Atayurt Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Başkan Lütfü Savaş: EXPO’nun şehrimizin ticaretine ve turizmine dinamizm getirmesini amaçlıyoruz

Başkan Lütfü Savaş: EXPO’nun şehrimizin ticaretine ve turizmine dinamizm getirmesini amaçlıyoruz
  • 17.08.2020
  • Başkan Lütfü Savaş: EXPO’nun şehrimizin ticaretine ve turizmine dinamizm getirmesini amaçlıyoruz için yorumlar kapalı
  • 561 kez okundu

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Halk TV’de yayınlanan Konuşalım adlı programın canlı yayın konuğu oldu.

Kent gündemine dair önemli açıklamalarda bulunan Başkan Lütfü Savaş, program sunucusu Fatma Nur Ak’ın sorularını cevaplandırdı.

2021 yılında gerçekleşecek olan Expo hakkındaki düşüncelerini paylaşarak programa başlayan Başkan Lütfü Savaş sözlerine şöyle başladı:

 “Pandemi sürecinden dolayı dünyadaki birçok büyük organizasyon ya ertelendi ya da iptal edildi ancak biz hazırlığımızı yapmaya devam ediyoruz. Pandemi devam eder ve Expo heyeti erteleme kararı alırsa bunu da saygı ile karşılarız. Hem Antakya hem de İskenderun bölgesindeki alanlarımızda çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. İskenderun bölgesindeki alanımızı kasım sonu, Antakya bölgesindeki alanımızı aralık sonunda bitirmeyi planlıyoruz.”

Başkan Lütfü Savaş konuşmasının devamında Expo alanları hakkında  şu önemli bilgileri paylaştı:

“Toplam 350 dönümlük alan içerisinde yapacağımız organizasyonda 2 milyon misafiri ağırlamayı hedefliyoruz. Bu alanlar kalıcı olacak. Expo sonrası da hem şehrimize hem de vatandaşlarımıza hizmet etmeye devam edecek. Expo’nun şehrimiz ticaretine ve turizmine dinamizm getirmesini amaçlıyoruz.”

Başkan Lütfü Savaş, Hatay’ın UNESCO onaylı mutfağı hakkında da düşüncelerini paylaşırken, . Hatay mutfağının 601 farklı yemek ve tatlı çeşidine sahip olduğunun altını çizerek konuşmasına şöyle devam etti:

“Topraklarımızda yaşamış on üç medeniyetin bize bıraktığı miraslardan biri de mutfak kültürü. UNESCO tarafından onaylı bu zenginliğimizi dünyayla paylaşmak istiyoruz. Bunun için hem yurt içinden hem de yurt dışından insanlarımızı şehrimize davet ediyor ve yemeklerimizi tatmaya davet ediyoruz. Hem Suriye savaşının hem de pandeminin olumsuz etkisini üzerimizden atarak şehrimizin ticaretine, turizmine katkı sağlamak istiyoruz.”

Başkan Savaş ayrıca UNESCO tarafından tescil bekleyen başka lezzetlerinin de olduğunu sözlerine ekledi.

Hatay’ın çok renkli yapısının barış, huzur ve sevgi yaydığını belirten Başkan Savaş, bu renkli yapının kendi içinde hiçbir zaman sıkıntı yaşamadığını ve tüm iyi günleri birlikte kutladığını da ifade etti.

Tarihinde ilk kez Süper Lig’e yükselen Hatayspor’un başarısı ve gelecek sezonun planlaması da programda konuşuldu.

“ŞAMPİYON HATAYSPOR’UN BAŞARISI MASAYA YATIRILDI”

Hatayspor’un 53 yıllık tarihinde hep ikinci ve üçüncü liglerde boy gösterdiğini hatırlatan Başkan Savaş, “On bir buçuk yıllık belediye başkanlığı sürecimde Hatayspor’a her zaman destek oldum. Takımımız üçüncü lige düşmek üzereyken sahip çıktık. O günden bu yana geçen süre zarfında hep yukarıyı hedefledik. Ve 4 yıl içerisinde Süper Lig’e çıktık. Titizlikle, disiplinle birleştirici güç olarak bu başarıyı elde ettik. Şimdiki hedefimiz de 2-3 yıl içinde Avrupa’da mücadele etmek. Genç teknik ekibe sahibiz. Altyapı çalışmalarımız devam ediyor. Gençlerimizi ve A Takımımızı bir araya getirecek bir projemiz var. Sayın Valimiz ve milletvekillerimiz bu konuda bize destek oluyor. Takımızı şu anda Erzurum’da yeni sezona hazırlanıyor. Aramıza yeni katılan arkadaşlar oluyor. İyi yoldayız ve Süper Lig’de kalıcı olmak istiyoruz” diyerek taraftarlara gurur duyacakları bir takım izletmeyi hedeflediklerini ifade etti.

Başkan Savaş programın ilerleyen dakikalarında Hatay Büyükşehir Belediyesinin pandemi sürecindeki çalışmaları hakkında da bilgi verdi.

Pandemi sürecinde Dünya Sağlık Örgütü ve Bilim Kurulu kararlarına uygun hareket ettiklerini belirten Başkan Savaş, “Özellikle 65 yaş üstü ve 20 yaş altı hemşehrilerimizin ihtiyaçlarını gidermek için büyük çaba sarf ettik. Şehrimizdeki tüm toplu taşıma araçlarını periyodik aralıklarla dezenfekte ettik. İhtiyaç sahibi ailelere temel ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri kartları dağıttık. Sosyal Marketlerimiz aracılığıyla giyim, gıda gibi ürünleri ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırdık. CHP’li diğer büyükşehir belediyelerle dirsek teması halindeydik. Aldığımız ortak kararları kendi şehrimizde uyguladık” dedi.

Hatay’daki vaka artışının komşu illerdeki gibi çok olmadığını belirten Başkan Savaş, ildeki vaka sayısının 300-400 civarında olduğunu belirtti.

“HATAY BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİN PROJELERİ KONUŞULDU”

Başkan Savaş, Hatay büyükşehir Belediyesinin altyapı ve üstyapı çalışmaları hakkında da düşüncelerini paylaştı. Hatay’ın büyükşehir statüsüne alındıktan sonra var olan eksikliklerini giderme noktasında altyapıya büyük önem verdiklerini ifade eden Başkan Savaş, “Büyükşehir olana kadar şehrimizde sadece iki tane arıtma tesisi vardı. 6 yıl içerisinde 9 tane arıtma tesisi yaptık. Kaderine terk edilen Asi Nehri’ni yeniden canlandırdık. Asi Nehri tertemiz akıyor. Amik Ovası’nda bir tane bile arıtma tesisi yokken şu anda sadece ovada 5 tane arıtma tesisi yaptık. Hala altyapı yapmaya devam ediyoruz. 2017 yılında altyapıya en çok yatırım yapan belediye olduk. Bu sene de böyle olacağını düşünüyorum. Bu sene 700 milyon liralık altyapı yatırımı yapacağız. HADO projemiz devam ediyor. Akdeniz’den yeteri kadar faydalanamadığımız için bu projeyi hayata geçireceğiz” diyerek hiçbir çalışmanın pandemi sürecinden etkilenmediğini ifade etti.

“KIRSAL KALKINMA MODELİ TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK”

Başkan Savaş, kırsal kalkınma ile ilgili hayata geçirdiği ve geçireceği projeler hakkında da konuştu. Kırsal kalkınmaya can suyu olacak desteklere devam edeceklerini ifade eden HBB Başkanı, “Desteklerimiz devam edecek ancak asıl amacımız kırsal bölgede yaşayan vatandaşlarımızın kendi kendilerine yetebilecek hale getirmek. Üreticilerimiz gün geçtikçe fakirleşiyor. Çünkü ürünün yetiştirilme sürecindeki her şey zamlanıyor. Hal böyle olunca köyden kente göç kaçınılmaz oluyor” dedi.

Tarımsal kalkınma projelerindeki amaçlarının üreticinin kazanması olduğunu ifade eden Başkan Savaş, “Bu atılımı kooperatifler ve şirket aracılığıyla yapacağız. 52 kooperatifimiz var. Tarımı endüstriyle buluşturacağız. Amacımız üreticimizin kazanması ve kendi köyünü, toprağını terk etmemesi. 2-3 yıl sonra bu projemiz birçok şehre örnek olacak. Yerel kalkınma modelini başlatıp herkese rol model olacağız” dedi.

Hatay’a ait GDO’suz ata tohum ali bayır ve karakılçık buğdaylarının üretimine katkı sağlayarak da yerelden kalkınmaya önemli bir katkı sağladıklarını ifade eden Başkan Savaş, “Başlattığımız “Doğal Yaşam ve Üretim Çiftlikleri” projemiz kapsamında şehrimize özgü ve GDO’suz ali bayır ve karakılçık buğdaylarını toprakla buluşturduk. Şimdi de bunun karşılığını alıyoruz. Toplam 60 dönümlük arazide buğday ektik. Amacımız bu ürünleri çoğaltarak ülkemizde yaygın hale getirmek. Biz istiyoruz ki çocuklarımız GDO’suz, sağlıklı ve organik ürünler tüketsin. Ektiğimiz buğdayların vitamin değeri çok yüksek ve birçok hastalığa faydası var” şeklinde konuştu.

Başkan Savaş izleyicilerden gelen sorulara da cevap verdi. Köy ve yayla yollarının Hatay Büyükşehir Belediyesi ile beton asfaltla tanıştığını ifade eden Başkan Savaş, Teleferik Projesi ile ilgili çalışmalarının devam ettiğini de sözlerine ekledi.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Temizlik çalışmalarına devam ediyor!
Hatay Büyükşehir Belediyesi, kamuya açık alanlarla refüj, sokak ve yeşil alanlarda başlatmış olduğu temizlik çalışmalarına il genelinde devam ediyor. Hatay...
Çocuklar, Haziran ayında Hatay Büyükşehir Belediyesi ile Tiyatroya doyacaklar!
Hatay Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu Haziran ayı boyunca Antakya, Defne, İskenderun, Hassa, Reyhanlı ve Altınözü’nde çocuklar için sahne alacak. Hatay...
Jandarma’dan uyuşturucu operasyonu: 29 şüpheli yakalandı
Hatay genelinde Jandarma ekiplerinin düzenledikleri uyuşturucu operasyonlarında 29 şüpheli 7 ruhsatsız tabanca ile çeşitli uyuşturucu maddeleriyle birlikte yakalandı. Hatay Valiliğinden...
Başkan İbrahim Naci Yapar, Narlıca’daki temizlik çalışmalarını yerinde inceledi
Antakya Belediye Başkanı İbrahim Naci Yapar, Narlıca Mahallesi’ndeki temizlik çalışmalarında incelemelerde bulundu. İncelemeler sırasında Başkan İbrahim Naci Yapar’a, Narlıca Mahallesi...
Başkan İbrahim Naci Yapar, Saraycık Mahallesindeki çalışmaları inceledi
Antakya Belediye Başkanı İbrahim Naci Yapar, Saraycık Mahallesi’nde Park Bahçe Müdürlüğü ekiplerinin çalışmalarını yerinde inceledi. Başkan İbrahim Naci Yapar, Saraycık...
Antakya Belediye Meclisi 3 Haziran’da toplanacak
Antakya Belediye Meclisi, Haziran ayı olağan toplantısını gerçekleştirmek üzere Antakya Belediye Başkanı İbrahim Naci Yapar’ın başkanlığında 3 Haziran Pazartesi günü...
Mehmet Perçemli, Türkiye Belediye Başkanları Birliği’nin Hatay Temsilcisi
Merkezi Ankara’da bulunan Türkiye Belediye Başkanları Birliği’nin Hatay Temsilciliğine, Antakya Maşuklu Kurucu Belediye Başkanı Mehmet Perçemli atandı. Antakya Belediye eski...
İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi: Basın İlan Kurumu Basının soluğunu kesiyor!
İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi, Basın İlan Kurumu’nun Basının soluğunu kestiği eleştirisinde bulunarak, “Gazetelerin birleşmesi basın emekçilerinin istihdamının yarı...
Hatay Milletvekili Necmettin Çalışkan: Deprem bölgesine pozitif ayrımcılık sözleri boş çıktı!
Saadet Partisi Hatay Milletvekili Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı’nın nüfus artış hızına dair tespitine...
Uyuşturucu madde satmaktan aranan bir kişi Dörtyol’da yakalandı
Hatay’ın Dörtyol ilçesinde uyuşturucu madde satmaktan aranan bir kişi ile hırsızlıktan aranan bir kişi Polis tarafından yakalandı. Hatay Valiliğinden konuya...
Arsuz’da hırsızlıktan hakkında 10 yıl hapis cezası bulunan bir kişi yakalandı
Hatay’ın Arsuz ilçesinde, eşya hırsızlığı suçundan hakkında 10 yıl 4 ay hapis cezası bulunan bir kişi Polis tarafından yakalandı. Hatay...
Dörtyol’da silah v e mermi bulunduran bir kişi tutuklandı
Hatay’ın Dörtyol ilçesinde silah ve mermi bulunduran bir kişi çıkarıldığı adli mercilerce tutuklandı. Hatay Valiliğinden yapılan açıklamada, Hatay Emniyet Müdürlüğü...
İskenderun’da 3 evden hırsızlık yapan bir kişi tutuklandı
Hatay’ın İskenderun ilçesinde, 3 ayrı evden hırsızlık yapan bir kişi çıkarıldığı adli mercilerce tutuklandı Hatay Valiliğinden yapılan açıklamada, Hatay Emniyet...
Silahlı yağma suçundan aranan bir kişi Belen’de yakalandı
Hatay’ın Belen ilçesinde yağma suçundan hakkında 6 yıl 8ay hapis cezası bulunan bir kişi yakalandı. Hatay Valiliğinden yapılan açıklamada, Hatay...
Arsuz’da silahlı yaralama ile uzaklaştırma kararına uymayan 3 kişi tutuklandı
Hatay’ı Arsuz ilçesinde, silahlı yaralama ile uzaklaştırma kararına riayet etmeyen 3 kişi çıkarıldıkları adli mercilerce tutuklandılar. Hatay Valiliğinden yapılan açıklamada,...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ