Atayurt Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 5,35 / Satış: 5,37
€ EURO → Alış: 6,09 / Satış: 6,11

SON DAKİKA

Hatay’da CHP olarak birinci partiyiz!

Hatay’da CHP olarak birinci partiyiz!
  • 11.06.2018
  • 133 kez okundu

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 24 Haziran seçimlerinde CHP olarak Hatay’da birinci parti olacaklarını iddia etti.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, HRT Akdeniz TV’de yayınlanan Erkan Şirin’in hazırlayıp sunduğu ‘Gündeme Dair’ adlı programa katılarak gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ramazan ayının tüm insanlığa Hayır bereket ve huzur getirmesi temennisiyle sözlerine başlayan Başkan Lütfü Savaş,”Hayırlar güzellikler paylaşıldıkça insanları mutlu eder. Biz de binlerce kişiyle iftar sofralarında buluştuk. Ramazan’ın ruhuna uygun bir program gerçekleştiriyoruz. Mübarek Ramazan ayında edilen duaların tüm insanlığa huzur getirmesini diliyorum” dedi.

Program sunucusu Erkan Şirin’in erken seçim ile ilgili sorularını yanıtlayan Başkan Lütfü Savaş, “Ben seçimin ne erken ne de baskın seçim olduğuna inanıyorum. Hükümet bu ekonomik tabloyla daha fazla gidemezdi. İnşallah 14 gün sonra ülkemizi ekonomi, dış ve iç politika anlamında iyileştirecek bir sonuç ortaya çıkar” açıklamalarında bulundu.

CHP’nin seçimlerde Hatay’da nasıl bir sonuç alacağını soran Erkan Şirin’e Başkan Lütfü Savaş’n yanıtı şöyle oldu:

“Ülkemiz ve milletimiz için kim hayırlı olacaksa onun başarılı olmasını dilerim. Bizim birinci tercihimiz Muharrem İnce. Hatay’da CHP olarak birinci  partiyiz. CHP’nin Hatay’da 5 milletvekili çıkartacağını düşünüyorum. Millet ittifakı 6, Cumhur İttifakı ise şehrimizde toplam 5 milletvekili çıkartır düşüncesindeyim.

Program sunucusu Erkan Şirin’in yönelttiği soru üzerine, seçim çalışmaları kapsamında Hatay’a gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Atatürk Stadyumu’nu millet bahçesi yapacağız” ifadelerine yönelik Başkan Lütfü Savaş ise  görüşlerini şöyle açıkladı:

“Sadullah Ergin geçmişte, bizim stadyumu ve etrafındaki alanı ve şimdiki kapalı spor salonunun yerini TOKİ’ye verdi. Biz buna karşı çıktık. Antakya Belediye Başkanı iken bana görüşümü sorduklarında bunu hem belediye başkanı hem de sade bir vatandaş olarak onaylamadığımı ifade ettim. Şimdi Sayın Erdoğan’ın böyle bir açıklama yapması yanlıştan dönmek demektir. Şimdi aynı görüşü paylaşıyor olmak güzel. Bizim yıllardır düşündüklerimiz bugün onlar tarafından da düşünülüyorsa demek ki doğru düşünmüşüz dedirtiyor.”

Yine program sunucusu Erkan Şirin’in Hatay’a yapılacak hizmetlerin AKP belediye meclisi üyelerince engellendiğine ilişkin iddiaları sorması üzerine Başkan Lütfü Savaş, ulaşım hattı olmayan yerlere ulaşım imkanı sağlamak amacıyla alınacak araçlar için Avrupa Birliğinden alınacak krediye izin verilmediğini, İslam ve Kalkınma Bankası’ndan alınacak bir kısmı hibe olan kredilere izin verilmediğini ifade etti.

Hatay trafiğini rahatlatmak üzere başlatılan Uğur Mumcu Battı- Çıktı çalışmalarına ilişkin de açıklamalarda bulunan BaşkanLütfü  Savaş, çalışmalar başladığında SİT alanı olmamasına rağmen birçok tarihi eserin çıktığını ve projenin bu sebeple Anıtlar Kurulu’nun kararıyla devam ettiğini belirtti.

Çekmece ve Uğur Mumcu Bulvarı arasında bir çevre yolu açılıp açılmayacağı sorularına açıklık getiren Başkan Lütfü Savaş, böyle bir çalışma planlarının olduğunu dile getirdi.

İskenderun Entegre Battı Çıktı Projesi ile ilgili soruları da yanıtlayan Başkan Lütfü Savaş açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“İskenderun’a yakışan bir proje oldu. Yaptığımız zemin etütleriyle proje arasında bir uyuşmazlık oldu. Zeminin yumuşak olması nedeniyle Çukurova Üniversitesi ve iki özel inşaat şirketi vize jetkrat adında yeni bir sistem önerdi. 25-26 Haziran’da inşaat şirketi bize bu alanı teslim edecek. Temmuz ayı içerisinde de açılışını yapmayı planlıyoruz. Şehrimizin giriş noktasındaki bölgede yaptığımız iki yeni çalışmamız insanlarda olumlu bir izlenim yaratacak.”

Başkan Lütfü Savaş bu arada, 15 ilçeye eşit hizmet ulaştırmaya önem verdiklerini  veihtiyaçların aciliyetine göre hizmetlere yön verdiklerinin de altını çizdi.

BU ŞEHRE SEVDALIYSANIZ SİZE UYKU HARAM

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Program sunucusu Erkan Şirin’in Hatay’ın dünya çapında bir zafer elde ederek aldığı EXPO 2021’in Hatay’a neler kazandıracağına yönelik sorusuna şu cevabı verdi:

“Benim olduğum yerde meşakkat vardır. Sıradan bir belediye başkanı olmadım. Bunlar bana ters. Biz öncelikle şehrin eğitimine, kültürüne katkı sağlayan, ve şehri her anlamda geleceğe umutla taşımaya gayret gösteren bir anlayış güdüyoruz. Bu anlayış sayesinde EXPO da HADO da başarılı olur. Tıbbi aromatik bitkilerimiz ve marka değeri taşıyan ürünlerimiz de hak ettiği değeri görür. Bunlar yerelden kalkınma anlayışının sonucudur. Bu şehre sevdalıysanız size uyku haram. Şehre çok iyi iki yatırım getiriyoruz. Şirketler yap, işlet devret modeliyle çalışacak. Hatay turizm, ticaret ve kültür başkenti olacak. Hatay çok daha huzurlu, umutlu, mutlu ve refah seviyesi yüksek bir şehir olacak. EXPO alanına Metro ya da metrobüs götüreceğiz. Ulaşım Master Planımız sürüyor. 1/100.000’ lik haritamızı yaptık. İlk kez bu ölçekte bir plan çıkartılıyor.”

Sunucu Erkan Şirin, Başkan Lütfü Savaş’a Hatay’ın kanayan yarası olarak nitelendirilen Asi Nehri kirliliği sorununa yönelik çözüm çalışmalarının ne boyutta olduğunu sorusunu da, “Asi Nehri uluslararası bir sorun. Beka Vadisi’nde doğan nehir geçtiği yerlerden kirlilik toplayarak Hatay’a geliyor. DSİ’nin de desteğiyle bu kirlilik sorununu çözmek için çalışmalar yapıyoruz. Asi Nehri’nin içerisine boru döşedik. Çok az bir kısım kaldı. Bunu da nehre akan su durduğunda devam ettirebileceğiz. Atık su arıtma tesisimiz tamamlandı. Halkımıza hayırlı olsun. Asi Nehri’ne akan su bayramdan sonra durursa yan bağlantıları en geç 1 aya kadar tamamlayacağız” şeklinde yanıtladı.

Nehirde peyzaj çalışmalarının başladığını ve aydınlatma hususunda Philips ile anlaşıldığını belirten Başkan Lütfü Savaş, Asi Nehri’nin Hatay’a yakışır bir görünüme kısa zaman içerisinde kavuşacağını müjdeledi.

63 BİN NOKTADA LAVRA MÜCADELESİ SÜRÜYOR

Hatay’da 63 bin noktada lavra mücadelesi yaparak haşerelerin üreme alanlarının ilaçlanması için çalışmalar gerçekleştirdiklerini söyleyen Başkan Lütfü Savaş, her mahalleye gün aşırı ilaçlama yapmak için araç filosunun seferber edildiğini  vurguladı. Vatandaşlara ve mahalle muhtarlarına da büyük görev düştüğünü ifade eden Başkan Lütfü Savaş, çalışmaları sürdüren ekiplerle vatandaşların iletişim halinde olmaları gerektiğine de vurgu yaptı.

Hatay’da gerçekleştirilen altyapı çalışmaları ile tüm vatandaşların musluklardan akan suyu gönül rahatlığıyla içmesini sağlamayı hedeflediklerini belirten Başkan Lütfü Savaş,  Hatay  genelinde içme suyu hatlarının yenilenmeye devam edildiğini ifade etti.

Hatay’ın UNESCO tarafından gastronomi şehri seçilmesine dair de açıklamalarda bulunan Başkan Lütfü Savaş, “ Suriye’deki iç savaş, Afrin operasyonu sürecinde bu konuyla ilgili bir çalışma yapmadık. Çünkü memleketin önemli bir sorunu vardı. Ama seçimden sonra gastronomi ile ilgili çalışmalara devam edeceğiz. 2010’dan beri Hatay gastronomisinin tanıtılması için çaba harcıyorum” şeklinde konuştu.

Tıbbi aromatik bitkilerin işlenmesine ve paketlenmesine, coğrafik işaretlemesinin yapılmasına dair de laboratuvar kurma planlarının olduğunu ifade eden Başkan Lütfü Savaş, dünyanın birçok  ülkesinde yapılan uygulamaların Hatay’a da kazandırılacağını belirtti.

Hatay’da gerçekleştirilen fuar çalışmalarının amacının ne olduğunu sorusuna Başkan  Lütfü Savaş,

“Hatay’ı Orta Doğu’nun kalbi yapmakta kararlıyız. Fuarlarımız hiç boş kalmadı. Önemli isimler kentimize geldi.

Hatay’a yapılması planlanan Kültür Merkezi ile de açıklamalarda bulunan Başkan Savaş, Hatay halkının görüşlerine saygı duyarak projenin yerini değiştirmeye karar verdik. Tek bir ağaç bile kesmeyecek olmamıza rağmen halkımızın görüşüne kıymet verdiğimiz için kültür merkezimizi parktaki mevcut otopark alanına yapmaya karar verdik. Güzel bir proje hazırladık. Hem görüntü kirliliğini ortadan kaldıracağız. Çok güzel bir kültür merkezimiz, nikah salonumuz ve sergi alanımız olacak. Her yaştan insanın faydalanacağı çok güzel bir yer olacak” karşılığını verdi.

Hatay’ın 5’inci teşvik bölgesine alınması ile ilgili Hatay halkının üzerine düşeni fazlasıyla yaptığını belirten Başkan Lütfü Savaş, sorumluluğun artık hükümette olduğunu belirtti ve “24 Haziran seçimlerinden sonra inşallah Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ile bu konuyu çözüme kavuştururuz” ifadelerine yer verdi.

HATAY ÜVEY EVLAT MUAMELESİ GÖRÜYOR

Hatay’ın Suriye’deki savaştan olumsuz etkilenmesinin göz ardı edildiğini ve kişi başına düşen geliri Hatay’dan daha fazla olan şehirlerin 5’inci teşvik bölgesine alındığını ifade eden Başkan Savaş, Hatay’ın üvey evlat muamelesi gördüğünü iddialarında yer verdi.

Açılışı yakın tarihte yapılan KarlısuGöleti, Su ve Macera Parkı’nın Hatay’ın kıymetli alanlarından biri olduğunu vurgulayan Başkan Lütfü Savaş, çocukların fiziki ve zihinsel gelişimlerini de destekleyen unsurlar ekleyeceklerini dile getirdi.

Üzümdalı’na yapılan mezbahane hakkında da bilgiler paylaşan Başkan Lütfü Savaş, açılışı gerçekleştirmek için Tarım Bakanlığı’ndan gelecek açıklamayı beklediklerini ifade etti.

Büz Boru Fabrikası açarak Hatay’ın  altyapı ve üstyapı çalışmalarında kullanılmak üzere kendi borularını ürettiklerini belirten Başkan Lütfü Savaş, üretime önem verdiklerinin altını çizdi.

Toplu taşımada dönüşümün Samandağ’da da başlayıp başlamayacağı sorusu üzerine Başkan Lütfü Savaş, Hatay  genelinde dönüşümün devam ettiğini ve vatandaşların konforlu, güvenli bir ulaşım imkânı yakalaması için çaba harcadıklarını özellikle vurguladı.

Hatay’ın sportif anlamda da hak ettiği değere ulaşması için ellerinden geleni yaptıklarını belirten Başkan Lütfü Savaş,”Hatayspor’u 3. lige düşerken aldık bu sene şampiyonluk aldık. Hem bana hem de teknik ekibimize halkımız güvensin. Passolig ile maçlara girilecek. Biletler maçlar başlamadan önce satışa çıkacak” dedi.

Yabancı oyuncu transferleri yapacakların müjdeleyen Başkan Lütfü Savaş, takımın Hatay’ın adını zirveye taşımasına vesile olacağını sözlerine ekledi.

Doğalgaz istiyoruz!
ATAYURT Erhan UNAY   Hatay’ın Defne ilçesine bağlı Turunçlu Mahalle Muhtarı Muhsin Demirel, Aksa Gaz’ın, semtlerini türlü bahaneler uydurarak Doğal...
Bizim ülkemize sığınan tüm çocuklara kendi çocuklarımız gibi bakıyoruz!
ATAYURT Haber Merkezi   Hatay Valisi Rahmi Doğan, Türkiye’ye sığınan tüm çocuklara kendi çocukları gibi baktıklarını söyledi. Hatay Valisi Rahmi...
Zeytindalı Harekatı Komutanlarından Vali Rahmi Doğan’a Ziyaret
ATAYURT Haber Merkezi   Hatay Valisi Rahmi Doğan, Türk Silahlı Kuvvetlerinin başarı ile icra ettiği Zeytindalı Harekatını yöneten 2. Ordu...
Hemşehrilerimiz, gönül rahatlığıyla hayvanlarını satıp alma işlemlerini yapabilirler
ATAYURT Seyfettin UYGUN   Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü savaş, Hatay halkının gönül rahatlığıyla hayvanlarını satıp alma işlemlerini yapabileceklerini söyledi....
HDP Yerel Seçim Çalışmalarına Start Verdi
ATAYURT Seyfettin UYGUN   Halkların Demokratik Partisi Türkiye genelinde eş zamanlı olarak düzenlediği basın toplantılarıyla 31 Mart 2019 Pazar Günü...
Toplumsal Yardımlaşmalar gelenekselleştirilmeli!
ATAYURT Seyfettin UYGUN   Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, toplumsal yardımlaşmaların gelenekselleştirilmesi gerektiğini savundu. Defne Belediyesi, “Kan ve Kök...
Antakya Ziraat Odası’nda “Ayrıştırma” girişimi!
ATAYURT Seyfettin UYGUN   Antakya Ziraat Odası’nda seçimlerin yaklaştığı bugünlerde, yine Ali Cengiz oyunları sergilenmeye başlandı. Birkaç dönemdir, Antakya Ziraat...
Vali Erdal Ata’dan İnanç Temsilcilerine Veda
ATAYURT Haber Merkezi   Hatay Valisi Erdal Ata, 3 semavi dine mensup inananların kardeşlik içerisinde yaşadığı Hatay’da bulunan inanç temsilcileri...
Başkan Yaman’dan Doğaya Destek Ziyaret
ATAYURT Haber Merkezi   Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman, semt pazarlarına yaptığı gezisinde, Pazar çantası dağıttı. Defne Belediyesi Zabıta Müdürlüğü...
Diyabet dünya üzerinde en yaygın görülen hastalıklardan biridir!
ATAYURT Haber Merkezi   Hatay İl sağlık Müdür Vekili Dr. Ümit Mutlu Tiryaki, Diyabetin dünya üzerinde en yaygın görülen hastalıklardan...
CHP’yi iktidara taşıyacağız!
ATAYURT Erdal YILMAZÇELİK   Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir’in düzenlediği Birlik Beraberlik ve Dayanışma Kahvaltısında, CHP’yi iktidara taşınacağı sözü verildi....
Hatay Büyükşehir belediyesine ait 4 tane arıtma tesisi var
ATAYURT Haber Merkezi   Hatay Büyükşehir belediye başkanı Lütfü Savaş, Hatay Büyükşehir Belediyesine bağlı 4 tane arıtma tesisi bulunduğunu söyledi....
Hatay Mutfağı İspanya’da tanıtıldı
ATAYURT Haber Merkezi   Hatay’ın dünyaca ünlü damak çatlatan lezzetleri, Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından ulusal ve uluslararası arenada tanıtılmaya devam...
Nebil Seyfettin, Türk Diş Hekimleri Birliği’nde Genel Başkan Vekili
ATAYURT Haber Merkezi   Hatay Diş hekimleri Odası Başkanı Nebil Seyfettin, Türk Diş Hekimleri Birliği’nde Genel Başkan Vekilliği görevine getirildi....
Samandağ Özel Deniz Hastanesinin tanıtımı yapıldı
ATAYURT Erdal YILMAZÇELİK   Samandağ ilçesinde yeni hizmete giren özel Deniz Hastanesinin tanıtım toplantısı yapıldı. Hatay Samandağ Özel Deniz Hastanesi...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ