Atayurt Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 5,34 / Satış: 5,36
€ EURO → Alış: 6,07 / Satış: 6,09

SON DAKİKA

Suriyelilere oy Kullandırılmasını doğru bulmuyorum

Suriyelilere oy Kullandırılmasını doğru bulmuyorum
  • 03.12.2018
  • 120 kez okundu

ATAYURT

Haber Merkezi

 

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Suriyelilere oy kullandırılmasını doğru bulmadığını söyledi.

Başkan Lütfü Savaş, Başkanlarla 10 bin adım programında Esra Boğazlayan ile Avrupa kanalında Mustafa Tübcel’in ana haber gündem programlarında gündemi değerlendirdi.

Orta Doğu’daki savaştan etkilenerek Türkiye’ye sığınan Suriyeli misafirlerin, seçimlerde oy kullanmasını eleştiren Başkan Lütfü Savaş, gelecek planlarının ve yönetimin seçilmesi noktasında Suriyelilerin etkili olmaması gerektiğini savunurken, düşüncelerini şöyle paylaştı.

“ Kişi başına düşen geliri Suriyeli misafirlerimizle paylaşarak yeteri kadar yardımlaşıyoruz. Birde şimdi Suriyelilere kimlik verilip oy kullandırılıyor. Bu da insanların kafasına soru işareti getiriyor. Suriyeliler kendi vatanından kaçıp buraya sığınmışlar, ancak buranın gerçeklerini biliyorlar mı? Hatay’ın gelecekte görmek istediği perspektifi biliyor mu? Hangi adayın kalitesi, kalibresi, mantalitesi, hangi pozisyonda biliyorlar mı? Bilmeden oy attırılıyor. Bunlar doğru adımlar değil. Şuan da bir seçim olsa, Yayladağı, Altınözü ve Reyhanlı ilçelerini Suriyeliler alır. Nüfusları yeteri kadar kalabalık iken birde doğurganlık oranları gün geçtikçe artıyor.  2039 yılında kentimizde Suriye nüfusu daha fazla olur, bu durumdayken oylama yapılırsa Hatay’ın neye karar vereceğini Suriyeliler mi belirleyecek? Bunu siyasal olarak değil, jeopolitik olarak doğru bulmuyorum. Geldiğimiz noktada kentimiz, Suriye’deki kargaşadan çok zarar görmüştür.  Bu nedenle egemen güçlerin Suriye’deki karışıklığa son vermeleri gerektiği düşüncesindeyim. “

Gelecek 5 yılı nasıl gördüğü sorusu üzerine samimi açıklamalarda bulunanBaşkan  Lütfü Savaş, “Göreve gelmeden önce hep aynı şe söyledik. Önce huzur sonra hizmet, dedik. Gelecek dönem için de aynı şeyi söylüyoruz. Huzuru sağladıktan sonra hizmeti yapmak daha kolay hale geliyor. Hizmet noktasında da önceliği altyapı çalışmalarına verdik. Çünkü şehrimizde hala Roma dönemine ait altyapı şebekeleri kullanılıyor. Altyapısı sağlam olmayan hiçbir şeyden başarı beklenemez. Biz de bunun için önce altyapımızı yapıyoruz”  cevabını verdi.

SURİYELİLERİN KALICI OLMASINI İSTEMİYORUM

Hatay’daki Suriyeli sığınmacı sorunlarına da değinen Başkan Lütfü Savaş açıklamalarını şöyle sürdürdü:

” Nüfusumuz 1 milyon 600 bin. 500 bin civarında da Suriyeliyi misafir ediyoruz. 20 bini konteyner kentte yaşıyor. Buraya çok sivil toplum örgütü geliyor, Suriyelilere yardım etmek istiyor. Diyoruz ki siz pansumanla uğraşmayın, kalp fonksiyonları bitmek üzere olan halkın kalbiyle uğraşın. Savaşı bitirin, bu insanlar da vatanına döner, 7 yıldır başka ülkenin toprağında misafir olarak kalmak da kolay bir şey değildir. Ben Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı olarak burada kalıcı olmalarını istemiyorum. Savaş bittiğinde herkes kendi coğrafyasında hayatını inşa etsin istiyorum. Sadece Hatay’da 500 bin Suriyeli var. Bu Suriyeliler gitmezse bizim buradaki demografik yapımız da bozulur, ekonomik dengeler de bozulur, bizim yapacağımız hiçbir şey dört dörtlük olmaz. Bizim gelirimiz 1 milyon 600 bin kişiye göre. Daha fazla enerji, daha fazla su gerekiyor, daha fazla çöp toplamak zorunda kalıyorsunuz, tüm maliyetler artıyor. 7 yıldır idare ediyoruz. 1 milyon 600 bin kişilik yatırım payını 2 milyon 100 bin kişi paylaşıyor. Bu savaşın bir an önce bitmesini bekliyoruz. Binlerce masum insan ölüyor.”

SURİYE’DEKİ SAVAŞ YÜZÜNDEN MİLLİ GELİRİMİZ 2 BİN DOLAR DÜŞTÜ

Suriye’de yaşanan olaylardan  Hatay’ın doğrudan etkilendiğini sözlerine ekleyen Başkan Lütfü Savaş açıklamalarını şöyle sürdürdü:

”Son 7 yıldır Orta Doğu karışıklığıyla karşı karşıya kaldık. Sanki burası savaş meydanıymış gibi algılanıyor Avrupa’dan. Tabi ekonomik olarak etkiliyor savaş. Son 7 yıldır çok mağduriyet yaşamış bir şehiriz. Suriye krizi ve şehrimize gelen Suriyelilerden sonra bizim yıllık kişi başına düşen gelirimiz ortalama 2 bin dolar kadar düştü. 2016’da geldiğimiz noktada yaptığımız ölçümlere göre kişi başına gelirimiz bin 515 dolar düştü. Biz geçmişte 4. teşvik bölgesinde yer alırken şimdi 5. teşvik bölgesinin ortalamasının 100 dolar altındayız. Bu ölçümler 1.5 yıl önce oldu, şu anda muhtemelen çok daha gerilere gitmişizdir. Hatay, 14-15 ülkeye karayoluyla ihracat yapan bir şehirdi. Aynı zamanda Suriye ve Orta Doğu’daki çantacı diye tabir ettiğimiz günübirlik ticaret yapan insanlarla dolup taşıyordu kentimiz. Sadece Uzun Çarşı’ya günde 750 bin dolar para giriyordu, şu anda 50 bin dolar girmez oldu.”

HATAY’DA İTHALAT VE İHRACAT DURMA NOKTASINA GELDİ

Hatay’da birçok sektörün Suriye’de süren savaştan ziyadesiyle olumsuz etkilendiğini sözlerine ekleyen Başkan Lütfü Savaş, Hatay’ın aynı zamanda yaşanan savaş ortamından  sosyolojik olarak da etkilendiğini ve bu durumu şöyle açıkladı:

“Sanayi ve tarım ürünlerini ihraç edemez olduk. Rusya’ya bir ara narenciye ve yaş sebze gönderemedik. Bununla birlikte Yayladağı ve Reyhanlı’da iki sınırımız vardı. Yayladığı yıllardır kapalı, Reyhanlı da belli bir kapasiteyle çalışıyor. İhracat ürünleri sınırdan hemen sonra TIR’lar değiştirilerek zor şartlarda gönderiliyor. İhracat minimum seviyeye indi. 2012’de 6.5 milyar Dolar olan ticaret hacmimiz 2016 sonunda 4.3 milyar Dolar’a düştü. Turizm gelirlerimiz minimum seviyeye indi. Diğer yandan Suriyeliler kendi işlerini kuruyor, vergi vermeden esnaflık yapıyorlar. Bizim esnafımızın işlerini kırıyorlar. Ucuz işçilik yapıyorlar, bizim gençlerimiz işsiz kalıyor. Ev kiraları arttı. Boşanmalar arttı. Oradan gelen insanlarla evlilikler arttı, 2. evlilikler olmaya başladı, sosyal sıkıntılar başladı.

Bütün bunlara karşılık Hatay Büyükşehir Belediyesi  ne yaptı? Huzura katkı sağlamak adına elimizden gelen çabayı sarf ediyoruz. Bunun dışında 9 arıtma tesisi yaptık. Kırkhan’a arıtma tesisi yaptık. İkinci bir ünite daha yaptık. Reyhanlı’ya, Serinyol’a, Antakya’ya, Samandağ’a tesisler yaptık. Altyapı, içme suyu şebekesi, kanalizasyon yaptık. Birçok ilçemiz beton asfaltı bizimle gördü.”

MECVUT İKTİDAR HATAY’A YAPACAĞIMIZ HER HAYIRLI İŞE HAYIR DEDİ

Mevcut AKP  iktidarı tarafından gerçekleştirmek istenilen birçok proje ve çalışmaların Hatay Büyükşehir Belediye Meclisinde engellediğini vurgulayan Başkan Lütfü  Savaş, “ Hatay Büyükşehir Belediye Meclisinde biz azınlıktayız. Mevcut iktidar partisi Hatay’da Lütfü Savaş gitsin ve bir dahaki seçimi biz kazanalım, Hatay 5 yıl hizmetsiz kalsın modunda hareket ettiler.

Hatay’a yapacağımız her hayırlı işte “Hayır!” dedi.  Yıllardır AKP’nin oy aldığı yerlerde hiçbir ayırım gözetmeksizin hizmetler yaptım. Beton asfaltla bütün ilçeler benim sayemde tanıştı. Kendi seçmenlerinin olduğu bölgelerde yapacağım çalışmalara bile hayır dediler. Yapacağımız altyapı ve üstyapı için de borçlanma istememe rağmen hayır dediler. Daha sonra kabul ettiler fakat şuanda İller Bankası’nın para verecek durumu da yok” ifadelerini kullandı.

HATAY SAHİPLENİLMESİ GEREKEN BİR ŞEHİR

Hatay’ın artan nüfusu ve ekonomideki gerilemesinden dolayı yaşanan sıkıntıları paylaşan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, yeterli teşvikin olmadığını da belirterek bu konuda devlet büyüklerinden yardım istediklerini dile getirdi ve sözlerinin devamında ise şu ifadelere yer verdi;

“2012 de çıkan yasa ile Türkiye teşvik konusunda 6 bölgeye ayrıldı. Biz önce 2. teşvik bölgesinde yer alırken daha sonrasında 4. teşvik bölgesinde konumlandırıldık. 2012 yılından beri sürekli geriledik. Ticaret hacmimizde düşüş gözlemlenirken, kişi başına düşen gelirde ciddi bir azalma oldu. Hatay teşvikte hak ettiği yerde değil. Bu nedenle biz bir imza kampanyası başlattık.  Bu kampanya kapsamında 3 haftada içerisinde 517 bin 259 imza topladık.  Kentimizdeki işsizlik sıkıntısından ve Suriyeli misafirlerimizden dolayı ekonomik anlamda desteğe ihtiyacımız varken, yaklaşık olarak 5 yıldır o desteği alamıyoruz. Vatandaş sayısının artmasından dolayı bizlerde hizmetlerimizi arttırmak mecburiyetinde kalıyoruz. Bu durum tamamen maddiyat gerektiriyor. Hal böyleyken, Ankara’nın yükümüzü paylaşması lazım. Hatay’ın hak ettiği değeri görmesini istiyoruz. Kentimizi neden göz ardı ettiklerini anlamıyoruz. Mevcut iktidarın bu kentten aldığı güzel bir oy potansiyeli olmasına rağmen neden seçmenlerine değer vermiyor, bilmiyoruz. Hatay sahiplenilmesi ve desteklenmesi gereken birşehir.”

Hatay’ın UNESCO tarafından ‘Gastronomi Kenti’ seçilmesini ve 2021’de gerçekleşecek EXPO’ya ev sahipliği yapacak olmasını da büyük başarı olarak değerlendiren Başkan Lütfü Savaş, bu iki organizasyonun da şehre büyük değer katacağını,  Bunlarla beraber hayata geçirmek istedikleri Hatay Deniz Otobüsü(HADO) projesinin de yaklaşık 5 aydır bürokratik engellere takıldığını ve bu engellerin kaldırılması durumunda seferlerin hemen başlayacağını sözlerine ekledi.

Vatandaşlar DSİ’ye Sitem Etti
Son zamanlarda özellikle Antakya’da ve civar ilçelerde yaşanan şiddetli yağışlar sonucu taşan dereler ve dolan barajlardan dolayı Amik Havzası’nda yükselen...
DSİ sen uyumaya devam et!
Son yağışlarda Amik ovasındaki su baskınlarının an müsebbibi görevine yerine getirmeyen DSİ olarak gösterilirken, Reyhanlı Barajının ancak bu yılın sonunda...
Birlikte Yaşamaya ısrarlıyız
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, geleneksel Ras el seni ve Kıddes bayramı kutlamalarında barış mesajları verirken, “Birlikte yaşamaya ısrarlıyız” vurgusunu...
DSP Genel Başkanı Önder Aksakal’dan AGC’ye ziyaret
DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, seçim gezileri çerçevesinde geldiği Hatay’da Antakya Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret etti. İl Başkanı Mehmet Karaçay, Defne...
Başkan Savaş, seçim projelerini bugün şölen havasında açıklayacak
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Ve CHP adayı Doç. Dr. Lütfü Savaş, seçim projelerini bugün Hatay halkının huzurunda şölen havasında açıklayacak....
Türkiye Gazeteciler Federasyonu, Medyanın sorunlarını siyasilerin gündemine taşıdı
Türkiye Gazeteciler Federasyonu ve Gazeteciler Cemiyetleri Basın Vakfı Yönetim Kurulları, Ankara’da siyasi partilere yaptığı ziyaretlerde, medyanın sorunları ve çözüm yollarını...
İnsanlar oy verirken adayın kalitesine, vizyonuna, mantalitesine ve birikimlerine bakacak!
Hatay Büyükşehir belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 31 Mart yerel seçimlerinde insanların oy verirken, adayın kalitesine, vizyonuna, mantalitesine ve...
Ne Altyapı var Ne Üst Yapı, İşkencesi Vatandaşa!
Son yağan yağışlardan sonra yetersiz ve işlev görmeyen altyapı yüzünden Antakya ve çevre ilçelerde yaşayan vatandaşlar zor anlar yaşadı. Antakya...
Hizmetler gece gündüz sürüyor
Altyapı çalışmalarının tamamlandığı bölgelerde hızlıca üstyapı çalışmalarına başlayan Hatay Büyükşehir Belediyesi, Antakya Atatürk Caddesi’ndeki çalışmalarına ara vermeden devam sürdürdüğünü belirtti....
Hatay’ın yemekleri Macao yolcusu
Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü(UNESCO) tarafından gastronomi alanında ‘Yaratıcı Şehirler Ağı’na layık görülen Hatay mutfağı, 19-21 Ocak tarihleri...
Tarafsız, özgür ve basın ahlak kurallarına uyan bir medyanın toplumsal gelişmenin sağlanmasında önemli bir rolü vardır
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Tarafsız, özgür ve basın ahlak kurallarına uyan bir medyanın toplumsal gelişmenin sağlanmasında önemli bir rolü bulunduğunun...
Gazetecilik mesleği meşakkatli ve onurlu bir meslektir
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Gazetecilik mesleğinin meşakkatli ve onurlu bir meslek olduğunu dile getirdi. Başkan Lütfü...
Gazetelerin birer birer kapandığı bir ortamda, hangi çalışan Gazeteciler gününden söz edilir?
Antakya Gazeteciler cemiyeti Başkanı Ahmet Abdullahoğlu, gazetecilerin işsiz kaldıkları ve gazetelerin birer birer kapandığı bir ortamda çalışan gazeteciler gününün kutlanamayacağını...
Mesleğimizin itibarı yeniden sağlanmalı
Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca, Gazetecilik mesleğinin itibarının yeniden sağlanması çağrısında bulundu. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü dolayısıyla...
Çalışan Gazeteciler Günü Kutlu Olsun
Defne Belediye Başkanı Opr. Dr. İbrahim Yaman; 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü ile ilgili bir kutlama mesajı yayınladı. Başkan İbrahim...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ