Atayurt Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 32,11 / Satış: 32,24
€ EURO → Alış: 34,86 / Satış: 35,00

Amık Ovası çiftçilerinin elektrik isyanı: Bu zulüm bitsin

Amık Ovası çiftçilerinin elektrik isyanı: Bu zulüm bitsin
  • 15.06.2020
  • Amık Ovası çiftçilerinin elektrik isyanı: Bu zulüm bitsin için yorumlar kapalı
  • 1.124 kez okundu

Amık Ovasındaki çiftçiler köy Muhtarları, elektrik zamlarına isyan ederek, “Bu zulüm bitsin” talebinde bulundu.

Amık ovasında düzenlenen Toplantıya katılan  70 Muhtar ve 40 Çiftçi elektrik isyanlarını Hatay Milletvekilleri Hüseyin Yayman ve İsmet Tokdemir’in önünde dile getirdiler.

Bu sene Hatay’ın Amik Ovasında verim yüksek, çiftçilerin yüzleri gülecek, borçlarını ödeyecek derken, çiftçinin sırtına binen elektrik zamları, faizleri çiftçileri isyan ettirdi.

Amik Ovasındaki sorunların tartışılması için Hatay muhtarları ve çiftçileri harekete geçti. Hatay’ın Kırıkhan ilçesi Kazkeli Köyünde toplantı gerçekleştirildi.

Toplantıya Kazkeli muhtarı Mustafa Tüfek ev sahipliği yaptı. Toplantı öncesi katılanlara lahmacun ve ayran ikram edildi.

Toplantıya Ak Parti Hatay milletvekili Hüseyin Yayman, CHP Hatay milletvekili İsmet Tokdemir, Kırıkhan belediye başkanı Ayhan Yavuz, Akdeniz Muhtarlar Federasyonu başkanı Mahmut Gülcü, Kırıkhan Muhtarlar Derneği başkanı Süleyman Durgun, Kırıkhan Ziraat Odası başkanı Mehmet Çelik katıldılar.

Toplantıya Kırıkhan muhtarları, çiftçileri, Antakya muhtarları çiftçileri, Kumlu muhtarları, çiftçileri, Reyhanlı muhtar ve çiftçileri katıldılar.

Toplantının açılışını ve teşekkür konuşmalarını Kırıkhan muhtarlar Derneği Başkanı Süleyman Durgun, Akdeniz Muhtarlar Federasyonu Başkanı Mahmut Gülcü, Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz yaparak, katılanlara teşekkür ettiler.

Zaman, zaman çiftçilerle, Ak Parti milletvekili Hüseyin Yayman’ın tartışmaları tansiyonu yükseltti. Sert geçen tartışmalar sonucunda Elektrik, su ve çözüm konusunda kararlar alınması için  çalışmalar yürütüldü.

Muhtarlar, çiftçiler, milletvekili ve katılanların ortak düşüncesi olarak, elektrik fiyatlarının yüksek olduğu, çiftçinin elektriğinin kesilmesinin yanlış olduğu, uygulanan faizlerin yüksek olduğunu ve çiftçinin bunun altından kalkamayacağını fikri ortak olarak kabul gördü.

Ak Parti ve CHP milletvekilleri ise Hatay’a ve çiftçilere hizmet için ortak hareket ederek, çiftçilerin sorunlarını takip ederek, çözüm için mücadele edeceklerini katılanların huzurunda söz verdiler.

Ak Parti milletvekili çiftçilerin ser eleştirilerine karşın “Ben bakan değilim, ama sizinle birlikte bakanların çözümü için birlikte mücadele edeceğim” diyerek, yanıt verdi.

Elektrik Borçları Konusunda  Muhtarlar ve çiftçiler yapılanma talep ederek,  “Faizler silinmeli veya makul seviyeye çekilmelidir. Elektrik borçları taksitlendirerek alınmalıdır. Elektrik paraları, her ay imkanı olan ödesin, gücü yetmeyenler için hasat sonu ödesin ve kurum ile anlaşılsın” talebinde bulundular.  

BU ELEKTRİK VE SU SORUNU ACİL ÇÖZÜLMELİDİR

Kırıkhan Muhtarlar Derneği Başkanı Süleyman Durgun toplantının amacını şöyle açıkladı. “Bölgenin muhtarları ve çiftçileri toplandık. Kalkezi muhtarı ev sahipliği yapıyor. Bizim sorunlarımızın başında Amik Ovasında kışın suyun çokluğu, yazın suyun yokluğu başımıza bela olmaktadır. Çiftçilerimiz su ihtiyaçlarını elektrikle kuyulardan temin ettikleri için masraflı olmaktadır. Bu yüzden cazibeli suyun kullanılması ve çiftçilerimize katkının olması temennisinde bulunuyoruz. Yetkililerden bunların yapılması için toplandık ve ileteceğiz, insanlarımız bizden hizmet beklemektedir. Hizmet için gelenler, kendi sorumluluklarını bilmek zorundadır. Biz bu sorunların çözülmesi için yetkililere arz ediyoruz.” Akdeniz Muhtarlar Federasyonu Başkanı ve Antakya Muhtarlar Derneği Başkanı Mahmut Gülcü toplantının neden yapıldığı konusunda şu açıklamada bulundu:

“Ovada muhtarlarımızla, çiftçilerimizle, milletvekillerimizle bu toplantıya iştirak ettik. Biz muhtarlar olarak, ilimiz, bölgemiz ve ülkemizin muhtarlarının çözümü için yeni bir yasa öneriyoruz. Hükümet ile Muhtarlar Konfederasyonu adına ilk toplantımızı yaptık. Muhtarlar adına güzel kanunlar çıkacaktır. Yine size ve Ulusal Kanala katıldığı için teşekkür ederim. Buraya yaklaşık 100 muhtar ve çiftçi katılımı olacaktır. Zaten çoğunlu katılmıştır. Yani su ve elektrik sorunları ile toplantı yapılacaktır. Üreticinin elektrik fiyatlarının yüksekliğinden ötürü sıkıntıları vardır. Bu anlamda bir toplantı ve verimli olacaktır.”

BİZ İKTİDAR VE MUHALEFET OLARAK, ÇİFTÇİ SORUNUNDA ORTAK HAREKET ETMELİYİZ.

CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, konuşmasında Hatay’ın önemli sorunları olduğunu ve muhalefet ile iktidar birlikte çözmesi gerektiğinin altını konuşmasını şöyle sürdürdü:

 “Bu gün bizi bu toplantıya çağıran muhtarlarımız, enerjisa’nın yaptığı zulmü anlatıyorlar. Elektrik fiyatları yükseldi, akrabaları ölenlerin ruhsatları çocukları alamıyorlar. Bizler bunu ortak akılla çözeceğiz. Çözüm olarak, omuz, omuza vererek çözeceğiz. Katılanlar teşekkür ederim, beni istediğiniz zaman arayabilirsiniz ve sorunlarınıza çözüm için varım.”

BİZ BURAYA SİYASET YAPMAYA GELMEDİK, SORUN ÇÖZMEYE GELDİK.

AKP Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman açılış konuşmasında Hatay için yaptıklarını anlatırken şunları dile getirdi:

 “Biz siyaset yapmaya gelmedik. Bunu mecliste yapıyoruz. Biz Ovayı, Çiftçiyi ilgilendiren sorunları konuşmaya geldik. Biz buraya pamuk desteklemeleri ödenmeden önce gelseydik, farklı olacaktı, dünden itibaren pamuk desteklemeleri ödenmeye başlandı. Üretimde olan çiftçimize ve vatandaşlarımıza hayırlı, uğurlu olsun. Korona süreci birçok sorunu da beraberinde getirmiştir. Reyhanlı barajını tamamladık ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Partilerimiz farklı ama daha iyisini yapmak için yarışıyoruz.”

BEŞ AYDIR BEŞ KÖYÜMÜZ HALEN SULAR ALTINDADIR

Çiftçiler ENERJİSA ve hükümete karşı tepkilerini ifade ederek, bu haksızlığın ve zulmün bitmesini istediler.

Aşağı Oba muhtarı Necmettin Güney sorunlarını şöyle aktardı:

 “Bizim köy beş aydır sular altında, halen sular altındadır. Biz suları temizleyeceğiz ve halen pamuk ekeceğiz. Sulardan beş köy etkilenmekte ve ben Devlet Su işlerine gittiğimde “Bakanlığa kadar git ve yolun açık” dedi. Saydığım köylerde suyun derinliği 5 metre, Antakya ise 1 metre dedim. “Sen yukarıdan işi çöz diyerek” Devlet Su İşleri Müdürü bizi başından savdı.” Amik Ovasındaki çiftçilerden Mehmet Gezen, “Bizim bir numaralı sorunumuz enerji sorunudur. Acil sorun kapanan elektriklerin açılması, elektrik borçlarının yapılandırılarak, ödenmesini istiyoruz. Hatay’da üç tür sulama vardır. Biz en pahalı olan sondajdan suluyoruz ve bize pahalıya suluyoruz. Elektrik bütün bakımı bize aittir. Daha önce 50 kilo pamuk alıyorduk, şimdi ise 500 kilo pamuk alıyoruz ama zarar ediyoruz. Yani fazla üretiyoruz ama bundan neden zarar ediyoruz? Üretim maliyeti ürettiğimizden daha fazladır. Çiftçiler bu maliyetlerin yüksekliğinden ötürü borçlanmaktadır. Benim 174 dönüm tapulu arazim var, eşimle birlikte 5 bin lira maaşım var, vallahi, de billahi de tarlam bana azap olmuştur. Emekli maaşımla geçinsem daha iyi ama sorun benim değil, bütün ovadaki çiftçinin sorunudur.”

Bütün çiftçilerin ortak düşüncesi elektrik ve su sorunun çözümü noktasında fikirlerini açıkladılar.

ELEKTRİK FİYATLARI ÇOK YÜKSEKTİR. İKİ BAKAN İLE RANDEVU ALDIM,  GÖREŞECEĞİZ

AKP Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, çiftçilerin sert açıklamalarına karşı  yanıt olarak şunları söyledi:

 “Takip edeceğim, ben Bakanmıyım? Sizin söylediklerinizin çözümü noktasında iktidar partisinin milletvekili olarak; huzurunuzda söz veriyorum. Hatay’ın 15 ilçesinin çiftçisinin emrinde olmaya söz veriyorum. Bu benim şeref sözüm olsun. Bu sene verimli bir yıl oldu, ama yetmez, çiftçilerin girdileri çok yüksektir. Bende köyde oturuyorum. Gübre fiyatı, mazot fiyatı, işçi fiyatının ne olduğunu biliyorum. Siyasetçi insanın etini, kemiğini acıtanı bilmesidir. Su basan Aşağı Oba muhtarı beni her gün arıyor, Devlet Su İşlerinin kepçeleri her gün ordadır. Bu köy kışın su altında, yazında susuzluk çekmektedir. Şimdi ise kışın da, yazın da su altındadır. Bir taraftan Afrin’den, bir taraftan Karasu açık, olduğundandır.

Benim elektrik konusunda çalışmamız oldu, bakanla görüştük, eksik veya yetersiz olabilir. Ben ilgilendim, ilgilenmedin diyen varsa söylesin. Barajlar bitti ve tam olarak ovaya yaydığımızda su ve elektrik meselesini çözeceğiz. Allah izin verirse Hatay’ın 15 Ziraat odası başkanını tarım ve enerji bakanlığına götüreceğim. İki bakanla randevu aldık, iki bakanla görüşüp, elimizden ne geliyorsa onu yapacağız. ”.

HÜSEYİN GÜLER

Başkan Yapar, İller arası karete şampiyonasında derece elde eden Antakya belediyesi karete takımını ağırladı
Antakya Belediye Başkanı İbrahim Naci Yapar, Türkiye Karate Federasyonu ev sahipliğinde organize edilen İller Arası Karate Şampiyonası’nda dereceye giren, Antakya...
Samandağ Belediyesi Fen İşleri ekipleri, 10 Mahallede eş zamanlı çalışmalarını sürdürüyor
Hatay’ın Samandağ Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri her gün ilçenin birçok mahallesinde eşzamanlı olarak gerçekleştirdikleri yol bakım ve onarım çalışmaları...
Başkan İbrahim Naci Yapar, 100. Yıl Prefabrik çarşısındaki çalışmaları inceledi
Antakya Belediye Başkanı İbrahim Naci Yapar,100. Yıl Prefabrik Çarşısı’nda yapılan çalışmaları yerinde inceledi. Başkan İbrahim Naci Yapar’a incelemeler sırasında Belediye...
Yağışlardan etkilenen 15 Temmuz Milli İrade parkı ve Vali Göbeği parkında çalışmalar
Antakya Belediyesi Park Bahçe Müdürlüğü ekipleri, şehir genelindeki şiddetli yağışlardan etkilenen 15 Temmuz Milli İrade Parkı ve Vali Göbeği Parkı’nda...
Antakya Belediyesi Ekipleri Antakya’nın Dört Bir Köşesinde Selin izlerini silerken, Başkan Yapar yerinde ve hızlı müdahalenin önemine vurguladı
Antakya Belediye Başkanı İbrahim Naci Yapar, şehirde yaşanan yoğun yağışlar ve sel suları nedeniyle kapanan Kavaslı Alt Geçidi’ndeki çalışmaları inceledi....
Arsuz’lu Muhtarlarla bir araya gelen Başkan Öntürk: Madenli-Serinyol yolunu tamamlamak istiyoruz!
Hatay’ın ilçelerini gezerek mahallelerin acil ihtiyaçlarını belirleyip hızlı bir şekilde harekete geçmek için toplantılar yapan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet...
AK Parti Hatay İl İnsan Hakları Başkanı Murat Gençoğulları 27 Mayıs 1960 Darbesi’nin yıl dönümünde basın açıklaması yaptı: Şehit Adnan Menderes ve yol arkadaşlarını rahmet ve minnetle anıyoruz!
AK Parti Hatay İl İnsan Hakları Başkanı Murat Gençoğulları 27Mayıs 1960 Darbesini, Demokrasi tarihimizin kara lekesi  olarak nitelendirdi. 27 Mayıs...
Antakya Belediyesi’nden hatırlatma:  Emlak Verisi ve işyeri ÇTV için son ödeme günü 31 Mayıs
Antakya Belediyesi, Emlak ve Çevre Temizlik Vergileri’nin birinci taksiti için son ödeme tarihinin 31 Mayıs 2024 günü olduğunu duyurdu. Antakya...
<strong>Süper Ligde  kalmayı başaran Hatayspor’a Başkan Öntürk’ten moral desteği!</strong>
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Öntürk sıkıntılı bir sezon geçiren ve hayati öneme sahip olan son maçında Hatayspor’u yalnız bırakmadı....
Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca: Anadolu Basını yok ediliyor!
Türkiye Gazeteciler Federasyonu  Genel Başkanı Yılmaz Karaca, yeni basın yasası ile Anadolu basınının yok edilmeye başlandığını söyledi. Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti’nin...
<strong>Hatay Büyükşehir Belediyesi, Hatay’da kavşakları güvenli hale getiriyor!</strong>
Hatay Büyükşehir Belediyesi, il genelinde güvenli seyahat imkânlarının artırılması amacıyla önemli adımlar atmaya devam ediyor. Ulaşım Daire Başkanlığı tarafından 56...
<strong>Hatay Büyükşehir Belediyesi, Samandağ ve Erzin’de içme suyu, Altınözü’nde atık su hatlarını yeniliyor!</strong>
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), “içme suyu” şebekesi ihtiyacı olan noktalar için ürettiği projeleri hayata...
<strong>Hatay büyükşehir Belediyesi etkili sağanak yağışlarda vatandaşların yardımına koştu</strong>
Hatay Büyükşehir Belediyesi, son günlerde Hatay genelinde etkili olan sağanak yağışın meydana getirdiği olumsuzluklara hızlı ve etkili müdahalelerde bulundu. Hatay...
Hatay Valiliğinden yağışlarla ilgili açıklama: Antakya’da son 24 saatte  Metrekareye 111.2 kilogram yağış düştü!
Hatay Valiliği, dün Antakya’da meydana gelen yağışlarda metrekareye 111.2 kilogram yağış düştüğünü belirtti. Valilik açıklamasında, son 24 saatte meydana gelen...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ