriyetine canı gönülden bağlı olan bir şehiriz!
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatay’ın Türkiye Cumhuriyetine canı gönülden bağlı olan bir şehir olduğunu söyledi. Hatay...
Şellaleler doğal mesire alanı!
Hatay Valisi Erdal Ata, Harbiye şellalelerinin doğal mesire alanı olduklarına dikkat çekti. Hatay Valisi Erdal Ata, Hatay’ın gözde mesire alanı...
Ajansımıza “En İyi Fuar Tanıtımı Yapan Kurum Ödülü” verildi
Hatay Valisi Erdal Ata, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansının Yönetim Kurulu başkanlığını devraldı. DOĞAKA’nın Yönetim Kurulu Toplantısında Başkanlık görevini devralan Hatay...
Elektrikli Otomobil, Robot Kol ve İnsansız Hava Aracı Üretiliyor
Hatay’ın İskenderun ilçesindeki İskenderun Teknik Üniversitesinde ilk yaşanırken, Elektrikli Otomobil, Robot Kol ve İnsansız Hava Aracı Üretildiği belirtildi. İskenderun teknik...
Defneliler bir an önce Devlet Hastanesine kavuşturulmalı
CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Defne halkının bir an önce Devlet Hastanesine kavuşmaları gerektiğini savundu. CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ