Atayurt Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 6,31 / Satış: 6,33
€ EURO → Alış: 7,37 / Satış: 7,40

SON DAKİKA

TÜSİAD’TAN YERLİ VE MİLLİ NOTA!!..

Ali Dal
Ali Dal
  • 28.05.2018
  • 81 kez okundu

Saygıdeğer vatandaşlarım;

…Ve sevgili okurlarım…

2002 yılından günümüze aralıksız hükümet eyleyen AKP adresli “RTE”; sanki dün Kapıkule’den yeni giriş yapmış da, ülkeyi devasa sorunlarla baş başa bırakanlar başkalarıymış (?!) gibi “pişkinlik” içinde halen “Cekli…caklı” cümlelerle umut pompalamaya çalışırken; yapmış olduğu hamasetin adına da “manifesto” demekten geri kalmıyor?!. İkilemde kalıp millete sorduğumda aldığım cevap ise “manifesto” değil, “Manifiyasko” olarak tanımlanmakta?!.. Haksız da değil hani!!.. 16 yıl içinde 9 kez yinelenmiş olan aynı tekerleme çoktaaan “Manifiyasko” ya dönüşmüştür?!..

Peki, dokuz kez tekrar edilmekten “Manifiyasko” ya dönüşen “sözde manifesto” da neler mi var?!.. Neler yok ki?!.. Aynen naklediyorum:

* Ekonomik başarılar artarak devam edecek… (Hangi başarılar…)

* Demokrasi ve özgürlükler daha da genişletilecek… (OHAL ortamında mı…)

* Çevreye duyarlılık, kentlerin yeşillendirilmesi sağlanacak… (Rant kaygısıyla talan edilen kentlerin, kıyıların ve ormanlık alanların yeşillendirilmesi mi…)

* Bağımsız ve etkili bir yargı sistemi kurulacak… (Cüppesinde düğme arar hale getirilen (?!) yargıçlarla mı…)

* Yürütme daha etkin, yasama daha itibarlı ve yargı daha bağımsız olacak…(Tek adam diktatöryasıyla mı?!..)

* Daha fazla refah ortamı yaratılacak… (14.5 milyon ailenin kazanında kaynar hale getirilen yoksulluk melaneti ile mi?!..)

* Ülkede kalıcı huzur tesis edilecek… Güvenlik politikasında ve adalette hak, hukuk, özgürlük ve insani değerler esas alınacak… ( Karpuz gibi ortadan ikiye bölünen milletin huzursuz haliyle mi?!.. Cezaevinde tutsak edilen 172 basın mensubunun izah edilemez mağduriyetiyle mi?!.. Yoksa yol geçen hanına dönüşmüş sınırlarımızla mı?!..)

* Dış politikada daha yapıcı ve tutarlı diplomasi yolu izlenecek…(Şimdiye kadar sizi bunda kim engelledi?!..)

* Yoksulluğa, yolsuzluklara ve yasaklara karşı mücadele etmek adına daha şeffaf olunacak… (Şimdiye kadar elinizi tutan mı oldu?!..)

* Açlıktan ölen bebeler olmayacak… (Aynı açlıktan ve yoksulluktan yaşam hakkını yitiren masum ve mağdur bebelerin hakkı ne olacak?!..)

* Devlet, devlet ciddiyeti ile yönetilecek… Vergi yükü azaltılacak… Enflasyon düşürülecek… (Bu beyanla kabul edilen daha önceki ciddiyetsizliklerin, milletin sırtına yüklenen ağır vergilerin ve dizginlenmeyen enflasyon yüzünden kepenk kapatan vatandaşın mağduriyetini kim, nasıl izah edecek?!..)

* Cari açık azaltılacak… (IMF’den alınacak kallavi faizli kredi ile mi?!..)

* Geleneksel irfan merkezlerimizden cemevlerine hukuki statü tanınacak… (Bu sözünü daha önce de duymuş olan alevi vatandaşın hiç birisini inandıramazsın?!..)

* Tek tip genç yaratılmayacak… (Oluşturduğun “dindar ve kindar gençliği” ne yapacaksın?!..)

* Harama, yalana ve talana asla meydan verilmeyecek… (Satılmadık, kapılmadık, yutulmadık, çalınmadık ne kaldı ki?!..)

* Kuvvetler ayrımına azami derecede önem verilecek… (Kuvvet mi kaldı ki ayrımı olsun?!..)

* Çağdaş eğitimin ve aydınlanmanın önündeki engeller kalkacak… (Mollalar gürühuyla mı, kapattığın fen liseleri ile mi; öğrenci bulamaz hale getirdiğiniz İmam Hatip Liseleri ile mi?!..)

* Ülkede birlik, beraberlik, kardeşlik bağları güçlendirilecek… (Bu dediğinizin ülkemizde halen bulunduğuna siz bile inanmazsınız?!..)

* İşsizliğe, aşsızlığa kalıcı çözüm bulunacak… (Musa’nın Asasıyla mı?!..)

* Tarımda, sanayide ve hayvancılıkta önemli adımlar atılacak… (Adım atacak millette takat mı bıraktınız?!..)

* Düzenli Sağlık hizmetleri sunulacak… (Morg bölümünde mi?!..)

* Ülkeye üretim amaçlı tesis ve teşekküller kazandırılacak… (Kazandırılmış olanlar şimdi nerede ve kimlerin adına kayıtlı?!..)

“Ahdımız olsun ki!..” diyerek ısıtıp ısıtıp milletin önüne konulan “manifiyasko” nun “cekli…caklı” cümlelerini büyük bir sabırla dinleyen ve izleyen işadamları camiasına da sonunda “yeter artık!!” dedirtmeyi de başardınız sonunda!!..

Bu nedenledir ki; iş camiasının en etkin ve en organize kuruluşu olan TÜSİAD’ın Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Sayın Tuncay Özilhan’ın ve TÜSİAD’ın Sayın Başkanı Erol Bilecik’in konsensüs içerisinde yaptıkları durum tespiti ile önerdikleri çözüm yollarını içeren hususlar bence nota niteliği taşımaktadır!!..

TÜSİAD cenahında nelere mi değinilmiş? İşte o “Nota” etkili tespitler:

* ”OHAL ile yönetilen ülkelere hiç kimse yatırım yapmaz ve paralarını güvensiz limana getirmez!!..

* Toplumun, kentlerin, ailelerin ayrıştırılarak mağdurlar ve mağrurlar yaratılması iyi sonuçlar vermez!!..

* Barış ortamının olmadığı, yanlış politikaların izlendiği yerlerde beyin göçü hız kazanır!!..

* Siyasi iktidar, ülkede mali disiplini bozucu işlere kalkışmaz!!..

* Bahsedilen yüksek büyümeler tüketime dönük olduğunda yüksek enflasyonun darbesini yer!!..

* Ekonominin her alanında güven problemi yaşanmamalıdır!!..

* Halen resmi kayıtlara göre 9 milyon sigortasız insanımız olduğu bir ortamda refahtan söz edilmez!!..

* İstihdam yaratmak adına, her alanda eğitim seferberliğine acil ihtiyaç olduğu unutulmamalıdır!!..

* Uzlaşma kültürünün yenilgi olmadığı, geliştirilmesi gerektiği dikkate alınmalıdır!!..

* Siyasi söylemlerin belirsizlik yaratmamasına dikkat edilmelidir!!..

* “Eğri cetvel ile doğru çizginin çizilemeyeceği” göz ardı edilmemelidir!!..

* AB ile ekonomi, bilim ve eğitim gibi hususlarda ilişkiler geliştirilmeli ve geriliminden ziyade işbirliğine önem verilmelidir!!..

* Dünya düzeninde Türkiye’nin güçlenmesi için üretime ve reformlara odaklanılmalıdır!!..

*AB’nin, halen bizim en büyük ihracat pazarımız olduğu unutulmamalıdır!!..

*Umut vermesi bakımından yeni bir milli birlik ve kardeşlik ortamı yaratılmalıdır!!..

* Ticari ve jeopolitik ilişkilerin sekteye uğratılmaması noktasında, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nin, Türkiye’yi yeniden denetim sürecine alma nedenleri, siyasi iktidarca diplomatik ve objektif açıdan ele alınıp  değerlendirilmelidir!!.. Bu başarıldığı takdirde Türkiye’nin yeniden cazibe merkezi olacağı unutulmamalıdır!!..

* Demokratik kazanımlarımızdan, ifade ve basın özgürlüğü başta olmak üzere, tüm özgürlük alanlarında, hukuk devleti olma adına gerekli pozitif adımlar atılmalıdır!!..

*  Türkiye’nin, küresel ekonomi dünyasından uzaklaştırılıp yalnızlaşma yolunun izlenmesinin tutarlı politika olmadığı görülmelidir!!..

* Ekonomide yaşanan patinajlardan ve biriken yapısal sorunlardan işadamlarının ciddi sıkıntılara düşürüldüğü artık görülmelidir!!..

* Bilhassa 2007’den bu yana 12 ayda bir yapılan seçimlerden, milletin ve işadamlarının yorgun düştüğü öngörülmelidir!!..

* Ekonomide mucizenin olmadığı, gerçeklerin olduğu dikkate alınarak olgunlaşma yönünde gayret sarfedilmeli ve ekonomide olağanlaşma hususunda reformlara gidilmelidir!!..

* Toplumu geren,kamplaştıran, akrabayı akrabayla, komşuyu komşuyla karşı karşıya getiren bu gergin havadan kurtulmak adına yol izlenmelidir!!.. Vesaire…Vesaire…Vesaire…

 

TÜSİAD tarafında sıralanan bunca sorunlar; beraberinde çözümlerin de sunulmuş olmasına rağmen; mevcut iktidarca çözülemeyeceğini bu millet görmüş olmalı ki; alternatif adaylara yeni umutlarla sarılmış vaziyetteler… “Değişmeyen şeyin, sadece değişimin kendisi olduğuna” göre; o halde ülke hayrına değişebilecek şeyler, B, C, D, E, F projelerle denenmelidir, diyor 24 Haziran 2018 Genel Seçimlerinin Ülkemizin âli menfaatlerine sonuçlanmasını temenni ediyorum… Esen kalınız…

Düzgün çizgi çıkmaz eğri cetvelden

O halde doğruya rağbet etmeli

Akılla, ilimle işleyen elden

Karar kılmak için gayret etmeli

***

Deliği küçükken yamamak gerek

İş işten geçince, açılır gömlek

Duymaktan ziyade, bizzat görerek

Yalandan, yanlıştan avdet etmeli

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ