Atayurt Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 8,28 / Satış: 8,31
€ EURO → Alış: 10,07 / Satış: 10,11

SON DAKİKA

Biz bu dönemi dayanışma çerisinde, saygı ve sevgi çerçevesinde tamamlamak istiyoruz!

Biz bu dönemi dayanışma çerisinde, saygı ve sevgi çerçevesinde tamamlamak istiyoruz!
  • 26.01.2020
  • Biz bu dönemi dayanışma çerisinde, saygı ve sevgi çerçevesinde tamamlamak istiyoruz! için yorumlar kapalı
  • 242 kez okundu

Samandağ Belediye Başkanı  Refik Eryılmaz, seçildiği beş yıllık dönemi dayanışma çerisinde, saygı ve sevgi çerçevesinde tamamlamak istediklerini söyledi.

Türkiye’de birçok belediyede işçiler ile anlaşma sağlanamazken Samandağ Belediye Başkanı Av. Refik Eryılmaz işçileri de mutlu eden bir sözleşmeye işçileri ile birlikte el ele imza attı.

Geçtiğimiz Cuma günü  Samandağ Belediyesi Yeni Çarşı Salonunda gerçekleşen imza törenine Samandağ Belediye Başkanı Av. Refik Eryılmaz, DİSK  Genel-İş Sendikası Genel Sekreteri Şükret Sevgener, DİSK Genel-İş Sendikası Mali İşler Daire Başkanı Mehmet Güleryüz, DİSK Genel-İş Sendikası Hatay Şube Başkanı Yusuf Berkyürek, Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Tahsin Demir, CHP Samandağ  Kadın Kolları Başkanı Yüksel Berber,  Samandağ Belediyesi Avukatı Mehmet Kılınç Bilgin, Samandağ Belediyesi Meclis Üyeleri ve Samandağ Belediyesi Personelleri katıldı. 

Samandağ Belediye Başkanı Av. Refik Eryılmaz, yaptığı konuşmada emeğin en yüce değer olduğunu belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Emek en yüce değerdir. Hz. Ali’nin bununla ilgili çok güzel bir sözü var. “İşçinin alın teri kurumadan hakkını vereceksiniz” der. Bu çok anlamlı bir söz. Bizim belediye başkanı olarak bu ilçenin sorunlarının çözümünde, daha da güzel bir ilçe olması konusunda gece gündüz çalışan siz değerli emekçilerimize belediyemizin bütün imkanlarını kullanmak suretiyle hakkınızı vermek bizim boynumuzun borcudur. Hepimiz bu ilçede yaşıyoruz, bu ilçe hepimizin. Bu ilçenin sorunlarına çözüm üretmek, birlikte hepimizin görev ve sorumluluğudur. İlçemiz 42 mahalleden oluşan 125 bin nüfuslu bir ilçe. Dolayısıyla ciddi sıkıntıları ve sorunları olan bir ilçe. Bu kadar ciddi sıkıntıları olan bir ilçede belediye başkanı olmanın getirdiği ağır sorumluluğun altından biz sizlerle birlikte el ele, omuz omuza bu memlekete bir şeyler vermeye çalışıyoruz. 

BELEDİNİN HANTAL YAPISINI DAHA İŞLER HALE GETİRECEĞİZ

 Türkiye’de bütün belediyelerin ortak sorunu; ekonomik sıkıntılar, korkunç seviyede bir işçi talebi ve belediyenin hantal yapısı. Bizim bu belediyenin hantal yapısını daha işler hale getirebilmek, sorunlara daha kısa sürede daha az bir maliyetle çözüm üretebilmek adına bize çok önemli bir görev düşüyor. Bunu benim tek başıma yapma şansım yok, bunu birlikte başaracağız. Samandağ’ın bütün sorunlarının çözümü noktasında halkın yediden yetmişe bizden beklentisi var. Biz bu dönemi dayanışma çerisinde, saygı ve sevgi çerçevesinde tamamlamak istiyoruz.  Biz geçiciyiz, sizler emekli olacağınız güne kadar kalıcısınız. Dolayısıyla size daha fazla görev düşüyor. Bu nedenle sizden istirhamım yüreğinizde memleket sevgisi olsun. Ondan kuşku duymuyorum ama biraz daha fazla olsun istiyorum. Çünkü çok ciddi sıkıntılarımız var. Vatandaşların çok ciddi anlamda beklentileri var. Herkes haklı olarak kendi talebinin karşılanmasını istiyor. Biz kendi sorumluluğumuzu yerine getireceğiz ama vatandaşlarımız da kendi üzerine düşen sorumluluğu da yerine getirmek zorunda.

EMEKÇİ KARDEŞLERİMİZİ MAĞDUR ETMEM SÖZ KONUSU OLAMAZ

Bizim işçilerimizi mağdur etme gibi bir anlayışın içinde olmamız asla söz konusu olamaz.

9 yaşımda babamı kaybettim ve o tarihten itibaren hayatın her alanında inşaat işi de dahil olmak üzere aklınıza gelebilecek bütün işlerde çalıştım. O da yetmedi 16 yaşında okulu bırakıp Suudi Arabistan’a gitmek zorunda kaldım. Orada da birçok yerde çalıştık. Kazandığımız parayla geri döndük ve okulumuza devam ettik. Dolayısıyla hayatın içerisinde bu kadar mücadelelerden geçmiş, emeğin ne olduğunu bu kadar yakından bilen bir belediye başkanı olarak benim emekçi arkadaşlarımızı, kardeşlerimizi mağdur etmem asla söz konusu olamaz.

Ancak şunun bilinmesini istiyorum ki, biz bir taraftan emekçi kardeşlerimizin hakkını, hukukunu korumaya çalışırken öbür tarafta bu ilçede yaşayan 125 bin insanın hakkını hukukunu da korumak zorundayız.

HİÇBİR EMEKÇİ KARDEŞİMİZİN MAAŞINDA ÖDEMEMEZLİK YAPMADIK

Bugün Türkiye’de ve ilimizde birçok belediye 7 – 8 aydır maaş ödeyemiyor. Biz yaptığımız tasarruflarla ve oluşturduğumuz dürüst yönetim anlayışıyla maaşlarımızı düzenli bir şekilde gününde ödedik, inşallah bizim görev süremiz boyunca da böyle devam edecek.

Evet borcumuz var, ekonomik koşullar ağır, gelirlerimiz çok sınırlı ama bütün bunlara rağmen ne hizmetlerimizi aksattık ne de emekçi kardeşlerimizin maaşında herhangi bir kesinti ya da ödememezlik yapmadık. Bunu tasarrufla gerçekleştirdik.

Biz dürüst şeffaf bir yönetim uygulama sözü verdik, bu konuda bu çizgimizden asla taviz vermeyeceğiz. Tüm gelirlerimiz ve giderlerimizi düzenli olarak her ay kalem kalem kamuoyu ile paylaşıyoruz, paylaşmaya devam edeceğiz. Bizim hiçbir zaman gizli ajandamız olmayacak. Bu memleketin hakkını, bu memleketin parasını, bu memleket için hep beraber kullanacağız.

BEN MAAŞIMI ALMASAM BİLE SİZ MAAŞINIZI ALACAKSINIZ

Sizden bu memleketin sorunlarına sahip çıkmanızı rica ediyorum. Çok zor koşullar altında çalışıyoruz, biliyorum. Sizden bize omuz vermenizi istiyorum. Bizimle dayanışma içinde olmanızı istiyorum. Birileri bizi işçi çıkarıyor, işçilerin ekmeği ile oynuyor gibi lanse etmeye çalıştı. Bizim bu anlamda veremeyecek hiçbir hesabımız yok. Eğer ki bir belediye başkanı belediyenin içinde kimin nerede görev alması gerektiğine karar veremeyecekse o ilçeyi yönetemez. Başarı disiplinden geçer.  Disiplinin olmadığı bir yerde başarıyı yakalama şansınız kesinlikle yoktur. Başarılı olmak için bu disiplini birlikte sağlayacağız.

Ben her zaman emekçinin yanındayım, her zaman işçi kardeşlerimizin yanındayım, ben maaşımı almasam bile siz maaşınızı alacaksınız. “ dedi.

DİSK/ Genel-İş Sendikası Mali İşler Daire Başkanı Mehmet Güleryüz konuşmasında; “ Sayın Belediye Başkanımız ile birazdan burada Samandağ Belediyesindeki kadrolu işçilerin sözleşmesini imzalayacağız. Emekten yana, işçiden yana hiçbir sorun yaşanmadı. Bu konuda arkadaşların talepleri yerine getirilmiştir. Ben de buradan sendikam edınasayın Belediye Başkanıma teşekkür ediyorum. bu toplu iş sözleşmesinin başta kadrolu işçilerimize olmak üzere bütün işçilere, ailelerine, Samandağ halkına, belediyemize ve sendikamıza hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. “

DİSK/ Genel-İş Sendikası Hatay Şube Başkanı Yusuf Berkyürek konuşmasında şunları dile getirdi;

“Toplu İş Sözleşmemiz 2 yıl süreli olup bu süre içerisinde işçiler lehine belediyenin imkanları maksimum seviyede kullanılarak gereği yapılmıştır. Bu görüşmenin barış içinde, uzlaşmayla bu noktaya gelmesinde en az bizim kadar emeği olan Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Sn. Tahsin Demir ve Belediye Avukatı Sn. Mehmet Kılınç Bilgin’e emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum.

Şube Başkanı olarak sizlerden şunu rica ediyorum; bu imkanların zor olduğu günlerde emekten yana duruşu net olan Sn. Belediye Başkanımızın çalışmalarını daha iyi noktaya getirebilmesi için hep beraber emeğinizi  maksimum seviyede kullanmanız gerekir diye düşünüyorum. Samandağ halkına hizmetin en iyisini götürmek için bizler emeğimizi sonun kadar kullanacağız. Emeğimizin karşılığının alınması konunda da, zaten bu konuda duruşu net olan bir Belediye Başkanımız var. “

DİSK Genel-İş Sendikası adına DİSK  Genel-İş Sendikası Genel Sekreteri Şükret Sevgener de konuşmasında; “Tüm işçilerin özgür toplu sözleşme grev hakkının elde edilebilmesi için mücadelemiz sürecektir. Ben sendikam ve konfederasyonum adına emeğe yönelik bakışlarından dolayı Belediye Başkanıma teşekkür ediyorum“ dedi.

Sözleşme imzalandıktan sonra DİSK Genel-İş Sendikası adına DİSK Genel-İş Sendikası Genel Sekreteri Şükret Sevgener tekrar migrofonu alarak; “  Disk kurucularından eski genel başkan rahmetli Abdullah Baştürk şöyle der; Disk’in Genel-İş’in plaketi herkese verilmez der. Ama Samandağ Belediye Başkanı sayın  Av. Refik Eryılmaz’a verilir” dedi ve Samandağ Belediye Başkanı Av. Refik Eryılmaz’a plaket takdim etti.

Haber: Erdal YILMAZÇELİK

BAŞKAN SAVAŞ İSKENDERUN-ARSUZ BÖLGESİNDEKİ EXPO ALANINI İNCELEDİ
SAVAŞ: AMACIMIZ CAZİBE ALANLARI OLUŞTURUP İNSANLARI HATAY’A ÇEKMEKHatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 10 Aralık’ta dünyaya kapılarını açacak...
Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz’ın Bayram Mesajı
Samandağ Belediye Başkanı Av. Refik Eryılmaz Ramazan Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı yayınladı.Başkan Eryılmaz mesajında;Rahmet, merhamet ve bereket ayı mübarek Ramazan...
Samandağ’da 14 Kök Dişi Hint Keneviri Ele Geçirildi
Hatay’ın Samandağ ilçesinde bir ihbarı değerlendiren Samandağ ilçe Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerin bir adrese düzenlediği baskın sonucunda evin yatak odasında...
MESCİD-İ AKSA KUTSALIMIZ; İSRAİL TERÖR DEVLETİDİR
Türkiye Kamu Sen Hatay il Başkanı Hayri Şahin İsrail’in Filistin’e saldırmasını kınadı. Yazılı bir açıklama ile İsrail devletini kınayan Türkiye...
BAŞKAN YILMAZ; “REYHANLI ŞEHİTLERİMİZİ RAHMETLE ANIYORUM
  Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, 11 Mayıs 2013’te Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde yaşanan patlama ile 53 vatandaşımızın şehit edilmesinin 8....
ANTAKYA BELEDİYE MECLİSİ  17 MAYIS PAZARTESİ GÜNÜ SAAT 13.30’DA TOPLANIYOR
Antakya Belediye Meclisi, 17 Mayıs Pazartesi günü saat 13.30’da Mahveli Nikah salonunda Mayıs ayı olağan toplantısını gerçekleştirmek üzere bir araya...
Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz ve Antakya Kaymakamı Mustafa Harputlu Semt Pazarında İncelemelerde Bulundu
Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Antakya Kaymakamı Mustafa Harputlu eşliğinde İçişleri Bakanlığınca yürütülen sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında Cumartesi günü hizmet...
CHP’li Tokdemir Ramazan Bayramını Kutladı
Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir Ramazan Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı yayınladı. Tokdemir mesajında şu ifadelere yer verdi: “Dini...
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş Katıldığı Radyo Programında Hatay ve Ülke Gündemine Dair Önemli Açıklamalarda Bulundu
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 5 radyo programının ortak canlı yayınına katıldı. Başkan Savaş programda Hatay ve...
HATAY’IN KIRIKHAN İLÇESİN’DE KAYISI HASADI BAŞLADI.
Hatay’ın Kırıkhan ilçesi Kurtlusoğuksu mahallesinde kayısı hasadı başladı, ilk kayısılar toplandı. Kayısı toplamasının ilk hasadına Ak Parti Milletvekili Doç. Dr....
HATAY BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ AYDA 20 BİN SÜS BİTKİSİNİ SERALARDA YETİŞTİRİYOR
SAVAŞ: TIBBİ AROMATİK BİTKİLERDEN ALACAĞIMIZ PAYI ARTTIRACAĞIZHatay sahip olduğu endemik, tıbbi ve aromatik bitkiler EXPO ile dünya pazarına ‘Merhaba’ demeye...
BAŞKAN YILMAZ RAMAZAN BAYRAMINI KUTLADI
            Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz yayınladığı mesajla tüm İslam aleminin Ramazan Bayramı’nı kutladı.  Mübarek Ramazan Bayramı münasebetiyle kutlama mesajı yayınlayan...
Atakaş Hatayspor Zor da Olsa 3 Puanı Kaptı
TFF Süper Lig 40. hafta maçında Antakya Atatürk Stadı’nda Yukatel Denizlispor’u konuk eden ve UEFA’ya katılma mücadelesi veren Atakaş Hatayspor...
Tuzakla Kaçak Balık Avlama Yapılan Düzenekler Jandarma Tarafından Yıkıldı
Samandağ ve Defne İlçe Jandarma Komutanlıklarının sorumluluk sahaları içerisinde bulunan Asi Nehri ile Karaçay Deresi üzerinde kaçak avcılıkta kullanılan kamışlardan...
İskenderun’da Hırsızlık Suçundan Aranan 5 Kişi Yakalandı
İskenderun İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından haklarında daha önce hırsızlık suçundan yakalama emri bulunan 5 kişi yapılan operasyon sonucu yakalandı....
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ