Atayurt Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 13,50 / Satış: 13,56
€ EURO → Alış: 15,38 / Satış: 15,45

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş: Suyu ucuzlatmak istiyorlarsa Elektriği, Doğalgazı ve kömürü de ucuzlatsınlar!

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş: Suyu ucuzlatmak istiyorlarsa Elektriği, Doğalgazı ve kömürü de ucuzlatsınlar!
  • 15.11.2021
  • Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş: Suyu ucuzlatmak istiyorlarsa Elektriği, Doğalgazı ve kömürü de ucuzlatsınlar! için yorumlar kapalı
  • 128 kez okundu

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü savaş, suyu ucuzlatmak isteyenlerin, Elektriği, Doğalgazı ve kömürü de ucuzlatmaları gerektiğini söyledi.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, konuk olduğu bir televizyon programında Hatay  ve Türkiye  gündemine dair açıklamalarda bulundu.

Programın ilk bölümünde EXPO 2021 Hatay organizasyonunun ileri bir tarihe alınmasını değerlendiren Başkan Savaş, kararı EXPO yönetim kurulu ile birlikte aldıklarını bir kez daha yineledi.

Tarih değişikliğinin pandemi sebebiyle olduğunu açıklayan Başkan Savaş, “EXPO yöneticileri ile yaptığımız görüşmeler neticesinde tarih değişikliğine karar verdik. Dubai EXPO’su açıldı ancak katılım çok az. Koronavirüs pandemisi 4. periyoda geldi. Pandeminin ilkbahara kadar azalacağını öngördük. Bu sebeple 1 Nisan 2002 tarihine karar kıldık” dedi.

1 NİSAN’DA BAHARIN GELİŞİNİ EXPO İLE KUTLAYACAĞIZ

Tarih değişikliğini fırsata çevireceklerini de belirten Başkan Lütfü Savaş, “Antakya-Defne ve Arsuz-İskenderun bölgelerindeki bahçelerimizi bitirdik. Sadece müze ve arkeopark çalışmalarımız devam ediyor. Bu değişiklik şehrimiz ve organizasyon açısından pozitif bir sonuç. Baharın gelişi, tabiatın canlanması, pandemi seviyesinin azalması, ulusal ve uluslararası seyahatlerin rahatlaması bizim için avantajlı olacak. Bu nedenle 1 Nisan bizim için iyi oldu. 1 Nisan’da baharın gelişini EXPO ile kutlayacağız” açıklamalarında bulundu.

Başkan Savaş programın ilerleyen dakikalarında Hatay’daki  gelişmeler hakkında konuştu.

Başkan Savaş, yıkılan Antakya Atatürk Stadyumu’nun yerine yapılması planlanan millet bahçesi projesi hakkında iktidarın kendine ve Hatay halkına bilgi vermediğini bir kez daha altını çizdi.

Mehmet Şah Vakıf İş Hanı için de konuşan Başkan Savaş, kent meydanı yapmak istedikleri alan için ulusal ve uluslararası çalışmalar yapıklarını ifade etti.

Başkan Savaş, ayrıca Antakya merkezden Hatay Havaalanı’na ulaşımı uygun fiyatla kolaylaştırmak için sefer düzenlemek istediklerini ancak Devlet Hava Meydanları İşletmesinin bu duruma izin vermediğini belirtti.

Başkan Savaş, Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin Antakya’nın eski sokaklarında yaptığı çalışmaların son durumunu da açıkladı.

HATAY’DA KALİTEYİ, KONFORU, GÖRSELLİĞİ VE HİJYENİ EN ÜST SEVİYEYE ÇIKARTMAK İSTİYORUZ

Sokakların sağlıklaştırılması için çalıştıklarını söyleyen Başkan Savaş, “O bölgeyi turizm alanı ilan etmek istiyoruz. Gelen misafirlerin oradaki tarihi dokuyu yaşamasını istiyoruz. Çalışmalarımız hakkında bölge esnafıyla da toplantı yapacağız. Biz Hatay’da kaliteyi, konforu, görselliği ve hijyeni en üst seviyeye çıkartmak istiyoruz. Bunun için çok büyük bir proje başlattık” ifadelerini kullandı.

HATSU KENDİ KENDİNE YETMİYOR VE GEÇMİŞTEN KALAN BORÇLARI VAR

Meclis toplantısında gündeme gelen su fiyatlarındaki indirim ile ilgili açıklama yapan Başkan Savaş konuşmasını şöyle sürdürdü:

 “Her ne kadar resmi rakamlar 500 bin dese de şehrimizde yaklaşık 1 milyon Suriyeli yaşıyor. Bu kadar yoğun nüfusun yaşadığı bir şehre yatırım yapmak gerekli. 19 yıllık iktidarın şu anda Hatay’a suyu ucuzlatmak ve çoğaltmak adına yapmış olduğu ve bitirdiği tek şey Karaçay Barajı. O da tam bitmiş değil. Ama Karaçay Barajı’nda yaptıklarını da bize ödetiyorlar.

6 lira 38 kuruşa mal ettiğimiz suyu 5 lira 8 kuruşa satıyoruz. Ortalama yüzde 25 daha ucuza satıyoruz. HATSU’yu borç içinde aldık. Bu gidişle borcunu ödeyemeyecek,  hizmet vermekten gücünü kaybedecek ve insanlar su içemeyecek. HATSU’nun iflası bu arkadaşları mutlu mu edecek? Suyu ucuzlatmak istiyorlarsa elektriği, doğalgazı ve kömürü de ucuzlatsınlar. Bu arkadaşların işi gücü Büyükşehir’in hizmetlerini aksatmak.”

HATAY’IN TURİZMİ, TİCARETİNİN VE GELİRİNİN ARTMASINI İSTİYORUZ

Başkan Lütfü Savaş, HADO projesinin her şeyi ile bittiğini ifade ederken,  “Uluslararası Taşımacılık Örgütü izin verdiği zaman limanımız çalışabilecek duruma gelecek. Şu anda Kıbrıs’a yolcu taşımacılığı yasak. Pandemi bittiği zaman seferler başlayacak. Şu anda görüştüğümüz iki şirket var. Daha çok şirket ile anlaşmak istiyoruz. Bir veya iki tane gemi alacağız. Oradan para kazanma gibi bir düşüncemiz yok. Sadece Hatay’ın turizm, ticaret ve gelirinin artmasını istiyoruz” diye konuştu.

TESİSİ TAŞIMA TALEBİMİZİ DSİ İKİ KEZ REDDETTİ

Turunçlu Arıtma Tesisi ve barınak hakkında gelen soruları yanıtlayan Başkan Lütfü Savaş açıklamasına şöyle devam etti:

 “Meslek odaları ve bölge mahallelerinin muhtarları ile toplantı yaptık. Onlar da biz de tesisin taşınmasını istedik. Bunun için çalıştık ve çok uğraştık. Maalesef bu isteğimizi yerine getiremedik. Taşınması için DSİ’den izin istedik ancak 2017 ve 2021’de ret kararı geldi. Ret kararı gelince toplantılarda almış olduğumuz kararları uygulayamadık. Yeni arıtma tesisi ile suyu ciddi anlamda temizleyen projemizi uygulamak istiyoruz. Hayvan barınağını da en geç bir ay içerisinde taşıyacağız.”

TOPRAKSIZ HER TÜRLÜ SEBZEYİ YETİŞTİREBİLİYORUZ

Turunçlu bölgesinde başlatmış oldukları topraksız tarım projesi hakkında da bilgi veren Başkan Savaş, “Bin 500 metrekarelik alanda hidroponik ve aquaponik sistemle tarım yapıyoruz. Topraksız tarım yaptığımız bu sistemde tatlı su tanklarında balıklarının gübresi ile her türlü sebzeyi yetiştirebiliyoruz. Tertemiz bir üretim oluyor. Ayrıca sistem hakkında kadınlarımıza eğitim veriyoruz. Amacımız bunu yaygın hale getirmek ve kadınlarımızın ekonomisine katkı sunmak” açıklamalarında bulundu.

BAŞKAN SAVAŞ FUAR ALANININ SATIŞI İLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI

Başkan Savaş, Antakya fuar alanı olarak bilinen bölgenin satışı hakkında da konuştu.

Meclis üyelerinin o alanın satışı için 2016’da izin verdiğini söyleyen Başkan Savaş, “2016 yılında satış izni verdikleri fuar alanını sattırmamak için meclise dilekçe verdiler. Satıştan gelecek bedeli bütçeye koyduk. Bütçe denkliğini bozdular. İktidar partisi olduğun için kanunları çiğneyebilir misin? Nerede kaldı demokrasi?”  eleştirisinde bulundu.  

Başkan Lütfü Savaş konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye’de siyasette de sporda da müthiş bir yozlaşma var. İnsanlar siyasetten uzaklaşıyor. Sporu seyreden insan sayısı da gittikçe azalıyor. Böyle olunca çocuklar kırılıyor ve geleceğe umutla bakamıyor. Ekonomi, işsizlik ve önünü görememe de bunlara bir etken. 7 buçuk yıldır büyükşehir belediye başkanıyım ve 7 buçuk yıldır benden intikam almak için her şeyi yapıyorlar. Kimseye düşman değilim. Ben sadece seçimde mücadele ettim. Ama Hatay halkının verdiği karara saygı duymaları gerekiyor.”

Cumhurbaşkanı veya milletvekili adayı olacağına dair soruları yanıtlayan Başkan Savaş, öyle bir düşüncesinin olmadığını açıkladı.

Başkan Savaş programın son bölümünde Atakaş Hatayspor’un başarısını değerlendirdi.

Bordo-beyazlıların uyum içinde olduğunu sözlerine ekleyen Başkan  Savaş, “Takımımız iyi durumda. Bu sene daha umutluyum. Şu anda Türkiye’nin en sempatik takımı biziz. Çok uyumlu bir aileyiz. Bunun bozulmadan devam etmesini diliyorum”  temennisinde bulundu.

Payas’ta bir apartmanın elektrik kablolarını çalan iki kişi tutuklandı
Hatay’ın Payas ilçesinde bir apartmanın kablolarını çaldıkları belirlenen iki kişi çıkarıldıkları adli makamlarca tutuklandı. Hatay Valiliğinden yapılan açıklamaya göre, Hatay...
Defne Çekmece’de kumar oynayan 7 kişi hakkında tahkikat
Hatay’ın Defne ilçesine bağlı Çekmece mahallesinde bir kıraathanede kumar oynadıkları belirlenen 7 kişi hakkında tahkikat başlatıldığı bildirildi. Hatay Valiliğinden yapılan...
Payas’ta  Motorsiklet  ve Bisiklet Hırsızı  tutuklandı
Hatay’ın Payas ilçesinde Motorsiklet ve  bisiklet çalan kişi tutuklandı. Hatay Valiliğinden yapılan açıklamada, Hatay Emniyet Müdürlüğü görevlilerince  faili meçhul olayların...
Defne Subaşı ile Antakya Akasya’da hırsızlık yapan çetenin 3 elemanı tutuklandı
Hatay’ın Defne Subaşı ile Antakya Akasya Mahallelerinden evlerden hırsızlık yapan çetenin 3 elemanı  çıkarıldıkları adli makamlarca tutuklandı. Hatay Valiliğinden yapılan...
Polis, Kırıkhan ilçesinde Kasa soyan 7 kişilik çeteyi yakaladı
Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde bir kasayı soyan 7 kişilik hırsızlık çetesini Polis yakaladı. Hatay Valiliğinden yapılan açıklamaya göre, Hatay Emniyet Müdürlüğü...
Jandarma Hassa ve Defne’de Kaçak sigara, Sahte Dolar ile Esrar ve Eroin satan dört kişiyi yakaladı
Hatay İl Jandarma Komutanlığına bağlı JASAT  timleri, Hassa ve Defne ilçelerinde kaçak sigara, esrar ve eroin satan ile sahte Dolar...
Atakaş Hatayspor Rizespor maç biletleri bugün saat 14.00’te satışa çıktı
Atakaş Hatayspor Ligin 23. Haftasında Antakya’da konuk edeceği  Çaykur Rizespor maçı biletlerinin satışa çıkarıldığı duyuruldu. Atakaş Hatayspor Kulübünden yapılan açıklamada,...
Samanda Belediye Başkanı Refik Eryılmaz’dan Kıddes Bayramı kutlama mesajı
Samandağ Belediye Başkanı Av. Refik Eryılmaz birlik, beraberlik ve kardeşliğin dualarla pekiştiği Kıddes Bayramı ile ilgili kutlama mesajı yayınladı. Başkan...
Antakya Belediyesi Karla Kaplı yolları ulaşıma açtı!
Antakya’da etkisini arttıran kar yağışı nedeniyle kapanan yollar, Antakya Belediyesi’nin Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerinin yoğun çalışmaları neticesinde yeniden ulaşıma açıldı....
Hatay Valiliğinden  Fırtına ve Zirai Don uyarısı!
Hatay Valiliği, şiddetli kışın hüküm sürdüğü bugünlerde yine fırtına ve zirai don konusunda uyarılarda bulundu. Hatay Valiliği, inter sitesinde yayınladığı...
Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin çağrısı karşılık buldu!
Hatay Büyükşehir Belediyesinin yasaklı ırk olarak belirlenen köpeklerin kısırlaştırılması için attığı adımlar karşılık buldu. Hayvanları Koruma Kanunu’na göre 14 Ocak’a...
Atakaş Hatayspor sağanak yağmura rağmen çalışmalarını sürdürdü
Süper Lig’de bu hafta Alanyaspor’a konuk olacak olan Atakaş Hatayspor, şiddetli yağmura rağmen idmanlarını sürdürdü. Teknik Direktör Ömer Erdoğan nezaretinde...
Hatay Büyükşehir Belediyesi ekipleri Hatay genelinde teyakkuz halinde!
Hatay Büyükşehir Belediyesi, Hatay genelinde  etkili olan sağanak yağmur ve kar yağışı nedeniyle meydana gelen olumsuzluklara çok sayıda personel ve...
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş:Hatay Halkının hizmetine katkı sağlayacak herkesten destek bekliyoruz!
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü savaş, EXPO 2021 konusunda Hatay Halkının hizmetine katkı sağlayacak herkesten destek beklediklerini söyledi. Hatay Büyükşehir...
On Kişiydiler adlı Tiyatro oyunu İskenderun’da yoğun ilgi gördü
Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından Expo 2021 Hatay tanıtım etkinlikleri kapsamında düzenlenen tiyatro oyunları usta oyuncuları sanatseverler ile buluşturuyor. Türk sinemasının...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ