Atayurt Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 32,76 / Satış: 32,89
€ EURO → Alış: 35,02 / Satış: 35,16

Biz bu dönemi dayanışma çerisinde, saygı ve sevgi çerçevesinde tamamlamak istiyoruz!

Biz bu dönemi dayanışma çerisinde, saygı ve sevgi çerçevesinde tamamlamak istiyoruz!
  • 26.01.2020
  • Biz bu dönemi dayanışma çerisinde, saygı ve sevgi çerçevesinde tamamlamak istiyoruz! için yorumlar kapalı
  • 736 kez okundu

Samandağ Belediye Başkanı  Refik Eryılmaz, seçildiği beş yıllık dönemi dayanışma çerisinde, saygı ve sevgi çerçevesinde tamamlamak istediklerini söyledi.

Türkiye’de birçok belediyede işçiler ile anlaşma sağlanamazken Samandağ Belediye Başkanı Av. Refik Eryılmaz işçileri de mutlu eden bir sözleşmeye işçileri ile birlikte el ele imza attı.

Geçtiğimiz Cuma günü  Samandağ Belediyesi Yeni Çarşı Salonunda gerçekleşen imza törenine Samandağ Belediye Başkanı Av. Refik Eryılmaz, DİSK  Genel-İş Sendikası Genel Sekreteri Şükret Sevgener, DİSK Genel-İş Sendikası Mali İşler Daire Başkanı Mehmet Güleryüz, DİSK Genel-İş Sendikası Hatay Şube Başkanı Yusuf Berkyürek, Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Tahsin Demir, CHP Samandağ  Kadın Kolları Başkanı Yüksel Berber,  Samandağ Belediyesi Avukatı Mehmet Kılınç Bilgin, Samandağ Belediyesi Meclis Üyeleri ve Samandağ Belediyesi Personelleri katıldı. 

Samandağ Belediye Başkanı Av. Refik Eryılmaz, yaptığı konuşmada emeğin en yüce değer olduğunu belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Emek en yüce değerdir. Hz. Ali’nin bununla ilgili çok güzel bir sözü var. “İşçinin alın teri kurumadan hakkını vereceksiniz” der. Bu çok anlamlı bir söz. Bizim belediye başkanı olarak bu ilçenin sorunlarının çözümünde, daha da güzel bir ilçe olması konusunda gece gündüz çalışan siz değerli emekçilerimize belediyemizin bütün imkanlarını kullanmak suretiyle hakkınızı vermek bizim boynumuzun borcudur. Hepimiz bu ilçede yaşıyoruz, bu ilçe hepimizin. Bu ilçenin sorunlarına çözüm üretmek, birlikte hepimizin görev ve sorumluluğudur. İlçemiz 42 mahalleden oluşan 125 bin nüfuslu bir ilçe. Dolayısıyla ciddi sıkıntıları ve sorunları olan bir ilçe. Bu kadar ciddi sıkıntıları olan bir ilçede belediye başkanı olmanın getirdiği ağır sorumluluğun altından biz sizlerle birlikte el ele, omuz omuza bu memlekete bir şeyler vermeye çalışıyoruz. 

BELEDİNİN HANTAL YAPISINI DAHA İŞLER HALE GETİRECEĞİZ

 Türkiye’de bütün belediyelerin ortak sorunu; ekonomik sıkıntılar, korkunç seviyede bir işçi talebi ve belediyenin hantal yapısı. Bizim bu belediyenin hantal yapısını daha işler hale getirebilmek, sorunlara daha kısa sürede daha az bir maliyetle çözüm üretebilmek adına bize çok önemli bir görev düşüyor. Bunu benim tek başıma yapma şansım yok, bunu birlikte başaracağız. Samandağ’ın bütün sorunlarının çözümü noktasında halkın yediden yetmişe bizden beklentisi var. Biz bu dönemi dayanışma çerisinde, saygı ve sevgi çerçevesinde tamamlamak istiyoruz.  Biz geçiciyiz, sizler emekli olacağınız güne kadar kalıcısınız. Dolayısıyla size daha fazla görev düşüyor. Bu nedenle sizden istirhamım yüreğinizde memleket sevgisi olsun. Ondan kuşku duymuyorum ama biraz daha fazla olsun istiyorum. Çünkü çok ciddi sıkıntılarımız var. Vatandaşların çok ciddi anlamda beklentileri var. Herkes haklı olarak kendi talebinin karşılanmasını istiyor. Biz kendi sorumluluğumuzu yerine getireceğiz ama vatandaşlarımız da kendi üzerine düşen sorumluluğu da yerine getirmek zorunda.

EMEKÇİ KARDEŞLERİMİZİ MAĞDUR ETMEM SÖZ KONUSU OLAMAZ

Bizim işçilerimizi mağdur etme gibi bir anlayışın içinde olmamız asla söz konusu olamaz.

9 yaşımda babamı kaybettim ve o tarihten itibaren hayatın her alanında inşaat işi de dahil olmak üzere aklınıza gelebilecek bütün işlerde çalıştım. O da yetmedi 16 yaşında okulu bırakıp Suudi Arabistan’a gitmek zorunda kaldım. Orada da birçok yerde çalıştık. Kazandığımız parayla geri döndük ve okulumuza devam ettik. Dolayısıyla hayatın içerisinde bu kadar mücadelelerden geçmiş, emeğin ne olduğunu bu kadar yakından bilen bir belediye başkanı olarak benim emekçi arkadaşlarımızı, kardeşlerimizi mağdur etmem asla söz konusu olamaz.

Ancak şunun bilinmesini istiyorum ki, biz bir taraftan emekçi kardeşlerimizin hakkını, hukukunu korumaya çalışırken öbür tarafta bu ilçede yaşayan 125 bin insanın hakkını hukukunu da korumak zorundayız.

HİÇBİR EMEKÇİ KARDEŞİMİZİN MAAŞINDA ÖDEMEMEZLİK YAPMADIK

Bugün Türkiye’de ve ilimizde birçok belediye 7 – 8 aydır maaş ödeyemiyor. Biz yaptığımız tasarruflarla ve oluşturduğumuz dürüst yönetim anlayışıyla maaşlarımızı düzenli bir şekilde gününde ödedik, inşallah bizim görev süremiz boyunca da böyle devam edecek.

Evet borcumuz var, ekonomik koşullar ağır, gelirlerimiz çok sınırlı ama bütün bunlara rağmen ne hizmetlerimizi aksattık ne de emekçi kardeşlerimizin maaşında herhangi bir kesinti ya da ödememezlik yapmadık. Bunu tasarrufla gerçekleştirdik.

Biz dürüst şeffaf bir yönetim uygulama sözü verdik, bu konuda bu çizgimizden asla taviz vermeyeceğiz. Tüm gelirlerimiz ve giderlerimizi düzenli olarak her ay kalem kalem kamuoyu ile paylaşıyoruz, paylaşmaya devam edeceğiz. Bizim hiçbir zaman gizli ajandamız olmayacak. Bu memleketin hakkını, bu memleketin parasını, bu memleket için hep beraber kullanacağız.

BEN MAAŞIMI ALMASAM BİLE SİZ MAAŞINIZI ALACAKSINIZ

Sizden bu memleketin sorunlarına sahip çıkmanızı rica ediyorum. Çok zor koşullar altında çalışıyoruz, biliyorum. Sizden bize omuz vermenizi istiyorum. Bizimle dayanışma içinde olmanızı istiyorum. Birileri bizi işçi çıkarıyor, işçilerin ekmeği ile oynuyor gibi lanse etmeye çalıştı. Bizim bu anlamda veremeyecek hiçbir hesabımız yok. Eğer ki bir belediye başkanı belediyenin içinde kimin nerede görev alması gerektiğine karar veremeyecekse o ilçeyi yönetemez. Başarı disiplinden geçer.  Disiplinin olmadığı bir yerde başarıyı yakalama şansınız kesinlikle yoktur. Başarılı olmak için bu disiplini birlikte sağlayacağız.

Ben her zaman emekçinin yanındayım, her zaman işçi kardeşlerimizin yanındayım, ben maaşımı almasam bile siz maaşınızı alacaksınız. “ dedi.

DİSK/ Genel-İş Sendikası Mali İşler Daire Başkanı Mehmet Güleryüz konuşmasında; “ Sayın Belediye Başkanımız ile birazdan burada Samandağ Belediyesindeki kadrolu işçilerin sözleşmesini imzalayacağız. Emekten yana, işçiden yana hiçbir sorun yaşanmadı. Bu konuda arkadaşların talepleri yerine getirilmiştir. Ben de buradan sendikam edınasayın Belediye Başkanıma teşekkür ediyorum. bu toplu iş sözleşmesinin başta kadrolu işçilerimize olmak üzere bütün işçilere, ailelerine, Samandağ halkına, belediyemize ve sendikamıza hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. “

DİSK/ Genel-İş Sendikası Hatay Şube Başkanı Yusuf Berkyürek konuşmasında şunları dile getirdi;

“Toplu İş Sözleşmemiz 2 yıl süreli olup bu süre içerisinde işçiler lehine belediyenin imkanları maksimum seviyede kullanılarak gereği yapılmıştır. Bu görüşmenin barış içinde, uzlaşmayla bu noktaya gelmesinde en az bizim kadar emeği olan Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Sn. Tahsin Demir ve Belediye Avukatı Sn. Mehmet Kılınç Bilgin’e emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum.

Şube Başkanı olarak sizlerden şunu rica ediyorum; bu imkanların zor olduğu günlerde emekten yana duruşu net olan Sn. Belediye Başkanımızın çalışmalarını daha iyi noktaya getirebilmesi için hep beraber emeğinizi  maksimum seviyede kullanmanız gerekir diye düşünüyorum. Samandağ halkına hizmetin en iyisini götürmek için bizler emeğimizi sonun kadar kullanacağız. Emeğimizin karşılığının alınması konunda da, zaten bu konuda duruşu net olan bir Belediye Başkanımız var. “

DİSK Genel-İş Sendikası adına DİSK  Genel-İş Sendikası Genel Sekreteri Şükret Sevgener de konuşmasında; “Tüm işçilerin özgür toplu sözleşme grev hakkının elde edilebilmesi için mücadelemiz sürecektir. Ben sendikam ve konfederasyonum adına emeğe yönelik bakışlarından dolayı Belediye Başkanıma teşekkür ediyorum“ dedi.

Sözleşme imzalandıktan sonra DİSK Genel-İş Sendikası adına DİSK Genel-İş Sendikası Genel Sekreteri Şükret Sevgener tekrar migrofonu alarak; “  Disk kurucularından eski genel başkan rahmetli Abdullah Baştürk şöyle der; Disk’in Genel-İş’in plaketi herkese verilmez der. Ama Samandağ Belediye Başkanı sayın  Av. Refik Eryılmaz’a verilir” dedi ve Samandağ Belediye Başkanı Av. Refik Eryılmaz’a plaket takdim etti.

Haber: Erdal YILMAZÇELİK

Hatay Büyükşehir Belediyesi Temizlik çalışmalarına devam ediyor!
Hatay Büyükşehir Belediyesi, kamuya açık alanlarla refüj, sokak ve yeşil alanlarda başlatmış olduğu temizlik çalışmalarına il genelinde devam ediyor. Hatay...
Çocuklar, Haziran ayında Hatay Büyükşehir Belediyesi ile Tiyatroya doyacaklar!
Hatay Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu Haziran ayı boyunca Antakya, Defne, İskenderun, Hassa, Reyhanlı ve Altınözü’nde çocuklar için sahne alacak. Hatay...
Jandarma’dan uyuşturucu operasyonu: 29 şüpheli yakalandı
Hatay genelinde Jandarma ekiplerinin düzenledikleri uyuşturucu operasyonlarında 29 şüpheli 7 ruhsatsız tabanca ile çeşitli uyuşturucu maddeleriyle birlikte yakalandı. Hatay Valiliğinden...
Başkan İbrahim Naci Yapar, Narlıca’daki temizlik çalışmalarını yerinde inceledi
Antakya Belediye Başkanı İbrahim Naci Yapar, Narlıca Mahallesi’ndeki temizlik çalışmalarında incelemelerde bulundu. İncelemeler sırasında Başkan İbrahim Naci Yapar’a, Narlıca Mahallesi...
Başkan İbrahim Naci Yapar, Saraycık Mahallesindeki çalışmaları inceledi
Antakya Belediye Başkanı İbrahim Naci Yapar, Saraycık Mahallesi’nde Park Bahçe Müdürlüğü ekiplerinin çalışmalarını yerinde inceledi. Başkan İbrahim Naci Yapar, Saraycık...
Antakya Belediye Meclisi 3 Haziran’da toplanacak
Antakya Belediye Meclisi, Haziran ayı olağan toplantısını gerçekleştirmek üzere Antakya Belediye Başkanı İbrahim Naci Yapar’ın başkanlığında 3 Haziran Pazartesi günü...
Mehmet Perçemli, Türkiye Belediye Başkanları Birliği’nin Hatay Temsilcisi
Merkezi Ankara’da bulunan Türkiye Belediye Başkanları Birliği’nin Hatay Temsilciliğine, Antakya Maşuklu Kurucu Belediye Başkanı Mehmet Perçemli atandı. Antakya Belediye eski...
İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi: Basın İlan Kurumu Basının soluğunu kesiyor!
İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi, Basın İlan Kurumu’nun Basının soluğunu kestiği eleştirisinde bulunarak, “Gazetelerin birleşmesi basın emekçilerinin istihdamının yarı...
Hatay Milletvekili Necmettin Çalışkan: Deprem bölgesine pozitif ayrımcılık sözleri boş çıktı!
Saadet Partisi Hatay Milletvekili Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı’nın nüfus artış hızına dair tespitine...
Uyuşturucu madde satmaktan aranan bir kişi Dörtyol’da yakalandı
Hatay’ın Dörtyol ilçesinde uyuşturucu madde satmaktan aranan bir kişi ile hırsızlıktan aranan bir kişi Polis tarafından yakalandı. Hatay Valiliğinden konuya...
Arsuz’da hırsızlıktan hakkında 10 yıl hapis cezası bulunan bir kişi yakalandı
Hatay’ın Arsuz ilçesinde, eşya hırsızlığı suçundan hakkında 10 yıl 4 ay hapis cezası bulunan bir kişi Polis tarafından yakalandı. Hatay...
Dörtyol’da silah v e mermi bulunduran bir kişi tutuklandı
Hatay’ın Dörtyol ilçesinde silah ve mermi bulunduran bir kişi çıkarıldığı adli mercilerce tutuklandı. Hatay Valiliğinden yapılan açıklamada, Hatay Emniyet Müdürlüğü...
İskenderun’da 3 evden hırsızlık yapan bir kişi tutuklandı
Hatay’ın İskenderun ilçesinde, 3 ayrı evden hırsızlık yapan bir kişi çıkarıldığı adli mercilerce tutuklandı Hatay Valiliğinden yapılan açıklamada, Hatay Emniyet...
Silahlı yağma suçundan aranan bir kişi Belen’de yakalandı
Hatay’ın Belen ilçesinde yağma suçundan hakkında 6 yıl 8ay hapis cezası bulunan bir kişi yakalandı. Hatay Valiliğinden yapılan açıklamada, Hatay...
Arsuz’da silahlı yaralama ile uzaklaştırma kararına uymayan 3 kişi tutuklandı
Hatay’ı Arsuz ilçesinde, silahlı yaralama ile uzaklaştırma kararına riayet etmeyen 3 kişi çıkarıldıkları adli mercilerce tutuklandılar. Hatay Valiliğinden yapılan açıklamada,...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ