Reklam
Reklam
Atayurt Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 4,72 / Satış: 4,74
€ EURO → Alış: 5,52 / Satış: 5,54

SON DAKİKA

İnsanca çalışmak, hakça bölüşme, kardeşçe yaşamak için 1 Mayıs alanlarındayız!

İnsanca çalışmak, hakça bölüşme, kardeşçe yaşamak için 1 Mayıs alanlarındayız!
  • 02.05.2018
  • 37 kez okundu
Reklam

DİSK Genel-İş Sendikası Hatay Şube Başkanı Yusuf Berkyürek, İnsanca çalışmak, hakça bölüşme, kardeşçe yaşamak için 1 Mayıs alanlarında olduklarını söyledi.

1 Mayıs kutlamalarına katılan Sivil Toplum Kuruluşları, Doğuş okulları önünde toplanıp Harbiye caddesi üzerinden Şükrü Güçlü caddesinde geçti.

Sevgi Parkı önünde toplanan kalabalığa hitap eden DİSK Genel İş Sendikası Hatay Şube Başkanı Yusuf Berkyürek, olağanüstü hal yönetimi altında herkesin baskı altında olduğunu öne sürerek konuşmasına şöyle devam etti:

“İşçiler, Kamu Emekçileri, Emekliler, Mühendisler, Doktorlar, Muhasebeciler, Çiftçiler, Köylüler, Kadınlar, gençler, işsizler, barış savunucuları ve bu ülkenin bütün ezilenleri;

Emek, demokrasi ve hukuk, olağanüstü hal yönetiminin baskısı altında yok ediliyor. Şu an iktidarda olan AKP baskıcı yönetimi ve saray iktidarı, hukuk gözetmeksizin çıkardığı kanun hükmünde kararnamelerle, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni devre dışı bırakarak anayasal düzeni hiçe saymaktadır.

Demokratik hakları yok sayan, olağanüstü hal yönetimi altında Türkiye işçi sınıfı kazanımlarından ve değerlerinden uzaklaşıyor; yandaş sendikalar eliyle sınıf bilinci ve sendikal haklarından uzaklaştırılmaya çalışılmakta. Sınıf sendikaların öncülüğünde taşeronluk sistemine karşı verilen güvenceli kamu istihdamı mücadelesi kamuda “personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımları” nın yasaklanması sonucunu doğurdu. Ancak başta belediyeler olmak üzere yerel yönetimlerde işçilerin haklı ve meşru kadro talepleri görmezden gelindi.

Yaklaşık 1 milyon işçiyi ilgilendiren taşeron şirket işçilerine yönelik düzenleme “kamu istihdamı kanun hükmünde kararname ile düzenlenemez” talebimize rağmen yapıldı; eşitsiz ve ayırımcı sonuçlar ortaya çıktı güvenlik soruşturması  ve sınav uygulamaları işçi kıyımına dönüştü. Kadroya ve belediye şirketlerine geçişlerde işçilerin geçişine engel teşkil edecek herhangi bir mahkumiyeti ya da cezası olmadığı halde arşiv araştırması/ güvenlik soruşturması gerekçesiyle işçilerin kamuya geçiş hakları engellendi. Anayasa’da belirtilen “suçluluğu hükmen sabit oluncaya kadar, kimse suçlu sayılamaz.” Kuralına ve masumiyet karinesine aykırı davranıldı.

Olağanüstü hal yönetimi altında kanun hükmünde kararnamelerde ve hukuksuz uygulamalarda suçsuz yere binlerce işçi işinden edildi. Kamuya geçişleri sağlanan taşeron şirket işçilerinin özgür toplu sözleşme hakları en az iki yıl askıya alındı. Bunlar yetmezmiş gibi Kamuda istihdam edilen taşeron işçiye verilen 52 günlük devlet ikramiyesi, Belediye Şirket işçilerine verilmeyerek işçiler arasında ayırım yapıldı.

Ekonomik kriz derinleşirken işsizlerin sayısı 6 milyona ulaşmış,  işçiler üzerindeki vergi yükü kat ve kat artmış, neredeyse kanıksadığımız zamlar ücretlerimizi hızla eritmeye devam etmektedir.

394 İŞÇİ İŞ CİNAYETLERİNDE YAŞAMINI YİTİRDİ

2018’in ilk ayında en az 394 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. 2017 yılında ise 2006 işçi çalışırken yaşamını yitirmiştir.

Grevler ve her türlü demokratik hak arayışı yasaklanıyor. İşçilerin toplantı ve gösteri yürüyüş hakkı yok sayılıyor. Emeğimiz-alın terimiz hukuksuzca OHAL bahane edilerek sermayeye Saray iktidarı tarafından peşkeş çekilmektedir.

Kamusal hizmetler paralı hale geliyor, niteliksiz eğitim ve sağlık hizmetleri için para ödüyoruz. Parası olan ailelerin çocukları iyi eğitim olanaklarına; parası olanlar iyi sağlık hizmetlerine ulaşabiliyor. Toplumun ezici çoğunluğu ise yurttaşlık hakları olan nitelikli eğitim ve sağlık hizmetlerini alamıyor.

Memleketin dört bir yanına dağılmış olan üretici çiftçiye; destek ve gelir, yöre insanına düzgün iş sağlayan şeker fabrikalarının satışı yapılıyor. Anadolu’yu iş ile sendika ile hak ile hukuk ile tanıştıran kamu işletmelerinin özelleştirilmesi memleketin ışıklarını söndürecek, yoksulluğu ve göçü hızlandıracaktır. Neredeyse ülkenin tüm varlıklarını satma noktasına gelinmiştir.

KADINLARA YÖNELİK ŞİDDET, CİNSİYETÇİ  AYRIMCILIK VE ÇOCUK İSTİSMARI ARTIYOR

Tarihi ve doğal varlıklar, kentler, yaşam alanları yok ediliyor. Nükleer santraller geleceğimizi tehdit ediyor. Suyumuz, ağacımız, fidanımız kapitalizmin kar hırsına terk ediliyor. Kadınlara yönelik şiddet, cinsiyetçi ayrımcılık ve çocuk istismarı artıyor.

Kadınlara yönelik şiddet, cinsiyetçi ayrımcılık ve çocuk istismarı artıyor. Bu iktidar döneminde kadın cinayetleri %1400 artış gösterdi. KHK’lar ile işten atılan kadınların sayısı 25.000. Ayrıca kadınların esnek ve güvencesiz olan çalışma koşulları gittikçe zorlaştırılıyor.  Kadınların giyiminden çalışmasına, kaç çocuk doğuracağına, nerelerde kahkaha atabileceğine, saat kaça kadar dışarıda kalabileceğine, çalışıp çalışmayacağına, bineceği otobüslere kadar karışan ve kadınları eve hapsetmeye çabalayan bir iktidar var karşımızda. Kadın katillerini yargılamayan, iyi hal indirimleri ile koruyan bir iktidara karşı kadınlar sokakta mücadelesini yürütmeye devam ediyor.

Eğitimin muhafazakârlaştırılması ile beraber çocuklarımızın geleceği karartılıyor. Gün geçmiyor ki bir okulda, yurtta, kuran kursunda yaşanan bir taciz olayı ile uyanmayalım…. Çocuklarımızı koruyamayanlar 23 Nisan çocuk bayramında çocuklarımızın kıyafetlerini “ müstehcen” bularak gösterilerini yarıda kesip ağlatma cüretini kendilerinde buluyorlar. Bizler çocuklarımızın geleceğinin karartılmasına asla izin vermeyeceğiz.

Yedi yıldır yanı başımızda devam eden ve Suriye halklarını yerinden yurdundan eden Emperyalist vekalet savaşına hayır diyen barış savunucuları gözaltına alınıyor bir kısmı da hukuksuz bir şekilde tutuklanıyor. Sadece gazetecilik yaptığı için gazeteciler tutuklanıyor. Radyo, televizyon ve gazeteler kapatılarak halkın haber alma hakkı gasp ediliyor. Çocuklar ölmesin diyen Ayşe öğretmen altı aylık bebeği ile ceza evine gönderiliyor, oluk oluk kan akıtacağız diyen mafya bozuntularına özel payeler veriliyor.

Halkın oyları ile seçilmiş siyasi parti eş başkanları, milletvekilleri ve Belediye başkanları hukuksuz bir şekilde tutuklanıyor ve ağır cezalara çarptırılıyor. Hukuksuzca tutuklanan Belediye Başkanlarının yerine Kayyumlar atanarak halkın iradesi gasp edilmektedir.

İşçi sınıfı olarak bizler, yukarıda saydığımız bütün baskı ve yıldırma çabalarınızı daha fazla dirençle, daha fazla mücadele ile karşılık vereceğimizi buradan ilan ediyoruz.

İşte bu tablo ile 24/Haziran da seçime gidiyoruz, biz işçiler olarak buradan tüm halkımıza çağrımızdır; siyasi veya etnik kimliğimiz ne olursa olsun bu baskıcı ve otoriter AKP-saray iktidarından kurtulmak için hep beraber çalışmalıyız. Kalp kalbe, omuz omuza yoldaşça elbirliği ile sandıklara gidelim oyumuzu kullanalım. Bu dönemde küsmek gibi bir lüksümüz yok. DİSK olarak çağrımızdır “Tüm halkımızı, geleceğimiz çocuklarımıza yaşanabilir bir ülke bırakmak için AKP-Saray iktidarına karşı bu tarihsel sorumluluğu yerine getirmeye davet ediyoruz”

İşçiler, Kamu Emekçileri, Mühendisler, Doktorlar, Muhasebeciler, Çiftçiler, Köylüler, Emekliler, Esnaflar, Kadınlar, gençler ve işsizler; unutmayın biz bir araya gelirsek karanlık aydınlanacak! Zalimler yenilecek! Alın teri kazanacak.

Biz Türkiye işçi sınıfıyız. Biz milyonlarız. Biz kazanacağız. Yaşasın örgütlü mücadelemiz. Yaşasın halkların kardeşliği. Yaşasın 1 Mayıs.”

Reklam
Hatay’ın Tüm Renkleri İftarda Bir Araya Geldi
Hatay’ın Defne İlçesi’nde bulunan Armutlu Camii’nde Armutlu Camii Koruma ve Sosyal Yardımlaşma Derneği tarafından iftar yemeği düzenlendi. Düzenlenen iftar yemeğine...
Avukatlara yapılan saldırılar, Hukuka ağır bir saldırıdır!
Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez, Avukatlara yapılan saldırının, Hukuka bir saldırı olduğu gibi, Türkiye’deki en önemli ayıplardan biri olduğunu...
Mesleki yeterlilik sınavı için ilk 55 kişinin dosyalarını MASFED’e gönderdik!
Hatay Oto Alım Satım Komisyoncuları Derneği Başkanı Şükrü Kanatlı, yeni yayınlananyönetmelikle yetki belgesi olmayan galericilerin Noter’den ikinci el araç satamayacaklarına...
ATSO Başkanı Çinçin’de Borsa Başkanı Mursaloğlu’na ziyaret
Antakya Ticaret Odası Başkanı Hikmet Çinçin, Antakya Ticaret Borsası Başkanlığına seçilen Ali Celal Mursaloğlu’na tebrik ziyaretinde bulundu. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti...
Hatay Havaalanı çalışmaz diyenler kulaklarını iyice açsın!
Hatay Havaalanının açılmasına karşı gelen lobiler,  utançlarıyla adeta  baş başa kaldılar. Çalışmayacağını, Devlete yük olacağını iddia eden Hatay karşıtı lobiler,...
Okul Müdürü Seyfullah Köroğlu’nun hakkında herhangi bir işlem yapılmayacak mı?
Eğitim Sen Hatay Şubesi, Antakya Abdi İpekçi Ortaokulu velilerinin, Okul Müdürü Seyfullah Köroğlu hakkındaki şikayetlerini yeniden gündeme getirdi. Gazetemizde 7...
Temennimiz şehitlerimizin bizlere emaneti olan ailelerinin bundan sonraki yaşamlarını rahat ve huzur içinde devam etmeleridir!
Hatay Valisi Erdal Ata, şehitlerin emaneti olan ailelerinin bundan sonraki yaşamlarının rahat ve huzur içiresinde devam etmeleri temennisinde bulundu. Hatay...
Kırıkhan ilçesindeki dev tesisin ikinci kademesinde çalışmalar sürüyor
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü, finansmanı Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı’ndan sağlanan(JICA) ve birinci kademesi işletmeye alınan...
Başkan Nehir’den Muharrem İnce’ye bağış desteği
Hatay’ın Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin seçim kampanyasına bağışta bulundu. Başkan Mithat Nehir yaptığı bağış desteğin...
Latife Hanım Anaokulunda 3. Gökyüzü şenliği gerçekleştirildi
Latife Hanım Anaokulu bahçesinde, bu yıl 3. sü gerçekleştirilen Gökyüzü Şenliği, Gökbilim dünyasının Astrofizik profesörü Ethem Derman’ ın katılımıyla değişik...
Hükümet İsrail ile yapılan anlaşmaları tek taraflı feshetmeli!
Hatay Büyükşehir Belediye başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, AKP Hükümetinin İsrail ile yapılan anlamaları tek taraflı feshetmesi gerektiğini savundu. Katıldığı...
Hatay’da 520 bin civarında parsellenmiş mülkiyet mevcut
Hatay Valisi Erdal Ata, Hatay’da 520 bin civarında parsellenmiş mülkiyet mevcut olduğunu söyledi. Hatay Valisi Erdal Ata, Tapu ve Kadastro...
Tapu Bölge Müdüründen AGC’ye ziyaret
Tapu ve Kadastro 12. Bölge Müdürü Burhan Göksu, Bölge Müdür Yardımcısı Osman Sarı ve Kalite ve Halkla İlişkiler Şube Müdürü...
Mustafa Kemal Üniversitesi Eracon 2018’de Başarıyla Temsil Edildi
Mustafa Kemal Üniversitesi’nin,  bu yıl 8-12 Mayıs tarihleri arasında  İspanya’nınMurcia şehrinde düzenlenen ERACON (Erasmus Koordinatörleri Konferansı)nda başarıyla temsil edildiği bildirildi....
Çocuklarımızın doğayla ilgili olduğu bir tesis kazandırmak istedik!
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Karlısu göletini yapmasındaki amaç, çocukların doğayla ilgili olduğu bir tesis kazandırmak istemelerinden...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ