Atayurt Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 6,73 / Satış: 6,76
€ EURO → Alış: 7,32 / Satış: 7,35

SON DAKİKA

ÇOK KUTUPLU DÜNYA’YA DOĞRU (EKONOMİ – ENERJİ SAVAŞLARI)

Halil Yılmaz
Halil Yılmaz
  • 27.08.2018
  • ÇOK KUTUPLU DÜNYA’YA DOĞRU (EKONOMİ – ENERJİ SAVAŞLARI) için yorumlar kapalı
  • 348 kez okundu

Çarlık Rusya’sı1917 Büyük Ekim Devrimi’yle yıkılır ve yerine; Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği kurulur. Emperyalizmin çok ağır ve dayanılmaz kuşatması… İnsanın et ve kemiğe bürünmüş bir duygu dünyasının olduğu gerçeğinin göz ardı edilmesi… Çöküş sürecine girmesi ve 1991 yılında dağılması…

Dünya’nın ekonomik, siyasi ve askeri güç olarak “Kapitalist Sistemin Tek Kutuplu Dünya” düzenine tutsak olmasını…2. Paylaşım savaşından sonra, Küresel emperyalizmin Dünya temsilcisi – ekonomik ve militarist gücü ABD  = NATO olmasını getirdi.

Doğadaki tüm başlangıçlarının mutlak bir sonu vardır. Her gelişim, değişim ve dönüşümün de bir sonu olacaktır. Bu diyalektiğin olmazsa olmaz yasasıdır. Diyalektiğin yasasında değişmeyen tek şey; değişim ve dönüşümdür.

Kapitalist Sistemin sermaye temerküzüne ulaşması – tekelleşmesi; Kapitalizmin en üst aşaması -son aşaması- Küresel emperyalizmi doğurmuştur.

ABD emperyalizmi, doğa ve toplum bilimi yasası diyalektiğin; kaçınılmaz son, ekonomik bunalımının doğum sancılarını yaşıyor: Hammadde, enerji gereksinimi, kabaran silah stokları… İçine düştüğü bu ekonomik bunalımdan, yine Kapitalist sistemin bir parçası Avrupa ülkelerini de ekonomik yaptırımlarla ortak etmek…Bu bunalımdan, insanlığı 3. Dünya Cehennemine (Paylaşım Savaşı) sürükleyerek,çıkmak çılgınlığını sürdürüyor.

Batılı güçlerin, 1. Paylaşım Savaşı yıllarından; Ortadoğu’nun, Akdeniz ve Avrasya’nın yer altı enerji kaynakları haritasını çıkarmış olduğu bir sır değildir.

ABD, 2. Paylaşım Savaşından sonra,sabır ve metanetle örüp kurguladığı…Ortadoğu, Avrasya ve Akdeniz enerji kaynaklarını ve yollarını ele geçirme stratejisini: 1905 yılında CIA’nın Mısır’da kurdurduğu İhvani Müslim… Soğuk savaş döneminin bir parçası Vahabi İslam’ın Yeşil Kuşak – Rabia ve Rabıtası… Taliban, El Kaide… Irak’ta Kesnizani Tarikatı, Türkiye’de Nur Tarikatı = FETÖ/PDY… PKK / PYD, IŞİD, DEAŞ…

Sovyetlerin yıkılmasından sonra, Avrasya coğrafyasında; birçok Türk Cumhuriyeti kuruldu. Sovyetler Birliğinin dağılmasının toz ve dumanı içinde…FETÖ’nün “Işık Evlerinde” özel eğitilmiş, beynini ve ruhunu şeytana satmış – mankurtlaştırılmışCIA ve Mossad ajanıPKK işbirlikçileri… İnsan görünümlü,fakat her biri hedefine programlanmış birer robot olan “Altın Nesil – Işık Süvarileri” eliyle ABD:Avrasya’daki Türkî Cumhuriyetleri’nin yönetimlerini ele geçirerek, enerji kaynaklarına çökmeyi planlıyordu. Başaramadı, birçok Türk Cumhuriyeti’nden kovuldu.

Rusya’nın,beklenenden çok daha çabuk toparlanması; Dünya devi Çin’den sonra, Dünya satrancında oyun kurucu konumuna gelmesini sağladı.

ABD, BOP’un son tangosunda: 1. Paylaşım Savaşının ürünü,üniter – ulus devlet Türkiye Cumhuriyeti’ni dinsel, mezhepsel ve etnik, iç çatışmalar yoluyla yıkmak… Yahudi SuudVahabizm’inin korkulu rüyası İran’ı, Türkiye ile savaştırmak… Ve tek devlet, tek millet, tek bayrak ve tek vatan… Kutsal topraklarda2. Büyük İsrail Kürdistan’ını kurmak…

ABD Çin’in Ekonomik, siyasi ve askeri alanlarda Dünya devi olma yolundaki hızla ilerleyişini durdurmayı…Avrasya,  Akdeniz ve Anadolu’yu,BATI’ya bağlayan ticaret yollarına egemen olmak amaçlı stratejik projelerini yaşama geçiremedi.

ABD’nin başlattığı ekonomi ve enerji savaşlarını Çin, Rusya ve İran; binlerce yıllık tarih ve diplomasi birikimini inkâr etmeden, ulusal çıkarlarından ödün vermeden, sağduyu ve devlet aklıyla sürdürüyor.

Biz ise, uzak – yakın tarihimizin (Osmanlı’nın Talanve Yağma Dönemi Hariç) diplomasi birikimini; “Monşerler” diyor, küçümsüyor ve yok sayıyoruz. Yeni Osmanlı aşkımız“Stratejik Derinlik” saçmalığıyla yeniden yazmak aymazlığında çırpınıyoruz. Ortadoğu’nun içi yılan ve çıyan kaynayan “Stratejik Bataklığında”;şimdi,“BEKA” sorunuyla karşı karşıyayız.

Tarih denilen insanlık macerası, her ulusun öyküsel tarlasıdır. Her ulus, tarih denilen o öykü tarlasına ne ekerse onu biçecektir. Biz, Kuzey Afrika’dan Irak ve Suriye’ye kadar vahşet ektik. Şimdi kan ve gözyaşı biçiyoruz ve biçeceğiz.

Dünya, çok kutuplu düzene doğru evirilmenin sancıları içinde; 3. Paylaşımın ekonomi  – enerji savaşlarına adım adım savruluyor.

Ve Dolar ülke, mezhep, din ve Tanrı dinlemiyor.

NOT: Rahip BRUNSON katledilir… Nusubeti vesile sayılırsa… Hiç şaşırmayın… SAYGILARIMLA

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ