Atayurt Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 5,69 / Satış: 5,71
€ EURO → Alış: 6,39 / Satış: 6,41

SON DAKİKA

45. ÖLÜM YILDÖNÜMÜ’NDE MUSTAFA İSMET İNÖNÜ

Erdal Akalın
Erdal Akalın
  • 04.01.2019
  • 200 kez okundu

Sunu:  45 yıl önce ebediyete uğurladığımız merhum İsmet İnönü için yakın tarihimizde çok şeyler söylenmiştir.   Galiba en doğru tanımlamayı da rahmetli Şevket Süreyya Aydemir yapmıştır, biyografisini kaleme aldığı esere ‘İkinci Adam’ adını vermekle.  Gerçi çok yakın siyasi tarihimizde İsmet İnönü için ‘İki Ayyaş’ tanımlaması içinde de şahsiyetini küçümsemek gafletinde bulunanlar dahi olmuştur.  Aşağıdaki düzenleme, ölüm yıldönümü için bu makaleyi düzenleyen Sayın İbrahim Birelma’nın bizlere bir armağanıdır.  İnternet ağından okumak fırsatını bulamayanlar için sizlere sunmak istiyorum. 

***

24 Eylül 1884’te İzmir’de doğan,  89 yıl sonra 25 Aralık 1973 günü saat 16.15’te Çankaya Pembe Köşk’te vefat eden İsmet İnönü,  Özden Toker’ in ifadesiyle kimseden  “yanımda çalıştı” diye bahsetmezdi.  Hep  “beraber çalıştığımız”  deyimini kullanırdı.  Onunla beraber çalışanlardan bazı kişilerin anılarından bir demet sunarak vefatının 45. yıl dönümünde İsmet  İnönü’yü anımsatarak anmak istiyoruz:

– İnönü, uzun yaşamış,  asker,  diplomat,  politikacı,  devlet adamı,  sade vatandaş, aile babası kimlikleri ile  ve “insan”  olarak çok renkli bir hayat geçirmişti. ( Selim İlkin).

– Paşa bir gün bana,  “Hadi beni eleştir”  dedi.  O zaman ben de dedim ki:  “Paşam, sizi 1944’ten beri takip ediyorum, o zamandan bu güne kadar siz hiç sol tehlikeden bahsetmediniz,  hep sağ tehlikeden bahsedersiniz.  İşte sizin bu taraf tutuşunuz  sayesinde sol öyle ilerledi öyle gelişti ki.” O zaman Paşa dedi ki: “Bu söylediğin kısmen doğrudur.  Çünkü,benim kafamda şöyle bir şey var.  Solun en ilerisi komünistliktir.  Ama komünistlerin bile kafasında bir devlet fikri vardır.  Ama sağın kafasında devlet fikri yok. Bu beni ciddi şekilde kaygılandırıyor.  Çünkü en önemlisi devlet fikrinin varlığının olmasıdır. ( Ferruh Bozbeyli)

– Ben hiçbir zaman sokaktaki öfkemi evime getirmem,  orası benim huzur ülkemdir.  Dışarıdaki işlerimi evime getirmem.  Evimde ben eşimle,  çocuklarımla mutlu oluyorum. Bizim evde kavga yoktur,  olamaz.  Çünkü ilk başlayan haklıdır. ( Ayhan Okçuoğlu Çavdar)

-Hükümet üyeliğime başladığımda Paşa’nın tavsiyesi: “ziyaretçilerin çok olacak şimdi.  Oysa zaman senin için çok önemli.  Ziyaretçilerine sıcak şeyler ikram etmemeye dikkat göster.  Çay, kahve çok güzeldir ama pişirilmesi zaman alır.  Zaman senin için o kadar önemli olacak ki,  o pişirme ve içme zamanını arayacaksın,  soğuk şeyler ikram edersen tatlı veya  çikolata  v.s. zamandan kazanmış olacaksın.” (Kemal Demir)

– Beşikten mezara değin bilginin peşinden koşun. (Haldun Derin)

-Kendimi Meclis’te bir muhalefet partisinin başkanı olarak gördüğüm gün yaşamımın görevini yerine getirmiş sayacağım.( Haldun Derin)

-Siyasetin yenilgisi olmaz… Ama bir askeri yenilginin telafisi gayrı kabildir. Bir başarısızlığa uğradınız mı,  50 senelik Cumhuriyet’in bütün çalımı bir anda ortadan kalkar. Siyasette bugün mağlup gözükürsünüz,  yarın galip siz olursunuz. Sorunu siyasetle çözmek en çıkar yoldur. ( Ali İhsan Göğüş)

– İnönü bir gezi dönüşünde milletvekilleriyle karşılamaya gittiğimizde,  İnönü bana moralsiz ve hasta gibi geldi. “ Neyiniz var?” dedim.  “Sormayın bana bir şey,  moralimiz bozuk” dedi.  Gelirken Polatlı’nın köyüne uğradım,  bir köylüye “Kaç tarlam var?” diye sordum. “ Ne diyorsun Paşam? Geçenlerde çocuğum öldü,  gömecek toprak bulamadım”  diye yanıtladı” dedi.  Koskoca İnönü’nün hıçkıra hıçkıra ağladığını gördüm.  Sonra bize döndü: “Toprak Kanunu”nu çıkartacaksınız” dedi.  Ne yazık ki,  Toprak Reformu Yasası gerçekleşemedi.( Sadi Irmak)

-Devlet dairesine, bir kurşun kalem satın almak gerekip de kendisine gidildiğinde,  sorduğu ilk soru, “Karşılığını buldunuz mu?” olurdu. Denk bütçe anlayışı ilk kez İnönü’yle geldi. (Sadi Irmak)

– İnönü, “Ben tercihim olarak şuna kanaat getirmişim ki,  bir ülkede ne zaman maliye iyi giderse her şey iyi gider,  maliye kötü giderse her şey kötü gider.”( Ferit Melen)

– İnönü diyordu ki: “Bir ülkede namuslular da en az namussuzlar kadar cesur olmalıdır.  Ancak bu şekilde sağlıklı ve iyi bir yönetim oluşturulabilir.” (Ziya Müezzinoğlu)

-Çok büyük adam olabilirsin,  çok cesur adam olabilirsin ama ölçüsü vardır.  Nerede duracağını, neleri yapamayacağını bilmek gerekir. ( Osman Olcay)

-Ben özel yaşamımda elini sıkmak istemediğim insanlarla devletin esenliği için kol kola gezmeye mecbur kalıyorum.  Devlet yaşamı budur.  Kendi özel duygularınızı devlet hayatında geri atacaksınız. (Nurettin Özdemir)

– Atatürk ve ben, askerlikten ayrıldıktan sonra manevralarda bile resmi üniforma giymedik. De Gaulle  başı sıkıştıkça general üniformasıyla   törenlere çıkıyor.  O mu demokrat,  biz mi? ( Yekta Güngör Özden)

– Devlet hayatına giren bir insan enerjiye,  ahlaka sahip insandır,  bilgiye sahip insandır.  Devletin hizmetlerinin yürümesi için bu önkoşuldur,  ama dikkat etmesi gereken başka bir konu da maddi çıkarlara kendini kaptırmaması,  maddi düşkünlüklerden yani kadından ve paradan uzak durmasıdır.( Orhan Öztrak)

– Hoca takımı hep böyledir. Onlar hep haklı çıkarlar.  Başarısızlık olursa komutanların dinsizliği, başarısızlığı yüzündendir.  Başarı elde edilince Allah’ın sayesindedir.  Her iki halde de adamlar haklı olur.( Necdet Uğur)

Kaynak:  (Tanıkların Anılarıyla İsmet İnönü,  Sözler ve Dersler, Derleyen: Mustafa Bilgehan, Nisan 2014, Doğan Kitap)    

Önemli not: Bu derlemeyi sizlerle buluştururken, öncelikle Sayın İbrahim Birelma’ya teşekkürlerimi sunuyorumve de özellikle de  mezuniyet diplomamı elinden almak onurunu yaşadığım bu büyük devlet adamına kişisel bir saygı sunmak şansımı da kullanmış olmaktayım diye ayrıca teselli bulmaktayım. (E.A.).

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ