Atayurt Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 5,36 / Satış: 5,38
€ EURO → Alış: 6,10 / Satış: 6,12

SON DAKİKA

TÜRKİYE “YEREL SEÇİMLERE” GİTMEDEN ÖNCE…

Ali Dal
Ali Dal
  • 10.07.2018
  • 139 kez okundu

Saygıdeğer vatandaşlarım;

Sevgili okurlarım;

…Ve Sevgili CHP’liler…

Henüz çıktığımız “Genel Seçimlerin” sonuçlarını, artıları ve eksileri ile; özveri ve öz eleştiri zemininde değerlendirip, ileriye dönük objektif kararlar almalarını beklediğimiz siyasi liderlerden dişe dokunur bir yaklaşım göremedik?!.. Bu düşünceden hareketle “2019 Yerel Seçimleri”ne doğru giderken; başarı veya başarısızlık noktasında da inandırıcı bir davranış örneği sergileyememiş olan anlayışın şimdiye kadar aldıkları tüm sonuçlara bakarak; bundan sonra da alacakları sonuçları öngörmek hiç de zor değil?!..

Bu girişten sonra tekrar “24 Haziran Erken Genel Seçimleri”ne döndüğümüzde;

Muhalefetin, “24 Haziran Erken Genel Seçimleri” öncesinde seçmene karşı; “Kullanacağınız oyların sandık güvenliğine dair her türlü önlemleri aldık… Bu konuda asla istismara geçit verilmeyecektir!..” şeklinde verdikleri taahhütün; daha sandıklar açılmadan; “kaşarlanmış seçim farelerince” kırk yerinde deliniverdiğini öğrendik?!..

..Ve “24 Haziran Erken Genel Seçimleri” ne eşit koşullarda girilemeyeceğini; AKP iktidarının; Devlet olanaklarının dibine kadar kendi lehine kullanacağını ve her türlü manipüle fetbazlığını yapabileceğini öngöremeyen (?!) muhalefet; bunca olumsuzluklara karşı önceden gardını alamayarak; her zaman olduğu gibi, seçim başarısını AKP’ye altın tepside sunduğuna bir kere daha milletçe tanık olduk?!..

Bilhassa siyasi arenanın yegane asırlık çınarı olmasına rağmen  halen 1 milyon 200 civarında üye kaydı ile yetinen (?!) CHP’nin; örgütle Genel Merkez korelasyonunu bir türlü sağlayamayan CHP’nin; parti içi iktidar hizipçiliğinden kurtulamamış olan CHP’nin; delege panayırını kapatmayı akıl edemeyen CHP’nin; seçim yenilgilerinin sebep ve sonuçlarını; komşuların evinde aramayı sürdürmekte ki ısrarını (?!) anlayanlar beri gelsin??!!..

16 yılda üye kaydında 15 milyona yaklaşan AKP’nin; önlenemez olmuş başarıları; bir bakıma muhalefetin başarısızlığında saklı değil mi?!.. O halde, bilhassa CHP’nin, yapısal reformu gerçekleştirmek yerine; kronikleşen (?!) başarısızlığın nedenlerini sadece, “Genel Başkan değişimiyle” geçiştirmeye kalkışmak, yeni bir başarısızlığa davetiye çıkarmak değil midir?!..Tabandan tepeye; köklü yapısal değişime gitmeyi düşünebilecek derecede deneyimli (?!) olan CHP; Kurucusu olduğu Gazi Mustafa Kemal’in kemiklerini sızlatmamalıdır!!..

Bu hususta Sayın Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun; “söz konusu vatan olduğunda” Cumhuriyet’in ikiz kardeşi olan CHP lehine her türlü özveriyi ve bilgeliği, ve ağabeylik samimiyetini esirgemeyeceğine inanıyoruz… “Erken Seçim” sonrası CHP’de  “Genel Başkan” değişim hareketinin; mecrasından çıkarılmasının, parti teşkilatında  “ayrışmayı” tetikleyeceğini; her CHP’linin dikkate alması gerekmektedir!!.. “Olağanüstü Kurultay” toplanması yönünde, illerdeki “kurultay delegeleri” nin; “imza verenler ve imza vermeyenler” şeklinde; karpuz gibi ortadan ikiye ayrılması partiye yarar değil, zarar vereceği öngörülmelidir!!..

Parti geleceğinden ziyade ülke geleceği esas alıp, şahsi ikbal kaygılarını düşünmeden, CHP’yi yaklaşan ”2019 Yerel Seçimlerine” daha bütün, daha organize, daha inanmış ve daha güçlü hazırlanması; Genel Başkanından sade üyesine kadar her “CHP’liyim” diyene ilke olmalıdır… Ülkenin mevcut ahvali (?!) bunu kaçınılmaz kılmıştır!?..

2010 yılından bu yana CHP’nin genel başkanlığını yapan Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun; şimdiye değin yenilgiyle çıkılan seçimleri ve Cumhurbaşkanı adayı olarak %30.26 oy alan Sayın Muharrem İnce’nin gösterdiği dinamizmi de dikkate alarak; Genel Başkanlığı Sayın İnce lehine feragat edebilmesi kendisinden beklenen bir yaklaşımdır… CHP’ye karşı tarihi sorumluluğu önceleyerek Yerel Seçimlere doğru gidilen bu zaman sürecinde böyle bir ön açılması; ülke genelinde teşkilatın da  rahatlatılması sağlanılmış olacaktır…

Maazallah! CHP; il ve ilçe teşkilatlarında büyüyen bariz ayrışmışlığa çözüm bulmaksızın; kimliksizliği ve kirli siyaseti iş ve davranış edinmiş, ayrıştırmacı (?!) tipleri ayıklamasızın yerel seçimlere gidildiğinde alınacak sonuç, yenilginin tekrarından başka bir şey olmayacaktır!?..

12 medeniyete yapmış olduğu ev sahipliği ile tarihin başkenti olmuş 15 ilçeli Hatay’ımızda, “Hatay benim şahsi meselemdir” diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bu anlamlı şehrinde; ilkelerini “altı okunda” nakışlamış olan CHP’nin başarısızlığı asla kabul edilmemelidir!!..

Bu anlayışla tüm ülkede olduğu gibi Hatay’ımızda da yerel seçim öncesi aday tespitlerinde de liyakat esas alınmalı; toplum tarafından genel kabul görmüş donanımlı değerlere fırsat verilmeli ve kendilerini “bulunmaz ve vazgeçilmez” görüp yalancı pehlivanlar gibi salvo atanlara adaylık kapısı kapatılmalıdır!!..  Ve özellikle ayak izi temiz olanlarla kendilerini hizmetleriyle kanıtlayanlar tercih edilmelidir!!..

İlkbahar kokulu esen yelleri

Reddeden iklime kış derler bizde

Hüner için uzatılmış elleri

Göremez olmuşa boş derler bizde

***

Aynı şey değildir, kalınla ince

Fark edilir ölçülmeye gelince

“Ben ustayım” diyen denenir önce

“Eşeklik” edene çüş derler bizde

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ