Atayurt Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 8,63 / Satış: 8,66
€ EURO → Alış: 10,12 / Satış: 10,16

SON DAKİKA

Başkan Lütfü Savaş: EXPO’nun şehrimizin ticaretine ve turizmine dinamizm getirmesini amaçlıyoruz

Başkan Lütfü Savaş: EXPO’nun şehrimizin ticaretine ve turizmine dinamizm getirmesini amaçlıyoruz
  • 17.08.2020
  • Başkan Lütfü Savaş: EXPO’nun şehrimizin ticaretine ve turizmine dinamizm getirmesini amaçlıyoruz için yorumlar kapalı
  • 220 kez okundu

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Halk TV’de yayınlanan Konuşalım adlı programın canlı yayın konuğu oldu.

Kent gündemine dair önemli açıklamalarda bulunan Başkan Lütfü Savaş, program sunucusu Fatma Nur Ak’ın sorularını cevaplandırdı.

2021 yılında gerçekleşecek olan Expo hakkındaki düşüncelerini paylaşarak programa başlayan Başkan Lütfü Savaş sözlerine şöyle başladı:

 “Pandemi sürecinden dolayı dünyadaki birçok büyük organizasyon ya ertelendi ya da iptal edildi ancak biz hazırlığımızı yapmaya devam ediyoruz. Pandemi devam eder ve Expo heyeti erteleme kararı alırsa bunu da saygı ile karşılarız. Hem Antakya hem de İskenderun bölgesindeki alanlarımızda çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. İskenderun bölgesindeki alanımızı kasım sonu, Antakya bölgesindeki alanımızı aralık sonunda bitirmeyi planlıyoruz.”

Başkan Lütfü Savaş konuşmasının devamında Expo alanları hakkında  şu önemli bilgileri paylaştı:

“Toplam 350 dönümlük alan içerisinde yapacağımız organizasyonda 2 milyon misafiri ağırlamayı hedefliyoruz. Bu alanlar kalıcı olacak. Expo sonrası da hem şehrimize hem de vatandaşlarımıza hizmet etmeye devam edecek. Expo’nun şehrimiz ticaretine ve turizmine dinamizm getirmesini amaçlıyoruz.”

Başkan Lütfü Savaş, Hatay’ın UNESCO onaylı mutfağı hakkında da düşüncelerini paylaşırken, . Hatay mutfağının 601 farklı yemek ve tatlı çeşidine sahip olduğunun altını çizerek konuşmasına şöyle devam etti:

“Topraklarımızda yaşamış on üç medeniyetin bize bıraktığı miraslardan biri de mutfak kültürü. UNESCO tarafından onaylı bu zenginliğimizi dünyayla paylaşmak istiyoruz. Bunun için hem yurt içinden hem de yurt dışından insanlarımızı şehrimize davet ediyor ve yemeklerimizi tatmaya davet ediyoruz. Hem Suriye savaşının hem de pandeminin olumsuz etkisini üzerimizden atarak şehrimizin ticaretine, turizmine katkı sağlamak istiyoruz.”

Başkan Savaş ayrıca UNESCO tarafından tescil bekleyen başka lezzetlerinin de olduğunu sözlerine ekledi.

Hatay’ın çok renkli yapısının barış, huzur ve sevgi yaydığını belirten Başkan Savaş, bu renkli yapının kendi içinde hiçbir zaman sıkıntı yaşamadığını ve tüm iyi günleri birlikte kutladığını da ifade etti.

Tarihinde ilk kez Süper Lig’e yükselen Hatayspor’un başarısı ve gelecek sezonun planlaması da programda konuşuldu.

“ŞAMPİYON HATAYSPOR’UN BAŞARISI MASAYA YATIRILDI”

Hatayspor’un 53 yıllık tarihinde hep ikinci ve üçüncü liglerde boy gösterdiğini hatırlatan Başkan Savaş, “On bir buçuk yıllık belediye başkanlığı sürecimde Hatayspor’a her zaman destek oldum. Takımımız üçüncü lige düşmek üzereyken sahip çıktık. O günden bu yana geçen süre zarfında hep yukarıyı hedefledik. Ve 4 yıl içerisinde Süper Lig’e çıktık. Titizlikle, disiplinle birleştirici güç olarak bu başarıyı elde ettik. Şimdiki hedefimiz de 2-3 yıl içinde Avrupa’da mücadele etmek. Genç teknik ekibe sahibiz. Altyapı çalışmalarımız devam ediyor. Gençlerimizi ve A Takımımızı bir araya getirecek bir projemiz var. Sayın Valimiz ve milletvekillerimiz bu konuda bize destek oluyor. Takımızı şu anda Erzurum’da yeni sezona hazırlanıyor. Aramıza yeni katılan arkadaşlar oluyor. İyi yoldayız ve Süper Lig’de kalıcı olmak istiyoruz” diyerek taraftarlara gurur duyacakları bir takım izletmeyi hedeflediklerini ifade etti.

Başkan Savaş programın ilerleyen dakikalarında Hatay Büyükşehir Belediyesinin pandemi sürecindeki çalışmaları hakkında da bilgi verdi.

Pandemi sürecinde Dünya Sağlık Örgütü ve Bilim Kurulu kararlarına uygun hareket ettiklerini belirten Başkan Savaş, “Özellikle 65 yaş üstü ve 20 yaş altı hemşehrilerimizin ihtiyaçlarını gidermek için büyük çaba sarf ettik. Şehrimizdeki tüm toplu taşıma araçlarını periyodik aralıklarla dezenfekte ettik. İhtiyaç sahibi ailelere temel ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri kartları dağıttık. Sosyal Marketlerimiz aracılığıyla giyim, gıda gibi ürünleri ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırdık. CHP’li diğer büyükşehir belediyelerle dirsek teması halindeydik. Aldığımız ortak kararları kendi şehrimizde uyguladık” dedi.

Hatay’daki vaka artışının komşu illerdeki gibi çok olmadığını belirten Başkan Savaş, ildeki vaka sayısının 300-400 civarında olduğunu belirtti.

“HATAY BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİN PROJELERİ KONUŞULDU”

Başkan Savaş, Hatay büyükşehir Belediyesinin altyapı ve üstyapı çalışmaları hakkında da düşüncelerini paylaştı. Hatay’ın büyükşehir statüsüne alındıktan sonra var olan eksikliklerini giderme noktasında altyapıya büyük önem verdiklerini ifade eden Başkan Savaş, “Büyükşehir olana kadar şehrimizde sadece iki tane arıtma tesisi vardı. 6 yıl içerisinde 9 tane arıtma tesisi yaptık. Kaderine terk edilen Asi Nehri’ni yeniden canlandırdık. Asi Nehri tertemiz akıyor. Amik Ovası’nda bir tane bile arıtma tesisi yokken şu anda sadece ovada 5 tane arıtma tesisi yaptık. Hala altyapı yapmaya devam ediyoruz. 2017 yılında altyapıya en çok yatırım yapan belediye olduk. Bu sene de böyle olacağını düşünüyorum. Bu sene 700 milyon liralık altyapı yatırımı yapacağız. HADO projemiz devam ediyor. Akdeniz’den yeteri kadar faydalanamadığımız için bu projeyi hayata geçireceğiz” diyerek hiçbir çalışmanın pandemi sürecinden etkilenmediğini ifade etti.

“KIRSAL KALKINMA MODELİ TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK”

Başkan Savaş, kırsal kalkınma ile ilgili hayata geçirdiği ve geçireceği projeler hakkında da konuştu. Kırsal kalkınmaya can suyu olacak desteklere devam edeceklerini ifade eden HBB Başkanı, “Desteklerimiz devam edecek ancak asıl amacımız kırsal bölgede yaşayan vatandaşlarımızın kendi kendilerine yetebilecek hale getirmek. Üreticilerimiz gün geçtikçe fakirleşiyor. Çünkü ürünün yetiştirilme sürecindeki her şey zamlanıyor. Hal böyle olunca köyden kente göç kaçınılmaz oluyor” dedi.

Tarımsal kalkınma projelerindeki amaçlarının üreticinin kazanması olduğunu ifade eden Başkan Savaş, “Bu atılımı kooperatifler ve şirket aracılığıyla yapacağız. 52 kooperatifimiz var. Tarımı endüstriyle buluşturacağız. Amacımız üreticimizin kazanması ve kendi köyünü, toprağını terk etmemesi. 2-3 yıl sonra bu projemiz birçok şehre örnek olacak. Yerel kalkınma modelini başlatıp herkese rol model olacağız” dedi.

Hatay’a ait GDO’suz ata tohum ali bayır ve karakılçık buğdaylarının üretimine katkı sağlayarak da yerelden kalkınmaya önemli bir katkı sağladıklarını ifade eden Başkan Savaş, “Başlattığımız “Doğal Yaşam ve Üretim Çiftlikleri” projemiz kapsamında şehrimize özgü ve GDO’suz ali bayır ve karakılçık buğdaylarını toprakla buluşturduk. Şimdi de bunun karşılığını alıyoruz. Toplam 60 dönümlük arazide buğday ektik. Amacımız bu ürünleri çoğaltarak ülkemizde yaygın hale getirmek. Biz istiyoruz ki çocuklarımız GDO’suz, sağlıklı ve organik ürünler tüketsin. Ektiğimiz buğdayların vitamin değeri çok yüksek ve birçok hastalığa faydası var” şeklinde konuştu.

Başkan Savaş izleyicilerden gelen sorulara da cevap verdi. Köy ve yayla yollarının Hatay Büyükşehir Belediyesi ile beton asfaltla tanıştığını ifade eden Başkan Savaş, Teleferik Projesi ile ilgili çalışmalarının devam ettiğini de sözlerine ekledi.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Tahtaköprü’de yol çalışmalarını sürdürdü
Hatay Büyükşehir Belediyesi, yol yapım, bakım ve onarım çalışmalarına özveriyle devam ediyor. Hatay halkının beklentilerine ve ihtiyaçlarına ivedilikle cevap veren...
Antakya Belediyesi Bilim Merkezi yeni dönem kayıtlarını almaya başladı
Antakya Belediyesi bünyesinde hizmet veren Bilim Merkezi, yeni dönem kayıtlarını almaya başladığını duyurdu. Antakya Belediyesi tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada...
Antakya Belediyesi’nin Astronomi ve uzay gözlem etkinlikleri devam ediyor
Antakya Belediyesi Bilim Merkezi tarafından organize edilen köy okullarında Astronomi ve Uzay Gözlem etkinlikleri devam ediyor.  Antakya Bilim Merkezi tarafından...
Hatay Büyükşehir Belediyesinden Tarıma destek, Toprağa bereket!
Kentin bereketli topraklarından elde edilen verimliliği arttırmak için çalışmalarını sürdüren Hatay Büyükşehir Belediyesi, tarıma katkı sunarak üreticinin yüzünü güldürüyor. Şehrin...
Ayakkabı Tamirci Ustaları : ‘Bizden Sonra Bu Meslek Biter’
Ayakkabı tamirciliği bir zamanlar gözde meslekti. Ayakkabı tamircileri harıl, harıl çalışırlar ve evlerine en geç giden meslek sahipleri idi. O...
İyi Parti Hatay İl Başkanı Şefik Çirkin: İyi Parti iktidara yürüyor, Hatay’dan 2 Milletvekili çıkaracağız!
İyi Parti Hatay İl Başkanı Şefik Çirkin, Türkiye genelinde İyi Parti iktidara yürürken, Hatay’dan da iki Milletvekili çıkaracaklarını iddia etti....
HATSU, İçme suyu yatırımlarında hız kesmiyor!
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü, ‘Antakya Merkez İçme Suyu İkmal İnşaatı’nda çalışmalarını sürdürüyor.  Sık sık arızalanarak...
Atakaş Hatayspor İzmir’e uçtu
Süper ligin süper takımı Atakaş Hatayspor, yarın deplasmanda  oynayacağı Göztepe  maçı için İzmir’e uçtu. Atakaş Hatayspor kafilesi, 3 maçı üst...
CHP’li Sertel: Saraylara harcanan para ile 84 bin kişilik 84 ayrı yurt yapılabilirdi!
Cumhuriyet Halk Partisi’nin Gazeteci kökenli Milletvekili Atila Sertel, Türkiye genelinde bir krize dönüşen, öğrencilerin parklarda yatmasıyla devam eden yurt sorununu...
Antakya Belediyesinden birinci sınıflara özel Okul şenlikleri
Antakya Belediyesi, okulların açılmasıyla beraber birinci sınıf öğrencilerinin okula alışmalarını kolaylaştırmak amacıyla palyaço, yüz boyama, balon şov, dans ve oyunlar...
Başkan Lütfü Savaş: Kazakistan kültürünü EXPO 2021 Hatay aracılığıyla tüm Dünya tanıyacak!
Medeniyetler Bahçesi temasıyla 10 Aralık’ta kapılarını açmak için gün sayan EXPO 2021 Hatay alanları, muhteşem bir konsere daha ev sahipliği...
Antakya Belediyesinden hatırlatma: Yapılandırmada son gün 30 Eylül
Antakya Belediyesi, belediyelere ödenmesi gereken birikmiş vergi borçlarının yapılandırmasında son günün 30 Eylül 2021 olduğunu hatırlattı.  Yapılandırmaların, Hazine ve Maliye...
Antakya Belediyesinden Ücretsiz YDS-YÖK Dil hazırlık kursu
Antakya Belediyesi eğitim ve öğretime verdiği önem doğrultusunda ön lisans ve lisans mezunlarına yönelik YDS – YÖKDİL 2021 sınavlarına hazırlık...
Medeniyetler Korosu PIKTES Projesi İçin Sahne Alacak
Covid-19 salgını sürecinde konserlerine ara vermek zorunda kalan Antakya Medeniyetler Korosu’nun yeni normalleşme ile hareketlenen konser trafiği tam gaz devam...
Antakya Belediyesinden Avsuyu Mahallesinde sathi kaplama çalışmaları
Antakya Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, görev yetki ve sorumluluk alanı içerisinde bulunan şehir genelindeki 95 mahallede yol yapım, bakım...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ