Atayurt Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 9,58 / Satış: 9,62
€ EURO → Alış: 11,15 / Satış: 11,19

SON DAKİKA

Çalışma ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk Hatay’da Fidan dikti ve bir dizi ziyaretlerde bulundu

Çalışma ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk Hatay’da Fidan dikti ve bir dizi ziyaretlerde bulundu
  • 08.03.2021
  • Çalışma ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk Hatay’da Fidan dikti ve bir dizi ziyaretlerde bulundu için yorumlar kapalı
  • 198 kez okundu

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Hatay’da fidan dikerken,  bir dizi ziyaretlerde de bulundu.

Pazar günü Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt Selçuk, Hatay Valisi Rahmi Doğan, Hatay Milletvekilleri Hacı Bayram Türkoğlu, Hüseyin Yayman, Abdulkadir Özel, Hüseyin Şanverdi, Sabahat Özgürsoy Çelik, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz ve kurum il müdürleri tarafından Hatay Havaalanında karşılandı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, geçen yıl Belen ilçesinde yanan ormanlık bölgede TÜRK-İŞ Sendikası tarafından oluşturulan TÜRK-İŞ 8 Mart Dünya Kadınlar Günü “Şehit Korgeneral Osman Erbaş Şehitler Hatıra Ormanı” alanında fidan dikim etkinliğine katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan etkinlik protokol konuşmaları ile devam etti.

TÜRK-İŞ adına kadın işçi Hatice Kanat konuşmasında, şunları söyledi:

“TÜRK-İŞ’in her yıl 8 Mart dolayısıyla kadın işçiler adına yaptığı hatıra ormanı etkinliği için bugün Hatay’ın Belen ilçesinde birlikteyiz. Bugün burada sendikalı bir kadın olarak bulunmanın haklı gururunu yaşıyorum. Kadınlar için eşit haklar, eşit iş, eşit ücret, insan onuruna yakışır iş koşulları için işçi arkadaşlarımızı sendikalı olmaya davet ediyorum. TÜRK-İŞ’in her zaman, her konuda yanımızda olduğunu bilmek bize güç veriyor. ”

Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Sayın Mustafa Koç konuşmasında, “Son yıllarda yapılan ağaçlandırma çalışmaları ile dünyada en çok ağaçlandırma yapan ülkeler sıralamasında Avrupa’da birinci, dünyada ise dördüncü sırada yer almaktayız. Ülkemizin yeşillendirmesi çalışmalarında ve orman varlığının artırılmasında bizlere destek olan Sayın Cumhurbaşkanımıza ve bugün burada yanan alanların ağaçlandırması konusunda bizlerden desteğini esirgemeyen Sayın Bakanımıza, Sayın Valimize, Sayın Vekillerimize, TÜRK-İŞ Genel Başkanımıza ve tüm katılımcılara çok teşekkür ediyor saygılarımı arz ediyorum ”dedi.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı Sayın Ergün Atalay konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

 “TÜRK-İŞ olarak her sene Tarım ve Orman Bakanlığımızın uygun gördüğü bir bölgede TÜRK-İŞ çalışan kadınlar ormanı yapıyoruz. Bu ormanlarımızı Denizli’de, Çanakkale’de, Balıkesir’de ve Türkiye’nin birçok yerinde yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Bu sene de Hatay’da yapmak istedik, geçtiğimiz Perşembe günü elim bir Helikopter kazası sonucu 11 kahraman vatan evladımız şehit olunca programı erteleyelim diye düşündük fakat Sayın Valimle görüşüp bir değerlendirme yaptık. Programı gerçekleştirmeye ve bu ormanın adının Şehit korgeneral Osman erbaş ve Şehitler ormanı olmasına karar verdik.”

Hatay Milletvekili Sabahat Özgürsoy Çelik konuşmasında, “8 Mart Dünya Kadınlar günü vesilesiyle, geçtiğimiz yıl çıkan yangınlarda kaybettiğimiz ormanlık alanlarımızın, ekeceğimiz fidanlarla yeniden dünyaya nefes olması için bizleri bir araya getiren başkanımıza ve bu programın gerçekleşmesi için emek harcayan herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Başta Türk kadınları olmak üzere dünyamızı güzelleştiren tüm kadınların Dünya Kadınlar Günü’nü tebrik ediyorum.” dedi.

Hatay Valisi Sayın Rahmi Doğan konuşmasında şu görüşlere yer verdi:

 “  3 gün önce bir helikopter kazasında şehit olan kahramanlarımız var. Rabbim onlara gani gani rahmet eylesin, mekânları cennet olsun. Gazilerimiz ve yaralılarımıza da Rabbim acil şifalar versin. En önemlisi onların aileleri eşleri çocukları ve yakınları, bizler görev icabı şehit yakınlarıyla, şehit aileleri, şehit eş ve çocuklarıyla çok yakın oluyoruz. Zaman zaman onlarla oturuyor hasbihal ediyoruz ama gerçekten zor, onların halini anlamak onların derdiyle dertlenmek onların o günlük yaşantılarında çekmiş oldukları acıları, ıstırapları görmek gerçekten üzüyor. Ancak bugün biz burada huzur içerisinde çalışıyor, üretiyor ve yaşıyor isek şehitlerimizin yüzü gözü hürmetine, onların canları kanları yüzü gözü hürmetine yaşıyoruz. Rabbim onların mekânını cennet etsin.

Biz Aslında bugün “Kadınlar Günü” için bir program yapmıştık ancak şehitlerimizin haberi gelince burası şehitler ormanı olsun, onların hatıralarını yâd edelim onları burada analım istedik ve ikisi de birbiriyle örtüşürmüş oldu. Rabbim onların mekânını cennet eylesin. Kadınlarımız baş tacı. Kadınlarımız anamız, bacımız hayatımızın her noktasında bize yol gösteren, yanımızda bizimle yürüyen, kahrımızı çeken, dertlerimize dertlenen, analarımıza bacılarımıza eşlerimize şükranlarımızı sunuyoruz. Dünya Kadınlar gününüz kutlu olsun. Geçen yıl talihsiz bir takım olaylar yaşadık. Şehrimizin farklı yerlerinde büyük orman yangınları oldu. Tüm imkânlarımızla müdahale ettik ancak bir takım orman alanları yandı. Gerek futbol kulüplerimiz gerekse insanlarımız, bu yanan ormanlarımızın fidanla topraklarımızı tekrar buluşturmak için büyük bir gayret gösterdiler. Kampanyalar düzenlediler. Kendileri gelip burada program yaptılar bir kısmı fidan gönderdi ve gönderilen bu fidanları toprakla buluşturduk. Bugün de tekrar TÜRK-İŞ’in önderliğinde yönetiminde arkadaşlarımız geldiler. Burada fidanları toprakla buluşturacağız. İnşallah bu fidanlar yeşerecek toprağımıza havamıza suyumuza katkıda bulunacak. Ben tekrar organizasyonu yapan Türk-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Ergün Atalay Bey’e selamlarımı ve saygılarımı sunuyorum şeref verdiler. Sayın Bakanımız bizi yalnız bırakmadılar. Bugün programa katılacaklar ve akşama kadar farklı programlar da beraber olacağız. Sayın Bakanımızın Hatay’a ilk ziyaretiymiş bundan da memnuniyet duyduk. Hatay’ı doya doya anlatacağız. Kendisine arzlarımız olacak, sorularımız olacak. Ben bu programın verimli olmasını, hayırlı uğurlu olmasını tekrar Cenabı Allah’tan niyaz ediyorum. Herkesi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.”

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk konuşmasında şunları dile getirdi:

“Malumunuz, Perşembe günü çok acı bir haberle hepimizin ciğerleri yandı. Helikopter kazasında şehit olan 11 kahraman Mehmetçiğimize Allah’tan rahmet diliyorum. Şehitlerimizin ailelerine ve aziz milletimize sabr-ı cemil niyaz ediyorum. Yaralı askerlerimize de acil şifalar diliyorum. Milletimizin başı sağolsun. Açılışını yapacağımız bu hatıra ormanını da geçen hafta Türk-İş Genel Başkanımız ziyarete geldiğinde bütün emekçi kadınlarımıza atfen böyle bir hatıra ormanı yapacaklarını söyleyip bizleri davet etmişti. Fakat gelen acı haberle hepimiz derinden sarsıldık ve Türk-İş Genel Yönetimi çok doğru, çok yerinde bir kararla bu hatıra ormanını kazada şehit olan kahraman askerlerimize ve Komutanımız Osman Erbaş’ın adına ithaf etme kararı aldı. Ben bu karar için tekrar Türk-İş Genel Başkanı’na teşekkür etmek isterim. İnşallah bu orman ve burada yetişecek ağaçlar her daim bize vatanımızın önemini anlatacak ve her daim bize nefes olacaklar. Kahramanlarımızın emekleriyle ilmek ilmek dokunan vatanımızın önemini bir kez daha bizlere hatırlatacak. Yarın tüm dünyada 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayacağız. Başta şehitlerimizin ve gazilerimizin anneleri, eşleri, kızları olmak üzere ben tüm kahraman kadınlarımızın bir kez daha 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum. Diliyorum ki bu özel gün bir daha şiddetin yaşanmadığı, kadına yönelik ayrımcılığın yaşanmadığı günlerin miladı olur. Kadına şiddet konusunda her daim amasız, fakatsız, sıfır tolerans ilkemizle mücadele etmeye devam edeceğiz. Kadına karşı hiçbir ayrımcılığın yapılmadığı bir Türkiye için beraber uğraşacağız. Bu noktada bakanlık olarak 81 ildeki Şiddet Önleme ve İzleme Merkezlerimizle, Kadın Konukevlerimizle, ilçelerimizdeki sosyal hizmet birimlerimizle kadınlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Ayrıca ALO 183 hattımız, mobil uygulamamız olan İçişleri Bakanlığımızın uygulamaya geçirdiği KADES uygulamamızla bütün kadınlarımızın kendini daha güvende hissetmesi için uğraşacağız. Bugün, burada çok güzel bir birliktelik içindeyiz, inanıyorum ki bu hatıra ormanı emekçi kadınlarımız, kahraman kadınlarımız, şehit annelerimiz ve gazi kadınlarımız için çok önemli olacak. Geçtiğimiz hafta şehit verdiğimiz Mehmetçiklerimizi Hatay’da hatırlamamıza vesile olacak. Bir kez daha bu toplantıyı düzenlediği için hem Türk-İş’e hem de vesile olduğu için bütün emek veren arkadaşlarımıza teşekkür etmek istiyorum. Bu güzel günde diliyoruz ki bir daha hiçbir acının, hiçbir şiddetin yaşanmadığı bir Türkiye’de hep beraber buluşacağız.”

Etkinlik, fidan dikiminin gerçekleştirilmesinin ardından sona erdi.

Fidan dikimi etkinliğine, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Hatay Valisi Rahmi Doğan ve Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı Ergün Atalay’ın yanı sıra, Hatay Milletvekilleri Hacı Bayram Türkoğlu, Hüseyin Yayman, Abdulkadir Özel, Hüseyin Şanverdi ve Sabahat Özgürsoy Çelik, İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tolga Depçi, Belen Kaymakamı Hayrettin Baskın, İl Jandarma Komutanı Albay Emrullah Büyük, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, Belen Belediye Başkanı İbrahim Gül, AK Parti İl Başkanı Adem Yeşildal, kurum il müdürleri ve kadın temsilciler katıldı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Şehit Korgeneral Osman Erbaş Şehitler Hatıra Ormanı fidan ekimi etkinliği sonrası Hatay Valiliğini ziyaret etti. Valilik şeref defterini imzalamasının ardından Valilik Makamına geçerek Hatay Valisi Rahmi Doğan’dan Hatay’a yapılan yatırımlar ve yürütülen projeler hakkında bilgi aldı. Hatay Valisi Rahmi Doğan, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt Selçuk’u hoşgörünün, kardeşliğin ve medeniyetin beşiği Hatay’da ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ziyaretin devamında, Valilik Tayfur Sökmen Toplantı Salonunda Vali Rahmi Doğan, Hatay Milletvekilleri ve Sivil Toplum Kuruluşlarının katılımıyla bir toplantı gerçekleştirildi.

Toplantı sonrası Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Hatay Valisi Rahmi Doğan ve beraberindeki heyet ile birlikte Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz’ı ziyaret ederek çalışmalarında başarılar diledi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk bir sonraki ziyaretini 27.02.2020 tarihinde İdlib’de şehit olan Şehit Teğmen Mustafa Bayrakdar’ın Ekinci Mahallesinde ikamet eden ailesine gerçekleştirdi. Şehidin ailesiyle bir araya gelerek acılarını paylaşan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk şehit için okunan Kuran-ı Kerim tilaveti ve tüm şehitler için edilen duaların ardından şehit annesi Edibe Bayrakdar’a sabır ve başsağlığı dileğinde bulunarak Ay yıldızlı Türk Bayrağını hediye etti.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk Şehit ailesi ziyaretinin ardından Anadolu’nun ilk camisi olan Habib-i Neccar Camii ve Yasin Suresinde zikredilen Habib-i Neccar Hazretlerinin türbesini ziyaret etti.

Hatay’daki son ziyaretini Antakya Odabaşı Mahallesinde ikamet eden Merve- Hüseyin Huyluoğlu çiftinin beşiz bebeklerine gerçekleştiren Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt Selçuk beşiz bebekler ile yakından ilgilenerek aile ile bir süre sohbet etti.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk  Hatay’da  gerçekleştirmiş olduğu ziyaretler sonrası, hava yolu ile Hatay’dan ayrıldı.

PTT AŞ 181’nci yaşını kutluyor!
Hatay PTT AŞ Başmüdürü Haluk Nazik  kuruluşunun 181 yılında PTT olarak hizmette sınır tanımayarak büyük başarılara imza attıklarını söyledi. 181...
Hatay Barosu Yönetim Kurulu’ndan  Hatay Büyükşehir Belediyesine  çağrı: Projelerden vazgeçmiyelim!
Hatay Barosu Yönetim Kurulu, Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne başta Vakıf İşhanı yerine yapılacak kent meydana ve Turunçlu arıtma tesisi olmak üzere...
HESOB’ta istihdama yönelik toplantı
Hatay Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Abdulkadir Teksöz, Meslek edindirme ve istihdama yönelik Birlikte geniş çaplı bir toplantı düz...
Hatay Büyükşehir Belediyesi Yol yapımında hız kesmiyor
Hatay Büyükşehir Belediyesi kentteki ulaşım alanlarının güvenliğini ve konforunu arttıracak çalışmalarına il genelinde devam ediyor. Hatay Büyükşehir Belediyesi  Fen İşleri...
Van ve Hatay’daki Akademisyenlerden EXPO 2021 Hatay’a tam not!
Van Yüzüncü Yıl ile Mustafa Kemal Üniversitesi akademisyenleri ziyaret ettikleri EKPO 2021 Hatay’a tam not verdiler. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi...
CHP Hatay Milletvekili  Serkan Topal: Hazine Arazileri Hatay halkının hakkıdır!
CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, “On yıllardır üzerinde ev yapılan, hazine arazilerinin Hatay halkına devri yerine hala ecrimisil ödemesi alınması...
Antakya Belediyesi Türkiye’nin en iyi tesbih ustalarını bir araya getiriyor
Antakya Belediyesi Sanata ve Sanatçıya verdiği önem doğrultusunda büyük bir organizasyona daha ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Antakya Belediyesi El Sanatları...
Antakya Belediyesi muhteşem Ney konserine ev sahipliği yapacak
Antakyalı sanatseverler, Antakya Belediyesi ev sahipliğinde organize edilen etkinlikler ile sanatın en güzel örnekleri ile buluşmaya devam ediyor. 27 –...
Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz: Muhtarlarımız bizim gücümüze güç katıyor!
Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Muhtarların güçlerine güç kattıklarını söyledi. Antakya Mahalle Muhtarları Derneği Başkanı Semir Yoğurtçu ve dernek üyesi...
Hatay Valisi Rahmi  Doğan: Hatay’ın her ilçesinde farklı bir güzellikle karşılaşıyoruz!
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Erzin Şahin Tepesi Tabiat Parkı alanında incelemelerde bulundu. Dün  Erzin Kaymakamı Osman Demir, Erzin Belediye Başkanı...
Atakaş Hatayspor zorlu Karagümrük maçının hazırlıklarını sürdürüyor
Süper Ligin zirvesindeki yerine alan Atakaş Hatayspor, bu hafta deplasmanda oynayacağı  zorlu Fatih Karagümrük maçının hazırlıklarını sürdürüyor. Geçtiğimiz hafta Gaziantep...
Atakaş Hatayspor Beşiktaş ve Antalyspor maçlarını tek biletle satacak
Atakaş Htaayspor, Fenerbahçe ve Gaziantep Futbol Kulübü maç biletleri gibi, Beşiktaş ve Antalyaspor  maçlarını yine tek biletle satacak. Atakaş Hatayspor...
Deniz’den az gelmesinden dolayı Balık pahalı!
Mevsimi olmasına rağmen Deniz’den az gelmesinden dolayı Balık fiyatlarının pahalı olduğuna dikkat çekildi. İskenderun balık pazarında balık satanlar eski günleri...
CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur: Hatay’da Borç, İcra, Konkordato, Yoksulluk artıyor!
CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Hatay’da borç, icra, konkordato ve yoksulluğun arttığını söyledi. CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, TBMM Genel...
Toplum Destekli  Polis’ten Gaziantep ve Şanlıurfa’ya gezi!
Hatay Emniyet Müdürlüğüne bağlı Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğünce Gaziantep ve Şanlıurfa’ya gezi düzenlediği belirtildi. Hatay Valiliğinden yapılan açıklamaya göre,...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ