Atayurt Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 6,26 / Satış: 6,29
€ EURO → Alış: 7,37 / Satış: 7,40

SON DAKİKA

Her başlangıç, bir umuttur!

Her başlangıç, bir umuttur!
  • 18.07.2018
  • 68 kez okundu

Hatay Samandağ Evvel Temmuz Festivali Grup Yorum Halk Konseri kapsamında, Hatay Halk Meclisi tarafından organize edilen Grup Yorum Halk Konserine yine On binler katıldı.  Sunuculuğunu Seda Uçar ve Sever Işık’ ın yaptığı etkinlikte Yerel sanatçı Metin Altınöz’ün Türküleriyle, Umudun Çocukları korosu sırayı aldı. Erdal Yılmazçelik’e ait “Kurşun Kız” şiirini okuyan Semir Sahillioğulları duygusal anlar yaşattı. Devrim Şehitleri için yapılan saygı duruşundan sonra, Hatay Halk Meclisi adına Festival konuşması okuyan Nizam Arslan şu ifadelere yer verdi:

“Dünyada ve ülkemizde bütün baskılara rağmen mücadeleyi sürdürenlerin inancıyla sizleri selamlıyoruz. Her başlangıç bir umuttur. Bu Evvel Temmuz’da, yarını insanca biçimlendirecek olan Mahir ellerin umudu büyütme kararlılığıyla “Merhaba” diyoruz.

Umudu, faşizm koşullarında direnişleriyle besleyenlere ithaf ediyoruz bu yılki Evvel Temmuz’u. Direnen özgür tutsaklardan, tutsak devrimci Avukatlardan, tutsak ve sürgündeki Grup Yorum üyelerinden inanç dolu selamlar getirdik. Merhaba.  Bugün, faşizme karşı direniş türküleri, yarının özgür dünyasının özgürlük türkülerini hep birlikte söyleyeceğiz, umudu bugünden yarına bir adım daha büyüteceğiz. Sesimiz, Ortadoğu’da bitmek bilmeyen Emperyalist saldırılara karşı başkaldıranların sesiyle birleşecek. Sesimiz gür çıkacak ve Soma’da katledilen maden işçileri için adalet isteyecek.

Türkülerimiz, nerede bir adaletsizlik varsa halklarımızın yanı başında hukuki ve meşru adalet savunusu yapan Halkın Hukuk Bürosu ve Çağdaş Hukukçular Derneğinin Avukatları için adalet isteyecek. Ezgilerimiz, 600 günü aşkın işi, onuru için direnen ve her gün işkenceyle gözaltına alınan Yüksel Direnişçilerinin moraline moral katacak. Umudu, ekmeği, onuru ve geleceği elinden alınmaya çalışılan biz emekçi halklar,” Yarın ellerimizdedir ve geleceğimizi asalaklara bırakmayacağız.” diye haykıracağız türkülerimizde. Onlar, çalışmadan zevk’ü sefa sürenler ve biz çalıştığı halde aç açıkta kalanlar. Yatlar, saraylar, konaklar onların; hapishaneler, işkenceler, ölümler, sürgünler bizim. Yasalar onların güvenliği, onların saltanatı; bizim açlığımız, sefaletimiz sürsün diyedir. Onun içindir ki Avukatlıklarını saltanatların, sarayların hizmetine sokmayan; Soma’da, KHK zulmünde, Gezi’de ve faşizmin, zorbalığın kol gezdiği her yerde mağdur olanların yanında olan devrimci Avukatlar neredeyse 350 gündür tutsak. Onun içindir ki sanatıyla halkın acılarını, özlemlerini, umutlarını yozlaştırma politikalarının tam kalbinde dile getiren Grup Yorum ‘un on bir üyesi tutsak edilmiş, altı üyesinin başına ödül koymuş Amerika’nın şeriflerine özenenler. Onun içindir ki işten atılan on binlerce memurun mağduriyetine umut olan Yüksel direnişçilerinin her eylemi işkenceyle engelleniyor.

Nuriye Gülen’in Samandağ’da Festival kapsamında yapmak istediği panel engelleniyor. Ne saltanatlar gördü tarih bir bir yıkılan.  Ne diyordu Nuriye, faşizmin hapishanelerinden gönderdiği mesajda: “İşimizi, ekmeğimizi elimizden alabilirsiniz. Bizi tutuklayabilirsiniz. Ama direnme hakkımızı asla elimizden alamazsınız. Direnişimiz karşısında acizsiniz.”

Aslında bu cümleler her şeyi özetliyor. Faşizm, bütün güçlü direnişler karşısında acizdir aslında. Ve faşizmi yenmek mümkün. Dünya ve ülkemiz direniş tarihi bunun kanıtıdır. Ve tarihin sınanmışlığından sesleniyoruz cellatlara: Halkın Hukuk Bürosu ve Çağdaş Hukukçular Derneği ile bütün devrimci Avukatlar bizim Avukatlarımızdır. Ve onlar serbest kalana kadar biz halklar, onların Avukatlıklarını üstleniyoruz. Yüksel direnişçileri bizim öğretmenlerimizdir. Onları ellerinden öpüyoruz. Onlardan öğrenmeye devam edeceğiz. Ve türkülerini yasakladığınız, kasetlerini kurşunladığınız, üyelerini hapsettiğiniz, başlarına ödüller koyduğunuz Grup Yorum bugün Almanya’da, Fransa’da, dünyanın dört bir yanında. Ve burada onbinlerce yürek Yorum türkülerini söyleyecek. Ve tarih tanığımızdır. Hiç bir güç insanların ekmek ve adalete kavuşmasının önünde duramayacak. Bu inançla Evvel Temmuz Bayramınızı kutluyoruz.

HALKIZ HAKLIYIZ KAZANACAĞIZ, TEK TİP ELBİSE DAYATMALARINA ASLA BOYUN EĞMEYECEĞİZ

TAYAD’ lıaileler adına Mehmet Güvel konuşmasında şu görüşleri paylaştı:

“Bizim Cumartesi günü Nuriye Gülmen ile bir panelimizvardı. Panelde Nuriye Yüksel Direnişini başından sonuna kadar anlatacaktı.Bende son süreçte hapishanelerde ki özgür tutsaklar üzerindeki son süreçteki baskıları anlatacaktım. Fakat izin çıkmadığı için kısaca şöyle açıklayayım: Baskılar giderek artmaya ve yenileri gelmeye başladı. Van’a kadar sürgün edilen yoldaşlarımız vardı. Şimdide onlara yeni bir baskı sistemi getiriyorlar. Tek tip elbise dayatmalarına asla boyun eğmeyeceğiz, bizim özgür tutsaklarımız bunu asla giymeyecek. Çünkü 84’te de bunu getiriyorlardı ve bunun için mücadele ettiler.Apo, Fatih, Hasan, Haydar ölümsüzleştiler. Eğer ki diyor ki tutsaklarımız o elbiseyi giyersek, en başta onlara ihanet etmiş oluruz ki, ölüm pahasına olsa da biz bunu giymeyeceğiz diyorlar. Ayrıca getirdikleri bir yeni uygulamada şu, hapishaneden hastaneye veya mahkemeye giderken rinkler vardır, tutsakları bununla götürürlerdi. Bu sefer yeni bir rink almışlar içerilerinde küçük küçük odalara bölünmüş, oturarak bile eğilmek zorunda kalıyorsun. Bunun için hiçbir tutsak mahkemelere nede hastanelere gitmiyorlar. Ağır hastalar olduğu halde onlarda direniyorlar ve bu uygulamayıda ret ediyorlar. Ve bu tutsaklar ölümüne direnecekler, ama bizlerde dışarıda onlarla birlikte direnir, onlarla birlikte hareket eder, onlarla birlikte sesimizi en yukarılara kadar duyurursak ödeyecekleri bedel daha az olacaktır. O bedellerin bir kısmını bizler paylaşacağız, nasıl ki Nuriye Gülmen açlık grevini yaptığında bende onun yanına gittim 266 gün onunla birlikte zafere kadar açlık grevini devam ettirdim. Hepimizin yapabileceği bir şey var. Mesela tutsaklara mektup yazıp, onlarla birlikte olduğunuzu gösterebilirsiniz, Adalet Bakanlığına, çeşitli bakanlıklara bu tip uygulamaların durdurulması için mektuplar yazıp, fax çekebilirsiniz. Kendi sorunlarınızı dile getirebilirsiniz yani her kes bir şeyler yapabilir,Onun için herkesten destek bekliyoruz. Son olarak şunu belirteyim. Özgür tutsaklar bir taraftan direnirken, bir taraftan okuyorlar, yazıyorlar, çeşitli faaliyetlerde bulunuyorlar ve el ürünleri yapıyorlar. Direnerek üretiyorlar. Hepinize teşekkür ediyorum.”

FAŞİZME KARŞI ANKARA’DA DİRENMEYE DEVAM EDİYORUZ

Yüksel Direnişçilerinden Mehmet Dersulu ise konuşmasında düşüncelerini şöyle dile getirdi:

“Merhaba dostlar, size Ankara’nın orta yerinde bir direniş mevziisi yaratan Yüksel direnişçilerinden selam getirdim. Bu Direniş Mevziisi yaratan Nuriye Gülmen, Acun Karadağ, Alev Şahin, Nazan Bozkurt, Gülnaz Bozkurt ve alanda bizleri yalnız bırakmayan Yüksel ailesinin selamlarını getirdim size.

Bizler OHAL bahanesiyle işinden atılan Devrimci, Demokrat Kamu emekçileriyken OHAL ile birlikte bizlere teslimiyet ve biat etme dayatıldı. Biz bu teslim alma politikalarına karşı direnişle cevap verdik. Direnişimiz bugün itibariyle 615. Gününde, 615 gündür faşizme karşı Ankara’da direnmeye devam ediyoruz.

Halkımızın desteğiyle bu direniş tek bir gün bile kesintiye uğramadan devam etti. Direnişimizi bitirmek için her türlü baskıya ve her türlü işkenceye maruz kaldık. Gözaltılar, işkenceler, tutuklamalar her geçen gün artarak katmerleşerek daha da artı. Nuriye ve Semih tutuklandı, ama direniş daha da büyüdü. Nuriye ve Semih’in tutuklanmasından sonra sonuç alamayan faşizm Yüksel Direnişçilerine ev hapsi vermekle bu direnişi bitirmeye çalıştı. Ama bizler bu baskıya karşı yine kelepçeleri çıkarıp attık ve alana çıkmaya devam ettik. Bununla sonuç alamayan faşizm bu sefer göz altılarla ve işkencelerle direnişi bitirmeye çalıştı. Yine biz tarihsel ve siyasal haklılığımızdan aldığımız güçle alanda olmaya ve onların işkencelerine boyun eğmemeye devam ettik. Direnişimiz her gün iki defa basın açıklaması yaparak geçiyor ve üç beş direnişçi karşısında onlarca polis onlarca çevik kuvvet,  elleri ayaklarına dolanıyor; bizim irademiz karşısında. Bizim gücümüz karşısında ne yapacaklarını şaşırıyorlar. Yaptıkları gözaltılar buna çare olamayınca artık yöntem değiştirdiler. Günde iki defa 260 TL para cezası keserek bizleri direnişten vaz geçmeye çalışıyorlar. Oda olmadı işkencelerini artırarak, direnişçileri sakat bırakarak direniş alanından uzak tutmaya çalışıyorlar. Bu son süreçte hepiniz görmüşsünüzdür Nazan Bozkurt’un elmacık kemiğini kırdılar. Alev Şahin’i giydiği önlüğüyle boğmaya çalıştılar, Acun Karadağ neredeyse vücudunda morarmadık yeri yok, yine benim ayaklarımı sakat bırakmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Fakat bu saldırıları yıldırmadı bizleri bugüne kadar, bundan sonrada yıldıramayacak. Her hafta sonu TAYAD’lı ailelerin de Ankara’da yaptıkları bir direniş var, aynı güvenlik şube polisleri onlara da müdahale ediyor, onları da işkenceyle gözaltına alıyor ve aynı zamanda da Yüksel Direnişçileri de onlara şikâyet ediyor. Onlara diyor ki Mehmet’e söyleyin fazla direnmesin, bizi çok yoruyor. Bize direnmeyin diyorlar, tabi ki direneceğiz. Demin hepimiz Umudun Çocuklarını dinledik, çocuklarımızın taciz edilmediği, tecavüze uğramadığı, özgürce yaşayabilecekleri bir dünya bırakabilme iddiamız olduğu için direnmeye devam edeceğiz. Antakyalı bir kardeşiniz, bir yoldaşınız, bir çocuğunuz olarak hepinizi direnişimizi büyütmeye ve destek olmaya davet ediyorum. “

Grup Yorum Konseriyle birlikte Türküler söylendi, Halaylar çekildi, sloganlar atıldı.

Vali Ata, Kumlu Kaymakamını Kabul Etti
Hatay Valisi Erdal Ata, Cumhurbaşkanlığı 2018/157 sayılı atama kararları ile Kumlu İlçe Kaymakamı olarak atanan Ercan Kayabaşı’nı makamında kabul etti....
Vali Erdal Ata’dan Yeni Başsavcı Ahmet Ataman’a Ziyaret
Hatay Valisi Erdal Ata Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı görevine yeni atanan Ahmet Ataman’ı makamında ziyaret ederek görevinin hayırlı olması dileklerini iletti....
Baro Başkanı Dönmez’den, Başsavcı Ataman’a ziyaret
Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez, Hatay Cumhuriyet Başsavcılığına atanan Ahmet Ataman’ı ziyaret etti. Başkan Av. Ekrem Dönmez, ziyaretinde Başsavcı...
Hatay modern insanların birlik ve beraberlik içinde yaşadığı bir şehirdir!
Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Hatay’da modern insanların birlik ve beraberlik içinde yaşadığı bir şehir olduğunu söyledi....
Bu Görüntüler Yetkilileri Rahatsız Etmiyor Mu?
Hatay’ın Antakya İlçesi’ne bağlı Küçükdalyan Mahallesi ile Maşuklu Mahallesi’ni Antakya Küçük Sanayi Sitesi’ne bağlayan köprünün hemen yanında Asi Nehri kıyısında...
Şehitlerimiz ve gazilerimiz sayesinde bu topraklar üzerinde özgürce yaşayabiliyoruz
Hatay Valisi Erdal Ata,  Şehit ve Gaziler sayesinde Türkiye Cumhuriyeti toprakları üzerinde özgürce yaşadığımıza dikkat çekti. Hatay Valisi Erdal Ata,...
Gaziler olarak, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün askerleri olmaktan onur duyuyoruz!
Türkiye Muharip Gaziler Derneği Hatay Şubesi Başkanı ve Kıbrıs Gazisi Mehmet Ramiz Bakır, Gaziler olarak, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün askerleri...
Gazilerimiz, Türk kahramanlığının sönmeyen meşaleleri
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, gazilerin, Türk kahramanlığının sönmeyen meşaleleri olduğunu ifade etti. Başkan Lütfü Savaş 19...
Dönüşüm projeleri kapsamında araç alım işlemleri devam ediyor
Hatay Büyükşehir belediyesi, dönüşüm projeleri kapsamında araç alım işlemlerinin devam ettiği bildirildi. Hatay Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Hatay Büyükşehir...
MİT’in Suriye’de yakaladığı 9 terörist tutuklandı
Hatay Valiliği Suriye’de MİT tarafından yakalanan 9 teröristin tutuklandığını belirtti. Hatay Valiliği yaptığı basın açıklamasında, tutuklanan teröristlerle ilgili olarak şu...
FETÖ’den ders almayanların “ahmakça” çabaları geleceğimizi tehdit etmeye devam ediyor!
  CHP Hatay İl Başkanı Av. Halil İbrahim Özgün, FETÖ’dne ders almayanların, ahmakça çaları ile Türkiye’nin geleceğinin tehdit etmeye devam...
Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ün, hedef olarak gösterdiği çağdaş ülkeler seviyesine çıkmanın tek yolu, eğitime önem vermek!
Hatay Valisi Erdal Ata, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün,  hedef olarak gösterdiği çağdaş ülkeler seviyesine çıkmanın tek yolunun eğitime...
Eğitim, öğretim hayatında göstereceğimiz başarı hayatımızın temeli ve teminatı olacak!
Hatay Büyükşehir belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, eğitimin, öğretim hayatında gösterilecek başarının hayatın temeli ve teminatı olacağına dikkat çekti....
Hatay’da İşitme Engelli Öğrenciler İçin Hiç mi Yer Yok?
  Hatay’ın Antakya İlçesi’ne bağlı Esentepe Mahallesi’nde bulunan ve Hatay’da tek olma özelliğine sahip Hatay Esentepe Hürriyet İşitme Engelliler İlkokulu’nun...
Hikmet Çinçin ile Ali Celal Mursaloğlu TATSO Genel kuruluna katıldı
Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin ile Antakya Ticaret Borsası Başkanı Ali Celal Mursaloğlu, Türk Alman Ticaret ve...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ