Atayurt Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 31,38 / Satış: 31,51
€ EURO → Alış: 34,06 / Satış: 34,19

Başkan Lütfü Savaş: Hatay’ı karıştırmak isteseler de biz daha uyanık ve sağduyulu olacağız

Başkan Lütfü Savaş: Hatay’ı karıştırmak isteseler de biz daha uyanık ve sağduyulu olacağız
  • 13.10.2020
  • Başkan Lütfü Savaş: Hatay’ı karıştırmak isteseler de biz daha uyanık ve sağduyulu olacağız için yorumlar kapalı
  • 731 kez okundu

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, İskenderun, Belen ve Arsuz ilçelerine büyük zararlar veren orman yangınlarıyla ilgili olarak, “Hatay’ı karıştırmak isteseler de biz raha uyanık ve sağduyulu olacağız” vurgusunu yaptı.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, HRT Akdeniz TV’de ‘Yeni Bir Gün’ programının canlı yayın konuğu oldu.

12 Ekim Pazartesi günü sunuculuğunu Can Çapar’ın üstlendiği ‘Yeni Bir Gün’ adlı programında Başkan Savaş, Hataylı gazeteciler Tamer Oğuz, Ömer Cihangir ve Mehmet Ali Solak’ın sorularını yanıtladı.

Başkan Lütfü Savaş konuşmasına Yangınlar sonrasında yaratılmak istenen provakasyonlara karşı şunları söyledi:

 “Hatay’a çok şükür hiçbir şey olmaz, olmayacak da. Ama Hatay ve Türkiye için oynanan oyunlar var. Hatay Akdeniz’in en güneyinde olması, Ortadoğu’da bulunması, demografik yapısının zengin olmasından dolayı şehrimizi karıştırmak istenen bir çalışma var. Bu çalışma uluslararası kendini dünyaya hükmettiğini düşünen ve bütün bölgeleri istediği gibi yönetme arzusu içinde olan güçlerin olduğunu düşünüyorum. Biz çok büyük badireler atlatmış ve bağımsızlık mücadelesi vermiş bir şehiriz. Hatay halkı güçlü ve tek yapıda olunan yerden çok daha güçlüdür. Hatay’ı karıştırmak isteseler de biz daha uyanık ve sağduyulu olacağız. Sakın kimse dinsel, etnik ve bölgesel provakasyonlara gelmesin.Biz birlikte Hatay’ız. Birlikte bu ülke için gerekliyiz. Hepimiz de bu ülkenin birinci sınıf vatandaşıyız. Bizim bu zenginliğimizi bize karşı zayıflık olarak kullanmak isteyenlere cevabı Hatay halkı veriyor. Bundan sonra da vermeye devam edecek.  Özellikle gençlerimizi bu konuda uyarmak istiyorum. Hiçbir şekilde provakasyonlara gelmesinler.”

GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN BİZLERE EMANET ETTİĞİ ŞEHRİMİZE SAHİP ÇIKMALIYIZ

Başkan Lütfü Savaş, Türkiye’nin çok hassas bir dönemden geçtiğini belirtirken sözlerine şöyle devam etti:

“Akdeniz’de enerji ve gıda mücadelesi var. Azerbaycan ve Ermenistan arasında sorun var. Şuanda kızgın ateş gibi duran İdlip var. Sonbahar gelirken de Hatay’ın ormanlarını yakmak isteyen bir zihniyet var. Bunun altında yatan tek sebep Türkiye Cumhuriyeti devletini zayıflatmak ve Hatay’dan başlamak üzere ülkede bir kaos çıkarmak.  Biz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün son sevdası, Hatay için söylediği sözler ve Fransızlardan bağımsızlığımızı kazanıp serhat şehri olmamızı sağlayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere emanet ettiği şehrimize sahip çıkmalıyız.

 Bizi hiç kimse içimizden vuramaz. Vurmalarına da müsaade etmeyeceğiz. Buradaki sağduyulu insanlarımız ve gençlerimiz provakasyonlara gelmesin. Biz bu günleri atlatırız. Olayı sadece bir yangın olarak görmemek lazım. Bunun altında yatan  şehrimizi ve ülkemizi karıştırma harekatlarıdır. Sağduyumuzu koruyacağız bu günleri hep birlikte aşacağız.”

BU İŞE MİLLİ SEFERBERLİK OLARAK BAKIYORUZ

Yangınla alakalı soruşturma ile ilgili soruları yanıtlayan Başkan Lütfü Savaş şu bilgileri aktardı:

 “ Sayın Valimiz ile ilk gün görüştük. Benim bütün dikkatim ormandaydı. Birim amirleri ile görüştük sürekli. Daha önce de söylediğim gibi bu işin organize bir şekilde çözüldüğünü, hangi kurum veya kuruluş veya makam bakılmaksızın topyekün mücadele ettiğimizi ve başardığımızı söyledim. Yakın illerden gelen itfaiyeci arkadaşlar, Valiliğimiz, belediye başkanlarımız ve Orman Müdürlüğünün desteği var. Biz bu işe milli seferberlik olarak bakıyoruz. İtfaiye ekiplerimiz ve HATSU personellerimiz Orman Bölge Müdürlüğü’ndeki itfaiye ekibi arkadaşlara su takviyesi yaptı. Hiç kimse bölge ayırımı yapmadı.  Çok şükür insani anlamda, büyükbaş ve küçükbaş can kaybımız olmadı. Tabi ki ormanlarımızda göremediğimiz canlılar için kayıplarımız oldu.”

MERKEZİ HÜKÜMETİN DESTEKLEMESİ VE KATKI SAĞLAMASI ÇOK ÖNEMLİ

Başkan Lütfü Savaş Hasar kayıtları ile ilgili sorulara ise şu yanıtları verdi:

 “ Onu Valiliğimiz yapıyor. Valilik kurumlardan bilirkişiler ile bu işleri yapmaktalar.  Samandağ’da  beş köyümüz sıkıntı çekti. Onlara destek vereceğiz. Mal konusundaki zarar burada çok fazla. Bunu merkezi hükümetin desteklemesi ve katkı sağlaması çok önemli. Belediye olarak o zararı karşılama durumumuz yok.

Orman kampanyası yapmak çalışmamız var. Sayın Valimizden ve Orman Müdürlüğünden izin alarak kampanya yapmak istiyoruz. İzin alındığı zaman hesap numaralarını paylaşacağız ve komite oluşturacağız. Ve ağaçlandırma çalışmalarını yapacağız.”

SAYIN VALİMİZ İLE TEK KURUM GİBİ ÇALIŞIYORUZ

Hatay Valiliği ile ortaklaşa hareket edildiğini vurgulayan Başkan Savaş, “Sayın Valimiz ile tek kurum gibi çalışıyoruz. Kendisine teşekkür ederim. Seçim süreci ayrıdır. Seçimden sonraki ilk buluşmamızda şehrin çok sorunları olduğunu ve birlikte çalışmayı istediğimi söyledim. Allah razı olsun tek kurum gibi çalışıyoruz. Biz ikimiz de rakip değiliz. İkimiz de şehrimiz için çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

HEMŞEHRİLERİMİ SAĞDUYUYA DAVET EDİYORUM

Başkan Lütfü Savaş olası provakasyonlara karşı şu çağrıyı yaptı:

 “Türkiye hukuk devletidir. Devletin yapacağı işler çeşitli bakanlıklara paylaşılmıştır. O bakanlıktaki arkadaşlarımız da kendi görevinin başında bu işi yapacaktır. Tabi ki biz Hatay halkı olarak devletimizin o birimlerindekilerin görevlerini tamamlasın. Hemşehrilerimi sağduyuya davet ediyorum. Özellikle kanaat önderlerinin sağduyu konusunda çevrelerine katkıda bulunmalarını istiyorum. Amaç Hatay’ı ayağa kaldırmak, birlik ve beraberliğimizi bozacaklara izin vermemektir. Buna üç gündür Hatay halkı izin vermedi. Bundan sonra da izin vermeyecektir.

 Biz Hatay’a ilçe ilçe teşviğin çıkarılmasını söylediğimiz zaman şehrin bütünü için çıkarılacağını söylediler. Ama şimdi ilçe bazında çıkıyor. Ya o zaman çıkmıyor diyenlerde sıkıntı var ya da bugünkü çıkartanlarda sıkıntı var. Biz İskenderu, Payas ve Dörtyol’u çıkartın diğer 12 ilçemiz 6. teşvik bölgesine uyan gelir dağılımına sahip. Yani 6.teşvik bölgesindeki insanın yıllık geliri ne ise ona tekamül ediyor. Eğer üçünü çıkarttığınız zaman buna tekamül edebiliyorsa demek ki ilçe ilçe çıkartılabileceğini söylemiştim. Ama o zamanki milletvekili arkadaşlarımız olmayacağını ve il olarak çıkacağını söylediler.”

SURİYELİ MİSAFİRLERİMİZ İLE ARAMIZDA 35-40 YILLIK MENTALİTE FARKI VAR

Konuşmalarının devamında Başkan Lütfü Savaş şunları dile getirdi:

 “ Bizim ekonomimiz sıkışmıştı. Suriye’den gelen misafirlerimiz ile aramızda 35-40 yıllık mentalite farkı var. Biz çok daha ilerideyiz. Bir toplum ne kadar geri ise o toplumda belediye harcamaları daha fazla olur. Biz 9 yıla yakındır misafirleri tanrı misafiri diye sahiplenmişiz. Bizim çektiğimiz yükü Ankara’nın görmesi lazım. Ankara’da hükümetin getirmiş olduğu politikalar sonucunda geldiler. Bunun külfetini ortaklaşa paylaşmamız lazım. Ayrıca lojistik sektörümüz çok darbe yedi. 14-15 ülkeye ihracat durdu. Nüfusumuz da arttı. Ankara’nın bunları da düşünüp kanun çıkarması lazım ve yeniden pay ödemesi yapması lazım. Bizim yükümüz gittikçe ağırlaşıyor. Baktığımız insan sayısı da gittikçe artıyor. İlçe belediyelerimiz de borç ile karşı karşıya.”

ÇALIŞMALARIMIZ PLANLAMAMIZ DOĞRULTUSUNDA GİDİYOR

EXPO hakkında destek gelip gelmediği konusundaki soruları yanıtlayan Başkan Lütfü Savaş şu açıklamaları yaptı:

 “Biz 9 yıldır zor şartlarda yaşayan bir şehiriz. Ekmeğimizi paylaşarak bugüne kadar geldik. Bu şehirde ticaret ve turizmin üst seviyeye çıkmasını istedik. Özellikle sadece Hatay değil kendi ülkemiz sınırları içerisindeki komşularımız için de Botanik EXPO’sunu yapıyoruz. EXPO dünyadaki en önemli üçüncü organizasyon. EXPO bize çok şey kazandıracak. Çalışmalarımız planlamamız doğrultusunda gidiyor. Şu anda Arsuz tarafında %80’in üzerindeyiz. Bu tarafta da %75’e yaklaşmış durumdayız. Bunu yaparken Antalya’yı örnek alıyoruz. Antalya’da belediyenin cebinden para çıktığını düşünmüyorum. Tamamen genel bütçeden yapılan bir çalışmaydı ve bunu Tarım Bakanlığı üstlenmişti. Biz tabi ki burada Ankara karşılasın demiyorum ama Sayın Cumhurbaşkanımızdan ve bu konu ile ilgili bakanlıkların Hatay adına beklentilerimiz var. Ben muhalefet belediye başkanı olabilirim ama Hatay halkı iktidara da beş milletvekili vermiş. Meclis üyesi ve belediye başkanı vermiş. Hatay şu anda Türkiye’de 7. ve 8. sırada  vergi veren bir ildir. Serhat şehirdir ve yıllarca sıkıntı yaşamıştır. Bu nedenle Ankara tarafından Hatay’a Antalya kadar olmasa da destek verilmesini bekliyoruz. Bizim muhalefet olmamız Hatay’a destek verilmeyeceği anlamı taşımaz. Sadece bir sorun veya seçim  olduğu zaman bakanlarımızı burada görmek istemiyoruz. Bizim bu güzel günlerimizde yanımıza olmalarını bekliyoruz ve gelmelerini istiyoruz.”

Atakaş Hatayspor’un Alanyaspor deplasmanından 6-0’lık skorla mağlup ayrılması üzerine durum ile ilgili görüşlerini paylaşsan Başkan Savaş, “ Takım olarak üç, beş maçta yiyecekleri golleri tek maçta yediler, ben duruma bu şekilde bakıyorum. Bundan sonraki maçlara daha rahat çıkacaklardır. Üç maçta yedi puan alan da bu takım bir maçta altı puan yiyen de. Takımla istişare yaptım, kaygı duyacak bir durum olmadığını düşünüyorum. Maç gün takımda sadece kalecimiz iyiydi. Erzurum maçından itibaren yine eski Hatayspor olarak devam edeceğiz. Bunun gibi sonuçlar olabilir, kalıcı olmaması için önlem alınması gerekir” dedi.

FİTNE FESATÇILAR HATAYSPOR 6-0 YENİLİNCE KONUŞTULAR

Atakaş Hatayspor yönetiminin sosyal medya üzerinden hedef gösterilmesi üzerine görüşlerini belirten Başkan Lütfü Savaş, “ Bazı deplasmanlara özel uçakla gidilmesi gerekir, aktarma ile takım perişan olur. Takım için büyük bir uçak tutuluyor, giderken de takımın aileleri ile gitmesini biz istedik. Bizim arkadaşlarımızın hiçbiri zaman takımın parasına tenezzül etmezler. O konuda herkes rahat olsun. Şehir dışına gidiyorlarsa eşleri ile gitmelerini tercih ederim. Bu fitneciler takım üst üste maç kazanıp 7 puan aldığında kafalarını kuma soktular ama 6-0 yenildiğinde hemen konuştular. Onlara hiç fırsat vermeyeceğiz “ şeklinde konuştu.  

Avrupa’daki birçok ülkede maçlar belli bir kapasite çerçevesinde seyircili oynanırken Türkiye’de futbol maçlarına seyirci alınmaması hakkındaki görüşlerini paylaşan Başkan Savaş konuşmasını şöyle sürdürdü:

 “ Ben bir TIP Doçentiyim, bu konu hakkında da yetkin bilgiye sahibim. Beni eleştiriyorlar, maske takmıyorum diye. Takılacak yer var takılmayacak yer var. Ben olsam %30-%33 kapasite ile maskeli ve sosyal mesafeli olarak standlara seyirci alımına izin veririm. Bunda hiçbir sakınca yok. Bir insan sadece maske takarak korunamaz. Maske takan insan kendisini çok rahat hissediyor. Elini sürekli yüzüne götürüyor. Ayrıca maske taktığınızda ağız bölgesi sürekli nemli kalıyor. Orası besi ortamı olur, sadece virüs değil, bakteri de ürer. Biz zaten herkese maske önermeyiz. Hastaya bakan insanlara veya hizmetini yapan insanlara ve enfeksiyon hastası olan insana öneririz. Şu anda hastalığını anlamadan geçiren insanlar var o yüzden maske takın deniliyor. Elinizi yüzünüzü sürekli yıkarsanız, insanlar ile yakın temastan kaçınırsanız bulaşma riskini minimumda tutarsınız. Ben onu yapıyorum. Ben bir de Ocak ayında bu hastalığı geçirdiğimi düşünüyorum. Beslenmeme, uykuma ve sporuma özen gösteriyorum. Bu üç şey maskeden çok daha önemli ve etkili. Bu hastalık iki yıl bitmezse maçlar iki yıl seyircisiz mi oynanacak. Federasyonun bu konuda biraz daha titiz davranması lazım. Mesafeli ve maskeli bir şekilde seyirci alınabilir. Eğer maçlar seyircisiz oynanmaya devam ederse yeni stada geçmeyiz. Çünkü buradaki giderimiz 30 bin TL, yeni stattaki giderimiz 200 bin TL olacak. Takım olarak 170 bin TL’yi neden fazladan vereyim? Hatayspor taraftarımız duysun diye bunu açıklamak zorundayım.”

 İSKENDERUN BELEDİYE BAŞKANI TOSYALI’NIN HATAYSPOR’A YARDIM ETMEMESİ KENDİSİNİ BAĞLAR

İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı’nın Atakaş Hatayspor’a yardım etmeyeceğini açıklamasının sorulması üzerine görüşlerini paylaşan Başkan Savaş, “İskenderunspor 20 yaşındaki bir delikanlıya teslim edilmiş. Ben İskenderun belediye başkanı olsam İskenderun’a sahip çıkardım, hem belediye başkanı olarak hem de varlıklı Tosyalı ailesi olarak sahip çıkardım ve İskenderun’u hızlı bir şekilde üst liglere çıkaracak faaliyetlerde bulunurdum. Hatayspor’a yardım edip etmemesi kendisini bağlar, bir sonraki seçimde insanlar bunu sorarlar. Ben bunu gönlümden yapıyorum, sporu seviyorum, insanları kaynaştırdığı için severek yapıyorum. Birçok spor takımına destek veriyorum” dedi.

İskenderunspor’un futbol sahasının olmamasının hatırlatılması hakkında düşüncelerini paylaşan Başkan Savaş, “  Ben hem Antakya Kapalı Spor Salonu’nu hem de Atatürk Stadyumu’nu üçer kez revize ettim. İskenderun Belediyesi de mevcut spor alanını revize etmek yerine millet bahçesi yapmayı tercih etti” görüşlerine yer verdi.  

İyi Parti Antakya Belediye Başkanı adayı Dr. Ferhat Küçükler, Antakya Belediyesi’ni kazanacağız!
İyi Parti Antakya Belediye Başkanı adayı Dr. Ferhat Küçükler, 1 Nisan sabahında Antakya Belediyesi’ni İyi Parti’nin kazanacağını iddia etti. Seçim...
Hakkında 2 yıl hapis cezası bulunan bir kişi Dörtyol’da yakalandı
Hatay’ın Dörtyol ilçesinde, hakkında 2 yıl hapis cezası bulunan bir kişi yakalandı. Hatay Valiliğinden yapılan açıklamada, Hatay Emniyet Müdürlüğü görevlilerince...
Yerelde çözümler üretiyoruz. Yerelde tüm siyasi partilere örnek olacağız.
DEVA Belediyeleri milyonların helal kapısı olacaktır. Kararlıyız; Demokrasiyi yerelden başlatacağız. Biz çok çalışırız, aynı zamanda temiz, tertemiz çalışırız. Uğur ÇakılıDEVA...
“Âlem buysa DEVA sensin”
“Âlem, yükselen kiralarsa, kat üstüne kat çıkılan temelsiz yapılarsa; âlem, iktidarıyla muhalefetiyle vatandaşı değil kendi haksız rantını düşünenlerse; DEVA sensin....
<strong>Başkan Savaş Antakyalılarla buluştu: İktidar, tutmayan vaat siyasetinden korku siyasetine yöneldi!</strong>
Yaklaşan seçim sürecinde çalışmalarına her alanda hız veren Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş,  Antakya’nın çeşitli mahallelerine gerçekleştirdiği...
Cumhur İttifakı Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Öntürk, Hatay’a gerçek belediyeciliği anlattı!
Cumhur İttifakı Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Öntürk, binlerce hemşehrisinin huzurunda Hatay’ı ayağa kaldıracak gerçek belediyeciliği anlattı. Antakya Kapalı...
Cumhur İttifakı Antakya Belediye Başkan Adayı İbrahim Naci Yapar Esnafa güvence verdi: Antakya’yı birlikte kalkındıracağız!
Cumhur İttifakı Antakya Belediye Başkan Adayı İbrahim Naci Yapar, esnaf ziyaretlerinde, Antakya’yı kent esnaflarıyla birlikte kalkındıracaklarını söyledi. Başkan Adayı İbrahim...
<strong>Başkan Savaş  Hatay için  iyileştirme  rehberlerinin hazır olduğunu söyledi ve ekledi: Hatay için iyileştirme rehberimizi hazırı!</strong>
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, bir TV programında gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Onlarca Üniversite ve yüzlerce...
Cumhur İttifakı Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Öntürk Hatay’a gerçek belediyeciliği anlattı!
Cumhur İttifakı Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Öntürk, binlerce hemşehrisinin huzurunda Hatay’ı ayağa kaldıracak gerçek belediyeciliği anlattı. Antakya Kapalı...
Eğitim İş Hatay 1 Nolu Şube Başkanı Mustafa Günal: Laiklikle Yaşayacağız, Cumhuriyeti ilelebet yaşatacağız!
Eğitim İş Hatay 1 Nolu Şube Başkanı  Mustafa Günal, Devrim yasalarına sahip çıkmaya devam ederek, “ Laiklikle Yaşayacağız, Cumhuriyeti ilelebet...
<strong>Payas’ta konuşan Başkan Savaş: Sandıklara sahip çıkmalıyız!</strong>
Yaklaşan seçim zamanı çalışmalarını hızlandıran Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Payas’da yoğun ilgi ve coşkuyla karşılandı. Çeşitli...
İskenderun’da bir işyeri ve araçta 303 Captagon habı yakalandı
Hatay’ın İskenderun ilçesinde bir işyeri ve araçta 303 captagon habı le çeşitli uyuşturucu maddeleri yakalandı. Hatay Valiliğinden yapılan açıklamada, Hatay...
Aranan 3 kişi yakalandı, biri tutuklandı
Hatay’ın İskenderun ilçesinde çeşitli suçlardan aranan 3 kişi yakalanırken, hakkında 5 yıl hapis cezası bulunan M.H.Ö. tutuklandı. Hatay Valiliğinden yapılan...
<strong>Serinyol-Madenli yolunda genişletme ç alışmalarında yoğun mesai harcanıyor!</strong>
Hatay Büyükşehir Belediyesi,  il genelinde yolların yapımı ve onarımı için aralıksız bir şekilde çalışıyor. Hatay Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire...
İki kişiyi tabancayla yaralayan bir kişi tutuklandı
Hatay’ın İskenderun ilçesinde iki kişiyi tabancayla yaralayarak öldürmeye teşebbüs etmekten bir kişi tutuklandı. Hatay Valiliğinden yapılan açıklamada, Hatay Emniyet Müdürlüğü...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ