Atayurt Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 8,82 / Satış: 8,85
€ EURO → Alış: 10,35 / Satış: 10,39

SON DAKİKA

Amık Ovası çiftçilerinin elektrik isyanı: Bu zulüm bitsin

Amık Ovası çiftçilerinin elektrik isyanı: Bu zulüm bitsin
  • 15.06.2020
  • Amık Ovası çiftçilerinin elektrik isyanı: Bu zulüm bitsin için yorumlar kapalı
  • 480 kez okundu

Amık Ovasındaki çiftçiler köy Muhtarları, elektrik zamlarına isyan ederek, “Bu zulüm bitsin” talebinde bulundu.

Amık ovasında düzenlenen Toplantıya katılan  70 Muhtar ve 40 Çiftçi elektrik isyanlarını Hatay Milletvekilleri Hüseyin Yayman ve İsmet Tokdemir’in önünde dile getirdiler.

Bu sene Hatay’ın Amik Ovasında verim yüksek, çiftçilerin yüzleri gülecek, borçlarını ödeyecek derken, çiftçinin sırtına binen elektrik zamları, faizleri çiftçileri isyan ettirdi.

Amik Ovasındaki sorunların tartışılması için Hatay muhtarları ve çiftçileri harekete geçti. Hatay’ın Kırıkhan ilçesi Kazkeli Köyünde toplantı gerçekleştirildi.

Toplantıya Kazkeli muhtarı Mustafa Tüfek ev sahipliği yaptı. Toplantı öncesi katılanlara lahmacun ve ayran ikram edildi.

Toplantıya Ak Parti Hatay milletvekili Hüseyin Yayman, CHP Hatay milletvekili İsmet Tokdemir, Kırıkhan belediye başkanı Ayhan Yavuz, Akdeniz Muhtarlar Federasyonu başkanı Mahmut Gülcü, Kırıkhan Muhtarlar Derneği başkanı Süleyman Durgun, Kırıkhan Ziraat Odası başkanı Mehmet Çelik katıldılar.

Toplantıya Kırıkhan muhtarları, çiftçileri, Antakya muhtarları çiftçileri, Kumlu muhtarları, çiftçileri, Reyhanlı muhtar ve çiftçileri katıldılar.

Toplantının açılışını ve teşekkür konuşmalarını Kırıkhan muhtarlar Derneği Başkanı Süleyman Durgun, Akdeniz Muhtarlar Federasyonu Başkanı Mahmut Gülcü, Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz yaparak, katılanlara teşekkür ettiler.

Zaman, zaman çiftçilerle, Ak Parti milletvekili Hüseyin Yayman’ın tartışmaları tansiyonu yükseltti. Sert geçen tartışmalar sonucunda Elektrik, su ve çözüm konusunda kararlar alınması için  çalışmalar yürütüldü.

Muhtarlar, çiftçiler, milletvekili ve katılanların ortak düşüncesi olarak, elektrik fiyatlarının yüksek olduğu, çiftçinin elektriğinin kesilmesinin yanlış olduğu, uygulanan faizlerin yüksek olduğunu ve çiftçinin bunun altından kalkamayacağını fikri ortak olarak kabul gördü.

Ak Parti ve CHP milletvekilleri ise Hatay’a ve çiftçilere hizmet için ortak hareket ederek, çiftçilerin sorunlarını takip ederek, çözüm için mücadele edeceklerini katılanların huzurunda söz verdiler.

Ak Parti milletvekili çiftçilerin ser eleştirilerine karşın “Ben bakan değilim, ama sizinle birlikte bakanların çözümü için birlikte mücadele edeceğim” diyerek, yanıt verdi.

Elektrik Borçları Konusunda  Muhtarlar ve çiftçiler yapılanma talep ederek,  “Faizler silinmeli veya makul seviyeye çekilmelidir. Elektrik borçları taksitlendirerek alınmalıdır. Elektrik paraları, her ay imkanı olan ödesin, gücü yetmeyenler için hasat sonu ödesin ve kurum ile anlaşılsın” talebinde bulundular.  

BU ELEKTRİK VE SU SORUNU ACİL ÇÖZÜLMELİDİR

Kırıkhan Muhtarlar Derneği Başkanı Süleyman Durgun toplantının amacını şöyle açıkladı. “Bölgenin muhtarları ve çiftçileri toplandık. Kalkezi muhtarı ev sahipliği yapıyor. Bizim sorunlarımızın başında Amik Ovasında kışın suyun çokluğu, yazın suyun yokluğu başımıza bela olmaktadır. Çiftçilerimiz su ihtiyaçlarını elektrikle kuyulardan temin ettikleri için masraflı olmaktadır. Bu yüzden cazibeli suyun kullanılması ve çiftçilerimize katkının olması temennisinde bulunuyoruz. Yetkililerden bunların yapılması için toplandık ve ileteceğiz, insanlarımız bizden hizmet beklemektedir. Hizmet için gelenler, kendi sorumluluklarını bilmek zorundadır. Biz bu sorunların çözülmesi için yetkililere arz ediyoruz.” Akdeniz Muhtarlar Federasyonu Başkanı ve Antakya Muhtarlar Derneği Başkanı Mahmut Gülcü toplantının neden yapıldığı konusunda şu açıklamada bulundu:

“Ovada muhtarlarımızla, çiftçilerimizle, milletvekillerimizle bu toplantıya iştirak ettik. Biz muhtarlar olarak, ilimiz, bölgemiz ve ülkemizin muhtarlarının çözümü için yeni bir yasa öneriyoruz. Hükümet ile Muhtarlar Konfederasyonu adına ilk toplantımızı yaptık. Muhtarlar adına güzel kanunlar çıkacaktır. Yine size ve Ulusal Kanala katıldığı için teşekkür ederim. Buraya yaklaşık 100 muhtar ve çiftçi katılımı olacaktır. Zaten çoğunlu katılmıştır. Yani su ve elektrik sorunları ile toplantı yapılacaktır. Üreticinin elektrik fiyatlarının yüksekliğinden ötürü sıkıntıları vardır. Bu anlamda bir toplantı ve verimli olacaktır.”

BİZ İKTİDAR VE MUHALEFET OLARAK, ÇİFTÇİ SORUNUNDA ORTAK HAREKET ETMELİYİZ.

CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, konuşmasında Hatay’ın önemli sorunları olduğunu ve muhalefet ile iktidar birlikte çözmesi gerektiğinin altını konuşmasını şöyle sürdürdü:

 “Bu gün bizi bu toplantıya çağıran muhtarlarımız, enerjisa’nın yaptığı zulmü anlatıyorlar. Elektrik fiyatları yükseldi, akrabaları ölenlerin ruhsatları çocukları alamıyorlar. Bizler bunu ortak akılla çözeceğiz. Çözüm olarak, omuz, omuza vererek çözeceğiz. Katılanlar teşekkür ederim, beni istediğiniz zaman arayabilirsiniz ve sorunlarınıza çözüm için varım.”

BİZ BURAYA SİYASET YAPMAYA GELMEDİK, SORUN ÇÖZMEYE GELDİK.

AKP Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman açılış konuşmasında Hatay için yaptıklarını anlatırken şunları dile getirdi:

 “Biz siyaset yapmaya gelmedik. Bunu mecliste yapıyoruz. Biz Ovayı, Çiftçiyi ilgilendiren sorunları konuşmaya geldik. Biz buraya pamuk desteklemeleri ödenmeden önce gelseydik, farklı olacaktı, dünden itibaren pamuk desteklemeleri ödenmeye başlandı. Üretimde olan çiftçimize ve vatandaşlarımıza hayırlı, uğurlu olsun. Korona süreci birçok sorunu da beraberinde getirmiştir. Reyhanlı barajını tamamladık ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Partilerimiz farklı ama daha iyisini yapmak için yarışıyoruz.”

BEŞ AYDIR BEŞ KÖYÜMÜZ HALEN SULAR ALTINDADIR

Çiftçiler ENERJİSA ve hükümete karşı tepkilerini ifade ederek, bu haksızlığın ve zulmün bitmesini istediler.

Aşağı Oba muhtarı Necmettin Güney sorunlarını şöyle aktardı:

 “Bizim köy beş aydır sular altında, halen sular altındadır. Biz suları temizleyeceğiz ve halen pamuk ekeceğiz. Sulardan beş köy etkilenmekte ve ben Devlet Su işlerine gittiğimde “Bakanlığa kadar git ve yolun açık” dedi. Saydığım köylerde suyun derinliği 5 metre, Antakya ise 1 metre dedim. “Sen yukarıdan işi çöz diyerek” Devlet Su İşleri Müdürü bizi başından savdı.” Amik Ovasındaki çiftçilerden Mehmet Gezen, “Bizim bir numaralı sorunumuz enerji sorunudur. Acil sorun kapanan elektriklerin açılması, elektrik borçlarının yapılandırılarak, ödenmesini istiyoruz. Hatay’da üç tür sulama vardır. Biz en pahalı olan sondajdan suluyoruz ve bize pahalıya suluyoruz. Elektrik bütün bakımı bize aittir. Daha önce 50 kilo pamuk alıyorduk, şimdi ise 500 kilo pamuk alıyoruz ama zarar ediyoruz. Yani fazla üretiyoruz ama bundan neden zarar ediyoruz? Üretim maliyeti ürettiğimizden daha fazladır. Çiftçiler bu maliyetlerin yüksekliğinden ötürü borçlanmaktadır. Benim 174 dönüm tapulu arazim var, eşimle birlikte 5 bin lira maaşım var, vallahi, de billahi de tarlam bana azap olmuştur. Emekli maaşımla geçinsem daha iyi ama sorun benim değil, bütün ovadaki çiftçinin sorunudur.”

Bütün çiftçilerin ortak düşüncesi elektrik ve su sorunun çözümü noktasında fikirlerini açıkladılar.

ELEKTRİK FİYATLARI ÇOK YÜKSEKTİR. İKİ BAKAN İLE RANDEVU ALDIM,  GÖREŞECEĞİZ

AKP Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, çiftçilerin sert açıklamalarına karşı  yanıt olarak şunları söyledi:

 “Takip edeceğim, ben Bakanmıyım? Sizin söylediklerinizin çözümü noktasında iktidar partisinin milletvekili olarak; huzurunuzda söz veriyorum. Hatay’ın 15 ilçesinin çiftçisinin emrinde olmaya söz veriyorum. Bu benim şeref sözüm olsun. Bu sene verimli bir yıl oldu, ama yetmez, çiftçilerin girdileri çok yüksektir. Bende köyde oturuyorum. Gübre fiyatı, mazot fiyatı, işçi fiyatının ne olduğunu biliyorum. Siyasetçi insanın etini, kemiğini acıtanı bilmesidir. Su basan Aşağı Oba muhtarı beni her gün arıyor, Devlet Su İşlerinin kepçeleri her gün ordadır. Bu köy kışın su altında, yazında susuzluk çekmektedir. Şimdi ise kışın da, yazın da su altındadır. Bir taraftan Afrin’den, bir taraftan Karasu açık, olduğundandır.

Benim elektrik konusunda çalışmamız oldu, bakanla görüştük, eksik veya yetersiz olabilir. Ben ilgilendim, ilgilenmedin diyen varsa söylesin. Barajlar bitti ve tam olarak ovaya yaydığımızda su ve elektrik meselesini çözeceğiz. Allah izin verirse Hatay’ın 15 Ziraat odası başkanını tarım ve enerji bakanlığına götüreceğim. İki bakanla randevu aldık, iki bakanla görüşüp, elimizden ne geliyorsa onu yapacağız. ”.

HÜSEYİN GÜLER

Defne’den Dünyaya bakış sergisi açıldı
Kültüre, sanata ve sanatçıya verdiği değeri her geçen gün arttıran Defne Belediyesi anlamı ve değerli bir sergiye ev sahipliği yaptı....
Başkan Lütfü Savaş: Hatay Kardeşliğin, Barışın, Sevginin ve kucaklaşmanın başkentidir!
Cumhuriyet Halk Partili Büyükşehir Belediye Başkanları Hatay’da bir araya geldi. Hatay Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya CHP Genel Başkan...
Hatay Büyükşehir Belediyesi Kadın üreticilerinin yanında olmaya devam ediyor
Hatay Büyükşehir Belediyesi, her koşulda kadın emeğine verdiği desteği, onların üretimde aktif rol almaları için hayata geçirdiği projelerle görünür hale...
Medeniyetler Korosu Altınözünde Gönülleri Fethetti
Antakya Medeniyetler Korosu PIKTES Projesi kapsamında Altınözü’nde verdiği konser ile gönüller fethetti. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen Avrupa Birliği finansman...
Liman Vinç Simülatörü İskenderun Teknik Üniversitesinde
İskenderun Teknik Üniversitesi bünyesinde Türkiye Liman İşletmecileri Derneği (TÜRKLİM) iş birliği ile Liman Vinç Simülatörü Merkezi kuruldu. 24 Eylül Cuma...
Ekrem İmamoğlu: Hatay çok özel bir şehir!
CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanları Çalıştayı ve EXPO 2021 Hatay Lansmanı’na katılacak olan Cumhuriyet Halk Partili Büyükşehir Belediye başkanları Hatay’a geldi....
CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanları Hatay Buluşması Başladı
CHP’li  Büyükşehir Belediye başkanlarının Hatay Buluşması Antakya Müze Oteli toplantı salonunda başladı. Toplantının ilk oturumuna ev sahibi CHP’li Hatay Büyükşehir...
Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’ndan Başkan Lütfü Savaş’a ziyaret
Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçeoğlu, CHP’li Belediye Başkanlarının toplantısına katılmak üzere geldiği Antakya’da Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ı...
Çevre ve Şehircilik Bakanlığından Yayladağı Belediyesine 2 çöp toplama kamyonu
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Yayladağı  Belediyesine 2 adet çöp toplama kamyonu hibe edildi. Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Yalçın ve...
Antakya Belediyesi Başkan Yardımcısı Orhan Mursaloğlu, çarşı esnafıyla yağışların etkilerini değerlendirdi
Antakya Belediyesi Başkan Yardımcısı Orhan Mursaloğlu, Meclis Üyesi Ömer Gürbüz ve Temizlik İşleri Müdürü Mustafa Şener şiddetli yağışlar sonrası çarşı...
Antakya Bilim Merkezi Şenliklerine yoğun ilgi
Antakya Bilim Merkezi, Antakya’da ilk kez düzenlenen “Astronomi ve Uzay Gözlem Etkinlikleri”yle gökyüzü meraklılarını bir araya getirmeye devam ediyor. Her...
Hevesli İnsan Bilim Atölyeleri Derneği HİBA-DER’den Hatay Bilim Şenliği!
Kısa adı HİBA-DER olan Hevesli İnsan Bilim Atölyeleri Derneği Hatay Şenliği düzenledi. HİBA-DER kurucularından Mehmet Mirioğlu’nun verdiği bilgiye göre, Hatay’da...
Hatay Büyükşehir Belediyesi Takwondo takımı Dünya Başkanlık musabakasından  16 madalya ile döndü
Hatay Büyükşehir Belediyespor takımları, katıldıkları turnuvalarda elde ettiği başarılarla adından söz ettirmeye devam ediyor. Mavi-beyazlıların taekwondo takımı, İstanbul’da yapılan 6....
Pazarcı Esnafının işi iyi gitmiyor!
Ekonomik kriz tüm sektörleri olduğu gibi, pazarcı esnafını da çok büyük olumsuz yönde etkiledi. Hatay’ın İskenderun ilçesindeki  önemli pazarlarından Perşembe...
İskenderun’da Polis’in yaptığı uygulamada  2227 kişi sorgulanırken, 853 araç denetlendi
Hatay’ın İskenderun ilçesinde  Polis’in yaptığı uygulamada 2227 kişi sorgulanırken, 853 aracın denetlendiği belirtildi. Hatay Valiliğinden yapılan açıklamada,  İskenderun İlçe Emniyet...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ