Atayurt Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 6,31 / Satış: 6,33
€ EURO → Alış: 7,37 / Satış: 7,40

SON DAKİKA

Kaynaştırma Eğitimi Nedir? Normal Gelişim Gösteren Çocuklara Yararları Nelerdir?

Ezgi Yeşildağ
Ezgi Yeşildağ
  • 01.06.2018
  • 142 kez okundu

Özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin, eğitim ve öğretimlerini normal gelişim gösteren akranları ile birlikte normal sınıflarda sürdürme esasına dayanan, destek hizmetlerinin sağlandığı
özel eğitim uygulamalarıdır.

Kaynaştırma Eğitiminin Amacı; bireylerin yetersizliklerine göre belirlenerek yapılan, engeli kaldırmaya yönelik değil, bireylerin kendi kendilerine yetebilmelerini sağlamak amacıyla hazırlanmış eğitim programıdır.

Normal gelişim gösteren bireylerle, özel gereksinimi olan bireylerin aynı sınıfta eğitim almaları her iki taraf için de büyük olumlu izler bırakıyor. Bu eğitim uygulamasında en önemli faktör, her şeyden önce öğretmendir. Öğretmenin bu durumu kabullenip, kaynaştırma öğrencisi için uygun ortamı yaratması, gerekli materyalleri hazırda bulundurmasıdır. Elbetteki başka bir husus da diğer ebeveynlerle durumu konuşup önyargılarını kırması… Ülkemizde maalesef  normal bir sınıfa özel gereksinimli bir birey geldiğinde okuldaki çocuklardan, öğretmenlerden önce ebeveynlerden tepki geliyor.Çocuklar bizlerin yansımasıdır. Özel bireylere ebeveyn ve öğretmenin yaklaşımı nasılsa çocuk da ona göre davranacaktır. Böyle bir  durumla karşılaşmadan önce öğretmen öncelikle toplantı düzenleyip , bilgilendirme yapıp, bu durumun normal gelişim gösteren çocuklar için de yararlarını anlatması,önyargılarını yıkması gerekir. Eğitim bu koşullar altında gerçekleşirse herhangi bir aksaklık yaşanmadan,yararlı bir eğitim haline dönüşmüş olur. Bu eğitim yönteminin  hem normal çocuklar için hem de özel  çocuklar için oldukça yararı var.Özel çocuklar, yaşıtlarının davranışlarına bakarak onlara uygun davranışlar sergilemeye çalışacak ve bu da belirli bir zamandan sonra olumlu davranış değişikliğine neden olacaktır. Özellikle sınıf içinde öğretmen özel gereksinimi olan  öğrenciye nasıl davranıyorsa normal çocukların da özel gereksinimli çocuğa karşı tutumu öğretmenleri gibi olur.Elbette normal çocuklar ilk zamanda çekingenlik yaşayacaktır.Ancak bu çekingenliği öğretmen gerekli açıklamayı yaparak ortadan kaldırabilir.Ortadan kalktıktan sonra normal çocuklar geri kalan hayatları boyunca duyarlı birer birey olarak hayatlarını sürerler.

Kaynaştırma Eğitiminin Normal Gelişim Gösteren Çocuklara Yararları
• Özel bireye karşı kabul, hoşgörü, yardımlaşma, demokrasi ve ahlaki anlayışları gelişir.
• Bireysel farklılıkları doğal karşılar ve saygı gösterir.
• Kendi yetersizliklerini görme, bunları kabul etme ve giderme davranışları gelişir.
• Özel bireylerle birlikte yaşamayı öğrenir.
• Liderlik, model olma ve sorumluluk duygusu gelişir.

Bize düşen görevler

1-Kendilerine güvenen birer birey olmaları için iş hayatına atılmalarını sağlamalı,

2-Herhangi bir yere(ev,okul,iş yeri,cafe..)girmek istediklerinde hiçbir engelle karşılaşmamaları için giriş-çıkışlara dikkat edilmesi gerekir.

3-Sınıfta materyallerin eğitimi engellememesi için tam olması gerekir.

4-Psikolojik olarak çöküntüye uğramamaları için çevreye eğitim vermeliyiz.

5-İnsanların onlar hakkındaki önyargıyı yıkmalıyız.

4-Özel eğitim öğretmeninin diğer öğretmenlerle etkileşime girerek engelliler hakkında bilgi vermeli. Normal gelişim gösteren çocukların özel gereksinimli bireyler hakkında olumsuz düşünceleri değiştirmeye yönelik çalışmalar yapılmalı. Uygun eğitim ortamı sağlanmalı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ