Atayurt Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 5,68 / Satış: 5,71
€ EURO → Alış: 6,28 / Satış: 6,31

SON DAKİKA

Başkan Savaş Yaygın Basın gündeminde

Başkan Savaş Yaygın Basın gündeminde
  • 27.08.2018
  • 304 kez okundu

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ev sahipliğinde ‘Kentler Zirvesi’ kapsamında Hatay’a gelen Posta gazetesi yazarları, medeniyetler kentini kaleme aldı.

Hatay’ın tarihi ve turistik yerlerini Başkan Lütfü Savaş’ın rehberliğinde karış karış gezen Posta Gazetesi ekibi, Hatay’ın tüm güzelliklerine sütunlarında yer verdi.

Akdeniz’in incisi olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Hatay’da gerçekleştirdiği birbirinden özel projelerle ulusal arenada yankı uyandıran Başkan Lütfü Savaş, Asi Nehri’ne yeniden hayat verecek olan dev projesini, kent vizyonuna katkı sağlayacak olan dünyanın en kapsamlı organizasyonları arasında gösterilen EXPO 2021’i nasıl Hatay’a kazandırdığını, bundan sonra nasıl bir yol izleyeceğini ve Hatay’ın spor kenti olarak anılması için yaptığı çalışmaları anlattı.

Tüm kesimleri aynı şekilde önemseyen ve adil bir yönetim anlayışıyla Hatay halkına hizmet götüren Başkan Lütfü Savaş, yaptığı açıklamalarda alt yapıdan üst yapıya, kültürel ve sosyal etkinliklerden spora kadar birçok alanda aktif olarak hizmet ettiğinin de altını çizdi.

POSTA GAZETİSİ EKİBİ HATAY’IN GÜZELLİKLERİNE HAYRAN KALDI

Hatay’ın UNESCO tarafından tescillenmiş damak çatlatan lezzetlerinden, Anadolu’nun ilk camisi Habib-i Neccar Cami’ye, Hıristiyan Aleminin hac merkezi olarak kabul ettiği St. Pierre Kilesi’nden Havra’ya ve içerisinde tarih barındıran Arkeoloji Müzesi’ne kadar Hatay’ın bütün zenginliklerine tanık olarak hayran kalan Posta Gazetesi yazarlar, herkesi barış ve kardeşlik iklimi hüküm süren Hatay’a davet etti.

BAŞKAN LÜTFÜ SAVAŞ POSTA GAZETESİ EKİBİNE HATAY’I ANLATTI

Öte yandan, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Türkiye’nin en çok okunan gazetelerinden biri olan Posta gazetesinin yazarlarını Hatay’da ağırlayarak medeniyetler kentini keşfetti.

‘Posta İle Kentler Zirvesi’ kapsamında medeniyetler kenti Hatay’ı keşfeden Posta gazetesi yazarları, Başkan Lütfü Savaş ile Hatay’ı karış karış gezerken bir yandan da UNESCO tarafından tescillenen ödüllü lezzetleri tatma imkânı buldu.

Hatay gezisi başlamadan önce Posta Gazetesi ekibini makamında misafir eden Başkan Lütfü Savaş, Hatay’ın birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olduğunu din, dil ve ırk demeden herkesin kardeşçe yaşadığı özel bir şehir olduğunu anlattı.

ASİ NEHRİ’NE VERECEĞİMİZ SU, KUYUDAN ÇEKİLMİŞ GİBİ TEMİZ OLACAK

Dünyanın 5’inci, Avrupa’nın 2’nci, Türkiye’nin ise en büyük kapasiteli Küçükdalyan-Narlıca MBR (Membran Biyoreaktör) Teknolojili Atık Su Arıtma Tesisi’ni Posta gazetesi yazarları ile inceleyen Başkan Lütfü Savaş,” Şehrimizin en önemli problemlerinden biri olan Asi Nehri’ne artık temiz su verebileceğiz. Su temiz olduğu için bakteriler üreyip koku yapamayacaklar. Asi Nehri’ne vereceğimiz su, kuyudan çekilmiş gibi temiz olacak. Bu suyu ayrıca tarımda da kullanacağız. Şu anda kullandığımız tesisimiz dünyada 5’inci, Avrupa’da 2’nci ve Türkiye’nin en büyük kapasiteli tesisidir. Tesisimiz kirli suyu %99,9 şeklinde arıtıyor” açıklamalarında bulundu.

EXPO 2021’İN HATAY’A MÜTHİŞ KATKI SAĞLAYACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş,  Arıtma tesisinin ardından 2021 yılında Hatay ev sahipliğinde ‘Medeniyetler Bahçesi’ temasıyla gerçekleştirilecek olan EXPO alanını ziyaret ederek burada şu bilgileri aktardı:

“EXPO 2021’İ Avustralya ve Çin gibi ülkeler ile yarışarak kazandık. EXPO bölgesinde tıbbı aromatik bitkilerimiz ve üretim yerleri de yer alacak. Bu dev organizasyonu gerçekleştirerek yaşanabilir bir bölge oluşturacağız. Ayrıca kültür, sanat ve eğitim alanında insanlarımıza faydalı olacak kalıcı bir yer oluşturmuş olacağız. Ve bu organizasyondan 7’den 77’ye herkes faydalanabilecek. Defne ilçesi Armutlu Mahallesi’nde kazı esnasında bulduğumuz tarihi kalıntılarımızı da bu alanda sergileyeceğiz. 2021’de de bu EXPO’yu dünyaya örnek olacak bir şekilde yapacağız. EXPO 2021’in Hatay’a müthiş bir katkı sağlayacağını düşünüyoruz.”

1600 ÇOCUĞUMUZ AYNI ANDA FARKLI BRANŞLARDA EĞİTİM ALIYORLAR

Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin Hatay’a kazandırdığı ve Türkiye’nin ikinci büyük spor kompleksi olan Hatay Büyükşehir belediyesi  Spor Kompleksi ve Yaşam Merkezi’ni Posta Gazetesi  ekibi ile gezen Başkan Lütfü Savaş, açıklamalarına şöyle devam etti:

“Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak çocuklarımızın eğitim ve spor alanında daha başarılı olabilmeleri adına destek veriyoruz. Türkiye’nin en büyük ikinci spor kompleksini 7 dönümlük bir alana kurduk. 21 tane branş aynı anda çalışabiliyor. Yüzme havuzumuzda da resmi su topu yarışmaları gerçekleştiriyor ayrıca yüzme yarışları da yapılabiliyor. 1600 çocuğumuz aynı anda satrançtan yüzmeye kadar birçok farklı branşta eğitim alıyor. Diğer ilçelerimize de aynı şekilde kompleksler yapmak istiyoruz. Hatay 9 yıldır sporda iyi bir başarı elde etti. Gerek bireysel başarılarda gerekse takım sporlarında milli takım seviyesine gelen sporcular yetiştirdik. Biz de bu tablodan gurur duyuyoruz. Amacımız çocuklarımızın zihinsel ve fiziksel performanslarını en üst seviyeye çıkarmak ayrıca ülkesine ve ailesine hayırlı evlatların yetişmesini sağlamak. Bütün hemşehrilerimiz sabah 06.30’dan gece 22.30’a kadar kompleksimizden faydalanabiliyorlar. Ayrıca kompleksimizin dışında aba güreşi mersah alanımız var. 2500 kapasiteli mersahımızda 23 Temmuz’da Türkiye Şampiyonası yaptık. 1-2 Eylül’de de Dünya Kupası Şampiyonası’nı gerçekleştireceğiz. Bu 9 yıldır yapmış olduğumuz bir faaliyet. Sadece geçen sene 39 ülke gelip burada dünya kupasında aba güreşi yaptı. Bu sene daha fazla ülkeden insanlarımızı bekliyoruz.”

BİRBİRİNDEN LEZZETLİ 600 YEMEK ÇEŞİDİMİZ VE BİRÇOK TATLIMIZ VAR

Başkan Lütfü Savaş, tarihi Kurşunlu Han’da gastronomi etkinliğinde yazarlara tepsi kebabı yaptı.  Etkinliğin ardından Başkan Lütfü Savaş, zahter salatasından humusa, aşurdan içli köfteye kadar Hatay’ın birçok damat çatlatan lezzetinden oluşan sofrada misafirleriyle buluştu.

Başkan Lütfü Savaş, Posta Gazetesi mikrofonlarına şunları söyledi:

“Yıllardır ticaretin yapıldığı Hatay’da müthiş bir yemek kültürü mevcut. Bu yemek kültürünün yanı sıra tatlı kültürümüz de var. Birbirinden lezzetli 600 yemek çeşidi ve birçok tatlımız var. Hatay’da künefenin ayrı bir yeri vardır.”

Hatay’a gelindiğinde aşurdan firik pilavına, oruktan ekşi aşına, kabak böreniyesinden farklı birçok yemek kültürünün Hatay’da yer aldığını belirten Başkan Lütfü Savaş, herkesin Hatay’ı bir kez bile olsa ziyaret etmesi ve bu lezzetlerin tadına bakılması gerektiğini vurguladı.

Tarihi Kurşunlu Han’dan sonra rotasını Arkeoloji Müzesi’ne çeviren Posta Gazetesi yazarlar, adeta tarihe bir yolculuk yaptı.

Dünyanın en büyük ve en önemli mozaik müzelerinden olan Hatay Arkeoloji Müzesi hakkında bilgiler paylaşan Başkan Lütfü Savaş,” Müzemiz 6 yıl önce kuruldu. Antakya, 2 yüz yıllık Roma dönemi boyunca gayrı resmi olimpiyatların merkezi olmuştur. Ovada kurulmuş ve tarım dünyaya buradan yayılmıştır. Hatay tarih boyunca hem Orta Doğu  hem de Akdeniz’in ticaret merkezi olmuştur. Bu yüzden de birçok uygarlık burada ticaret yapmıştır” dedi.

Arkeoloji Müzesi’nin ardından Hatay’ın en önemli ibadet merkezlerinden biri olan ve Hristiyanların hac merkezi olarak kabul ettiği St. Pierre Kilisesi’ni Posta Gazetesi yazarları ile ziyaret eden Başkan Lütfü Savaş, ceylan derisine yazılmış 600 yıllık Tevrat’ın içerisinde bulunduğu Havra’yı ve Anadolu’nun ilk camisi olma unvanına sahip olan Habib-i Neccar Camii’ni ziyaret etti.

Başkan Lütfü Savaş,  Hatay’ın tarihine yolculuk yapan ve birçok dine ev sahipliği yapan hoşgörü ve medeniyetler kentini gezmek için bir araya gelen Posta Gazetesi ekibine teşekkür etti.

2 Yılda biteceğini söylediler 6 yıldan beri bir şey yok!
Hatay Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifinde haberimizin ardından yükselen pis kokulara kooperatif üyeleri de dahil olarak, haberimizi doğruladılar. Kooperatif üyelerinden Halil...
Vali Rahmi Doğan Zuhal Karabörk’ün Cenaze Törenine Katıldı
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Hatay İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk’ün ailesiyle birlikte geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybeden eşi Zuhal...
Hatay Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifinde neler oluyor?
Hatay’ın Antakya ve Belen ilçeleri arasında Bakras bölgesinde kurulan eski adıyla Metal Yapı Kooperatifi yeni adı Hatay Küçük Sanayi Sitesi...
Servetleri Dudak Uçuklatan İşadamları Teşvik Kuyruğunda
Hatay Valisi Rahmi Doğan, servetleri dudak uçuklatın işadamlarının devletin teşvik kuyruğuna girdiklerine dikkat çekti. Hatay Valisi Rahmi Doğan, gazetecilerle buluşmasında,...
50-60 Yıllık Sorunları 5 Yılda Çözemeyiz
Hatay Büyükşehir belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 50-60 yıllık sorunları 5 yılda çözmelerinin mümkün olmadığını söyledi. Hatay Büyükşehir Belediye...
Hatay Tanıtım Günleri Rant Olmaktan Çıkacak
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Hatay Tanıtım günlerinin artık rant olmaktan çıkaracaklarını söyledi. Hatay Valisi Rahmi Doğan, Pazartesi günü Basın mensuplarıyla...
Vali Doğan, Cilvegözü Sınır Kapısı’nda İncelemelerde Bulundu
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Reyhanlı ilçesine bağlı Cilvegözü Sınır Kapısı’nı ziyaret ederek alınan güvenlik tedbirlerini yerinde inceledi. Pazartesi günü gerçekleşen...
Vali Doğan’dan Zafer Bayramı’na Özel Resepsiyon
30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 97. yıl dönümü dolayısıyla Hatay Valisi Rahmi Doğan ve eşi Gülden Gülüzar Doğan ev sahipliğinde resepsiyon...
30 Ağustos; Şanlı Tarihimize Bir Altın Sayfa Daha Açmıştır
Hatay Valisi Rahmi Doğan, 30 Ağustos’un şanlı tarihimize bir altın sayfa daha açtığını savundu. Hatay Valisi Rahmi Doğan,  30 Ağustos...
30 Ağustos Ruhuyla Zaferin Gururuyla
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Milli ve manevi değerlere devam edeceklerini vurguladı. 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla...
Türk Milleti Hürriyet Ve Bağımsızlık İçinde Yaşama Onuruna Kavuştu
Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, 30 Ağustos zaferinde Türk Milletinin hürriyet ve bağımsızlık içinde yaşama onurunu kavuştuğu vurguladı. Antakya Belediye...
Büyük Zaferimiz Kutlu Olsun
Hatay’ın Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel, Türkiye’nin varlığını, birliğini, beraberliğini tehdit eden her saldırıya, bugün de bu birlik beraberlik duygusu...
İnsanca Bir Yaşam, Güvenceli İş, Güvenceli Gelecek İstiyoruz!
Eğitim Sen Hatay Şube Başkanı Deniz Ezer ile Ses Hatay Şube Başkanı Servet Alkan, insanca bir yaşam, güvenceli iş ve...
Zam İçin Memurlar Alanlara Çıktı
Memurlar ücretlerine yapılacak zammın uyuşmazlıkla sonuçlanması sonucu dün tüm Türkiye’de eş zamanlı olarak eylemler gerçekleştirdi. İktidar Partisi AKP’ye yakınlığı ile...
Bu Vahşete Karşı Sessiz Kalmıyoruz! Kalmayacağız!
Türkiye’deki CHP Kadın örgütleri hunharca katledilen Emine Bulut’un cinayetiyle ilgili olarak eş zamanlı yaptıkları basın açıklamalarında, “Bu Vahşete Karşı Sessiz...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ