Atayurt Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 13,58 / Satış: 13,64
€ EURO → Alış: 15,21 / Satış: 15,27

AKP İl Başkanının iftiralarına karşı CHP Hatay olarak tek vücut, tek ses cevap veriyoruz!

AKP İl Başkanının iftiralarına  karşı CHP Hatay olarak  tek vücut, tek ses cevap veriyoruz!
  • 24.08.2021
  • AKP İl Başkanının iftiralarına karşı CHP Hatay olarak tek vücut, tek ses cevap veriyoruz! için yorumlar kapalı
  • 176 kez okundu

Hatay AKP İl Başkanı Adem Yeşildal’ın Hatay Büyükşehir Belediyesi icraatlarını eleştiren iddialarına CHP Hatay örgütünden yalanlama geldi.

Hatay Büyükşehir Belediyesinin  Taş Binası  önünde toplanan CHP’li milletvekilleri, ilçe başkanları, belediye başkanları, meclis üyeleri ve çok sayıda partili adına açıklamalarda bulunan CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, ‘‘Cumhur İttifakı’nın yerel siyaset üzerinden partileri AKP ile MHP’nin genel siyasette partimiz ve CHP’li belediye başkalarına yönelik algı operasyonu dilini Hatay ve Hatay siyasetine taşıması ile gerçekleşen AKP İl Başkanının iftiralar içeren -sözde- basın açıklamasına karşı CHP Hatay olarak “tek vücut, tek ses” cevap veriyoruz’’ diyerek AKP’nin suçlamalarını tek tek yalanladı.

Cumhur İttifakı grupları ile iddialarda bulunan AKP İl Başkanı Yeşildal’a cevap veren CHP Milletvekili Suzan Şahin şu ifadeleri kullandı;

‘‘Değerli basın mensupları, kıymetli hemşehrilerim,

22 Ağustos günü AKP il başkanı Sayın Adem Yeşildal, Hataylıların bayram ve kutlamaların birlik içinde bir arada yapıldığı Belediye Taş Bina önünde, Cumhur İttifakı gruplarının belediye başkanları, meclis üyeleri, ilçe başkanları ve partililerini alarak bazı açıklamalarda bulunmuştur.

Bu açıklamalarına Cumhur ittifakının bazı milletvekilleri de aynı dil ile sosyal medya üzerinden destek olmuştur. Twitlerinde ‘’CHP’ belediyeciliği’’ ifadeleriyle CHP’li belediyeler ile Cumhuriyet Halk Partisini yıpratmaya ve gerçek gündemi örtme çabası içerisinde olmuşlardır.

Türkiye genelinde algı operasyonları yaparak yönetme alışkanlıkları malumunuz. Bunu artık 83 milyon vatandaş biliyor. Ancak Hatay’da biz yıllardır barış ve kardeşliğin dilini kullandık. Burada bu operasyon tutmaz. Tutmayacak. Öncelikle yazmış oldukları basın açıklamasındaki iddialarına cevap vereceğiz. Madem halkımızı bilgilendirmek gerekiyor, o zaman doğru bilgiyi yine biz CHP olarak vereceğiz.

Sayın Yeşildal yerel siyaset üzerinden partisi AKP’nin genel siyasette partimiz ve CHP’li belediye başkalarına yönelik algı operasyonu dilini Hatay ve Hatay siyasetine taşıdığı için bugün burada karşınızdayız.

2014 yılında Büyükşehir olan Hatay, Cumhuriyet Halk Partisi’nin seçimleri kazandığı günden bu yana AKP iktidarı tarafından üvey evlat muamelesi görmektedir.

Özellikle yatırımlar ve bütçelendirmelerdeki tutumu ile Büyükşehir Belediyemiz zor durumda bırakılarak halkımıza yönelik hizmetler engellenmek istenmektedir.

Bunların Hatay halkını cezalandırma amacını taşıdığı açıktır. AKP İl Başkanın burada, kameralar karşısına geçip Hatay Büyükşehir Belediyesi ile ilgili mesnetsiz ve algı oluşturmaya yönelik suçlamalarına ve tüm iddialarına karşı, gerçekleri halkımıza anlatmak görevimizdir.

HER ÜÇ KİŞİDEN BİRİ SURİYELİ

AKP’nin Suriyeliler ile ilgili hiçbir önerimizi dinlemeyip sergilediği yanlış dış politika nedeniyle şu anda Hatay’da nüfusumuzun yüzde 35-40’ı, yani neredeyse her 3 kişiden 1’i Suriyelidir. Çok kısa zamanda ilimiz büyük bir göçle karşı karşıya kalmıştır. Buna rağmen Hatay, merkezi hükümetten ek hiçbir bütçe alamamakta aksine ekmeğini Suriyeliler ile bölüşmek durumunda kalmaktadır. Hataylılar, sadece ekmeğini değil tüm imkanlarını bölüşmek zorunda kalmıştır.

Hatay Büyükşehir Belediyesi böylesine bir sorumluluk karşısında kendi vatandaşları için ayrılan paydan hem vatandaşlarımıza hem de Suriyeli mültecilere hizmet vermek durumunda bırakılmaktadır.

Hükümetin vermediği desteği kendi öz kaynakları ile kapatıp hizmette kusur bırakmamak adına proje ve uygulamalara giden Hatay Büyükşehir Belediyesi, tüm bunlar yetmezmiş gibi iktidar sahipleri tarafından, haksızca, hukuksuzca, yüzsüzce ve utanmazca iftiralara uğramaktadır.

Keşke halka açıklama yapmadan gerekli araştırmaları yapıp, hatta belediyemizden belgeleri isteselerdi, böyle bir talihsiz açıklama olmazdı. Hatay mitinginde 9 baraj yapıldı dedirterek Genel Başkanları Tayyip Erdoğan’ı da bu şekilde hataya düşürmüşlerdi. Anlaşılan burada AKP il başkanına da yanlış bilgi aktarımı söz konusu.

HODRİ MEYDAN

Değerli basın mensupları, kıymetli hemşehrilerim,

AKP il Başkanı, yanında duran belediye başkanlarını, meclis üyelerini, partililerini alarak belediye binası önünden tehditler savurmuştur.

Yapılan açıklamanın yöntemi ve içeriği siyasi nezakete aykırıdır.

Hodri meydan…

AKP’nin İl başkanı “CHP’li bazı yetkililer de rahatsız” diyerek hadsizce partimize el uzatmıştır, kimler nelerden rahatsız bunu net şekilde açıklamalıdır.

‘Tahakkümden’ söz ediyor, kendilerinden daha fazla tahakküm kurmak isteyen kimse yoktur. Öyle ki kendilerinin tutumu Belediye Meclisi Üyelerinin kendi imzalarını red noktasına gelmelerine sebep olmuş, üyeleri “sözünde durmayan yalancılar” konumuna düşürmüştür.

Örnek mi:

24 Mayıs’ta yapılan Meclis toplantısında, belediyemizin talepleri komisyona havale edilmiş,

Komisyon çalışması yapılmış ve;

395 milyon Lira borçlanma

Fen İşleri yıllara sarı asfalt işi ve

EXPO etkinlikleri için talepler uygun görülmüş, rapora bağlanmış ve imza altına alınmıştır. Belediye idaresine rapor teslim edilmesine rağmen, imzalanan komisyon raporu bilmediğimiz bir tahakküm neticesinde değiştirilip farklı bir rapor hazırlatılarak meclise getirilmiştir.

Bu davranış, Büyükşehir Belediyesinin projelerinin sabote edilmesinden başka bir anlam taşımamaktadır.

Kimsenin partimizi ve belediye yöneticilerini yalan yanlış algılarla zan altında bırakmaya hakkı yoktur.

Cumhur İttifakı sözcüsü AKP il başkanının sözleri; Büyükşehir Belediyesi’nin gayrimenkul satışı planlarına karşı çıkması, halkımızı yanlış yönlendirmeyi amaçlayan, ‘çamur at izi kalsın’ mantığıyla yapılan bir kara propagandadır.

Yüzbinlerce Suriyeli’nin de eklenmesi ile sorunlara çözüm bulmak için kendi öz kaynaklarını kullanmaya çabalayan Büyükşehir belediyesinin önemli tüm projelerinin önüne set koyma çabası vardır.

HATAY BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİN HİZMETLERİ ENGELLENMEK İSTENİYOR

AKP ve MHP belediye meclis üyelerinin belediye meclisinde halkımızın yararına olan kararlara sürekli red oyu vererek hizmetleri engelleme çabalarına rağmen, Büyükşehir belediyemiz kendi öz kaynaklarını yaratmış ve Hatay halkı ile 10 yıldır misafir ettiğimiz 800 bine yakın Suriyeli nüfusa hizmet götürme çabasında olmuştur.

Evet arkadaşlar, Hatay Büyükşehir Belediyesi kendi öz kaynakları yani kendi bütçesi ile bazı gayrimenkuller satın almış bu gayrimenkulleri değerlendirip karlı şekilde satma yoluyla yine belediyeye bütçe oluşturmak için alım-satım uygulamaları yapmıştır ve yapacaktır da.

Buradan açıklama yapanlar ve halkımız bilmelidir ki; ki Hatay Büyükşehir belediyesi, gayrimenkul satışı yaparak gelir elde eden 30 büyükşehir arasında; AKP’li Gaziantep, Kayseri, Erzurum, Kahramanmaraş gibi belediyelerden sonra 15.sırada yer almaktadır.

Bu alım-satımlardan elde edilen gelirler yine belediyenin hizmetlerinde kullanılan, yani belediyenin bütçesine katkı sağlayan, Hatay için oluşturulan bütçelerdir. Sayın il başkanı kendi belediyelerinin ve partisinin hükümetinin çar-çur etme politikalarını bize yamamak istemektedir.

Bu uygulama sadece Hatay’da değil 81 ilin tüm il ve ilçe belediyelerinde uygulanan, yasalara göre kanuni olan çalışmalardır.

Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi de bu yetkiyi resmen Hatay Büyükşehir Belediyesine vermiştir.

Gelin ilk sıralarda olan AKP’li belediyeler ile Hatay’ı karşılaştıralım:

Gaziantep toplam gelirinin %25’ini yani 427 milyon lirayı, Kayseri gelirinin %16’sını yani 200 milyon lirayı, Erzurum toplam gelirinin %15’ini yani 152 milyon lirayı, Kahramanmaraş ise gelirlerinin %8’ini yani 66 milyon lirayı belediyeye ait gayrimenkulleri satarak elde etmişken, Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin gayrimenkul satışı yaparak gelir elde eden 30 büyükşehir belediyesi arasında 15.sırada olduğunu halkımıza bilgilendirmek boynumuzun borcu olmuştur. 2018-2019 yıllarında bu belediyeler aynı şekilde gayrimenkul satışı yapmış, Hatay Büyükşehir Belediyesi ise 2018’de hiç 2019’da sadece 900 bin liralık gayrimenkul satışı geliri elde etmiştir.

Hatta Hatay Büyükşehir Belediyesi 492 dönüme yakın kendi öz kaynakları ile yer satın alarak belediyeye kazandırmıştır. Ki bu yerler devlet kurumlarından devir yoluyla değil, kendi öz kaynaklarla alınan yerlerdir. Bu konuda da hem AKP il başkanına hem de halkımızı doğru bilgiyi aktaralım.

AKP’li belediyeler gayrimenkul satarken çar-çur yok kar var, CHP’li belediyeler gayri menkul satıp halk için kullanılacak öz bütçe oluşturunca çar-çur var, israf var… Öyle mi?

Oysa ki 83 milyon çar-çuru kimin yaptığını çok iyi bilmektedir. Çar-çur arayanlara aynaya bakmaya davet ediyoruz!

Her şehre bir saray çabasında olanlar ile filosunda 8 tane uçak bulunduranlar, vatandaşı açlık sınırının altında bırakıp 7-8 yerden maaş alanlar, yangın söndürme uçağı almayıp yangınları söndüremeyenler, Tank Palet Fabrikası’nı içindeki hammadde fiyatına yandaşına peşkeş çekenler yani çar-çur’un kitabını yazanlar bu açıklamayı yapan AKP ve Cumhur İttifakı zihniyettir.

Veriler ortada: AKP’liler her zamanki gibi adaletsiz, mesnetsiz iftiralara başvurmuş, algılara yönetimi yapmakta ve milletimizin aklıyla alay etmektedir.

Basın açıklamalarında; Antakya’da fuar alanı diye bir alandan söz etmektedirler. Orası fuar alanı değildir. Çadır kurularak bir-iki kez fuar yapılan, alt yapısı olmayan bir arsadır. Şu anda EXPO alanlarında iki tane tertemiz, alt yapısı tamamlanmış, şehrimize yakışan iki fuar merkezi yapılmıştır. Gidip görsünler.

Burası bazılarının iddia ettiği gibi deprem toplanma alanı da değildir. İlgili kurumlar ve jandarmanın tespit ettiği deprem toplanma alanları bellidir. Bu arsa o alanlar içinde değildir, çok ciddi şekilde kar edilerek satılması planlanan ve halkımızın yararı için kullanılacak bir arsadır.

RESTORASYON YAPIM İŞİ  TAMAMEN KÜLTÜR VARLIKLARI İHALE YÖNETMENLİĞİNE GÖRE İHALE EDİLMİŞTİR

Bu arada AKP İl Başkanı, Kültür Varlıkları İhalesi ile ilgili iddialarda da bulunmuştur.

21 Haziran 2021 tarihinde 2021-316675 ihale kayıt numaralı Büyükşehir Belediyesine ait parsellerde Restorasyon Yapım işi tamamen Kültür Varlıkları İhale Yönetmeliğine göre ihale edilmiştir.

İhale kapsamındaki işler içerisinde iddia edilen parsellerin hiçbirinin restorasyonu bulunmamaktadır.

Bahse konu ihale kapsamında restorasyonu planlanan 14 Ocak 2021 tarih ve 12 sayılı Meclis Kararı ile yüzde 25’nin 2021 yılında ve yüzde 75’nin 2022 yılı bütçesinden karşılanarak, tamamı belediyeye ait parseller şunlardır:  

Samandağ’daki Zeytunlu mahallesindeki İngiliz Okulu ile Antakya İlçesi üçüncü mıntıka 1514 no’lu parsel restorasyonu, Antakya dördüncü mıntıka 2 bin 67 no’lu parsel restorasyonu, Samandağ- Zeytunlu mahallesi 3 bin 963 no’lu parsel, yine Antakya Kalesi mevkii Teleferik Üst İstasyonu Çevre Düzenleme Yapım İşi.

Ayrıca 16 Temmuz’da Zeytunlu mahallesindeki İngiliz Okulu caddesi 4 bin 361 no’lu parselde bulunan tarihi İngiliz Okulu yer teslimi yapılmıştır. Ancak ilgili parselde işgal tespit edilmiş ve işgalin giderilmesi için Emlak İstimlak Daire Başkanlığına bilgi verilmiştir. Konuyla ilgili tebligat yapılmış ve 7 gün içerisinde bahse konu taşınmazın tahliyesi talep edilmiştir. İşlemlerin bitimine müteakip ihale kapsamında restorasyon işlemlerine başlanacaktır.

Sayın AKP il başkanına tavsiyemiz iki yüzlü davranarak değil, Hatay Büyükşehir Belediyemize halkımızın yararı için destek olmalarıdır. Bunun en birinci yolu da bir an önce semimiyetsizliği bırakıp, Belediye Meclisi Üyeleri üzerindeki tahakkümü kaldırmalarıdır. “

Haber: Seyfettin UYGUN

Hatay Büyükşehir Belediyesi Yayladağında karlı kapanan yolları özveriyle açtı
Hatay Büyükşehir Belediyesi, kar yağışından en çok etkilenen ilçelerin başında gelen Hassa’dan sonra  Yayladağı’ndaki kar küreme ve yol açma çalışmalarına...
Hatay Büyükşehir Belediyesi Ekipleri Hassa’da vatandaşın yanında
Kar yağışının en fazla etkilediği yerleşim birimlerinden biri olan Hassa ilçesinde, Hatay Büyükşehir Belediyesi ekipleri bu süreçte vatandaşın yanında oldukları...
Vali Rahmi Doğan, Yorgan Ustası Nahya Güzelyurt’u Kabul Etti
Hatay Valisi Rahmi Doğan, “Yaşayan İnsan Hazineleri Geleceğe Aktarılan Mirasın Temsilcileri Ödülü”nü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden alan Hatay’ın  ve...
CHP’den milyonları ilgilendiren kalıcı yaz saati uygulamasıyla ilgili Kanun Teklifi
CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, kalıcı yaz saati uygulamasının vatandaşları kötü yönde etkilediğini belirterek, uzmanlar tarafından birçok olumsuz etkisi belirlenen...
Trafik ekiplerinden Kış Lastiği ve Emniyet kemeri denetimi
Hatay Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Trafik ekipleri, kış lastiği, emniyet kemeri ve kırmızı ışık ihlali denetimlerinde bulundukları bildirildi. Hatay Valiliği, Trafik...
Sahte Paray’la Cep telefonu satın almak isteyen şahıs Polis tarafından yakalandı
Hatay’ın Merkez ilçesi Antakya’da sahte 100’lük banknotlarla cep telefonu almak isteyen bir kişi Polis tarafından yakalandı. Hatay Valiliğinden yapılan açıklamada,...
Faturasız 1170 kutu ilaç yakalandı
Hatay’ın Merkez İlçesi Antakya’da faturasız 1170 kutu muhtelif markalarda ilaç yakalandı. Hatay Valiliğinden yapılan açıklamada, Hatay Emniyet Müdürlüğü görevlilerince mali...
Reyhanlı’da 3402 adet Captagon habı ile 1800 Dolar yakalandı
Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde, bir uyuşturucu satıcısının üzerinde 3402 adet Captagon habı ile 1800 Amerikan doları yakalandı. Hatay Valiliğinden verilen bilgiye...
Payas’ta 20 Kadın’a KADES anlatıldı
Hatay’ın Payas ilçesinde 20 Kadına KADES  uygulaması hakkında bilgilendirildi. Hatay Valiliğinden yapılan açıklamada, Hatay Emniyet Müdürlüğünde görevli personeller tarafından Kadına...
Polis, Payas’ta sokak hayvanlarına yem bıraktı
Olumsuz hava koşullarının sürdüğü bugünlerde, Polis ekipleri Hatay’ın Payas ilçesinde sokak hayvanlarına yem bıraktı. Hatay Valiliğinden yapılan açıklamada, Hatay Emniyet...
Hatay Büyükşehir Belediyesi Sokak Hayvanlarını unutmadı
Hatay Büyükşehir Belediyesi, kış mevsiminin etkisini iyice hissettirdiği bu soğuk günlerde sokak hayvanlarını unutmadı. Hatay Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal...
Hatay Dörtyol’da Mod Lobby Cafe Kütüphane açıldı
Orhan ve Yasemin Bakman kardeşlerin sahibi olduğu ve işletme müdürlüğünü Nazlı Saygı’nın yaptığı Mod Lobby Cafe Kütüphane Dörtyol’da Hasan İkiz...
Jandarma Gaziantep’ten Hatay’a getirilmek istenen 250 kilo kaçak tütünü yakaladı
Hatay İl Jandarma Komutanlığına bağlı JASAT ekipleri, Gaziantep’ten getirilip Hatay’da satılmak istenen 250 kilo kaçak tütünü yakaladı. Hatay Valiliğinden yapılan...
Millet İttifakı mensubu 11 CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanından ortak açıklama: Belediyelerimiz, vatandaşa sundukları hizmetleri aksatmama konusunda, çok ciddi mücadeleler vermektedir!
Millet İttifakı mensubu 11 CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı yaptıkları ortak açıklamada, “Belediyelerimiz, vatandaşa sundukları hizmetleri aksatmama konusunda, çok ciddi mücadeleler...
Antakya Belediyesi Güreş takımı antremanlarına devam ediyor
Antakya Belediyesi Gençlik Spor Kulübü Güreş Takımı antrenmanlarına devam ederek, turnuvalara hazırlanıyor. Antakya Belediyesi’nden konuyla ilgili yapılan açıklamaya göre, katıldıkları...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ