Atayurt Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 32,88 / Satış: 33,02
€ EURO → Alış: 35,78 / Satış: 35,93

DİSK Genel İş, KESK Hatay Şubeler Platformu, TMMOB Hatay İl Koordinasyon Kurulu ile Hatay Tabip Odası: Sağlıklı güvenceli ve insanca bir yaşam için bildiğimiz yoldan yürüyoruz!

DİSK Genel İş, KESK Hatay Şubeler Platformu, TMMOB Hatay İl Koordinasyon Kurulu ile Hatay Tabip Odası: Sağlıklı güvenceli ve insanca bir yaşam için bildiğimiz yoldan yürüyoruz!
 • 16.06.2021
 • DİSK Genel İş, KESK Hatay Şubeler Platformu, TMMOB Hatay İl Koordinasyon Kurulu ile Hatay Tabip Odası: Sağlıklı güvenceli ve insanca bir yaşam için bildiğimiz yoldan yürüyoruz! için yorumlar kapalı
 • 385 kez okundu

DİSK Genel İş Hatay Şubesi, KESK Hatay Şubeler Platformu, TMMOB Hatay İl Koordinasyon Kurulu ile Hatay Tabip Odası 1970 yılında yaşanan 15-16Haziran işçi hareketinin yıldönümü dolayısıyla ortak basın açıklaması düzenledi.

Antakya Köprübaşında yapılan Basın açıklamasında, “Sağlıklı güvenceli ve insanca bir yaşam için bildiğimiz yoldan yürüyoruz” vurgusu yapılarak şu ifadelere yer verildi:

“Sürmekte olan ekonomik kriz ve salgın ile beraber işçiler başta olmak üzere geniş halk kesimleri ağır bedeller ödüyor.

Hızla artan işsizlik, iğneden ipliğe gelen zamlar, eriyen ücretler ekmeğimizi küçültüyor, yaşamımızı çileye dönüştürüyor.  

Bir yandan yoksulluk, diğer yandan servetler artıyor. İktidarın politik tercihleri adaletsizliği büyütüyor.

Başta işçi sınıfı olmak üzere halkımız yaşam mücadelesi verirken az sayıda para ve iktidar sahibi servetlerinin, lükslerinin, ihalelerinin, karlarının, rantlarının bir kısmından bile vazgeçemiyorlar. Asgari ücretten tıkır tıkır vergi kesilirken, üç beş şirketin milyonluk vergileri sıfırlanıyor, devlet bankalarından geri ödemesiz krediler akıtılıyor.

Belli başlı birkaç şirketin payına ballı ihaleler, işçilerin payına ise Kod-29 ile tazminatsız işten atılmak, ücretsiz izin, asgari ücretin altında kalan “Kısa Çalışma Ödeneği”,  işçinin, köylünün, öğrencinin, dar gelirlinin payına banka hacizleri düşüyor.

 Ülkeyi yönetenlerin tercihleri ve öncelikleri bizlere hizmet etmiyor, milyonlar için sağlıklı, güvenceli ve insanca bir yaşam vadetmiyor.

Çaresiz değiliz. Bu durumda işçiler ve emekçileri başta olmak üzere bu ülkenin tüm değer ve güzelliklerini üretenlerin, emeklilerin, işsizlerin omuz omuza yeni bir yol açması gerekiyor.

Sağlıklı, güvenceli ve insanca bir yaşam için, haklarımızı almamız için bir olmamız, birliğimizin gücüyle haklarımızı savunmamız, engelleri kol kola aşmamız gerekiyor.

Haklarımızı, yaşamlarımızı ve memleketimizi nasıl savunacağımızı tarihimizden biliyoruz. Bundan 51 yıl önce, 15-16 Haziran 1970’de ayağa kalkan işçi sınıfından, emekçi dayanışmasından dersler almamız gerekiyor.

15-16 Haziran; güdümlü sendikacılığa başkaldırıp, direnen işçi sınıfının gerçek sendikal haklarını savunduğu muazzam bir direniştir. Sınıf ve kitle sendikacılığını bastırmak isteyen dönemin hükümeti ve patronların isteğine, hilelerine diz çökmeyen, boyun eğmeyen mücadele ve dayanışmanın adıdır. Sendikalar Kanunu’nda değişiklik yaparak DİSK’i fiilen ortadan kaldırmak isteyen Hükümet, tüm tepkilere ve uyarılara rağmen Yasayı Meclis’e getirince, DİSK işçi sınıfının üretimden gelen gücünü devreye soktu ve direniş kararı aldı. İki gün boyunca İstanbul ve İzmit’te on binlerce işçinin iş bırakarak katıldığı genel direniş ve yürüyüşler yapıldı.

Ne copları ve panzerler ne de barikatlar… Hiçbir şey durduramadı birleşen işçileri. Üç işçi yaşamını yitirdi, DİSK Genel Başkanı Kemal Türkler’in de aralarında olduğu yüzlerce kişi tutuklandı, binlerce işçi işten atıldı. Ancak, DİSK’i ve üye sendikalarını yok etmek isteyen ve tek sendika dayatan Yasa, büyük işçi direnişinin etkisiyle Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi.

15-16 Haziran 1970’teki onurlu direniş işçi sınıfının birliğinin, dayanışmasının ve mücadelesinin sembolü haline geldi.

15-16 Haziran yalnızca anılması gereken bir “tarih” değil, işçi sınıfının elini kolunu bağlama girişimine karşı bir itirazdır, sendikal hak ve özgürlükleri savunma direnişidir.

15-16 Haziran 1970’te işçi sınıfı masaya vurup “Artık yeter!” demişti. Bugün işçi sınıfı ve tüm emekçiler için bir kez daha “artık yeter” deme günüdür. Taleplerimizi omuz omuza yükseltme günüdür.

 1. Kod-29 ve ücretsiz izin zulmüne son verilsin!
 2. Asgari ücret üzerindeki tüm vergi ve kesintiler sıfırlansın! Az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınsın!
 3. İşsizlik Sigortası Fonu kaynakları patronlara değil işçilere ve işsizlere harcansın. İşsizliğe karşı kamu istihdamı artırılsın, çalışma süreleri azaltılsın.
 4. Kıdem tazminatı başta olmak üzere emeğin seksen yıllık kazanımlarına göz dikmekten vaz geçilsin.
 5. Doğa katili projelere, Kanal İstanbul’a, betona değil; pandemide işini ve gelirini kaybedenlere kaynak ayrılsın.
 6. Örgütlenme, özgür toplu sözleşme ve grev hakkı önündeki tüm engeller kaldırılsın!
 7. Son günlerde ülkeyi sarsan yolsuzluk, hukuksuzluk, cinayet, yasa ve ahlak dışı karmaşık ilişkiler iddialarının üstü örtülerek değil; açık, şeffaf ve toplumun vicdanını rahatlatacak ölçüde üstüne gidilerek aydınlatılması, suçlulardan hesap sorulması hepimizin sorumluluğu ve görevidir.
 8. Kısacası emeğin haklarını, demokrasinin genel ilkelerini, halkın iradesini hedef alan baskı ve zorbalıklardan vaz geçilmesi, başta sorumlu kurumlar olmak üzere bu karanlıkların aydınlatılması tüm toplumun boynunun borcudur. Bunun gereğini yerine getirmek için elimizden gelen tüm çabayı sarf edeceğimizi bir kez daha ilan ediyoruz.

Mafya liderlerinin gündemi belirlediği, çürümüşlüğün her yanı bir kanser hücresi gibi sardığı zamanlardayız. Mafya, siyasetçi, bürokrat, sözde gazetecilerin kurduğu çıkar ilişkileri halkın ekmeğini çalıyor, nefes almasını engelliyor. Toplumun canını, malını, haklarını tehdit ediyor.

Mafya’ya, çıkar çetelerine teslim edilmiş yaşamları bize dayatmaya kimsenin hakkı da yok, gücü de yetmez. Emekçiler eşit, özgür, demokratik ve insanca yaşayabilecekleri bir dünyayı mutlaka kendi elleri ile kuracaktır.

Sağlıklı, güvenceli, insanca bir yaşam için başta sağlık, eğitim, gelir haklarımız olmak üzere tüm sendikal-demokratik haklarımız için birlik olalım, güçlü olalım, mücadeleyi büyütelim!

Yaşasın 15-16 Haziran direnişimiz!  Yaşasın işçilerin, emekçilerin birliği!”

 Öğretmenlik  Kanunun  mağduriyet yaratacağını belirten Hatay Milletvekili Necmettin çalışkan: Mülakat Gerabeti yeni yasa ile devam ediyor!
Saadet Partisi Hatay Milletvekili Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülen Öğretmenlik Meslek Kanunu’na ilişkin eleştirilerde bulundu. Hatay...
CHP Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara: Bakan Tekin’in tek cömertliği internet faturasını ödemek!
CHP Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in açıklamalarına yanıt olarak, Bakan’a okulların temizliği ve tadilat masrafları...
<strong>ATSO, HESOB ve Hatay SMMM Odası Başkanlarından ortak basın açıklaması:</strong> <strong>Mücbir Sebep Hali Süresinin mutlak suretle Uzatılmalıdır!</strong><strong></strong>
Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, Hatay Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Aziz Fatih Yılmaz ile Hatay...
Yıldırım Kardeşler KEBO’yu Serinyol’a taşıdılar
KEBO kebap zincirine bir yenisini Antakya Serinyol mahellesinde eklendi.  KEBO sahipleri, Çiğdem KIRAL ve Akın KIRAL ile birlikte Serinyol’daki şubenin...
Hatay Kentinin ve Hatay Sporun gururu Levent Öztürk, Filipinlerde Cebu FK Kulübünü Asya şampiyonlar liginde mücadele etmeye hak kazandı!
Hatay kentinin ve Hatay Spor’un gururu Levent Öztürk, ç alıştırdığı Cebu FK Kulübünü Asya şampiyonlar liginde mücadele etmesini sağladı. Filipinler...
Reyhanlıspor’un sevilen Başkanı Hüseyin Şahbaz, yetiştirdiği  futbolcusu İsmail  Zobu’yu eliyle Aydın Efeler takımına uğurladı!
Hatay Reyhanlıspor’un sevilen Başkanı Hüseyin Şahbaz, uzun emekler ve uğraşlar sonucu  yetiştirdiği  futbolcusu İsmail  Zobu’yu kendi eliyle Aydın Efeler takımına...
Memur-Sen İl Temsilcisi Eğitim-Bir-Sen İl Başkanı İsmail Bayrakdar’ın 15 Temmuz mesajı: Zilletin ihanetini izzetin direnişiyle ezdik!
Memur-Sen İl Temsilcisi Eğitim-Bir-Sen İl Başkanı İsmail Bayrakdar, 15 Temmuz mesajında “Zilletin ihanetini izzetin direnişiyle ezdik” dedi. Memur-Sen İl Temsilcisi...
Samandağ Belediye Başkanı Emrah Karaçay’dan Evvel Temmuz turu!
Hatay’ın Samandağ Belediye Başkanı Emrah Karaçay, Evvel Temmuz festivalinin açılışında tüm standları  gezdi. Geleneksel hale getirilen ve her yıl kutlanan...
Depremzede Gazeteci TRT Muhabiri Meslektaşımız yuvasına, toprağına döndü!
6 Şubat depremlerinde ağır yaralanan ve Ankara’da tedavi altına alınan Gazeteci TRT Muhabiri meslektaşımız Hasan Yetmez, yuvasına ve toprağına dönerken,...
Zafer Partisi Genel İdare Kurulu Bildirisi: AKP hükümetleri, 13 yıl boyunca izledikleri hatalı politikalarla Türkiye’yi, Dünyanın sığınmacı ve kaçak toplama kampına çevirmiştir!
Zafer Partisi Genel İdare Kurulu, AKP hükümetlerinin 13 yıl boyunca izledikleri hatalı politikalarla Türkiye’yi, Dünyanın sığınmacı ve kaçak toplama kampına...
Atatürkçü Düşünce Derneği Antakya Şube Başkanı  Doç. Dr. Kezban Kuran: 15 Temmuz, Mustafa Kemal’in askerleriyle demokrasiye sahip çıkan halkın birlikte hep birlikte mücadele ettiği bir gün!
Atatürkçü Düşünce Derneği Antakya Şube Başkanı  Doç. Dr. Kezban Kuran,  15 Temmuz, Mustafa Kemal’in askerleriyle demokrasiye sahip çıkan halkın birlikte...
Ak Parti Hatay  İl Başkanı Mustafa Erdoğan’dan 15 Temmuz mesajı:   Milletimizin iradesi karşısında hiçbir güç duramaz!
AK Parti Hatay İl Başkanı Dr. Mustafa Erdoğan, 15 Temmuz dolayısıyla yayınladığı mesajında, “Milletimizin iradesi karşısında hiçbir güç duramaz” dedi....
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Öntürk’ten 15 Temmuz mesajı: 15 Temmuz Darbe Girişimi’ni de asla unutmayacağız!
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Öntürk, “15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü” dolayısıyla mesaj yayımladı. Başkan Mehmet Öntürk mesajında...
Hatay Büyükşehir Belediyesi’nden Şehitliklerde 15 Temmuz hazırlığı
Hatay Büyükşehir Belediyesi tüm ilçelerin şehitliklerinde 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü öncesinde çalışmalar yaptı. Sağlık ve Sosyal Hizmetler...
Uyuşturucu tacirlerine operasyon: 6 kişi yakalandı
Hatay’ın İskenderun ilçesinde uyuşturucu tacirlerine yönelik düzenlenen operasyonda 6 kişi yakalandı. Hatay Valiliğinden yapılan açıklamada, Hatay Emniyet Müdürlüğü görevlilerince Uyuşturucu...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ