Atayurt Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 5,35 / Satış: 5,37
€ EURO → Alış: 6,09 / Satış: 6,11

SON DAKİKA

Halkımızın hamallığını yapmaya gönüllü olmuşuz!

Halkımızın hamallığını yapmaya gönüllü olmuşuz!
  • 11.06.2018
  • 132 kez okundu

HDP Hatay 2. Sıra Milletvekili adayı Hülya Kavuk, halkın hamallığını yapmayı gönüllü olduklarını söyledi.

Seçimlere ilişkin genel bir değerlendirme yapan Hülya Kavuk, hiçbirinin kişisel menfaatleri için siyaset yapmadığını öne süren Hülya Kavuk, soru cevap şeklindeki değerlendirmeleri şöyle:

Seyfettin UYGUN: HDP Hatay 2. sıra Milletvekili Adayı Hülya KAVUK kimdir? Kendinizi tanıtır mısınız?

Hülya KAVUK: Hatay Defne doğumluyum. 21 yıldır sosyalist mücadelenin içinde aktif olarak yer alıyorum. Ayrıca Kadın Emeği Kolektifi üyesi olarak bağımsız kadın mücadelesinin içindeyim. 2015 yılında HDP Hatay İl Eş Başkanlığı yaptım. 39 yaşında iki çocuk sahibi bir ev emekçisiyim.

Seyfettin UYGUN: Seçim çalışmaları nasıl gidiyor. Hatay’da istediğiniz havayı yakaladınız mı?

Hülya KAVUK: Hatay’da seçim çalışmalarımız baskın seçim açıklaması ile birlikte tam hız başladı ve aralıksız devam ediyor. Hava çok güzel. Halkımızın ilgisi oldukça iyi.

Seyfettin UYGUN: Şu ana kadar nerelerde çalışma yaptınız?

Hülya KAVUK: Defne, Samandağ, Arsuz, İskenderun, Erzin, Payas, Dörtyol,Altınözü nün bir kısmı gibi neredeyse her ilçede ekiplerimiz aktif sokak çalışması yürütüyor. Hatay’da çalmadık kapı bırakmayana kadar da çalışmamız devam edecek.

Seyfettin UYGUN: Çalışmalarınızı kimlerle yapıyorsunuz? Sizlere kimler eşlik ediyor?

Partili arkadaşlarımız, ailemiz ve seçmenlerimiz eşlik ediyor.

Seyfettin UYGUN: HDP’nin zayıf olduğu noktalarda herhangi bir çalışma yürütüyor musunuz?

Hülya KAVUK: Tabiî ki yürütüyoruz. Mümkün oldukça her kesime ulaşmaya çalışıyoruz. Kimi yerlerde geniş toplantılarla, kimi yerlerde ev ziyaretleriyle herkese değmeye çalışıyoruz.

Seyfettin UYGUN: Vatandaşlar sizi nasıl karşılıyor? Gittiğiniz yerlerde herhangi bir olumsuzluk yaşadınız mı?

Hülya KAVUK: Vatandaşların ilgisi çok büyük. Bizleri çok sıcak karşılıyorlar. Geçtiğimiz hafta bir saldırı yaşadık. Doğanköy yolunda. Aracımıza zarar verildi. Ayrıca seçim bürolarımızın bir kısmı saldırıya uğradı maalesef ki. Geçtiğimiz Pazar günü de Çekmece’deki seçim büromuzun bayrakları yakıldı. Asmış olduğumuz bayraklar kopartıldı.

Seyfettin UYGUN: Yaşadığınız olumsuzlukları neye bağlıyorsunuz? Ve bu olumsuzluklardan dolayı seçim çalışmalarınızda aksaklıklar yaşanıyor mu?

Hülya KAVUK: Bu olumsuzlukların sorumlusu maalesef ki iktidar ve diğer siyasi partilerin bir kısmının bize dair kurduğu cümlelerdir. Mesela AKP Genel Başkanı çıkıp televizyon kanallarından bizi ve Selahattin Demirtaş’ı “ terörist” ilan edebiliyor mesela. Hatay Valiliği diğer bütün siyasi partilerle “ seçim güvenliği “ konulu bir toplantı alıyor ve bizi çağırmıyor mesela. Siyasi erkin bu tavrının yansıması olarak yaşıyoruz bütün bu saldırıları.

Seyfettin UYGUN: Bu saldırılar ve yaşanan olumsuzluklardan dolayı herhangi bir geri adım atma ya da çalışmalarınıza ara verme gibi bir düşünce oluştu mu?

Hülya KAVUK: Bu soruya çok net bir cevap vereceğim. Asla yılmadık, korkmadık ve kokmayacağız. Bu tarz saldırılar ve partimize olan yakıştırmalar bizi daha da hırslandırıyor. Çalışmalarımız her geçen gün artarak devam ediyor.

Seyfettin UYGUN: Diğer partilerin milletvekili aday listeleri açıklanırken kamuoyunda ciddi tartışmalar yaşandı. Listeleri beğenmeyen seçmenler oldu. Listelere itiraz edenler oldu. Bu tür tartışmalar özellikle sosyal medyada geniş yankı buldu. Sizin partide öyle bir tartışma söz konusu olmadı. Bunu neye bağlıyorsunuz?

Hülya KAVUK: Çünkü bizim partimizde adaylık görevdir. İnandığımız değerler demokrasi, özgür ve ortak yaşam mücadelesi her şeyin üzerindedir. Bizler hiçbirimiz kişisel menfaatlerimiz için siyaset yapmıyoruz. Toplumsal çıkarı gözeten yerden halkımızın hamallığını yapmaya gönüllü olmuşuz.

Seyfettin UYGUN: Seçilirseniz Hatay’a ve ülkeye ne gibi katkılarınız olacak. Özellikle Hatay için projeleriniz var mı?

Hülya KAVUK: Tabii. Biliyorsunuz Hatay’ın en önemli sorunu son dönemde Suriye savaşından kaynaklı yaşadığı ekonomik sorunlar. Aslında savaş öncesi ekonomik olarak Ortadoğu’ya bağlı olan kentimiz savaşla birlikte büyük bir çıkmaz içine girdi. Ekonomik kalkınmaya dair çalışmalar yapardım. Ayrıca Hatay’ın kardeşlik kenti olduğu iddiasını gerçeğe dönüştürme hamlelerim olurdu. Kentin yoksullarının ezilmişlerinin yan yana geldiği bir dayanışma ağı bu kentin ihtiyacı. Bütün ötekileştirmeye rağmen yan yana durmanın adımlarını hızlıca atardık.

Seyfettin UYGUN: Barış Atay’ın HDP’den Hatay 1. Sıra Milletvekili adayı olması sizce Hatay’da HDP açısından seçimin seyrini değiştirir mi? Hatay için ne gibi kazanımları olur?

Hülya KAVUK: Barış Atay geziden bu yana hem sokakta verdiği mücadelesi hem de sanatsal faaliyetleri ile toplumun sevdiği bir isim. Ve tabii ki olumlu yansıdı.

Seyfettin UYGUN: Selahattin Demirtaş’ın tutukluluk halinin devam etmesi sizce HDP’nin oylarını düşürür mü?

Hülya KAVUK: Selahattin Başkan’ın dışarıda oluşu kesinlikle ayrı bir heyecan uyandıracaktı halkta. İktidar bunun farkında olduğu için rehin almaya devam ediyor. Ama oylarımız düşer mi ?sanmıyorum. Başkan dışarıda olsaydı artardı ama.

Seyfettin UYGUN: Ülke genelinde HDP’nin oy oranı hakkında herhangi bir tahmininiz var mı? Anketler ne diyor? Elinize ulaşan veriler var mı?

Hülya KAVUK: Elimizdeki anketler bıçak sırtında gösteriyor. O yüzden baraj sorunumuz var maalesef. Aslında OHAL koşulları ve iktidarın ötekileştiricisöylemi olmasa ve en önemlisi “trafoya kedi girmese” halktaki karşılığımızın bunun çok üzerinde olduğunu söylemek mümkün. Ancak bütün bunlardan ve son olarak çıkarılan yasalardan edindiğimiz izlenim iktidarın bizi baraj altı bırakmak için elinden geleni yapacağıdır. Biliyorsunuz AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan il örgütlerine “ HDPyi sandığa gömün “ çağrısı yaptı.Ben de buradan halkımıza HDP’ninbaraj altı kalmaması size bağlı. O hassasiyetle davranın ve oylarınızı esirgemeyin diyorum. Çünkü bizim baraj altında kalmamız demek tek adam rejiminin bu ülkede sağlamlaşması, savaşın devamı ve daha çok yoksulluk demek. 24 Haziran’da ya faşist bir rejimin inşasına son tuğlayı koyacağız ya da eşit özgür birlikte yaşamı yeniden tesis edeceğiz. Karar halkın.

Seyfettin UYGUN: Cumhurbaşkanlığı seçimleri ikinci tura kalırsa ve ikinci parti CHP ve ya İYİ Parti olursa HDP olarak ikinci partiyi destekleyecek misiniz?

Hülya KAVUK: Biz Sayın Selahattin Demirtaş’ı ikinci tura taşımak için çalışmalarımıza son hız devam ediyoruz. Şimdilik tek hedefimiz bu. Aslında biz de CHP ve İyi Parti’ye tersinden bu soruyu soruyoruz. “ Selahattin başkanın ikinci tura kalması koşulunda onlar bize oy verecek mi ? Bilmem siz hiç onlara bu soruyu yönelttiniz mi?

Ama şunu açık yüreklilikle söyleyebiliriz ki HDP, demokratik ilkeler partisidir. Kendisi dışındaki bütün politik güçlerle ilişkilerini bu demokratik ilkeler belirler. Elbette ki, ilkesel olarak HDP’nin tavrı tercihi emek, barış, demokrasi, adalet, özgürlük ve ezilen halklar sorununu çözmek isteyen anlayıştan yana olacaktır. Kişiler değil programlarıdır bunun kararını bize verdirecek şey. Ancak şunu da eklemek istiyorum. AKP- MHP ittifakı bu ülkeye kan ve gözyaşından başka bir şey getirmez. Bu koalisyon politik olarak savaş, şiddet, ekonomik olarak açlık ve yoksulluk, ideolojik olarak ise ırkçılık ve milliyetçilik üzerine kurulu bir koalisyondur. Tek dertleri de diktatoryal bir rejim kurmaktır. Ve biz HDP olarak buna engel olmak için ne gerekiyorsa yapacağız.

Seyfettin UYGUN: Son olarak seçmenlerinize neler söylemek istersiniz?

Hülya KAVUK: Son olarak 1 oyun çok kıymetli olduğunu söylemek istiyorum. Kampanyamızın adı “ Sen’le değişir”. Evet sizin oylarınızla bu ülkenin kaderi değişecek. 24 Haziranda ya faşizm ya da halklar kazanacak. Bize oy verin barajları birlikte yıkıp karanlığı aydınlatalım. 25 Haziran da keşke dememek için oyunuza talibiz. AKP’nin 16 yıllık zulmünün hesabını sandıkta hep birlikte soralım.

Doğalgaz istiyoruz!
ATAYURT Erhan UNAY   Hatay’ın Defne ilçesine bağlı Turunçlu Mahalle Muhtarı Muhsin Demirel, Aksa Gaz’ın, semtlerini türlü bahaneler uydurarak Doğal...
Bizim ülkemize sığınan tüm çocuklara kendi çocuklarımız gibi bakıyoruz!
ATAYURT Haber Merkezi   Hatay Valisi Rahmi Doğan, Türkiye’ye sığınan tüm çocuklara kendi çocukları gibi baktıklarını söyledi. Hatay Valisi Rahmi...
Zeytindalı Harekatı Komutanlarından Vali Rahmi Doğan’a Ziyaret
ATAYURT Haber Merkezi   Hatay Valisi Rahmi Doğan, Türk Silahlı Kuvvetlerinin başarı ile icra ettiği Zeytindalı Harekatını yöneten 2. Ordu...
Hemşehrilerimiz, gönül rahatlığıyla hayvanlarını satıp alma işlemlerini yapabilirler
ATAYURT Seyfettin UYGUN   Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü savaş, Hatay halkının gönül rahatlığıyla hayvanlarını satıp alma işlemlerini yapabileceklerini söyledi....
HDP Yerel Seçim Çalışmalarına Start Verdi
ATAYURT Seyfettin UYGUN   Halkların Demokratik Partisi Türkiye genelinde eş zamanlı olarak düzenlediği basın toplantılarıyla 31 Mart 2019 Pazar Günü...
Toplumsal Yardımlaşmalar gelenekselleştirilmeli!
ATAYURT Seyfettin UYGUN   Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, toplumsal yardımlaşmaların gelenekselleştirilmesi gerektiğini savundu. Defne Belediyesi, “Kan ve Kök...
Antakya Ziraat Odası’nda “Ayrıştırma” girişimi!
ATAYURT Seyfettin UYGUN   Antakya Ziraat Odası’nda seçimlerin yaklaştığı bugünlerde, yine Ali Cengiz oyunları sergilenmeye başlandı. Birkaç dönemdir, Antakya Ziraat...
Vali Erdal Ata’dan İnanç Temsilcilerine Veda
ATAYURT Haber Merkezi   Hatay Valisi Erdal Ata, 3 semavi dine mensup inananların kardeşlik içerisinde yaşadığı Hatay’da bulunan inanç temsilcileri...
Başkan Yaman’dan Doğaya Destek Ziyaret
ATAYURT Haber Merkezi   Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman, semt pazarlarına yaptığı gezisinde, Pazar çantası dağıttı. Defne Belediyesi Zabıta Müdürlüğü...
Diyabet dünya üzerinde en yaygın görülen hastalıklardan biridir!
ATAYURT Haber Merkezi   Hatay İl sağlık Müdür Vekili Dr. Ümit Mutlu Tiryaki, Diyabetin dünya üzerinde en yaygın görülen hastalıklardan...
CHP’yi iktidara taşıyacağız!
ATAYURT Erdal YILMAZÇELİK   Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir’in düzenlediği Birlik Beraberlik ve Dayanışma Kahvaltısında, CHP’yi iktidara taşınacağı sözü verildi....
Hatay Büyükşehir belediyesine ait 4 tane arıtma tesisi var
ATAYURT Haber Merkezi   Hatay Büyükşehir belediye başkanı Lütfü Savaş, Hatay Büyükşehir Belediyesine bağlı 4 tane arıtma tesisi bulunduğunu söyledi....
Hatay Mutfağı İspanya’da tanıtıldı
ATAYURT Haber Merkezi   Hatay’ın dünyaca ünlü damak çatlatan lezzetleri, Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından ulusal ve uluslararası arenada tanıtılmaya devam...
Nebil Seyfettin, Türk Diş Hekimleri Birliği’nde Genel Başkan Vekili
ATAYURT Haber Merkezi   Hatay Diş hekimleri Odası Başkanı Nebil Seyfettin, Türk Diş Hekimleri Birliği’nde Genel Başkan Vekilliği görevine getirildi....
Samandağ Özel Deniz Hastanesinin tanıtımı yapıldı
ATAYURT Erdal YILMAZÇELİK   Samandağ ilçesinde yeni hizmete giren özel Deniz Hastanesinin tanıtım toplantısı yapıldı. Hatay Samandağ Özel Deniz Hastanesi...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ