Atayurt Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 9,45 / Satış: 9,49
€ EURO → Alış: 10,97 / Satış: 11,02

SON DAKİKA

Önemli olan mahkumlar cezalarını çekerken de topluma yararlı bireyler olmalarını sağlamak

Önemli olan mahkumlar cezalarını çekerken de topluma yararlı bireyler olmalarını sağlamak
  • 30.03.2020
  • Önemli olan mahkumlar cezalarını çekerken de topluma yararlı bireyler olmalarını sağlamak için yorumlar kapalı
  • 429 kez okundu

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, “ Tarımla Rehabilitasyon” projesi çerçevesinde denetimli serbestlik mahkumlarının ektikleri marul hasadına katıldı.

Hatay Büyükşehir Belediyesi, Adalet Bakanlığı Denetimli Serbestlik Kırıkhan Müdürlüğü ve Mustafa Kemal Üniversitesi iş birliği ile denetimli serbestlik mahkumlarına Kırıkhan ilçesinde tahsis edilen 20 dönümlük arazide denetimli serbestlikten faydalanan yükümlüler için uygulanan “ Tarımla Rehabilitasyon” projesine destek veren Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, yerelden kalkınmaya ve kooperatifçiliğe verdiği önemi bir kez daha yapılan hizmetlerle görünür hale getirdi.

Hatay Büyükşehir Belediyesi, Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Dairesi Başkanlığı denetimli serbestlikten faydalanan yükümlüler için uygulanan “ Tarımla Rehabilitasyon” projesine verdiği destekle projenin başarısına katkı sağlanırken Başkan Lütfü Savaş, Önemli olan mahkumların cezalarını çekerken de topluma yararlı bireyler olmalarını sağlamak olduğunu söyledi.

Çalışmalar kapsamında Mustafa Kemal Üniversitesi tarafından Kırıkhan Denetimli Serbestlik Müdürlüğüne hibe edilen arazinin ekilebilir hale gelmesi için gerekli düzenlemeler Tarımsal Hizmet Şube Müdürlüğünce kısa sürede tamamlanırken,   Üretim alanında bulunan su kuyusu eksiklikleri giderilerek işler hale getirildi.

 Uygulamaya katılacaklara Tarımsal Şube Müdürlüğüne bağlı ziraat mühendislerince ekim, sulama, bakım gübreleme gibi konularda eğitim verilirken, ayrıca ekimden hasada kadar rutin aralıklarla kontroller gerçekleştirilerek,  ekilmesinde karar kılınan ürünlerden marul, karalahana, lahana ve brokoli fideleri bedelsiz olarak Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından temin edildi ve gübre sağlanan Projeyi önemli bulan ve her türlü desteğin sağlanması talimatını veren Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 2019 yılında ekimine başlanan ürünlerin hasadının ilk gününde üreticileri yalnız bırakmadı.

Kırıkhan’daki ekim alanına geçtiğimiz hafta giderek üreticilere moral ve motivasyon sağlayan Başkan Lütfü Savaş yaptığı konuşmasında şunları söyledi:

”Hatay Büyükşehir Belediye’miz, Adalet Bakanlığı Denetimli Serbestlik Kırıkhan Müdürlüğümüz ve Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi iş birliği ile denetimli serbestlik mahkumlarımıza 20 dönüm arazi içerisinde başta marul olmak üzere bir çok ürünün ekimini, bakımını ve hasadını başlattık. Arkadaşlarımız marullarımızın 1500 tanesini toplayıp ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza Hatay Büyükşehir Belediyemizin sosyal marketlerinde dağıttılar. Emeği geçen herkesin ellerine sağlık diyoruz. Emeği geçen üç kurumumuzun çalışanlarına teşekkür ediyorum. Arkadaşlarımız Delibekirli’nin kendine has Kara Mehmet narının da çeliklemesini yaptı arkadaşlarımız. Önemli olan cezalarını çekerken de topluma yararlı bireyler olmalarını sağlamak.”

Hatay’a ait GDO’suz ata tohum ali bayır ve karakılçık buğdaylarının üretimine katkı sağlayarak da yerelden kalkınmaya önemli bir katkı sağladıklarını ifade eden Başkan Savaş, “Başlattığımız “Doğal Yaşam ve Üretim Çiftlikleri” projemiz kapsamında şehrimize özgü ve GDO’suz ali bayır ve karakılçık buğdaylarını toprakla buluşturduk. Şimdi de bunun karşılığını alıyoruz. Toplam 60 dönümlük arazide buğday ektik. Amacımız bu ürünleri çoğaltarak ülkemizde yaygın hale getirmek. Biz istiyoruz ki çocuklarımız GDO’suz, sağlıklı ve organik ürünler tüketsin. Ektiğimiz buğdayların vitamin değeri çok yüksek ve birçok hastalığa faydası var” şeklinde konuştu.

Başkan Lütfü Savaş açıklamalarının devamında, Hatay Büyükşehir Belediyesinin tarıma verdiği öneme örnek teşkil edecek bazı bilgilere yer verirken, Hatay’ın tarım potansiyelinin farkındalığıyla üretim yaptıklarının altını çizerek sözlerine şöyle devam etti:

 “Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak biz kentin sahip olduğu tarım potansiyelinin farkındalığı ile hareket etme çabamızı ilk günden beri sürdürmekteyiz. Bu kapsamda kentimizde 869 bin 884 adet fidan dağıtımı gerçekleştirerek toplamda 34 bin 795 dönüm araziyi ağaçlandırdık. Tarım arazilerindeki sulama sorununun çözümü için önemli adımlar attık. Yayladağı ilçemizde Yoncakaya sulama göletinin yapımını 2016 yılında tamamlayarak 251 dekar tarım arazisinin sulanmasına katkı sağladık.

 İlimize 17 adet yeni sulama tesisi kazandırdık. Kadınların üretimde daha etkin rol almasını amaçladığımız ‘Hatay’ın Çiçekleri Çiftçinin Ekmeği’ projemizi hayata geçirerek 250 kadın çiftçimizin üretimine destek olduk. Bugün, 250 çiftçimizin seralarında hem Hatay’ın Cadde ve sokaklarında kullanılacak bitkiler hem de çiftçilerimizin üretmek istediği diğer ürünler yetiştirilmektedir. Tüm bunların yanı sıra üzerinde durmamız gereken bir diğer önemli konu ise endemik ve tıbbi aromatik bitkilerimizdir. Hatay, bitki çeşitliliği açısından ülkemizin özgün ve önemli alanlarının başında gelmektedir.

Hatay ilinde 2500’e yakın bitki türü yayılış göstermektedir. Bu bitkilerin 250’den fazlası ülkemize özgü endemik türlerdir. İlimizde doğal olarak yetişen bitkilerin 600 kadarı tıbbi ve aromatik bitki özelliği taşımaktadır.

 Adaçayı, Kekik, Halil Zateri, Dağ Çayı, Yaban Mersini, Menengiç, Sumak, Sakız Ağacı, Keçiboynuzu, Çakşır, Yara otu, Altın otu ve Defne gibi onlarca tıbbi ve aromatik bitki türü şehrimizde doğal olarak yayılış göstermekte ve halk tarafından tüketilmektedir. Bu bitkiler tedavi amaçlı kullanılmanın yanında, kozmetik ürünler, uçucu bitkisel yağlar, bitkisel sağlık ürünleri, renklendirici boyalar, bitki koruma ürünleri ve bu ürünlerden elde edilebilen ara ürünler gibi birçok ürünün üretiminde kullanılmaktadır. Tıbbi ve aromatik bitkilerin dünyadaki yıllık pazar değeri yaklaşık 60 milyar dolar civarındadır.”

EXPO 2021 HEM İLİMİZN HEM ÜLKEMİZİN EKONOMİSİNE BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK

Hatay’a değer katacak ve geleceğe umutla vesile olacak EXPO 2021 organizasyonuna da değinen Başkan Lütfü Savaş sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tıbbi ve aromatik bitkilerin tarımının sürdürülebilir şekilde yapılması ve pazar potansiyelinin en iyi şekilde değerlendirilmesi için bu ürünlerin üretiminin belirli miktar ve kalitede olması büyük önem arz etmektedir. Tüketici ve sanayici taleplerine cevap veren nitelikte, ülkemiz ekolojik koşullarına uygun kaliteli çeşitlerin belirlenmesi, ıslah edilmesi, doğaya zarar vermeden toplanması, hasat sonrası işleme teknolojilerinin geliştirilmesi, tıbbi ve aromatik bitkilerde üretim ve pazar olanaklarını geliştirilmesine katkı sağlayacaktır.

Biz böyle verimli ve zengin bir kentin kanaat önderleri olarak geleceğimizi çağın gereklilikleri ışığında inşa etmek için tüm imkanlarımızı seferber etmeyi gelecek nesillerimize borç bilmekteyiz. Dünyaya ve dünya pazarına açılmak için ilk büyük adımı attık. Bu inançla dünyanın en büyük organizasyonlarından olan EXPO’nun kentimizde gerçekleştirilmesi için önemli girişimlerde bulunduk. Bu tarihi fırsatı en iyi şekilde değerlendirip 2021’e kadar gerekli tüm hazırlıklarımızı tamamlayarak hem şehrimizi hem de ülkemizi en iyi şekilde dünyaya tanıtmak istiyoruz. ‘Medeniyetler Bahçesi’ teması ile gerçekleştirilecek olan fuarın hem ilimizin hem de ülkemizin ekonomisine büyük katkı sağlayacağına yürekten inanıyoruz.  Fuar alanımızı, kentimizin köklü tarihini, kültürel zenginliklerini, gastronomisini ve tıbbi ve aromatik bitki çeşitliliğini ve yöresel ürün çeşitliliğini tüm dünyayla paylaşılacak şekilde tasarlamaktayız. İlimize kalıcı bir eser bırakma gayesiyle inşa edeceğimiz bu alan içerisinde gastronomi köyü, botanik bahçesi, yöresel ürün tanıtım ve pazarlama stantlarımız, tıbbi ve aromatik bitki bahçelerimiz ve fidanlıklarımız yer alacak. Aynı zamanda organizasyonun gerçekleşeceği alanda dikey tarım uygulaması yapılacak olup bu tarım alanlarının elektriği rüzgar ve ısı gibi sürdürülebilir enerji kaynakları ile temin edilecek. Seralarımızda üretilen ürünler EXPO alanındaki restoranlarda kullanılacak. Böylelikle taze ve besin değeri yüksek ürünler sofralara taşınmış olacak. Fidancılık, süs bitkileri ve endemik bitki türlerinin geliştirilerek bu sektörün güçlendirilmesi, Hatay’da 12 milyon olan fidan sayısının en az 100 milyon seviyesine hızlı bir şekilde getirilmesi çalışmalarının yapılması da EXPO hazırlıklarımız kapsamında projelendirilmiştir.”

Hatay büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş yaptığı açıklamada Hatay’ın gıda üretimi noktasındaki sorumluluğunun bilincinde olduğunu vurgulayarak, ülke genelinde yaşanan zor günlerde gıdaya ulaşma sıkıntısı olmaması için gerekli projelerin acile hayata geçirildiğini duyururken konuşmasını şöyle tamamladı:

“Bilindiği gibi Hatay, ülkemizin birçok gıda ihtiyacını özellikle de yaş sebze ve meyve üretimiyle karşılayan stratejik bir ildir. İlimizin bu potansiyelini,  ülkemizin gıda güvenliği çerçevesinde değerlendirmek üzere kırsal kalkınma projemizle inisiyatif ve sorumluluk alıyoruz. Olağanüstü koşulların getirdiği yeni durumun tarımsal üretimde aksaklığa meydan vermemesi ve insanlarımızın gıdaya ulaşmada sıkıntı yaşamaması için Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı olarak kırsal kalkınma proje ekibimize konu ile ilgili olarak saha analizi talimatı verdik. Böylece kritik gıda maddelerinin üretim planlamasının yapılması, üreticinin ürettiği ürünlere pazar bulma sıkıntısının yaşanmaması tüketicinin sağlıklı ürüne ulaşmada önüne çıkacak engellerin ortadan kaldırılması büyük ölçüde sağlanacaktır. Ayrıca acil olarak büyükşehirlerin gıdaya ulaşımdaki zorluğunu ilgili büyükşehir belediye başkanlıkları ile koordine edecek ve her türlü kolaylığı sağlamak üzere harekete geçeceğiz.”

Atakaş Hatayspor Beşiktaş maçına sıkı hazırlanıyor
Süper ligin süper takımı Atakaş Hatayspor, bu hafta konuk edeceği Beşiktaş maçına sıkı bir şekilde hazırlanıyor. Haftayı Faziantep Futbol Kulübünü...
Antakya Belediyesi Türkiye’nin en iyi teşbih ustalarını bugün bir araya getiriyor
Antakya Belediyesi Sanata ve Sanatçıya verdiği önem doğrultusunda büyük bir organizasyona daha ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Antakya Belediyesi El Sanatları...
Antakya Musiki Derneğinin konseri bugün
Antakya Müziği Derneği Türk Sanat müziği korosu Cumhuriyet Bayramı Konserini bugün gerçekleştirecek. Antakya Musiki Derneği Başkanı  Orhan Günal’ın yaptığı açıklamada,...
HAT SU: Yayladağı yeni alt yapısına ve arıtma tesisine kavuşuyor!
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü ‘Yayladağı Atıksu Arıtma Tesisi ve Kanalizasyon Şebekesi İnşaatı’nda çalışmalara başlayarak yatırımlarında...
Hatay Büyükşehir Belediye Tiyatrosu Uluslararası Arenada
Hatay Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu uluslararası bir etkinliğe katılarak Hatay’ın adını tiyatro alanında da dünyaya duyurdu. Belçika, Gürcistan, Hollanda, Kazakistan,...
CHP Hatay İl Başkanı Hasan Ramiz Parlar, zamlarla ilgili konuştu: Halk Zamlar altında eziliyor!
CHP Hatay İl Başkanı Hasan Ramiz Parlar, son dönemde yaşanan zam yağmuruna ilişkin açıklama yaptı. Halkın zamlar altında ezildiğini söyleyen...
Hatay’ın 15 ilçesindeki Muhtarlarla bir araya gelen Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş: Hep Birlikte başardık!
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş Hatay’ın 15 ilçesindeki muhtarlar ile bir araya geldi. Toplantıya mahalle muhtarlarının katılımı...
Reyhanlı’da ruhsatsız tabanca ve pompalı tüfek ele geçirildi
Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde durumundan şüphelenilerek durdurulan araçta ruhsatsız tabanca ve pompalı tüfek ele geçirildi. Hatay Valiliğinden verilen bilgiye göre, Hatay...
Uyuşturucu satıcısı iki kişi tutuklandı
Polis’in yakaladığı iki uyuşturucu satıcısı çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandılar. Hatay Valiliğinden yapılan açıklamada, Hatay Emniyet Müdürlüğü ekiplerince durumundan şüphelenilerek durdurulan...
Jandarma Antakya’da 2500 gram esrar yakaladı
Jandarma, Antakya’ya bağlı Serinyol mahallesinde 2500 gram esrar ele geçirdi. Hatay Valiliğinden yapılan açıklamada, Antakya İlçe Jandarma Komutanlığı  tarafından kaçakçılıkla...
Jandarma Altınözü ilçesinde akaryakıt ve sigara kaçakçılığı yapan iki kişiyi yakaladı
Hatay’ın Altınözü ilçesinde sigara ve akaryakıt kaçakçılığı yapan iki kişi Jandarma tarafından yakalandı. Hatay Valiliğinden yapılan açıklamada,  Altınözü İlçe Jandarma...
Jandarma’dan Samandağ ve Reyhanlı’da uyuşturucu operasyonu
Hatay’ın Samandağ ve Reyhanlı ilçelerinde Jandarma uyuşturucu madde satanlara karşı düzenlediği operasyonda kubar esrar, hint keneviri, bir tabanca, İki otomatik...
Antakya Alaattin Mahallesinde 10 bin adet Captagon hapı yakalandı
Hatay’ın Merkez ilçesi Antakya’ya bağlı Alaattin Mahallesinde 10 bin adet captagon hapı ile bir hassas terazi yakalandı. Hatay Valiliğinden yapılan...
Samandağ ve Dörtyol’da Jandarma’dan Uyuşturucu kaçakçılarına operasyon
Jandarma Samandağ ve Dörtyol ilçelerinde uyuşturucu kaçakçılarına yönelik düzenlediği operasyonda göz altına iki kişiden biri tutuklanarak cezaevine gönderildi. Hatay Valiliğinden...
Cinsel içerikli 2077 adet Extacy habı yakalandı
Uyuşturucu satıcılarına yönelik yapılan operasyonda 2077 adet Extacy habı yakalandığı belirtildi. Hatay Valiliğinden verilen bilgiye göre, Hatay Emniyet Müdürlüğü görevlilerince...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ