Atayurt Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 9,58 / Satış: 9,62
€ EURO → Alış: 11,15 / Satış: 11,19

SON DAKİKA

Başkan Savaş: Pandeminden dolayı Hatay’da günde 5 vatandaşımızı kaybediyoruz!

Başkan Savaş: Pandeminden dolayı Hatay’da günde 5 vatandaşımızı kaybediyoruz!
  • 15.03.2021
  • Başkan Savaş: Pandeminden dolayı Hatay’da günde 5 vatandaşımızı kaybediyoruz! için yorumlar kapalı
  • 148 kez okundu

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Koronavirüs vaka sayılarından EXPO Hatay hazırlıklarına, Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarından Atakaş Hatayspor’a kadar birçok gündem başlığının konuşulduğu programda Başkan Savaş merak edilen tüm konulara açıklık getirdi.

Hatay’daki riskin devam ettiğini belirten Lütfü Savaş, “Pandemi sebebiyle günde ortalama 5 vatandaşımızı kaybediyoruz. Tehlike geçmeden kalabalık ortamlara girmemek lazım. Özellikle siyasetçilerin ve kanaat önderlerinin bu konuda daha dikkatli davranması gerekir. Ben de mahalle ziyaretlerimi çok özledim ama bir vatandaşımızın bile hayatı çok önemli olduğu için bunu yapmıyorum” dedi.

İllere göre açıklanan vaka sayılarında Hatay özelinde büyük bir değişiklik olmayacağı yönünde görüş bildiren Başkan Lütfü Savaş, “Ölüm oranlarına bakacak olursak aynı yerde kalırız diye düşünüyorum. Bireysel koruma refleksini geliştirmeliyiz. Hastalık bitmedi” diyerek tedbirlere uyulması konusunda hassas davranılması gerektiğini bir kez daha önemle belirtti.

BAŞKAN SAVAŞ ELEŞTİRİLERE HAK VERDİ

Başkan Lütfü Savaş, gazetecilerin sorularını cevaplarken, Kent merkezindeki yolların durumu ile ilgili yapılan eleştirilere hak verdiğini söyleyerek,  “Hemşehrilerimiz eleştirilerinde haklı ancak altyapı çalışmalarımız devam ediyor. İsale hatlarında ve şehir şebekesinde yüzde 70-80 civarında su kaybımız vardı. İçme suyu, yağmur suyu ve kanalizasyon şebekelerini değiştiriyoruz. Göreve başladığımızda sadece 2 arıtma tesisi vardı. Şu anda yaptıklarımızla birlikte bu sayı 12’ye çıkacak. 33 yeni depo yaptık ve 55 tane daha yapacağız” diyerek Antakya ve Defne’deki altyapı çalışmalarını 4 ayda tamamlayacaklarını ve ardından yol yapım çalışmalarına başlayacaklarını söyledi.

SU ZENGİNİ BİR ŞEHİR DEĞİLİZ

Hatay’ın su zengini bir şehir olamadığını ifade eden Başkan Lütfü Savaş konuşmasına şöyle sürdürdü:

 “Kış mevsimi kurak geçiyor. Karaçay Barajı şu an 3’te 1 seviyesinde doluluk oranına sahip. Yağışlarla birlikte doluluk oranı artarsa yazın sıkıntı yaşamayız. Bununla birlikte yeni bir proje üstünde çalışıyoruz. Antakya Honda kavşağından Hacıpaşa, Demirköprü’ye kadar Tahtaköprü Barajı’ndan su vermeyi planlıyoruz. Bunu yaparsak su rezervlerimizi tüketmeyip yeraltı sularımızı beslemiş olacağız. Ayrıca hijyenik şartları sağlayabilirsek Aslantaş Barajı’ndan gelen suyu İskenderun ile Arsuz’un bir kısmına vermeyi planlıyoruz.”

EXPO’YU PARA KAZANMAK İÇİN DEĞİL HATAY’IN TURİZM VE TİCARET HACMİ ARTSIN DİYE YAPIYORUZ

Başkan Savaş, EXPO Hatay hazırlıklarının son durumunu izleyicilerle paylaştı. Ankara’da birçok ülkenin büyükelçisi ile görüştüklerini söyleyen Başkan Savaş sözlerine şöyle devam etti:

 “Bu hafta da Ankara’ya gidip görüşmelere gerçekleştireceğim. Tibet’ten Orta Doğu’ya, Balkanlar’dan Afrika’ya kadar birçok ülkeyi bekliyoruz. Ne kadar çok ülke gelirse organizasyon o kadar renkli geçer. Pandemi işimizi zora soktu ancak zorluklar olsa da büyük avantajlar da beraberinde gelecek. Biz bu işi belediye para kazansın diye değil, Hatay’ın turizm ve ticaret hacmi artsın diye yapıyoruz.”

EXPO VATANDAŞLARIMIZA İYİ GELECEK

Hatay’ın bugüne kadar devlet yatırımlarından mahrum kaldığını da söyleyen Başkan Savaş, “Şu anki mevcut iktidar en uzun süre görev yapan iktidardır. Biz adliye ve cezaevinden daha fazlasını hak ediyoruz. Şehrimizde tarımla uğraşan insan sayısı yüzde 69 düştü. Sanayide, el sanatlarında, ihracatta geriledik. Hatay’dan Orta Doğu’ya günde 250 TIR giderken şu anda 25 günde 100 TIR gidiyor. EXPO, vatandaşlarımıza, esnafımıza, turizm sektörüne iyi gelecek” ifadesinde bulundu.

EXPO’YA ENGEL OLMAK İSTEYENLER HATAY HALKININ HAKKINA SAYGI DUYMALI

EXPO’nun Hatay’ın projesi olduğunu söyleyen Başkan Lütfü Savaş şunları söyledi:

 “ EXPO’yu yapamayalım diye Ankara’da emek harcayanlar oldu. Bu benim ya da CHP’nin değil Hatay halkının projesidir. Bizi bu işten alıkoymaya çalışanlar buranın milletvekili. Onlardan ricam Hatay halkının hakkına saygı duymalarıdır. Parti ayırt etmeksizin 30 büyükşehir belediyesine davet gönderdik. Gaziantep mutfağıyla, bahçesiyle yer almak istediğini belirtti. Biz diyoruz ki EXPO bizim düğünümüz ve gelin birlikte yapalım.”

BURAYI ANTAKYA VE İSKENDERUN DİYE AYIRIRSANIZ İNSANLAR SİZE NEREDEN GELDİĞİNİZİ SORARLAR

Başkan Lütfü Savaş, Hatay Büyükşehir Belediyesinin İskenderun’da hizmet yapmadığı eleştirilerine yanıt verirken,  İlçedeki en büyük yatırımı İskenderun’a yaptıklarını öne sürerek şöyle konuştu:

 “Hatay’ın 15 ilçesi bütündür. Biz bütünleşerek güçlü oluruz. 115 milyon liralık battı çıktı yaptık. EXPO’nun bir alanını İskenderun’a yaptık. Limanın olması, demir-çelik ve filtre sanayilerinin burada yer alması tabi ki vergi ödemede İskenderun’u öne çıkartacak. İskenderun’da yatırım yapan birçok farklı şehir ve ülkeden gelen yatırımcı var. Onlar burada yaptığı yatırımların vergisini kendi şehri ve ülkesine mi gönderiyor. Hatay Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bize emanetidir ve biz bu emanete sahip çıkıyoruz. Burayı Antakya ve İskenderun diye ayırırsanız insanlar size nereden geldiğinizi sorarlar.”

Başkan Savaş, Cumhuriyet Halk Partisi’nde siyaset yapmaktan mutlu olduğunu, Kimsenin yerinde gözünün olmadığının da altını çizerek,  “Bu şehrin belediye başkanı olmaktan onur duyuyorum. Arkamda Hak ve halk var. Bu şehri yönetecek kişinin kültür ve tarih birikimi olması gerekir. Hatay halkı bana sahip çıktı ve kazandık. Bir daha aday olursam da kazanma ihtimalimiz yüksek” diyerek hakkında çıkacak parti değiştirecek iddialarına cevap vermiş oldu.

CHP DOĞRU YOLDA İLERLİYOR

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile ülke meselelerini konuştuklarını söyleyen Başkan Savaş, “Kemal Bey bütüncül siyaset anlayışını benimsiyor. İnsanları sinesinde karşılamayı tercih ediyor. Tıpkı Mustafa Kemal Atatürk gibi. CHP’li başkanlar olarak Genel Başkanımızın çizdiği güzergâhlar doğrultusunda çalışmalarımızı yürütüyoruz. CHP doğru yolda ilerliyor” vurgusunu yaptı.

BAŞKAN SAVAŞ SURİYELİLERİN ÜLKELERİNE DÖNECEĞİNİ DÜŞÜNÜYOR

Suriye’de insanlığın öldüğünü açıklayan Başkan Savaş şunları dile getirdi:

 “Oradaki egemen güçlerin menfaati için kimse ölmemeli. Suriye’nin bütünlüğü etrafındaki ülkelerin de bütünlüğüne katkı sağlar. Son 2-3 yıldır sınırlarımızı korumak için önemli adımlar atıldı. Suriyelilerin ülkelerine dönmesi için gerekli zemin hazırlanmalı. Suriyelilerin kendi ülkelerine gideceğine inanıyorum. Büyükelçilik ziyaretlerimde bunu da dile getiriyorum.”

Başkan Savaş, Hatay’ın bazı ilçelerindeki vatandaşların Suriyeli nüfusun artmasından dolayı göç etmeye başladığı iddialarına da açıklık getirdi.

SAVAŞ KIRSAL KALKINMA PROJELERİNİN AMACINI AÇIKLADI

Kırsal kalkınma planlarının temelinde tam da bu olduğunu ifade eden Başkan Lütfü Savaş şu bilgileri aktardı:

 “Kırsal kalkınma projemizin altındaki sebeplerden biri de sınır köylerimizin boşlamaması. Kırsaldaki insanımızın refah seviyesi yükseltmek ve bölgesinden göç ettirmemek. Dar gelirli vatandaşlarımızın ürettiği ürünleri gübreleme, ilaçlama, pazarlama, endüstri ile birleştirme ve markalaşma için şirkete ihtiyaç vardı. Bu şirket kooperatifler üstü bir şirket. Bunun için şirket kurduk. Çünkü kooperatifler aracılığıyla her şeyi yapamıyorsunuz. Şirket aracılığıyla uluslararası ticaret yapabileceğiz. Bu şirket yaşayacak ve vatandaşlarımızı yaşatacak.”

Gelecek yıllar için gıda ve teknolojinin çok önemli olacağını da ifade den Başkan Savaş, endüstri 5.0 ve uzay teknolojileri için adım atmaları gerektiğini söyledi.

BAŞKAN LÜTFÜ SAVAŞ GENÇLERE GÜVENİYOR

Başkan Savaş, YouTube kanalındaki içerikler hakkında sorulan soruya da şu cevabı verdi:

 “Gençler siyasete kırgın ve kızgın. Siyasetçilerin kendini gençlere anlatması lazım. Apolitik ve politikaya kızgın olan gençleri anlamak istiyoruz. Politikadan uzak kadınlarımızı da anlamak ve onlara kendimizi anlatmak istiyoruz. Youtube kanlımdaki içeriklerde gençlerle buluşup bazen hiciv yapıyor, bazen fikirlerimizi tartışıyoruz. Yüz yüze de görüşüyoruz. Görüştüğümüz gençler farklı siyasi görüşlerden ve hepsi bizi seviyor.”

Başkan Lütfü Savaş kanalındaki abone sayısının 10 bini geçmesi üzerine kanal üzerinden para kazanılabileceğinin hatırlatılması üzerine, elde edilecek geliri bir öğrenciye burs olarak kullanacağını ifade etti.

YENİ STADYUMUN AÇILIŞ MAÇI FENERBAHÇE İLE OLACAK

Programın son bölümünde Atakaş Hatayspor konuşuldu. Stadyumun devrinin Atakaş Hatayspor’a yapılması üzerine Başkan Savaş düşüncelerini şöyle paylaştı:

 “Stadyumun yapılmaya başladığı günden bugüne kadar kimin emeği varsa hepsine teşekkür ederim. Planlarda bir değişiklik olmazsa açılış maçını 27-28 Mart gibi Fenerbahçe ile yapacağız. Eğer karar alınır ve maçlar seyircili oynanmaya başlanırsa kalan maçlarımızı yeni statta oynamak isteriz.  Olmazsa Atatürk Stadyumu’nda oynamaya devam edeceğiz. Yakın zamanda locaların satışına başlayacağız.”

Pandemi kurallarına uyulmak şartıyla stadyumlara taraftar alınabileceğini de söyleyen Başkan Savaş, “Aşı yapılan taraftarın statlara girebileceğini düşünüyorum. Sosyal mesafe kurallarına uyarak ve maske takarak yüzde 30-35 kapasiteli ile taraftar alınabilir” ifadelerini kullandı.

LÜTFÜ SAVAŞ YENİDEN YÜKSELİŞ İÇİN GALATASARAY MAÇINI İŞARET ETTİ

Atakaş Hatayspor’un Galatasaray maçı ile yeniden yükselişe geçeceğine inandığını belirten Başkan Savaş, hedeflerinin ligi ilk 10 sırada bitirmek olduğunu bir kez daha vurguladı.

Bordo-beyazlı takıma güzel bir tesisi kazandırmak için kolları sıvadıklarını da sözlerine ekleyen Başkan Savaş, 62 dönümlük bir alanda yapılacak tesis için yaz aylarında ilk kazmanın vurulabileceğini sözlerine ekledi.

PTT AŞ 181’nci yaşını kutluyor!
Hatay PTT AŞ Başmüdürü Haluk Nazik  kuruluşunun 181 yılında PTT olarak hizmette sınır tanımayarak büyük başarılara imza attıklarını söyledi. 181...
Hatay Barosu Yönetim Kurulu’ndan  Hatay Büyükşehir Belediyesine  çağrı: Projelerden vazgeçmiyelim!
Hatay Barosu Yönetim Kurulu, Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne başta Vakıf İşhanı yerine yapılacak kent meydana ve Turunçlu arıtma tesisi olmak üzere...
HESOB’ta istihdama yönelik toplantı
Hatay Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Abdulkadir Teksöz, Meslek edindirme ve istihdama yönelik Birlikte geniş çaplı bir toplantı düz...
Hatay Büyükşehir Belediyesi Yol yapımında hız kesmiyor
Hatay Büyükşehir Belediyesi kentteki ulaşım alanlarının güvenliğini ve konforunu arttıracak çalışmalarına il genelinde devam ediyor. Hatay Büyükşehir Belediyesi  Fen İşleri...
Van ve Hatay’daki Akademisyenlerden EXPO 2021 Hatay’a tam not!
Van Yüzüncü Yıl ile Mustafa Kemal Üniversitesi akademisyenleri ziyaret ettikleri EKPO 2021 Hatay’a tam not verdiler. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi...
CHP Hatay Milletvekili  Serkan Topal: Hazine Arazileri Hatay halkının hakkıdır!
CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, “On yıllardır üzerinde ev yapılan, hazine arazilerinin Hatay halkına devri yerine hala ecrimisil ödemesi alınması...
Antakya Belediyesi Türkiye’nin en iyi tesbih ustalarını bir araya getiriyor
Antakya Belediyesi Sanata ve Sanatçıya verdiği önem doğrultusunda büyük bir organizasyona daha ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Antakya Belediyesi El Sanatları...
Antakya Belediyesi muhteşem Ney konserine ev sahipliği yapacak
Antakyalı sanatseverler, Antakya Belediyesi ev sahipliğinde organize edilen etkinlikler ile sanatın en güzel örnekleri ile buluşmaya devam ediyor. 27 –...
Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz: Muhtarlarımız bizim gücümüze güç katıyor!
Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Muhtarların güçlerine güç kattıklarını söyledi. Antakya Mahalle Muhtarları Derneği Başkanı Semir Yoğurtçu ve dernek üyesi...
Hatay Valisi Rahmi  Doğan: Hatay’ın her ilçesinde farklı bir güzellikle karşılaşıyoruz!
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Erzin Şahin Tepesi Tabiat Parkı alanında incelemelerde bulundu. Dün  Erzin Kaymakamı Osman Demir, Erzin Belediye Başkanı...
Atakaş Hatayspor zorlu Karagümrük maçının hazırlıklarını sürdürüyor
Süper Ligin zirvesindeki yerine alan Atakaş Hatayspor, bu hafta deplasmanda oynayacağı  zorlu Fatih Karagümrük maçının hazırlıklarını sürdürüyor. Geçtiğimiz hafta Gaziantep...
Atakaş Hatayspor Beşiktaş ve Antalyspor maçlarını tek biletle satacak
Atakaş Htaayspor, Fenerbahçe ve Gaziantep Futbol Kulübü maç biletleri gibi, Beşiktaş ve Antalyaspor  maçlarını yine tek biletle satacak. Atakaş Hatayspor...
Deniz’den az gelmesinden dolayı Balık pahalı!
Mevsimi olmasına rağmen Deniz’den az gelmesinden dolayı Balık fiyatlarının pahalı olduğuna dikkat çekildi. İskenderun balık pazarında balık satanlar eski günleri...
CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur: Hatay’da Borç, İcra, Konkordato, Yoksulluk artıyor!
CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Hatay’da borç, icra, konkordato ve yoksulluğun arttığını söyledi. CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, TBMM Genel...
Toplum Destekli  Polis’ten Gaziantep ve Şanlıurfa’ya gezi!
Hatay Emniyet Müdürlüğüne bağlı Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğünce Gaziantep ve Şanlıurfa’ya gezi düzenlediği belirtildi. Hatay Valiliğinden yapılan açıklamaya göre,...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ