Atayurt Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 32,88 / Satış: 33,02
€ EURO → Alış: 35,78 / Satış: 35,93

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş: Ay Yıldızlı Bayrağımıza aşığım!

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş: Ay Yıldızlı Bayrağımıza aşığım!
  • 26.04.2021
  • Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş: Ay Yıldızlı Bayrağımıza aşığım! için yorumlar kapalı
  • 657 kez okundu

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Halk TV’de yayınlanan Görkemli Hatıralar adlı programın canlı yayın konuğu oldu.

Halk müziği sanatçısı Sadık Gürbüz, Asım Kuzuluk ve Neyzen Servet Baybo’nun da yer aldığı programda siyaset, sanat, kültür ve spor konuşuldu.

Başkan Lütfü Savaş, yaklaşık 3 saat süren programda yöneltilen sorulara yanıt verirken ünlü sanatçılar Sadık Gürbüz ve Asım Kuzuluk, sesleri ve türküleriyle programa renk kattı.

ATALARIMIZDAN ALDIĞIMIZ BU SEVGİ KÜLTÜRÜNÜ ÇOCUKLARIMIZA MİRAS BIRAKACAĞIZ

ABD Başkanı Joe Biden’ın 1915’te yaşanan Ermeni olayları ile ilgili “soykırım” ifadesi kullanması hakkında konuşan Başkan Lütfü Savaş Ay Yıldızlı Türk bayrağına aşık olduğunu belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü:

 “Anadolu’da birçok renk iç içe girmiş. Biz bunu Hatay’da yoğun biçimde yaşıyoruz. Atalarımızdan aldığımız bu sevgi kültürünü çocuklarımıza miras bırakacağız. Devletler tarih yapar, tarihçiler tarih yazar. Birinci Dünya Savaşı yıllarında, Osmanlının kendini var etme sırasında, birçok şey yaşanmış olabilir ancak kimse bunu Türkiye Cumhuriyeti’ne mal edemez. Bu kaos sürecinin temcit pilavı gibi her sene önümüze getirilmesini yanlış buluyorum. Bırakalım bunu tarihçiler konuşsun. Devletlerin kendi menfaatleri uğruna bu konu hakkında yorum yapması bizi bağlamaz. Biz tüm renklerimizle burada mutlu, huzurlu ve özgür yaşıyoruz.”

LÜTFÜ SAVAŞ HATAY’IN İLÇELERİNİ TANITTI

Programın yayınlandığı İskenderun’u ve şehrin diğer ilçelerini tanıtan Başkan Lütfü Savaş, “Hatay’ın 15 ilçesinin her birinin ayrı özelliği var. İskenderun sanayinin en çok geliştiği ilçelerimizden bir tanesidir. Antakya’dan sonraki ikinci büyük ilçemizdir. Büyük İskender tarafından kurulmuş ve bugüne kadar gelmiş modern bir ilçemizdir. Gastronomi Kenti unvanı almamıza deniz mahsulleriyle katkı sağlamıştır. Samandağ biberimiz de yüzyıllardır bozulmadan bugüne kadar gelen bir üründür” dedi.

BAŞKAN SAVAŞ’IN GENÇLERE VERDİĞİ ÖNEM BİR KEZ DAHA ÖNE ÇIKTI

You Tube’daki Başkan Lütfü Savaş kanalı hakkında konuşan Başkan Savaş, “Gençlerin hayatı sosyal medyanın içinde. Büyüklerimizden örnek alacağız birçok şey var ama gençlerin hangi umutlarla beslendiğini görmek lazım. Her iki tarafı özümseyip ona göre politika üretmemiz gerekiyor” diyerek bu konuda genç yaştaki oğlundan faydalandığını söyledi.

HATAYSPOR’UN BAŞARILARI UNUTULMADI

Lütfü Savaş, Süper Lig’de başarılı bir sezon geçiren ve dikkatleri üzerine çeken Atakaş Hatayspor’un her maçına gitmeyi çalıştığını ifade etti.

Hatay’ın çetin ve renkli tabloya sahip bir kent olduğunu söyleyen Hatay Büyükşehir Belediye  Başkanı Lütfü Savaş,  “Hatay yüzyıllardır birlikte yaşama kültürü ile bugünlere geldi. 11 yıldır Suriye’deki savaşın sıkıntılarını yaşıyoruz. Hal böyle olunca bu sıkıntılardan biraz arınalım diye Hatayspor’a yatırım yapmaya başladık ve 3. Lig’e düşmek üzere olan takımımızı Avrupa kupalarına katılacak duruma getirdik” diyerek başarıda tüm Hatay’ın payının olduğunu belirtti.

İYİ VE DOĞRU ATILAN ADIMLAR DEVRİM NİTELİĞİNDEDİR

İyi ve doğru atılan adımların devrim niteliğinde olduğunu ve belediye başkanlığı görevinde hep bunu yaptığını söyleyen Başkan Savaş, “Devrimi kimin yaptığından ziyade insanlığa katkısının olup olmadığı önemlidir. Doğru yolda olanın yanında olmak ve herkesi olduğu gibi kabul etmek önemlidir. Biz Hatay’da bunu yapıyor ve yüzümüzden gülümsemeyi eksik etmiyoruz” ifadelerine yer verdi.

Sanatçı Asım Kuzuluk, Amik Ovası’nın barak türküleri ile programın ikinci bölümüne eşlik etti. 

ATAMIZ ÜLKEMİZ İÇİN NE KADAR ÖNEMLİYSE BİZİM İÇİN İKİ KAT DAHA FAZLA ÖNEMLİDİR

Programın ikinci bölümü Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Hatay konusunun görüşülmesi ile başladı. Büyük Atatürk’ün Hatay halkı için iki kat daha fazla önem taşıdığını söyleyen Başkan Lütfü Savaş, “Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra bile biz bağımsızlık ve özgürlük mücadelesi verdik. Atatürk bunu şahsi meselesi olarak addetti. Hatay’a en büyük emek veren şahıstır. İşte bu yüzden Atamız ülkemiz için ne kadar önemliyse bizim için iki kat daha fazla önemlidir” diyerek Atatürk’e duyduğu sevgi ve saygıyı bir kez daha dile getirdi.

Programa telefonla bağlanan Akademisyen Erol Mütercimler de Atatürk’ün Hatay’ın ana vatana katılması için harcadığı çabayı ve izlediği diplomatik süreci tek tek açıkladı.

MÜTERCİMLER: BUGÜN SURİYE’DE YAŞANANLARDAN SONRA ATATÜRK’ÜN HATAY KARARININ NE KADAR DOĞRU OLDUĞUNU BİR KEZ DAHA GÖRMÜŞ OLUYORUZ

Akademisyen Erol Mütercimler, Ankara Anlaşması kararları gereğince Misak-ı Milli sınırları dışında kalan Hatay’ın sabırla beklediğini ifade ederek şunları söyledi:

 “Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 1923 yılında Latife Hanım ile birlikte Adana’ya geldiğinde onu bölgedeki genç kızlar karşıladı. O kızlar arasında Antakyalı bir yüzbaşının kızı olan Ayşe Fitnat da vardı. Onun anlattıkları karşısında Gazi, ’40 asırlık Türk yurdu ecnebi elinde bırakılamaz’ dedi ve işte ilk ateş o zaman yakıldı. Bugün Suriye’de yaşananlardan sonra Atatürk’ün Hatay kararının ne kadar doğru olduğunu bir kez daha görmüş oluyoruz.”

Başkan Lütfü Savaş, 10 Aralık’ta kapılarını açacak olan EXPO 2021 Hatay hazırlıklarını ve organizasyonun şehre kazandıracaklarını açıkladı.

EXPO ALANLARINDA EĞİTİM, EĞLENCE, KÜLTÜR, SANAT FAALİYETLERİ VE TİCARET OLACAK

EXPO’yu şehrin iki bölgesinde yapacaklarını ifade eden Başkan Savaş, “Antakya-Defne ile İskenderun-Arsuz bölgelerinde organizasyonumuza hayat vereceğiz. 309 dönümlük arazide ortalama 27-28 bahçe olacak. Bu alanlarda eğitim, eğlence, kültür, sanat faaliyetleri ve ticaret olacak. Bugüne kadar birçok büyükelçiyi davet ettik ve bu hafta da davet edeceğiz” diyerek çok güzel günlerin kendilerini beklediğini söyledi.

BELEDİYEMİZİN EXPO’DAN HERHANGİ BİR KAZANCI OLMAYACAK

EXPO’yu Hatay Büyükşehir Belediyesinin para kazanması için yapmadıklarını bir kez daha altını çizerek belirten Başkan Lütfü Savaş konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Belediyemizin EXPO’dan herhangi bir kazancı olmayacak. EXPO’yu 9 yıldır savaşın gölgesinde yaşayan şehrimizin gülmeye ve kenetlenmeye ihtiyacı olduğu için yapıyoruz. Yıllardır psikolojik, sosyolojik ve ekonomik olarak yorulan kentimizin moral ve motivasyonu için yapıyoruz. Bölgemizin güzelliklerini paylaşmak için yapıyoruz. Barışa, huzura, şehrimizin turizmine, ticaretine bir gram bile katkı sağlayacaksa ne mutlu bize. EXPO’nun bölgedeki savaşın bitmesine katkı sağlayacağına inanıyorum.”

KENT MEYDANLARI ŞEHRE KİMLİK VEREN UNSURLARDANDIR

Başkan Lütfü Savaş, Antakya’da yapacakları Kent Meydanı Projesi hakkında da açıklamalarda bulundu. Kentlerin meydanlarıyla anıldığını söyleyen Başkan Savaş, “Kent meydanları şehre kimlik veren unsurlardandır. Maalesef Antakya’da böyle bir alan yok. Vakıflara ait bir alanı satın aldık. Bir iş insanımız alanın planlanmasıyla ilgileniyor. Ülke genelinde bir yarışma düzenlenecek ve bölgeye kent meydanı yaparak şehrimize kazandıracağız” diyerek alanın Antakya ve Defne’nin meydanı olacağını açıkladı.

SAVAŞ HATAY BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN PROJELERİNİ ANLATTI

Başkan Lütfü Savaş, Hatay Büyükşehir Belediyesinin şehre kazandırdığı projelerden de söz etti.

 En büyük hizmetlerinden birinin Hatay Deniz Otobüsü projesi olduğunu söyleyen Başkan Savaş, “En büyük hizmetlerimizden biri HADO’dur. HADO ile hemşehrilerimiz Türk bayrağımızla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne, Lübnan’a ve belki daha ileri gidecek. Hatay’ımızı UNECSO tescilli Gastronomi Şehri yaptık. EXPO’yu yapacağız. Üç yıl süren çalışmalar sonucu kırsal kalkınma planı yaptık ve 5-6 aydır faaliyet veriyor. Bu projemizle birçok şehre örnek olacağız. Kırsal kalkınma modelimizle köyden kente göçün önüne geçmeyi ve üreticimizin ekonomisine katkı sunmayı hedefliyoruz” diyerek gelecek yıllarda güvenilir gıdanın büyük önem taşıyacağını söyledi.

Programın son bölümüne Başkan Lütfü Savaş’ın oğlu Alperen Savaş da katıldı. Gençlerle olan yakınlığını bir kez daha dile getiren Başkan Savaş, toplum olarak ileri gitmek için gençlerin beklentilerine kulak verilmesi gerektiğini ifade etti. Geçen aylarda koronavirüs sebebiyle annesini kaybettiğini üzülerek bir kez daha dile getiren Başkan Savaş, herkesin anne ve babasına dört elle sarılması gerektiğini vurguladı.

SAVAŞ KAZADAN DUYDUĞU ÜZÜNTÜYÜ DİLE GETİRDİ                         

Başkan Lütfü Savaş bu arada,  hafta sonunda  önce Harbiye’de freni patlayan vincin duran araçlara çarpmasıyla meydana gelen trafik kazansında hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet, yararlılara acil şifalar diledi.

<strong>ATSO, HESOB ve Hatay SMMM Odası Başkanlarından ortak basın açıklaması:</strong> <strong>Mücbir Sebep Hali Süresinin mutlak suretle Uzatılmalıdır!</strong><strong></strong>
Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, Hatay Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Aziz Fatih Yılmaz ile Hatay...
Yıldırım Kardeşler KEBO’yu Serinyol’a taşıdılar
KEBO kebap zincirine bir yenisini Antakya Serinyol mahellesinde eklendi.  KEBO sahipleri, Çiğdem KIRAL ve Akın KIRAL ile birlikte Serinyol’daki şubenin...
Hatay Kentinin ve Hatay Sporun gururu Levent Öztürk, Filipinlerde Cebu FK Kulübünü Asya şampiyonlar liginde mücadele etmeye hak kazandı!
Hatay kentinin ve Hatay Spor’un gururu Levent Öztürk, ç alıştırdığı Cebu FK Kulübünü Asya şampiyonlar liginde mücadele etmesini sağladı. Filipinler...
Reyhanlıspor’un sevilen Başkanı Hüseyin Şahbaz, yetiştirdiği  futbolcusu İsmail  Zobu’yu eliyle Aydın Efeler takımına uğurladı!
Hatay Reyhanlıspor’un sevilen Başkanı Hüseyin Şahbaz, uzun emekler ve uğraşlar sonucu  yetiştirdiği  futbolcusu İsmail  Zobu’yu kendi eliyle Aydın Efeler takımına...
Memur-Sen İl Temsilcisi Eğitim-Bir-Sen İl Başkanı İsmail Bayrakdar’ın 15 Temmuz mesajı: Zilletin ihanetini izzetin direnişiyle ezdik!
Memur-Sen İl Temsilcisi Eğitim-Bir-Sen İl Başkanı İsmail Bayrakdar, 15 Temmuz mesajında “Zilletin ihanetini izzetin direnişiyle ezdik” dedi. Memur-Sen İl Temsilcisi...
Samandağ Belediye Başkanı Emrah Karaçay’dan Evvel Temmuz turu!
Hatay’ın Samandağ Belediye Başkanı Emrah Karaçay, Evvel Temmuz festivalinin açılışında tüm standları  gezdi. Geleneksel hale getirilen ve her yıl kutlanan...
Depremzede Gazeteci TRT Muhabiri Meslektaşımız yuvasına, toprağına döndü!
6 Şubat depremlerinde ağır yaralanan ve Ankara’da tedavi altına alınan Gazeteci TRT Muhabiri meslektaşımız Hasan Yetmez, yuvasına ve toprağına dönerken,...
Zafer Partisi Genel İdare Kurulu Bildirisi: AKP hükümetleri, 13 yıl boyunca izledikleri hatalı politikalarla Türkiye’yi, Dünyanın sığınmacı ve kaçak toplama kampına çevirmiştir!
Zafer Partisi Genel İdare Kurulu, AKP hükümetlerinin 13 yıl boyunca izledikleri hatalı politikalarla Türkiye’yi, Dünyanın sığınmacı ve kaçak toplama kampına...
Atatürkçü Düşünce Derneği Antakya Şube Başkanı  Doç. Dr. Kezban Kuran: 15 Temmuz, Mustafa Kemal’in askerleriyle demokrasiye sahip çıkan halkın birlikte hep birlikte mücadele ettiği bir gün!
Atatürkçü Düşünce Derneği Antakya Şube Başkanı  Doç. Dr. Kezban Kuran,  15 Temmuz, Mustafa Kemal’in askerleriyle demokrasiye sahip çıkan halkın birlikte...
Ak Parti Hatay  İl Başkanı Mustafa Erdoğan’dan 15 Temmuz mesajı:   Milletimizin iradesi karşısında hiçbir güç duramaz!
AK Parti Hatay İl Başkanı Dr. Mustafa Erdoğan, 15 Temmuz dolayısıyla yayınladığı mesajında, “Milletimizin iradesi karşısında hiçbir güç duramaz” dedi....
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Öntürk’ten 15 Temmuz mesajı: 15 Temmuz Darbe Girişimi’ni de asla unutmayacağız!
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Öntürk, “15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü” dolayısıyla mesaj yayımladı. Başkan Mehmet Öntürk mesajında...
Hatay Büyükşehir Belediyesi’nden Şehitliklerde 15 Temmuz hazırlığı
Hatay Büyükşehir Belediyesi tüm ilçelerin şehitliklerinde 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü öncesinde çalışmalar yaptı. Sağlık ve Sosyal Hizmetler...
Uyuşturucu tacirlerine operasyon: 6 kişi yakalandı
Hatay’ın İskenderun ilçesinde uyuşturucu tacirlerine yönelik düzenlenen operasyonda 6 kişi yakalandı. Hatay Valiliğinden yapılan açıklamada, Hatay Emniyet Müdürlüğü görevlilerince Uyuşturucu...
Irza geçme suçundan hakkında 46 yıl hapis cezası bulunan bir kişi İskenderun’da yakalandı.
Hatay’ın İskenderun ilçesinde ırza geçme suçundan hakkında 46 yıl ile hırsızlık ve  yağma suçlarından aranan 3 kişi İskenderun’da yakalandı. Hatay...
Özel Maçta Hatayspor Sabilspor’la 1-1 berabere kaldı
Erzurum’da hazırlıklarını sürdüren Hatayspor Sabilspor’la yaptığı öz el maçta 1-1 berabere kaldı. İlk yarısı 0-0 biten karşılaşmanın ikinci yarısında atılan...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ