Atayurt Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Biz bu dönemi dayanışma çerisinde, saygı ve sevgi çerçevesinde tamamlamak istiyoruz!

Biz bu dönemi dayanışma çerisinde, saygı ve sevgi çerçevesinde tamamlamak istiyoruz!
  • 26.01.2020
  • Biz bu dönemi dayanışma çerisinde, saygı ve sevgi çerçevesinde tamamlamak istiyoruz! için yorumlar kapalı
  • 690 kez okundu

Samandağ Belediye Başkanı  Refik Eryılmaz, seçildiği beş yıllık dönemi dayanışma çerisinde, saygı ve sevgi çerçevesinde tamamlamak istediklerini söyledi.

Türkiye’de birçok belediyede işçiler ile anlaşma sağlanamazken Samandağ Belediye Başkanı Av. Refik Eryılmaz işçileri de mutlu eden bir sözleşmeye işçileri ile birlikte el ele imza attı.

Geçtiğimiz Cuma günü  Samandağ Belediyesi Yeni Çarşı Salonunda gerçekleşen imza törenine Samandağ Belediye Başkanı Av. Refik Eryılmaz, DİSK  Genel-İş Sendikası Genel Sekreteri Şükret Sevgener, DİSK Genel-İş Sendikası Mali İşler Daire Başkanı Mehmet Güleryüz, DİSK Genel-İş Sendikası Hatay Şube Başkanı Yusuf Berkyürek, Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Tahsin Demir, CHP Samandağ  Kadın Kolları Başkanı Yüksel Berber,  Samandağ Belediyesi Avukatı Mehmet Kılınç Bilgin, Samandağ Belediyesi Meclis Üyeleri ve Samandağ Belediyesi Personelleri katıldı. 

Samandağ Belediye Başkanı Av. Refik Eryılmaz, yaptığı konuşmada emeğin en yüce değer olduğunu belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Emek en yüce değerdir. Hz. Ali’nin bununla ilgili çok güzel bir sözü var. “İşçinin alın teri kurumadan hakkını vereceksiniz” der. Bu çok anlamlı bir söz. Bizim belediye başkanı olarak bu ilçenin sorunlarının çözümünde, daha da güzel bir ilçe olması konusunda gece gündüz çalışan siz değerli emekçilerimize belediyemizin bütün imkanlarını kullanmak suretiyle hakkınızı vermek bizim boynumuzun borcudur. Hepimiz bu ilçede yaşıyoruz, bu ilçe hepimizin. Bu ilçenin sorunlarına çözüm üretmek, birlikte hepimizin görev ve sorumluluğudur. İlçemiz 42 mahalleden oluşan 125 bin nüfuslu bir ilçe. Dolayısıyla ciddi sıkıntıları ve sorunları olan bir ilçe. Bu kadar ciddi sıkıntıları olan bir ilçede belediye başkanı olmanın getirdiği ağır sorumluluğun altından biz sizlerle birlikte el ele, omuz omuza bu memlekete bir şeyler vermeye çalışıyoruz. 

BELEDİNİN HANTAL YAPISINI DAHA İŞLER HALE GETİRECEĞİZ

 Türkiye’de bütün belediyelerin ortak sorunu; ekonomik sıkıntılar, korkunç seviyede bir işçi talebi ve belediyenin hantal yapısı. Bizim bu belediyenin hantal yapısını daha işler hale getirebilmek, sorunlara daha kısa sürede daha az bir maliyetle çözüm üretebilmek adına bize çok önemli bir görev düşüyor. Bunu benim tek başıma yapma şansım yok, bunu birlikte başaracağız. Samandağ’ın bütün sorunlarının çözümü noktasında halkın yediden yetmişe bizden beklentisi var. Biz bu dönemi dayanışma çerisinde, saygı ve sevgi çerçevesinde tamamlamak istiyoruz.  Biz geçiciyiz, sizler emekli olacağınız güne kadar kalıcısınız. Dolayısıyla size daha fazla görev düşüyor. Bu nedenle sizden istirhamım yüreğinizde memleket sevgisi olsun. Ondan kuşku duymuyorum ama biraz daha fazla olsun istiyorum. Çünkü çok ciddi sıkıntılarımız var. Vatandaşların çok ciddi anlamda beklentileri var. Herkes haklı olarak kendi talebinin karşılanmasını istiyor. Biz kendi sorumluluğumuzu yerine getireceğiz ama vatandaşlarımız da kendi üzerine düşen sorumluluğu da yerine getirmek zorunda.

EMEKÇİ KARDEŞLERİMİZİ MAĞDUR ETMEM SÖZ KONUSU OLAMAZ

Bizim işçilerimizi mağdur etme gibi bir anlayışın içinde olmamız asla söz konusu olamaz.

9 yaşımda babamı kaybettim ve o tarihten itibaren hayatın her alanında inşaat işi de dahil olmak üzere aklınıza gelebilecek bütün işlerde çalıştım. O da yetmedi 16 yaşında okulu bırakıp Suudi Arabistan’a gitmek zorunda kaldım. Orada da birçok yerde çalıştık. Kazandığımız parayla geri döndük ve okulumuza devam ettik. Dolayısıyla hayatın içerisinde bu kadar mücadelelerden geçmiş, emeğin ne olduğunu bu kadar yakından bilen bir belediye başkanı olarak benim emekçi arkadaşlarımızı, kardeşlerimizi mağdur etmem asla söz konusu olamaz.

Ancak şunun bilinmesini istiyorum ki, biz bir taraftan emekçi kardeşlerimizin hakkını, hukukunu korumaya çalışırken öbür tarafta bu ilçede yaşayan 125 bin insanın hakkını hukukunu da korumak zorundayız.

HİÇBİR EMEKÇİ KARDEŞİMİZİN MAAŞINDA ÖDEMEMEZLİK YAPMADIK

Bugün Türkiye’de ve ilimizde birçok belediye 7 – 8 aydır maaş ödeyemiyor. Biz yaptığımız tasarruflarla ve oluşturduğumuz dürüst yönetim anlayışıyla maaşlarımızı düzenli bir şekilde gününde ödedik, inşallah bizim görev süremiz boyunca da böyle devam edecek.

Evet borcumuz var, ekonomik koşullar ağır, gelirlerimiz çok sınırlı ama bütün bunlara rağmen ne hizmetlerimizi aksattık ne de emekçi kardeşlerimizin maaşında herhangi bir kesinti ya da ödememezlik yapmadık. Bunu tasarrufla gerçekleştirdik.

Biz dürüst şeffaf bir yönetim uygulama sözü verdik, bu konuda bu çizgimizden asla taviz vermeyeceğiz. Tüm gelirlerimiz ve giderlerimizi düzenli olarak her ay kalem kalem kamuoyu ile paylaşıyoruz, paylaşmaya devam edeceğiz. Bizim hiçbir zaman gizli ajandamız olmayacak. Bu memleketin hakkını, bu memleketin parasını, bu memleket için hep beraber kullanacağız.

BEN MAAŞIMI ALMASAM BİLE SİZ MAAŞINIZI ALACAKSINIZ

Sizden bu memleketin sorunlarına sahip çıkmanızı rica ediyorum. Çok zor koşullar altında çalışıyoruz, biliyorum. Sizden bize omuz vermenizi istiyorum. Bizimle dayanışma içinde olmanızı istiyorum. Birileri bizi işçi çıkarıyor, işçilerin ekmeği ile oynuyor gibi lanse etmeye çalıştı. Bizim bu anlamda veremeyecek hiçbir hesabımız yok. Eğer ki bir belediye başkanı belediyenin içinde kimin nerede görev alması gerektiğine karar veremeyecekse o ilçeyi yönetemez. Başarı disiplinden geçer.  Disiplinin olmadığı bir yerde başarıyı yakalama şansınız kesinlikle yoktur. Başarılı olmak için bu disiplini birlikte sağlayacağız.

Ben her zaman emekçinin yanındayım, her zaman işçi kardeşlerimizin yanındayım, ben maaşımı almasam bile siz maaşınızı alacaksınız. “ dedi.

DİSK/ Genel-İş Sendikası Mali İşler Daire Başkanı Mehmet Güleryüz konuşmasında; “ Sayın Belediye Başkanımız ile birazdan burada Samandağ Belediyesindeki kadrolu işçilerin sözleşmesini imzalayacağız. Emekten yana, işçiden yana hiçbir sorun yaşanmadı. Bu konuda arkadaşların talepleri yerine getirilmiştir. Ben de buradan sendikam edınasayın Belediye Başkanıma teşekkür ediyorum. bu toplu iş sözleşmesinin başta kadrolu işçilerimize olmak üzere bütün işçilere, ailelerine, Samandağ halkına, belediyemize ve sendikamıza hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. “

DİSK/ Genel-İş Sendikası Hatay Şube Başkanı Yusuf Berkyürek konuşmasında şunları dile getirdi;

“Toplu İş Sözleşmemiz 2 yıl süreli olup bu süre içerisinde işçiler lehine belediyenin imkanları maksimum seviyede kullanılarak gereği yapılmıştır. Bu görüşmenin barış içinde, uzlaşmayla bu noktaya gelmesinde en az bizim kadar emeği olan Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Sn. Tahsin Demir ve Belediye Avukatı Sn. Mehmet Kılınç Bilgin’e emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum.

Şube Başkanı olarak sizlerden şunu rica ediyorum; bu imkanların zor olduğu günlerde emekten yana duruşu net olan Sn. Belediye Başkanımızın çalışmalarını daha iyi noktaya getirebilmesi için hep beraber emeğinizi  maksimum seviyede kullanmanız gerekir diye düşünüyorum. Samandağ halkına hizmetin en iyisini götürmek için bizler emeğimizi sonun kadar kullanacağız. Emeğimizin karşılığının alınması konunda da, zaten bu konuda duruşu net olan bir Belediye Başkanımız var. “

DİSK Genel-İş Sendikası adına DİSK  Genel-İş Sendikası Genel Sekreteri Şükret Sevgener de konuşmasında; “Tüm işçilerin özgür toplu sözleşme grev hakkının elde edilebilmesi için mücadelemiz sürecektir. Ben sendikam ve konfederasyonum adına emeğe yönelik bakışlarından dolayı Belediye Başkanıma teşekkür ediyorum“ dedi.

Sözleşme imzalandıktan sonra DİSK Genel-İş Sendikası adına DİSK Genel-İş Sendikası Genel Sekreteri Şükret Sevgener tekrar migrofonu alarak; “  Disk kurucularından eski genel başkan rahmetli Abdullah Baştürk şöyle der; Disk’in Genel-İş’in plaketi herkese verilmez der. Ama Samandağ Belediye Başkanı sayın  Av. Refik Eryılmaz’a verilir” dedi ve Samandağ Belediye Başkanı Av. Refik Eryılmaz’a plaket takdim etti.

Haber: Erdal YILMAZÇELİK

“Defne Biziz, Biz Defne’yiz” Çalıştayında konuşan TİP Başkanı Erkan Baş: Acılarımızdan rant devşirenlere memleketi teslim etmeyeceğiz!
Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş, acılardan rant devişerenlere memleketi teslim etmeyeceklerini söyledi. Hatay’ın Defne ilçesinde İki gün sürecek...
Hatayspor maalesef yine eli boş döndü: Başkaşehir 1 Hatayspor 0
Trendyol süper liginin 15. Haftasında Atakaş Hatayspor, İstanbul Başakşehir deplasmanından yine eli boş döndü. Karşılaşmaya ev sahibi Başakşehir hızlı başladı....
Dörtyol’da Aranan ve Hırsızlık şüphelisi 2 kişi yakalandı
Hatay’ın Dörtyol ilçesinde hakkında 4 yıl hapis cezası bulunan bir kişi ile hırsızlık şüphelisi toplam 2 kişi Polis tarafından yakalandı....
Reyhanlı’da Oto ve Motorsiklet  hırsızı 2 kişi tutuklandı
Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde oto ve motorsiklet  hırsızlığı olayının şüphelisi 2 kişi tutuklandı. Hatay Valiliğinden yapılan açıklamada, Hatay Emniyet Müdürlüğü görevlilerince...
Cinayet firarisinin evinde 4 tüfek 3 tabanca yakalandı
Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde cinayet firarisinin evinde yapılan aramada 4 tüfek, 3 tabanca  ile mermi yakalandı. Hatay Valiliğinden yapılan açıklamada, Hatay...
Dörtyol’da 224.5 litre el yapımı Şarap yakalandı
Hatay’ın Dörtyol ilçesinde, el yapımı 224.5 litre şarap yakalandı. Hatay Valiliğinden yapılan açıklamada, Hatay Emniyet Müdürlüğü görevlilerince Kaçakçılık suçlarına yönelik...
İskenderun’da hırsızlık şüphelisi 3 kişi tutuklandı
Hatay’ın İskenderun ilçesinde hırsızlık şüphelisi 4 kişiden 3 kişi yakalandı. Hatay Valiliğinden yapılan açıklamada, Hatay Emniyet Müdürlüğü görevlilerince Hırsızlık suçlarıyla...
Reyhanlı’da 11 adreste eş zamanlı yapılan aramada 58 yabancı uyruklu yakalandı
Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde 11 ayrı adrese yapılan eş zamanlı aramada 58 yabancı uyruklu yakalandı. Hatay Valiliğinden yapılan açıklamada, Hatay Emniyet...
Hatay Milletvekili Necmettin Çalışkan: Torba Yasa ile İşçi ve Emekli gözardı edilmiştir!
Saadet Partisi Hatay Milletvekili Necmettin Çalışkan, TBMM’de süren bütçe maratonunda söz alarak torba yasaya yönelik eleştirilerde bulundu. Torba yasada memurların,...
Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz’a ziyaret ettiği Mahallelerde yoğun ilgi!
Samandağ Belediye Başkanı Av. Refik Eryılmaz Sutaşı, Tomruksuyu ve Mağaracık Mahallelerini ziyaret ederek mahalle sakinleri ve esnaflar ile bir araya...
HAMOK’ta yeni sözcüler: Serkan Koç, İnal Büyükaşık!
Kısa adı HAMOK olan Hatay Akademik Meslek Odaları Koordinasyon Kurulunda yeni dönem sözcüleri Serkan Koç ile İnal Büyükaşık olduğu belirtildi....
Jandarma Engelli Gençlere temsil Askerlik yaptırdı
Hatay İl Jandarma Komutanlığı 3 Aralık Engelliler gününde engelli gençlere temsili askerlik yaptırdı. Hatay Valiliğinden yapılan açıklamada,  Hatay İl Jandarma...
Çocuğa istismar, eşya hırsızlığı ile Hırsızlık şüphelisi 3 kişi tutuklandı
Hatay’ın İskenderun ilçesinde çocuğa istisma, eşya hırsızlığı ve hırsızlık şüphelisi 3 kişi tutuklandı. Hatay Valiliğinden yapılan açıklamada, Hatay Emniyet Müdürlüğü...
Dörtyol’da üzerinde 13.5 gram metamfetamin yakalanan bir kişi tutuklandı
Hatay’ın Dörtyol ilçesinde üzerinde 13.5 gram metamfetamin yakalanan bir kişi tutuklandı. Hatay Valiliğinden yapılan açıklamada, Hatay Emniyet Müdürlüğü görevlilerince Uyuşturucu...
Reyhanlı’da Oto ve Motorsiklet hırsızlığı şüphelisi 2 kişi tutuklandı
Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde, Oto ve Motorsiklet hırsızlığı şüphelisi 2 kişi tutuklandı. Hatay Valiliğinden yapılan açıklamada, Hatay Emniyet Müdürlüğü görevlilerince hırsızlık...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ