Atayurt Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 7,79 / Satış: 7,82
€ EURO → Alış: 9,29 / Satış: 9,33

SON DAKİKA

Amık Ovası çiftçilerinin elektrik isyanı: Bu zulüm bitsin

Amık Ovası çiftçilerinin elektrik isyanı: Bu zulüm bitsin
  • 15.06.2020
  • Amık Ovası çiftçilerinin elektrik isyanı: Bu zulüm bitsin için yorumlar kapalı
  • 227 kez okundu

Amık Ovasındaki çiftçiler köy Muhtarları, elektrik zamlarına isyan ederek, “Bu zulüm bitsin” talebinde bulundu.

Amık ovasında düzenlenen Toplantıya katılan  70 Muhtar ve 40 Çiftçi elektrik isyanlarını Hatay Milletvekilleri Hüseyin Yayman ve İsmet Tokdemir’in önünde dile getirdiler.

Bu sene Hatay’ın Amik Ovasında verim yüksek, çiftçilerin yüzleri gülecek, borçlarını ödeyecek derken, çiftçinin sırtına binen elektrik zamları, faizleri çiftçileri isyan ettirdi.

Amik Ovasındaki sorunların tartışılması için Hatay muhtarları ve çiftçileri harekete geçti. Hatay’ın Kırıkhan ilçesi Kazkeli Köyünde toplantı gerçekleştirildi.

Toplantıya Kazkeli muhtarı Mustafa Tüfek ev sahipliği yaptı. Toplantı öncesi katılanlara lahmacun ve ayran ikram edildi.

Toplantıya Ak Parti Hatay milletvekili Hüseyin Yayman, CHP Hatay milletvekili İsmet Tokdemir, Kırıkhan belediye başkanı Ayhan Yavuz, Akdeniz Muhtarlar Federasyonu başkanı Mahmut Gülcü, Kırıkhan Muhtarlar Derneği başkanı Süleyman Durgun, Kırıkhan Ziraat Odası başkanı Mehmet Çelik katıldılar.

Toplantıya Kırıkhan muhtarları, çiftçileri, Antakya muhtarları çiftçileri, Kumlu muhtarları, çiftçileri, Reyhanlı muhtar ve çiftçileri katıldılar.

Toplantının açılışını ve teşekkür konuşmalarını Kırıkhan muhtarlar Derneği Başkanı Süleyman Durgun, Akdeniz Muhtarlar Federasyonu Başkanı Mahmut Gülcü, Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz yaparak, katılanlara teşekkür ettiler.

Zaman, zaman çiftçilerle, Ak Parti milletvekili Hüseyin Yayman’ın tartışmaları tansiyonu yükseltti. Sert geçen tartışmalar sonucunda Elektrik, su ve çözüm konusunda kararlar alınması için  çalışmalar yürütüldü.

Muhtarlar, çiftçiler, milletvekili ve katılanların ortak düşüncesi olarak, elektrik fiyatlarının yüksek olduğu, çiftçinin elektriğinin kesilmesinin yanlış olduğu, uygulanan faizlerin yüksek olduğunu ve çiftçinin bunun altından kalkamayacağını fikri ortak olarak kabul gördü.

Ak Parti ve CHP milletvekilleri ise Hatay’a ve çiftçilere hizmet için ortak hareket ederek, çiftçilerin sorunlarını takip ederek, çözüm için mücadele edeceklerini katılanların huzurunda söz verdiler.

Ak Parti milletvekili çiftçilerin ser eleştirilerine karşın “Ben bakan değilim, ama sizinle birlikte bakanların çözümü için birlikte mücadele edeceğim” diyerek, yanıt verdi.

Elektrik Borçları Konusunda  Muhtarlar ve çiftçiler yapılanma talep ederek,  “Faizler silinmeli veya makul seviyeye çekilmelidir. Elektrik borçları taksitlendirerek alınmalıdır. Elektrik paraları, her ay imkanı olan ödesin, gücü yetmeyenler için hasat sonu ödesin ve kurum ile anlaşılsın” talebinde bulundular.  

BU ELEKTRİK VE SU SORUNU ACİL ÇÖZÜLMELİDİR

Kırıkhan Muhtarlar Derneği Başkanı Süleyman Durgun toplantının amacını şöyle açıkladı. “Bölgenin muhtarları ve çiftçileri toplandık. Kalkezi muhtarı ev sahipliği yapıyor. Bizim sorunlarımızın başında Amik Ovasında kışın suyun çokluğu, yazın suyun yokluğu başımıza bela olmaktadır. Çiftçilerimiz su ihtiyaçlarını elektrikle kuyulardan temin ettikleri için masraflı olmaktadır. Bu yüzden cazibeli suyun kullanılması ve çiftçilerimize katkının olması temennisinde bulunuyoruz. Yetkililerden bunların yapılması için toplandık ve ileteceğiz, insanlarımız bizden hizmet beklemektedir. Hizmet için gelenler, kendi sorumluluklarını bilmek zorundadır. Biz bu sorunların çözülmesi için yetkililere arz ediyoruz.” Akdeniz Muhtarlar Federasyonu Başkanı ve Antakya Muhtarlar Derneği Başkanı Mahmut Gülcü toplantının neden yapıldığı konusunda şu açıklamada bulundu:

“Ovada muhtarlarımızla, çiftçilerimizle, milletvekillerimizle bu toplantıya iştirak ettik. Biz muhtarlar olarak, ilimiz, bölgemiz ve ülkemizin muhtarlarının çözümü için yeni bir yasa öneriyoruz. Hükümet ile Muhtarlar Konfederasyonu adına ilk toplantımızı yaptık. Muhtarlar adına güzel kanunlar çıkacaktır. Yine size ve Ulusal Kanala katıldığı için teşekkür ederim. Buraya yaklaşık 100 muhtar ve çiftçi katılımı olacaktır. Zaten çoğunlu katılmıştır. Yani su ve elektrik sorunları ile toplantı yapılacaktır. Üreticinin elektrik fiyatlarının yüksekliğinden ötürü sıkıntıları vardır. Bu anlamda bir toplantı ve verimli olacaktır.”

BİZ İKTİDAR VE MUHALEFET OLARAK, ÇİFTÇİ SORUNUNDA ORTAK HAREKET ETMELİYİZ.

CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, konuşmasında Hatay’ın önemli sorunları olduğunu ve muhalefet ile iktidar birlikte çözmesi gerektiğinin altını konuşmasını şöyle sürdürdü:

 “Bu gün bizi bu toplantıya çağıran muhtarlarımız, enerjisa’nın yaptığı zulmü anlatıyorlar. Elektrik fiyatları yükseldi, akrabaları ölenlerin ruhsatları çocukları alamıyorlar. Bizler bunu ortak akılla çözeceğiz. Çözüm olarak, omuz, omuza vererek çözeceğiz. Katılanlar teşekkür ederim, beni istediğiniz zaman arayabilirsiniz ve sorunlarınıza çözüm için varım.”

BİZ BURAYA SİYASET YAPMAYA GELMEDİK, SORUN ÇÖZMEYE GELDİK.

AKP Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman açılış konuşmasında Hatay için yaptıklarını anlatırken şunları dile getirdi:

 “Biz siyaset yapmaya gelmedik. Bunu mecliste yapıyoruz. Biz Ovayı, Çiftçiyi ilgilendiren sorunları konuşmaya geldik. Biz buraya pamuk desteklemeleri ödenmeden önce gelseydik, farklı olacaktı, dünden itibaren pamuk desteklemeleri ödenmeye başlandı. Üretimde olan çiftçimize ve vatandaşlarımıza hayırlı, uğurlu olsun. Korona süreci birçok sorunu da beraberinde getirmiştir. Reyhanlı barajını tamamladık ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Partilerimiz farklı ama daha iyisini yapmak için yarışıyoruz.”

BEŞ AYDIR BEŞ KÖYÜMÜZ HALEN SULAR ALTINDADIR

Çiftçiler ENERJİSA ve hükümete karşı tepkilerini ifade ederek, bu haksızlığın ve zulmün bitmesini istediler.

Aşağı Oba muhtarı Necmettin Güney sorunlarını şöyle aktardı:

 “Bizim köy beş aydır sular altında, halen sular altındadır. Biz suları temizleyeceğiz ve halen pamuk ekeceğiz. Sulardan beş köy etkilenmekte ve ben Devlet Su işlerine gittiğimde “Bakanlığa kadar git ve yolun açık” dedi. Saydığım köylerde suyun derinliği 5 metre, Antakya ise 1 metre dedim. “Sen yukarıdan işi çöz diyerek” Devlet Su İşleri Müdürü bizi başından savdı.” Amik Ovasındaki çiftçilerden Mehmet Gezen, “Bizim bir numaralı sorunumuz enerji sorunudur. Acil sorun kapanan elektriklerin açılması, elektrik borçlarının yapılandırılarak, ödenmesini istiyoruz. Hatay’da üç tür sulama vardır. Biz en pahalı olan sondajdan suluyoruz ve bize pahalıya suluyoruz. Elektrik bütün bakımı bize aittir. Daha önce 50 kilo pamuk alıyorduk, şimdi ise 500 kilo pamuk alıyoruz ama zarar ediyoruz. Yani fazla üretiyoruz ama bundan neden zarar ediyoruz? Üretim maliyeti ürettiğimizden daha fazladır. Çiftçiler bu maliyetlerin yüksekliğinden ötürü borçlanmaktadır. Benim 174 dönüm tapulu arazim var, eşimle birlikte 5 bin lira maaşım var, vallahi, de billahi de tarlam bana azap olmuştur. Emekli maaşımla geçinsem daha iyi ama sorun benim değil, bütün ovadaki çiftçinin sorunudur.”

Bütün çiftçilerin ortak düşüncesi elektrik ve su sorunun çözümü noktasında fikirlerini açıkladılar.

ELEKTRİK FİYATLARI ÇOK YÜKSEKTİR. İKİ BAKAN İLE RANDEVU ALDIM,  GÖREŞECEĞİZ

AKP Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, çiftçilerin sert açıklamalarına karşı  yanıt olarak şunları söyledi:

 “Takip edeceğim, ben Bakanmıyım? Sizin söylediklerinizin çözümü noktasında iktidar partisinin milletvekili olarak; huzurunuzda söz veriyorum. Hatay’ın 15 ilçesinin çiftçisinin emrinde olmaya söz veriyorum. Bu benim şeref sözüm olsun. Bu sene verimli bir yıl oldu, ama yetmez, çiftçilerin girdileri çok yüksektir. Bende köyde oturuyorum. Gübre fiyatı, mazot fiyatı, işçi fiyatının ne olduğunu biliyorum. Siyasetçi insanın etini, kemiğini acıtanı bilmesidir. Su basan Aşağı Oba muhtarı beni her gün arıyor, Devlet Su İşlerinin kepçeleri her gün ordadır. Bu köy kışın su altında, yazında susuzluk çekmektedir. Şimdi ise kışın da, yazın da su altındadır. Bir taraftan Afrin’den, bir taraftan Karasu açık, olduğundandır.

Benim elektrik konusunda çalışmamız oldu, bakanla görüştük, eksik veya yetersiz olabilir. Ben ilgilendim, ilgilenmedin diyen varsa söylesin. Barajlar bitti ve tam olarak ovaya yaydığımızda su ve elektrik meselesini çözeceğiz. Allah izin verirse Hatay’ın 15 Ziraat odası başkanını tarım ve enerji bakanlığına götüreceğim. İki bakanla randevu aldık, iki bakanla görüşüp, elimizden ne geliyorsa onu yapacağız. ”.

HÜSEYİN GÜLER

Hatay Büyükşehir Belediyesi: Korona virüs salgının dolayı kongreler 1 Mart 2021 tarihine kadar ertelendi
Hatay Büyükşehir Belediyesi Korona virüsü dolayısıyla dernek kongrelerinin 3 ay süreyle 1 Mart 2021 tarihine kadar ertelendiğini duyurdu. Hatay Büyükşehir...
308 şişe boğma rakı ile 24 adet gümrük kaçağı telefon yakalandı
Hatay’ın Antakya ilçesine bağlı Kuzeytepe mahallesinde 308 kilo boğma rakı ile Payas ilçesinde gümrük kaçağı 24 adet cep telefonu yakalandığı...
Kumarcılara Polis baskını: 15 kişi gözaltına alındı
Hatay’ın Defne ilçesine bağlı  Turunçlu mahallesinde Polis bir evde kumar oynayan 15 kişiye baskın yaptı. Hatay Valiliği kumar baskınıyla ilgili...
Altınözü ilçesinde 3.368 gram esrar yakalandı
Hatay’ın Altınözü ilçesinde toprağa gömülü 3.368 gram esrar ele geçirildiği bildirildi. Hatay Valiliğinden yapılan açıklamada, Altınözü İlçe Jandarma Komutanlığı  tarafından,...
Reyhanlı ilçesinde maske takmayan 15 kişiye 13.500 lira para cezası
Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde maske takmayan 15 kişiye 13.500 lira para cezası kesildiği belirtildi. Hatay Valiliğinden yapılan açıklamaya göre, Reyhanlı İlçe...
CHP İl Başkanı Parlar: Afrin zeytini üreticinin belini büktü
Cumhuriyet Halk Partisi Hatay İl Başkanı Dr. Hasan Ramiz Parlar, sınırda yaşanan karışıklık nedeniyle ihracatın düştüğü, yoğun mülteci nüfusu nedeniyle...
Hatay Büyükşehir Belediyesi COVİD-19’a karşı 15 İlçeyi Dezenfekte ediyor
Hatay Büyükşehir Belediyesi, il genelinde gerçekleştirdiği dezenfeksiyon çalışmalarına özveriyle devam ediyor. Resmi kurum ve kuruluşlar, kendi bünyesindeki hizmet binaları, ana...
Hatay Büyükşehir Belediyesi’nden 130 ve 131 nolu güzergahlarda çalışan toplu taşıma otobüslerine ilişkin açıklaması!
Hatay Büyükşehir Belediyesi, 28-29 Kasım tarihleri arasında toplu taşıma faaliyeti gösteren Hatay Büyükşehir Belediyesine ait otobüsün kullanımı ile ilgili duyuru...
Antakya Belediyesinden yol çalışmalarına devam
 Antakya Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri şehrin 95 mahallesinde yürüttüğü hizmetler ile Antakya’yı layık olduğu hizmetlere kavuşturuyor.   Antakya Belediyesi’nden konuyla...
Antakya Belediyesinden Dezenfekte çalışmalarına devam
Antakya Belediyesi ekipleri, Koronavirüs ile mücadele tedbirleri kapsamında şehrin dört bir yanında dezenfekte çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Antakya Belediyesi’nden yapılan açıklamaya...
Antakya Belediyesi bir kez daha uyardı: Emlak vergisi ile işyeri ve ÇTV için son gün 30 Kasım
Antakya Belediyesi emlak vergisi ve iş yerleri için çevre temizlik vergisi 2. taksitinin son ödeme tarihi 30 Kasım 2020 olduğunu...
Antakya Belediye Meclisi 1 Aralık’ta toplanacak
 Antakya Belediye Meclisi,  Aralık ayı olağan toplantısını 1 Aralık Salı günü  gerçekleştirecek. Antakya Belediyesi’nden konuyla ilgili yapılan açıklamaya göre,  Belediye...
Hatay Büyükşehir Belediyesi’nden Erzin’e kilitli parke
Hatay Büyükşehir Belediyesi il genelindeki yeni yol, bakım ve onarım çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Olumsuz hava koşulları ile kullanışsız...
Hatay Büyükşehir Belediyesinden tehlikeli bölgelere Taş duvar
Hatay Büyükşehir Belediyesi il genelinde tehlike arz eden bölgelerde taş duvar çalışmaları gerçekleştiriyor. Etkili yağışlar sırasında heyelan riskine karşı sıkı...
CHP Milletvekili Tokdemir Çiftçinin  Borç faizlerini Bakan Pakdemirli’ye sordu
CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, çiftçinin borç faizlerini Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye sordu. Verdiği soru önergesinde, 2019 yılı...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ