Atayurt Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 6,26 / Satış: 6,29
€ EURO → Alış: 7,37 / Satış: 7,40

SON DAKİKA

SAYIN BAKANIM, SİZE İNANMAK İSTİYORUM AMA?!..

Ali Dal
Ali Dal
  • 10.09.2018
  • 29 kez okundu

Sevgili okurlarım;

… ve Duyarlı vatandaşlarım…

Konumuza geçmeden önce; vazgeçilmez olan değerlerimizden Rahmetli Nasrettin Hoca’dan bir kıssa nakletmek istiyorum:

Sevgili Hocamızın eşi rahmetli olunca, bir müddet sonra evlenir… Nasip bu ya, kocası ölmüş bir hanımla hayatını birleştirir. Günler, öyle veya böyle 3,5,10… geçip gidedursun; şikayetler baş göstermeye başlar!.  Hocanın, her gece uykuda, önceki eşini sayıklayıp, “muh muh!” ses çıkararak öpücük göndermesi;  yeni hanımının ise;  uykusunda rahmetli eski kocasına “kaytan bıyıklım, çınar boylum, efe yürüyüşlüm, bırakma elimi!” diye sevda yayını yapması bir türlü bitmek bilmez… Her ikisi de bu olanları, bir şekilde fark ederler… Neticede, Hoca şikayetini açığa vurur ve hanımına şöyle der: “Hanım, anlaşılıyor ki, evlendiğimizden bu yana, iki kişilik olan karyolamızda dört kişi yatıyoruz!… Yani, aramızdaki rahmetlilerden dolayı bütün düşüncelerimiz havada kaldı… Kendimizi bir türlü yaşayamadık!.. Sahi biz niye evlendik ki?!..”

Sevgili okurlarım;

… ve Duyarlı vatandaşlarım…

Öğretmenlerle buluşarak; onlarla eğitimin içine düşürüldüğü garabetten kurtarmanın çözüm yollarını görüşme toplantısı yaptığı konuşmasını; “İyi eğitimi, büyük binalar değil, büyük insanlar veriyor… Eğer çocukların eğitimiyle ilgili bir problemimiz varsa, bizim öğretmen eğitimine göz atmamızda yarar var..” şeklinde bir tespitle açan çiçeği burnunda Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk Hocamızın söylemlerindeki samimiyetlerinde zerrece kuşkumuz yok. Çünkü, çağdaş eğitim ortamının temininde gerekecek koşulları bilen; nedenleri, nasılları ve niçinleri  cevaplama bilincinde, birikiminde ve donanımında olan bir eğitimcidir.

Ama; öyle görülüyor ki; 16 yıldır aynı iktidar tarafından yönetilen (?!) Ülkemizde;  milli eğitim bakanını 6 kez değiştiren anlayış;  yedinci Milli Eğitim Bakanı olarak atadığı Selçuk Hocaya samimi düşüncelerini hayata geçirme fırsatı vermeyecektir?!..

Meseleye bir başka hakikatte baktığımızda; “Çocukların gelişim, öğretmenin gelişimi ile doğrudan ilgilidir…Eğer çocukların eğitimi ile ilgili problemimiz varsa, bizim öğretmen eğitimine göz atmamızda yarar vardır… Önümüzdeki süreçte öğretmenlerin daha donanımlı, iyi yetişmiş bireyler olarak sistemimize girmesini sağlamak için büyük çaplı öğretmen projeleri başlatacağız..” tespitlerinde bulunan Sayın Ziya Selçuk Hocanın bakış açısı ile aynı iktidarda Enerji Bakanlığı yapmış olan Sayın Taner Yıldız’ın;”Eğitim seviyesi yükseldikçe, AK Parti’nin oyu düşüyor!..” ifadesinin doku uyuşmazlığı (?!)  içinde olduğunu görüyoruz?!..

Anlayışta ki bu doku uyuşmazlığı; orta öğretimdeki okulların imam hatipleştirilme operasyonuyla tamamen kronik vakaya dönüştü ki; yüksek okula geçiş sınavlarında imam hatipler de fen liseleri de dökülüvermekten kurtulamadılar!!??.. Yani büyük yatırımlar yapılan imam hatip liselerinde her 6 mezundan ancak 1’i başarılı olabildi… Bu yıl 234 bin imam hatip mezununun sadece 37 binin başarılı olması düşündürücü olsa gerek?!.. Çünkü bu oranla başarının yüzde 15.8’e gerilediğini işaret etmekte!!.. 21 bin imam hatip mezunu ancak açık öğretim programlarına girebilme hakkı elde edebilmiş olması ise bir başka acı gerçektir!!.. Bu yıl eğitimde başarıyı oranlama olarak tabloda görmek istediğimizde; 1 milyon 749 bin 144 adaydan 1 milyon 206 bin 811 öğrencinin tercih yapma hakkı elde ettikleri, bunlardan 542 bin 333 öğrencinin bu tercih haklarını kullanmadıkları; dolayısıyla üniversitede 128 bin 500 kontenjanın boş kalışı göz ardı edilemez?!..

Netice olarak; bu acı gerçekleri Sayın Milli Eğitim Bakanımıza hatırlatırken; şu üç sorumuza cevap aramasını talep ediyoruz:

1- “Tek adam” idaresinde; çift el sesi verebilme umudunuzu ve cesaretinizi halen korumakta mısınız?!..

2-Daha önce, değiştirilen 6 milli eğitim bakanının, değiştirilme sebebinin altındaki gerçekleri öğrenip toplumla paylaşmayı düşünüyor musunuz?!

3-Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği Çağdaş eğitim ortamını sağlama başarısı gösteremeyeceğinizi anladığınızda istifa hakkınızı kullanacak mısınız?!

Yedinci Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk Hocamızın;  “Okumuş insanı sevmeyiz?!.. Bizde okumamış insan makbuldur” diyebilmiş (?!) olan ve halen “profesörlük”  unvanı ile anılan örümcek kafaların az olmadığı Ülkemizde; ilmi ve fenni yok sayarcasına (?!)sadece imam hatipleşme saplantısının  dayatıldığı ülkemizde; “çağdaş eğitim ve donanımlı öğretmen projenizin” sekteye uğratılmadan hayata geçirmek yolunda başarılı olmasını bütün gönlümüzle arzuluyor, aydınlık yarınları müjdeleyen güzel haberlerini bekliyoruz…

Temennimiz; Sayın Ziya Selçuk Hocamızla Milli Eğitimde tazelenen yedinci nikâh; Nasrettin Hocamızın ikinci nikâhı gibi karabasanlara uğratılmaması ve yolunda gitmesi yönündedir…

 

Eğitimin çağdaşı, öğretmenin aydını

Dün de baş tacımızdı, bugün de baş tacımız

Devlet doğru tuttukça, rotasını, kaydını

Dün de baş tacımızdı, bugün de baş tacımız

***

Karanlığa yakılan mumda el olmak güzel

Atatürk’ü anlatan, bilge dil olmak güzel

Cehaletle savaşan, Hakk’a kul olmak güzel

Dün de baş tacımızdı, bugün de baş tacımız

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ