Atayurt Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 32,12 / Satış: 32,25
€ EURO → Alış: 34,78 / Satış: 34,92

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş kurtuluş reçetesi sundu: İskenderun Serbest Bölge ilan edilsin!

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş kurtuluş reçetesi sundu: İskenderun Serbest Bölge ilan edilsin!
  • 07.02.2022
  • Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş kurtuluş reçetesi sundu: İskenderun Serbest Bölge ilan edilsin! için yorumlar kapalı
  • 353 kez okundu

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatay’ın kurtuluş reçetelerinden biri de İskenderun’un serbest Bölge ilan edilmesi olduğunu söyledi.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, katıldığı bir televizyon programında ekonomi ole ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Geçen haftalarda Hatay’ı büyük ölçüde etkisi altına alan kar ve şiddetli yağışlarla ilgili olarak, “İlk dakikadan itibaren kriz masası oluşturduk. Tüm süreci oradan yönettik” diyen Başkan Savaş, kar yağışından en çok etkilenen ilçelerden biri olan Hassa’da şehirler arası yolları açmakla işe başladıklarını, sonra da belde, köy, yayla ve şehir içindeki yolları açtıklarını, mahsur kalan çobanları 37 saat süren bir operasyon ile kurtardıklarını anlattı.

SAVAŞ: AFET GÜNLERİ ŞOV ZAMANI DEĞİL BİRLİK OLMAZ ZAMANIDIR

Afet günlerinde şov yapmak yerine iş yaptıklarını vurgulayan Başkan Lütfü Savaş, “Hatay Büyükşehir Belediyesi olmasaydı ilçede ne elektrik olurdu ne yollar açılırdı. Birçok kişi şov yaptı ama biz işimizi yaptık. Afet günleri şov zamanı değil birlik olma zamanıdır.  Fakat şov yapanların kara yollarını açmaya gücü yetmedi. Biz bütün gücümüzle oradaydık. O süreçte cansiperane çalışan mesai arkadaşlarıma, personelimize, ilçe ve gençlik kolları başkanlarımıza çok teşekkür ederim” diyerek afet süresince sınıfı geçtiklerini belirtti.

Programın ilerleyen dakikalarında Başkan Lütfü Savaş, Hatay ve Türkiye’nin ekonomik tablosu hakkında bilgi verdi.

İlk olarak Dünya Bankası verilerini paylaşarak Türkiye’nin içinde bulunduğu durumu paylaşan Başkan Savaş, daha sonra Hatay’ın gerçeklerini tüm çıplaklığıyla gözler önüne serdi.

STRATEJİK ÖNEMİMİZ OLMASA G-20’YE KATILAMAYACAK DURUMDAYIZ

1980 ve 90’larda dünya genelinde ekonominin kötü olduğunu söyleyen Başkan Lütfü Savaş sözlerini şöyle sürdürdü:

 “2000’lerde faizler ve enflasyon düştü.  Türkiye, Dünya Bankası’na göre ekonomi liginde sanayileşmede olan ülkeler arasında yer aldı. Brezilya, Tayland, Filipinler, Meksika ve Malezya gibi ülkelerle aynı ligdeyiz. Bu 11 ülke arasında kişi başına düşen milli gelirlerde 9. sıradayız. İşsizlikte yine 9. sıradayız. Yani en çok işsizi olan ülkelerden biriyiz. Enflasyonda ikinciyiz.  Diğer ülkelerin paraları bizim paramız karşısında 18 yılda yüzde 393 değer kazanmış. Stratejik önemimiz olmasa G-20’ye katılamayacak durumdayız.”

2022’YE 175 MİLYAR LİRA AÇIKLA BAŞLADIK

Başkan Lütfü Lütfü Savaş, Türkiye ekonomisinin 2022 yılına 175 milyar lira açıkla başladığını söyledi. Kur korumalı mevduat sisteminin vatandaşlara maliyet getirdiğini açıklayan Başkan Savaş, gelişmiş ülkelerde kurumların başındaki kişilerin değişmesi halinde bile sistemin işlediğini vurgulayarak, “Gelişmiş ülkelerde bu iş sistemle yürür. Kurumların başındaki isimleri değiştirmenin anlamı yok. Bakan beyin gözlerindeki ışığı değil halkın gözündeki ışığı göremiyorum” diyerek ekonomideki acı tabloyu paylaşmaya devam etti.

Başkan Lütfü Savaş, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durumun gösterilenden çok daha farklı olduğunu kanıtlarla paylaştı.

Devletin resmi kurumlarından hazırladığı istatistikleri gösteren  Başkan Savaş, hallerdeki gıda fiyatlarından gübre fiyatlarına, akaryakıta yapılan fahiş zamlardan elektrik ve doğal gaza kadar birçok başlığı masaya yatırdı.

SAVAŞ’TAN ÜRETİCİYE GÜBRE MÜJDESİ

Beş farklı gübrenin her birinin ton fiyatının sadece 5 yılda en az yüzde bin oranında zamlandığını söyleyen Başkan Savaş Hatay’lı üreticiye şu müjdeyi verdi:

 “Çok tercih edilmeyen ÜRE gübresi bile yüzde 1815 arttı. Bunun anlamı çiftçiye sen üretme demek. Hataylı çiftçiler bu sene taban gübresi atamadı. Bunun için artık kendi gübremizi kendimiz üreteceğiz. 10 güne kadar satışa çıkartacağız. Ekonomik durumu pek elverişli olmayanlara ekonomik gübre vereceğiz.”

ELEKTRİK VE DOĞALGAZ FİYATLARINI DA 2017’YE DÖNDERSELER

Konuşmasının devamında Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi’nin su faturalarına düşürmesine dikkat çeken başkan Lütfü Savaş konuşmasını şöyle sürdürdü:

 “Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi’nde iktidar partisi temsilcileri su fiyatlarını 2017 yılına çekti. Keşke elektik ve doğal gaz fiyatlarını da 2017 yılına döndürseler. Elektrik son 5 yılda yüzde 234 arttı. 210 kilowattı geçtiğinde ise bu oran yüzde 402’ye çıkıyor.  Sanayide ise bu oran yüzde 776. Doğalgaz ise konutta yüzde 174, sanayide ise yüzde 800 oranında zamlandı. Bu zamların hepsi soframıza enflasyon olarak gelecek. Akaryakıtta son 5 yılda benzin yüzde 166, mazot ise yüzde 212 zamlandı. Sadece 2021 yılında akaryakıta 79 kez zam yapıldı. 26 Aralık 2021 ile 2 Şubat 2022 tarihleri arasında dolar yüzde 27 düşerken motorin yüzde 26 arttı.”

ASGARİ ÜCRETLİ EZİLDİ

Başkan Lütfü Savaş, Türk lirasının değer kaybını da gözler önüne serdi. Türk lirasının 1 yıl içinde dolar karşısında yüzde 75 değer kaybettiğini söyleyen Başkan Savaş, “Altın fiyatları 5 yılda 5 kat arttı. 2018’de bir asgari ücretli 6 çeyrek altın alırken şu anda 3,24 tane alabiliyor. Asgari ücret alanlar Dolar, Euro ve Altın karşısında ezildi. Bir asgari ücretli 2016 yılına göre 116 Dolar daha az maaş alıyor ama gıdaya, enerjiye, kiraya daha fazla para ödüyor” ifadelerini kullandı.

Kişi başı gayri safi yurt içi hasılanın hem TÜİK hem de Dünya Bankası verilerine göre gerilediğini açıklayan Başkan Savaş, “Ekonomi büyüyorsa verilerin de artması lazım. Tek hanelere düşmesi beklenen enflasyon yüzde 48’e kadar çıktı. ÜFE’nin açıklanmasıyla bu oran yüzde 60’lara çıkacak. Kayıt dışı işsizlik çığ gibi büyüyor. Genç işsiz nüfus her geçen gün artıyor” dedi.

HATAY ÖDEDİĞİ VERGİNİN KARŞILIĞINI ALAMIYOR

Hatay’daki verileri de tek tek açıklayan Başkan Lütfü Savaş,  Hatay’da kişi başına düşen gelirin bin 900 dolar düştüğüne dikkat çekerek sözlerine şöyle devam etti:

“Takipteki kredi sayısında 81 ilde 7. sırayız. İcrada üst sıralardayız. Satılık Tarla sıralamasında 18. sıradayız. 1 yılda taşıma yapan araç sayısı 110 binden bin 400’e düştü. TIR filomuz yüzde 38 eridi. 12 yılda şehrimize gelen turist sayısı yüzde 84 azaldı. Turist gelmezse esnaf nasıl para kazanacak?  Hatay’daki kayıtlı çiftçi sayısı son 11 yılda yüzde 74 azaldı. 2020’de 12 milyar 518 milyon lira vergi verdik ancak sadece 549 milyon lira yatırım aldık. Yani verdiğimiz verginin sadece yüzde 4,39’u hizmet olarak geri döndü. Yedinci sırada vergi verirken 78. sırada yatırım alıyoruz.”

Başkan Lütfü Savaş, bu olumsuzlukların üstünden gelebilmek için EXPO, HADO, gastronomi ve kırsal kalkınma projelerini hayata geçirdiklerinin altını çizdi.

Başkan Savaş, programda iktidarın Hatay’a yapması gereken yatırımları yapmadığını da dile getirdi.  

BAŞKAN SAVAŞ İKTİDARA SESLENDİ

İktidarın birçok yolu yapmadığını söyleyen Başkan Lütfü Savaş iktidara şöyle seslendi:

 “Edirne’den başlayan otobanı Belen’de bitirmek 9 ilçeyi yok saymak demektir. Antakya- Altınözü yolu 8 yılda bitmedi. Antakya-Samandağ yolu ölüm yolu oldu. Antakya-Yayladağı yolunu sathi kaplama yaptılar ve birçok insan hayatını kaybetti. Şehrimizdeki Devlet Hastanelerindeki yatak sayısı 9 yılda sadece bin 32 arttı. Buna rağmen şehrimizde 900 binin üzerinde Suriyeli var. Sayıştay raporuna göre ülkemizde en çok öğretmene ihtiyacı olan 5. şehiriz. Ama Hatay hep görmezden gelindi.”

Başkan Savaş konuşmasının devamında Hatay’daki demografik yapının değiştiğini ve Hatay’da Suriyeli seçmen sayısının sürekli arttığını söyledi.

Başkan Lütfü Savaş programın son bölümünde Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği ve geçireceği hizmetleri sıraladı.

Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin 2022 yılı için Meclis’ten ek bütçe talep edeceğini ifade eden Başkan Savaş, “2 milyar 440 milyon lira bütçemiz var. Euro ve Dolardaki artış sebebiyle ek bütçe yapıp meclise sunacağız. Bütçemizin 3’te 1’ini yatırıma ayıracağız. Tarihi dokuların restorasyonu, EXPO, HADO, gastronomi, kırsal kalkınma ve diğer projelerimizi Hatay halkının pasta dilimini genişletmek için yaptık” dedi.

Başkan Lütfü Savaş, İskenderun’un Serbest Bölge ilan edilmesi için çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

SERBEST BÖLGE VE VİZYON ÇALIŞTAYI

Yaz aylarında Dünyanın birçok bölgesinde şirketlerin yöneticilerini Hatay’a davet edip Serbest Bölge ve Vizyon Çalıştayı yapacaklarını açıklayan Başkan Lütfü Savaş konuşmasını şöyle noktaladı:

 “İskenderun serbest bölgesini kurarsak hem Hatay hem ülkemiz gelişir. İlk aşamada 3 yılda 3 milyar Dolar yatırım getireceğini hesapladık. Bu gelişmenin istihdama katkısı büyük olur. Bu konudaki tüm dinamikleri davet edeceğiz. Bakanlıklar, Sivil Toplum Kuruluşları,  uluslararası kuruluşlar olmak üzere hepsini çağıracağız. Bu gelişmeyi bu hükümet yapmazsa biz iktidara geldiğimizde ilk işimiz bu olacak. Doğu Akdeniz’deki petrol ve doğal gaz rezervlerinde en avantajlı bölge Hatay olacak.”

<strong>Süper Ligde  kalmayı başaran Hatayspor’a Başkan Öntürk’ten moral desteği!</strong>
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Öntürk sıkıntılı bir sezon geçiren ve hayati öneme sahip olan son maçında Hatayspor’u yalnız bırakmadı....
Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca: Anadolu Basını yok ediliyor!
Türkiye Gazeteciler Federasyonu  Genel Başkanı Yılmaz Karaca, yeni basın yasası ile Anadolu basınının yok edilmeye başlandığını söyledi. Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti’nin...
<strong>Hatay Büyükşehir Belediyesi, Hatay’da kavşakları güvenli hale getiriyor!</strong>
Hatay Büyükşehir Belediyesi, il genelinde güvenli seyahat imkânlarının artırılması amacıyla önemli adımlar atmaya devam ediyor. Ulaşım Daire Başkanlığı tarafından 56...
<strong>Hatay Büyükşehir Belediyesi, Samandağ ve Erzin’de içme suyu, Altınözü’nde atık su hatlarını yeniliyor!</strong>
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), “içme suyu” şebekesi ihtiyacı olan noktalar için ürettiği projeleri hayata...
<strong>Hatay büyükşehir Belediyesi etkili sağanak yağışlarda vatandaşların yardımına koştu</strong>
Hatay Büyükşehir Belediyesi, son günlerde Hatay genelinde etkili olan sağanak yağışın meydana getirdiği olumsuzluklara hızlı ve etkili müdahalelerde bulundu. Hatay...
Hatay Valiliğinden yağışlarla ilgili açıklama: Antakya’da son 24 saatte  Metrekareye 111.2 kilogram yağış düştü!
Hatay Valiliği, dün Antakya’da meydana gelen yağışlarda metrekareye 111.2 kilogram yağış düştüğünü belirtti. Valilik açıklamasında, son 24 saatte meydana gelen...
İskenderun Teknik Üniversitesi’nde Robot Teammate konferansı!
İskenderun Teknik Üniversitesi’nde (İSTE) kadın girişimciliğine yönelik yapay zekâ ve robot teknolojileri konularını temel alan ‘Robot Teammate’ başlıklı konferans düzenlendi....
TİP Samandağ İlçe Örgütünden Rezerv Alan açıklaması: Rantçı çözümler değil halkçı ve kapsayıcı çözümler istiyoruz!
Türkiye İşçi Partisi Hatay İl Başkanı Hasan Yılmaz, rezerv alan konusunun Rantçı çözümler değil halkçı ve kapsayıcı çözümler istediklerini söyledi....
Saadet Partisi Hatay Milletvekili Necmettin Çalışkan: Depremzedelere bir yıl daha destek verin!
konuşmada, deprem bölgesinde Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında çalışan vatandaşların işten çıkarılmasını sert sözlerle eleştirdi. Hatay Milletvekili Necmettin Çalışkan, “Seçim...
CHP’li Nermin Yıldırın Kara, İskenderun’u yaydıkları kokuyla rahatsız eden Anguslarla ilgili adeta isyanını dile getirdi: 2018’den beri usanmadan dile getiriyoruz:
CHP Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara, çıkardıkları kokularla İskenderun’u rahatsız eden Anguslara bir kez daha isyan etti. 2018’den beri usanmadan...
İnsan Hakları Derneği hatay Şubesi’nden Cumartesi Annelerine destek: Aynı derin acı ve aynı ısrarla 1000 hafta!
İnsan Hakları Derneği Hatay Şubesi, 1000. Haftada eylemlerini sürdüren cumartesi annelerine destek verdi. Dernek Başkanı Mürsel Tonguç Salmanoğlu yaptığı basın...
<strong>Başkan Mehmet Öntürk, 15 ilçeye eşit hizmet anlayışıyla hareket ediyoruz, söz verdik mi tutacağız v e adaletli davranacağız!</strong>
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Öntürk, Hatay’ın ilçelerinde muhtarlarla bir araya geldiği toplantılarına İskenderun’da devam etti. İskenderun Ticaret Odası’nda yapılan...
CHP’li Nermin Yıldırım Kara: 2019 yılından beri direnen Arsuz halkı, köyünde Maden ocağı istemiyor!
Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara, Hatay İli’nin Arsuz İlçesi sınırları içinde yapılması planlanan krom madeni projesine dair...
Jandarma uyuşturucu uyuşturucu ticareti yapan 26 şüpheliyi yakaladı
Hatay İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, son bir haftada uyuşturucu ticaretiyle uğraşan 26 şüpheliyi göz altına aldığı belirtildi. Hatay Valiliğinden yapılan...
Hatay CHP’den Rezerv alan açıklaması: Hatay’ımıza hep birlikte sahip çıkacağız!
Hatay CHP’de yapılan Rezerv alan açıklamasında, Hatay’a hep birlikte sahip çıkılacağı mesajı verildi. CHP Hatay İl Merkezi çadırında yapılan bası...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ