Atayurt Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 5,88 / Satış: 5,90
€ EURO → Alış: 6,63 / Satış: 6,65

SON DAKİKA

Suriyelilere oy Kullandırılmasını doğru bulmuyorum

Suriyelilere oy Kullandırılmasını doğru bulmuyorum
  • 03.12.2018
  • 226 kez okundu

ATAYURT

Haber Merkezi

 

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Suriyelilere oy kullandırılmasını doğru bulmadığını söyledi.

Başkan Lütfü Savaş, Başkanlarla 10 bin adım programında Esra Boğazlayan ile Avrupa kanalında Mustafa Tübcel’in ana haber gündem programlarında gündemi değerlendirdi.

Orta Doğu’daki savaştan etkilenerek Türkiye’ye sığınan Suriyeli misafirlerin, seçimlerde oy kullanmasını eleştiren Başkan Lütfü Savaş, gelecek planlarının ve yönetimin seçilmesi noktasında Suriyelilerin etkili olmaması gerektiğini savunurken, düşüncelerini şöyle paylaştı.

“ Kişi başına düşen geliri Suriyeli misafirlerimizle paylaşarak yeteri kadar yardımlaşıyoruz. Birde şimdi Suriyelilere kimlik verilip oy kullandırılıyor. Bu da insanların kafasına soru işareti getiriyor. Suriyeliler kendi vatanından kaçıp buraya sığınmışlar, ancak buranın gerçeklerini biliyorlar mı? Hatay’ın gelecekte görmek istediği perspektifi biliyor mu? Hangi adayın kalitesi, kalibresi, mantalitesi, hangi pozisyonda biliyorlar mı? Bilmeden oy attırılıyor. Bunlar doğru adımlar değil. Şuan da bir seçim olsa, Yayladağı, Altınözü ve Reyhanlı ilçelerini Suriyeliler alır. Nüfusları yeteri kadar kalabalık iken birde doğurganlık oranları gün geçtikçe artıyor.  2039 yılında kentimizde Suriye nüfusu daha fazla olur, bu durumdayken oylama yapılırsa Hatay’ın neye karar vereceğini Suriyeliler mi belirleyecek? Bunu siyasal olarak değil, jeopolitik olarak doğru bulmuyorum. Geldiğimiz noktada kentimiz, Suriye’deki kargaşadan çok zarar görmüştür.  Bu nedenle egemen güçlerin Suriye’deki karışıklığa son vermeleri gerektiği düşüncesindeyim. “

Gelecek 5 yılı nasıl gördüğü sorusu üzerine samimi açıklamalarda bulunanBaşkan  Lütfü Savaş, “Göreve gelmeden önce hep aynı şe söyledik. Önce huzur sonra hizmet, dedik. Gelecek dönem için de aynı şeyi söylüyoruz. Huzuru sağladıktan sonra hizmeti yapmak daha kolay hale geliyor. Hizmet noktasında da önceliği altyapı çalışmalarına verdik. Çünkü şehrimizde hala Roma dönemine ait altyapı şebekeleri kullanılıyor. Altyapısı sağlam olmayan hiçbir şeyden başarı beklenemez. Biz de bunun için önce altyapımızı yapıyoruz”  cevabını verdi.

SURİYELİLERİN KALICI OLMASINI İSTEMİYORUM

Hatay’daki Suriyeli sığınmacı sorunlarına da değinen Başkan Lütfü Savaş açıklamalarını şöyle sürdürdü:

” Nüfusumuz 1 milyon 600 bin. 500 bin civarında da Suriyeliyi misafir ediyoruz. 20 bini konteyner kentte yaşıyor. Buraya çok sivil toplum örgütü geliyor, Suriyelilere yardım etmek istiyor. Diyoruz ki siz pansumanla uğraşmayın, kalp fonksiyonları bitmek üzere olan halkın kalbiyle uğraşın. Savaşı bitirin, bu insanlar da vatanına döner, 7 yıldır başka ülkenin toprağında misafir olarak kalmak da kolay bir şey değildir. Ben Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı olarak burada kalıcı olmalarını istemiyorum. Savaş bittiğinde herkes kendi coğrafyasında hayatını inşa etsin istiyorum. Sadece Hatay’da 500 bin Suriyeli var. Bu Suriyeliler gitmezse bizim buradaki demografik yapımız da bozulur, ekonomik dengeler de bozulur, bizim yapacağımız hiçbir şey dört dörtlük olmaz. Bizim gelirimiz 1 milyon 600 bin kişiye göre. Daha fazla enerji, daha fazla su gerekiyor, daha fazla çöp toplamak zorunda kalıyorsunuz, tüm maliyetler artıyor. 7 yıldır idare ediyoruz. 1 milyon 600 bin kişilik yatırım payını 2 milyon 100 bin kişi paylaşıyor. Bu savaşın bir an önce bitmesini bekliyoruz. Binlerce masum insan ölüyor.”

SURİYE’DEKİ SAVAŞ YÜZÜNDEN MİLLİ GELİRİMİZ 2 BİN DOLAR DÜŞTÜ

Suriye’de yaşanan olaylardan  Hatay’ın doğrudan etkilendiğini sözlerine ekleyen Başkan Lütfü Savaş açıklamalarını şöyle sürdürdü:

”Son 7 yıldır Orta Doğu karışıklığıyla karşı karşıya kaldık. Sanki burası savaş meydanıymış gibi algılanıyor Avrupa’dan. Tabi ekonomik olarak etkiliyor savaş. Son 7 yıldır çok mağduriyet yaşamış bir şehiriz. Suriye krizi ve şehrimize gelen Suriyelilerden sonra bizim yıllık kişi başına düşen gelirimiz ortalama 2 bin dolar kadar düştü. 2016’da geldiğimiz noktada yaptığımız ölçümlere göre kişi başına gelirimiz bin 515 dolar düştü. Biz geçmişte 4. teşvik bölgesinde yer alırken şimdi 5. teşvik bölgesinin ortalamasının 100 dolar altındayız. Bu ölçümler 1.5 yıl önce oldu, şu anda muhtemelen çok daha gerilere gitmişizdir. Hatay, 14-15 ülkeye karayoluyla ihracat yapan bir şehirdi. Aynı zamanda Suriye ve Orta Doğu’daki çantacı diye tabir ettiğimiz günübirlik ticaret yapan insanlarla dolup taşıyordu kentimiz. Sadece Uzun Çarşı’ya günde 750 bin dolar para giriyordu, şu anda 50 bin dolar girmez oldu.”

HATAY’DA İTHALAT VE İHRACAT DURMA NOKTASINA GELDİ

Hatay’da birçok sektörün Suriye’de süren savaştan ziyadesiyle olumsuz etkilendiğini sözlerine ekleyen Başkan Lütfü Savaş, Hatay’ın aynı zamanda yaşanan savaş ortamından  sosyolojik olarak da etkilendiğini ve bu durumu şöyle açıkladı:

“Sanayi ve tarım ürünlerini ihraç edemez olduk. Rusya’ya bir ara narenciye ve yaş sebze gönderemedik. Bununla birlikte Yayladağı ve Reyhanlı’da iki sınırımız vardı. Yayladığı yıllardır kapalı, Reyhanlı da belli bir kapasiteyle çalışıyor. İhracat ürünleri sınırdan hemen sonra TIR’lar değiştirilerek zor şartlarda gönderiliyor. İhracat minimum seviyeye indi. 2012’de 6.5 milyar Dolar olan ticaret hacmimiz 2016 sonunda 4.3 milyar Dolar’a düştü. Turizm gelirlerimiz minimum seviyeye indi. Diğer yandan Suriyeliler kendi işlerini kuruyor, vergi vermeden esnaflık yapıyorlar. Bizim esnafımızın işlerini kırıyorlar. Ucuz işçilik yapıyorlar, bizim gençlerimiz işsiz kalıyor. Ev kiraları arttı. Boşanmalar arttı. Oradan gelen insanlarla evlilikler arttı, 2. evlilikler olmaya başladı, sosyal sıkıntılar başladı.

Bütün bunlara karşılık Hatay Büyükşehir Belediyesi  ne yaptı? Huzura katkı sağlamak adına elimizden gelen çabayı sarf ediyoruz. Bunun dışında 9 arıtma tesisi yaptık. Kırkhan’a arıtma tesisi yaptık. İkinci bir ünite daha yaptık. Reyhanlı’ya, Serinyol’a, Antakya’ya, Samandağ’a tesisler yaptık. Altyapı, içme suyu şebekesi, kanalizasyon yaptık. Birçok ilçemiz beton asfaltı bizimle gördü.”

MECVUT İKTİDAR HATAY’A YAPACAĞIMIZ HER HAYIRLI İŞE HAYIR DEDİ

Mevcut AKP  iktidarı tarafından gerçekleştirmek istenilen birçok proje ve çalışmaların Hatay Büyükşehir Belediye Meclisinde engellediğini vurgulayan Başkan Lütfü  Savaş, “ Hatay Büyükşehir Belediye Meclisinde biz azınlıktayız. Mevcut iktidar partisi Hatay’da Lütfü Savaş gitsin ve bir dahaki seçimi biz kazanalım, Hatay 5 yıl hizmetsiz kalsın modunda hareket ettiler.

Hatay’a yapacağımız her hayırlı işte “Hayır!” dedi.  Yıllardır AKP’nin oy aldığı yerlerde hiçbir ayırım gözetmeksizin hizmetler yaptım. Beton asfaltla bütün ilçeler benim sayemde tanıştı. Kendi seçmenlerinin olduğu bölgelerde yapacağım çalışmalara bile hayır dediler. Yapacağımız altyapı ve üstyapı için de borçlanma istememe rağmen hayır dediler. Daha sonra kabul ettiler fakat şuanda İller Bankası’nın para verecek durumu da yok” ifadelerini kullandı.

HATAY SAHİPLENİLMESİ GEREKEN BİR ŞEHİR

Hatay’ın artan nüfusu ve ekonomideki gerilemesinden dolayı yaşanan sıkıntıları paylaşan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, yeterli teşvikin olmadığını da belirterek bu konuda devlet büyüklerinden yardım istediklerini dile getirdi ve sözlerinin devamında ise şu ifadelere yer verdi;

“2012 de çıkan yasa ile Türkiye teşvik konusunda 6 bölgeye ayrıldı. Biz önce 2. teşvik bölgesinde yer alırken daha sonrasında 4. teşvik bölgesinde konumlandırıldık. 2012 yılından beri sürekli geriledik. Ticaret hacmimizde düşüş gözlemlenirken, kişi başına düşen gelirde ciddi bir azalma oldu. Hatay teşvikte hak ettiği yerde değil. Bu nedenle biz bir imza kampanyası başlattık.  Bu kampanya kapsamında 3 haftada içerisinde 517 bin 259 imza topladık.  Kentimizdeki işsizlik sıkıntısından ve Suriyeli misafirlerimizden dolayı ekonomik anlamda desteğe ihtiyacımız varken, yaklaşık olarak 5 yıldır o desteği alamıyoruz. Vatandaş sayısının artmasından dolayı bizlerde hizmetlerimizi arttırmak mecburiyetinde kalıyoruz. Bu durum tamamen maddiyat gerektiriyor. Hal böyleyken, Ankara’nın yükümüzü paylaşması lazım. Hatay’ın hak ettiği değeri görmesini istiyoruz. Kentimizi neden göz ardı ettiklerini anlamıyoruz. Mevcut iktidarın bu kentten aldığı güzel bir oy potansiyeli olmasına rağmen neden seçmenlerine değer vermiyor, bilmiyoruz. Hatay sahiplenilmesi ve desteklenmesi gereken birşehir.”

Hatay’ın UNESCO tarafından ‘Gastronomi Kenti’ seçilmesini ve 2021’de gerçekleşecek EXPO’ya ev sahipliği yapacak olmasını da büyük başarı olarak değerlendiren Başkan Lütfü Savaş, bu iki organizasyonun da şehre büyük değer katacağını,  Bunlarla beraber hayata geçirmek istedikleri Hatay Deniz Otobüsü(HADO) projesinin de yaklaşık 5 aydır bürokratik engellere takıldığını ve bu engellerin kaldırılması durumunda seferlerin hemen başlayacağını sözlerine ekledi.

Ranta Vali engeli!
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Hatay’ın Ankara ve İstanbul’daki tanıtım günlerinde stant yerlerinin fahiş fiyatlarla kiralanması olayına el attığı öğrenildi. Güvenilir...
Basın’da da geniş yer buldu!
“Alevilerin kökünü kazıyacağız” diyen cihatçı Abdülbasit el-Saruti’nin Reyhanlı’daki kitlesel cenaze töreni Yaygın Basın’da da geniş yer buldu! 2014’te IŞİD’e biat...
HAT SU Ne İş Yapıyor?
Hatay Samandağ ilçesi Atatürk Mahallesi Ortaokul Caddesi üzerinde bulunan şebeke suyu patlağı aylardır boşa akıyor. HATSU’nun sorumluluğunda olan ve bir...
Samandağ-Arsuz Yolunda % 35 oranında fizik gerçekleşme sağlandı
Hatay Valisi Rahmi Doğan, “Benim Hatay’da ilk prestij projem” dediği, Samandağ-Arsuz yolunda % 35 oranında bir fiziki gerçekleşme sağlandığını söyledi....
2. Bilim Şenliği Kapılarını Açtı
“TÜBİTAK 4007 Bilim Şenlikleri Programı” kapsamında desteklenen ‘2. İskenderun Teknouzay Bilim Şenliği” Dün resmen  kapılarını açtı.“TÜBİTAK 4007 Bilim Şenlikleri Programı”...
İnsan, Çevre ve Hayvan yaşamını tehdit eder hale geldi
ATAYURT Erdal YILMAZÇELİK Hatay’ın Samandağ ilçesine bağlı Çöğürlü Mahallesi sakinleri, mahallelerinin sınırlarında bulunan maden ocağı konusunu Mahkemeye taşıdılar. Çöğürlü Mahallesi...
Dayğa T’tase Filmi büyük beğeni kazandı
ATAYURT Erdal YILMAZÇELİK Samandağ Belediyesi tarafından DAYĞA T’TASE “Tası Tarağı Kaybedenler” isimli Arapça filmin Galası, Samandağ’da yapıldı. Arapça ile çevrilen...
Medeniyetler Korosu Konserleri Kaldığı Yerden Devam
ATAYURT Talip KÖLEOĞLU Hatay’ın Dünyanın hemen her ülkesinde başarıyla temsil eden Antakya Medeniyetler korosu, Mübarek Ramazan dolayısıyla ara verdiği konserlerine...
Batırılan Eğitim Sisteminden Çıkış Yolu Köy Enstitüleri
Atatürkçü Düşünce Derneği Hatay Şubesi yönetim kurulu Başkanı Dr. Kezban Kuran, batırılan eğitim sisteminden çıkış yolunun Köy Enstitüleri olduğunu vurguladı....
İyi Kırıkhan Belediye Başkan adayı Yavuzyılmaz’dan Başkan Savaş’a tebrik ziyareti
İyi Parti Kırıkhan Belediye Başkan adayı Erhan Yavuzyılmaz,  yeniden Hatay Büyükşehir Başkanlığına seçilen Doç. Dr. Lütfü Savaş’ı Kırıkhanlı hemşehrileriyle tebrik...
Güzelyurt’tan Güzel’e Nezaket Ziyareti
31 Mart Seçimlerinde Defne Belediye Başkanı seçilen İbrahim Güzel’i DSP adayı  Dt. Mehmet Güzelyurt ve ekibi makamında ziyaret ettiler. Defne...
Çocuklarımızın hayatlarından endişe ediyoruz
Libya’nın Trablus kentindeki işyerlerinden kimliği belirsiz kişiler tarafından kaçırılan Mehmet Demir ve kayın biraderi Volkan Altınok’un aileleri çocuklarının kurtarılması için...
ATSO Başkanı Hikmet Çinçin’den Başkan Refik Eryılmaz’a ziyaret
Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin Samandağ Belediye Başkanlığı görevine yeni seçilen Av. Refik Eryılmaz’ı makamında ziyaret etti....
Hatay Savaş’la devam!
Türkiye’de dün yapılan mahalli seçimlerde, Hatay mevcut başkanı Lütfü Savaş’la devam kararı aldı. Gazetemizin yayına girdiği saatlere kadar CHP ve...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ