Atayurt Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 30,94 / Satış: 31,06
€ EURO → Alış: 33,58 / Satış: 33,72

Barolar ve Tabip Odaları Ele Geçirilmeye Çalışılıyor

Barolar ve Tabip Odaları Ele Geçirilmeye Çalışılıyor
  • 07.05.2020
  • Barolar ve Tabip Odaları Ele Geçirilmeye Çalışılıyor için yorumlar kapalı
  • 824 kez okundu

Ankara Barosu’nun Diyanet İşleri Başkanlığının Cuma Hutbesi sonrasında yaptığı açıklama üzerine, Avukatlık Kanunu üzerinden Baroların yapısının değiştirilmesi yönünde ve özellikle belirli çevrelerde ve yandaş basın nezdinde yapılan bir takım yayınlarla ilgili basın açıklamasında bulunan Hatay Barosu şu ifadelere yerverdiler.

Hukuk camiasında ve toplumun geniş bir kesiminde tepkilere neden olan bu yayınlar üzerine gerek Adalet Bakanlığı gerekse Türkiye Barolar Birliği tarafından açıklama yapılarak böyle bir yasa değişikliğinin söz konusu olmadığı açıklanmıştır. 

Bu açıklamanın yapılmasının üzerinden 24 saat geçmeden Cumhurbaşkanı telekonferansla yapılan AKP MYK toplantısı öncesinde yaptığı değerlendirmede “Meclis’te başlanmış olan ya da neticelenmeyi bekleyen pek çok düzenleme bulunuyor. Bunlardan biri de barolar ve tabip odaları başta olmak üzere meslek kuruluşlarının seçim usullerinin yeniden belirlenmesiyle ilgili taslaktır. Geçtiğimiz günlerde Ankara Barosu’nun ve aynı zihniyetteki yapıların fütursuz saldırılarına şahit olduk. Sadece bu örnek dahi meslek kuruluşlarının seçim usulüne yönelik düzenlemenin aciliyetini ortaya koymuş, en kısa sürede Meclis’in takdirine sunmalıyız.” şeklinde ifadeler kullanmıştır.

Bütün dünyayı sarsan Covid-19 salgınının insan hayatı ve ekonomik açıdan tehlikesinin devam ettiği bu günlerde; önceliğimizin toplum sağlığı ve ekonomik güvenceler olması gerekirken meslek kuruluşlarının seçim usullerinde ne gibi hukuka aykırı bir yön var ki Cumhurbaşkanı bu usulün acilen değişmesini istemektedir?

Her defasında farklı bir gündemle önümüze konulan bu proje en baştan ifade edelim ki, bir FETÖ projesi olup, gerisi tamamen bir algı operasyonudur. Zira yandaş basındaki eş zamanlı karalama kampanyası tesadüf değildir.

Şu hususun altını önemle çizelim: Barolar, demokratik hukuk sistemlerinde Adalet Bakanlığına bağlanabilecek, emir ve talimatla yönetilecek kuruluşlar değildir. Barolar; dayanağını anayasadan ve evresel hukuk ilkelerinden alan meslek örgütleri olup, sadece demokrasinin, insan haklarının ve hukukun üstünlüğünün sözcülüğünü yaparlar. 

Devletimizin kılcal damarlarına kadar sızmış olan silahlı terör örgütü FETÖ aklının ürünü olan ve 2010 yılında yapılan referandumla Yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığının bertaraf edilmesinden sonra, anlaşılan o ki yargının savunma ayağı da bertaraf edilmek istenmektedir. Yargının kurucu unsurlarından olan savunmanın teslim alınmasını isteyen bu projenin; hangi aklın ve raporların ürünü olduğunu, arkasında kimlerin olduğunu, kimlerin alkışladığını bilmekte ve görmekteyiz. 

Ülkemizde, Türkiye Barolar Birliği ve Barolar kadar demokratik, adil ve tam temsil sisteminin uygulandığı ikinci bir seçim sistemi daha yoktur. Zira asıl olan kişiler ve tercihleridir. Baro ve TBB seçimlerinde, en çok oyu alanlar kurullara seçilir. İstediğiniz kişiye, hiçbir grup, liste ve blok sınırlaması olmadan oy verebilirsiniz. İstediğiniz her şekilde oy kullanabilirsiniz. Delege sistemi, yaratılmak istenen algının tam tersine, üye sayısı fazla olan baroların aleyhine, üye sayısı az olan baroların ise lehinedir. Bu durum matematik ile sabittir. Baroların seçim sistemine müdahale ederek gücünü kırmak niyetindeyseniz, o zaman aynı mantığın ürünü olarak 16 milyon nüfuslu İstanbul ile 1,5 milyon nüfuslu Hatay’ın eşit milletvekili sayısı ile temsil edilmesini de savunmak zorundasınız. Böyle bir şey ne kadar akla aykırı ise Baroların seçim sistemine müdahale de o kadar akla aykırıdır.

Buradaki asıl niyet; barolara resmi olarak siyaset, yandaşlık, etnisite, ırk, mezhep, tarikat, cemaat, bölge, eyalet ve bölücülük virüsünü sokmaktır. Bu suretle baroların; kendi içlerinde kavgalı, birinin ak dediğine diğerinin kara, birinin kara dediğine diğerinin ak demesiyle, güçsüz, etkisiz, yetkisiz ve yandaş bir kuruluş haline dönüştürülerek yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığının tamamen yok edilmesi istenmektedir.   

Nisbi temsil adı altında, kişilerin değil, siyasi, etnik, mezhebi vs. grupların önünün açılacağı bu sistemle, Barolar ve TBB ele geçirilmeye çalışılmak istenmektedir. 

Ne şimdi avukatların temel ihtiyacı değişti ne de bu iktidar döneminde ne de öncesinde avukatların herhangi bir kazanımı gerçekleşti. Gelinen noktada avukatlar ekonomik olarak bir yok oluşa sürüklendi. Avukatlar hep yoksullaştı ve bugüne kadar hiçbir tedbir alınmayarak, avukatların yaptıkları işler tek tek ellerinden alındı. CMK hizmetini dahi angarya ile yürüten avukatlar hep yok sayıldı. Ancak avukatlar hiç değişmedi ve aynı hizmetleri yürütmeye devam ettiler. Avukatlara ne verildi ki neyi geri istiyorsunuz?

Değişenler; siyaset algısına göre şekillenen, kendini siyasetin temsilcisi olarak gören, Avukatlık Kanunu’ndaki görev ve yetkilerini unutan ve partizanlaşan, ortak iş gören barolar oldu. Mesele delege meselesi değildir. Mesele büyük/küçük baro meselesi değildir. Mesele baroları teslim almaktır. İyi olan hiçbir düzenlemeye hiçbir baro karşı koymaz. Avukatlık Kanunu’nu düzenleyecek olan ancak ve ancak o mesleğin asıl sahipleri olan avukatlardır. İlla ki Avukatlık Kanunu değiştirilecekse Türkiye Barolar Birliği tarafından 2014 yılında hazırlanan yasa taslağı olduğu gibi duruyor. 

Şimdi en yüksek sesle soruyoruz: Türkiye Barolar Birliği bu projenin neresindedir? TBB hangi görüşten yanadır?  TBB bu konuda net açıklama yapmalıdır. Türkiye Barolar Birliği bu projede tarafını şimdiden belli etmek zorundadır. Bu konu ‘gelsin bakarız’ mantığıyla geçiştirilecek bir konu değildir. Zira bu konu Türkiye Cumhuriyetinin demokrasi ve hukuk sınavıdır. 

Bu sürecin yakın takipçisi olmaya devam edeceğiz. Unutulmasın ki, Türkiye Barolar Birliği sessiz de kalsa, bu düzenlemenin yanında da olsa, bizler 135 bin avukat ve yurttaşlarımızın tamamı için daha demokratik bir Türkiye yaratmak ve insan haklarını korumak için her zaman hukuktan yana olmaya devam devam edeceğiz.

Şu hususun iyi bilinmesini isteriz ki; Barolar öyle istediğinizde konuşacak istemediğinizde susacak kurumlar değildir. Barolar hukukun, hukukun üstünlüğünün, insan haklarının ve demokrasinin yanında her zaman taraftır. Sadece yasadan aldıkları yetkiyle eleştiride bulundular diye seçim Baroların sistemine müdahale etmek yapılabilecek en büyük hatalardan biri olacaktır. 

Zaman meslek örgütleriyle kavgalı olmak zamanı değildir. Meslek örgütlerinin fikir ve önerileri doğrultusunda ve toplumsal mutabakatı öne alarak sorunların çözümüne odaklanılmalıdır. Farklı görüşlere de tahammül edilmesi demokrasi ve hukukun bir gereğidir.

Türkiye tüm farklılıklarıyla birlikte bir bütündür ve diyoruz ki, gündemimiz seçim sistemi değil, bu zor zamanda yok oluşa sürüklenen yurttaşlarımızın hayatta kalması için alınması gereken tedbirleri almak, sağlığını ve ekonomik durumlarını iyileştirmektir. Gündemimiz meslektaşlarımıza el uzatmak, el birliğiyle sahip çıkmak ve gerekli tedbiri almaktır.

Ekonomik sorunların yaşandığı, insanların işyerini kapattığı, gelir elde edemediği, işsizliğin arttığı bir ortamda insanlar yaşam mücadelesi verirken ülkemizin gündemi meslek kuruluşlarının seçim usullerinin yeniden belirlenmesi olmamalıdır. 

Çağrımız, herkesin öncelikle sağlık derdinde olduğu, ekonomik sıkıntısını çözmeye çalıştığı bu zor zamanlarda; meslek kuruluşlarının seçim usullerinin yeniden belirlenmesiyle ilgili düşünce ve düzenlemelerin bir daha hiç gelmemek üzere ülke gündemine getirilmemesidir.

Savunma susarsa herkes susar. Savunmasız adalet olmaz!

Yurttaşlarımızın ve meslektaşlarımızın bilgisine saygıyla sunarız.

Haber Merkezi

Atakaş Hatayspor bir yandın idman yapıyor, bir yandan da futbolcularının doğum günlerini kutluyor
Trendyol süper ligind mücadele veren Atakaş Hatayspor, bir yandan Konyaspor maçına hazırlanırken, diğer yandan da futbolcularının doğum günlerini kutlamayı ihmal...
Cumhur İttifakı Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Öntürk: Taksici Esnafın yükünü hafifleteceğiz!
Cumhur İttifakı Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Öntürk, Evine helal lokma götürmek için gece gündüz çalışan Taksiciler Dernek üyeleriyle...
Cumhur İttifakı Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Öntürk: Esnafımızın yanında ve emrindeyiz!
Deprem felaketinin ardından Devletin tüm imkanlarını seferber ettiği Hataylı esnaflara bir destek de Cumhur İttifakı Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı...
Cumhur İttifakı Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Öntürk Hataylılara söz verdi: Bu yıkık Kenti ayağa kaldıracağız!
Hatay’da yeni bir çağ açmak üzere kutlu yola çıkan Cumhur İttifakı Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Öntürk, Hatay’ı ayağa...
<strong>‘’MY GARDEN MY WORLD / BENİM BAHÇEM BENİM DÜNYAM’’</strong>
Millî Eğitim Bakanlığının ülke genelinde başlattığı E TWİNNİNG projesi çerçevesinde Kuşalanı Ortaokulu Özel eğitim öğretmeni Ticen Işık yürüttüğü ‘’My Garden...
<strong>Başkan Lütfü Savaş: Bizi yalnız bırakanlara şehrimizi teslim etmeyeceğiz!</strong>
Cumhuriyet Halk Partisi tarafından aday gösterilen Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, halk toplantısı gerçekleştirdi. Başkan Lütfü Savaş’ı...
CHP Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara: Hekimlerimizin cezalandırılmaya değil, Hakkının teslim edilmesine ihtiyacı var!
CHP Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara, TBMM Genel Kurulu’nda konuşulacak olan sağlık alanındaki kanun teklifinin 25. Maddesine ilişkin yazılı bir...
HAMOK’tan Deprem Paneli!
Hatay Meslek Odaları Koordinasyonu Kulu (HAMOK) Deprem paneli düzenledi. HAMOK Dönem Sözcüsü Hatay Şehir Plancılar Odası   Başkanı Serkan Koç yaptığı...
İskenderun’da şüphe üzerine durdurulan şahsın üzerinde 200 gram Esrar çıktı
Hatay’ın İskenderun ilçesinde, şüphe üzerine durdurulan şahsın üzerine 200gram esrar çıktı. Hatay Valiliğinden yapılan açıklamada, Hatay Emniyet Müdürlüğü görevlilerince Uyuşturucu...
<strong>Hataylılar, Ankara’dan dönen Lütfü Savaş’ı coşkuyla karşıladı!</strong>
Cumhuriyet Halk Partisi tarafından aday gösterilen ve Ankara’dan yola çıkan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş,  Erzin’de Hataylılar...
Anitta Kuruyemiş ve Kahve Açıldı
Anitta Kuruyemiş ve Kahve yeni yerinde kaldığı yerden hizmet vermeye devam ediyor. Asrın felaketi 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen...
Cumhur İttifakı Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Öntürk: Hatay’ımızda Umutları yeniden yeşerteceğiz!
Cumhur İttifakı Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Öntürk, birlik ve beraberlik içinde Hatay’da umutları yeniden yeşerteceklerini kaydetti. 10 yıllık...
CHP Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara: Bir yıl sonunda Okul konusunda ciddi eksiklerimiz var!
CHP Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara, Hatay’daki eğitim kurumlarının ve öğretmenlerin genel durumuna ilişkin yazılı bir basın açıklaması yaptı. Özellikle...
Başkan Savaş’tan EXPO alanında Halk toplantısı
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, 20 Şubat Salı günü (Yarın) EXPO alanında bir Halk toplantısı gerçekleştireceği bildirildi. Hatay Büyükşehir...
Dörtyol’da durdurulan araçta, 494 adet Captagon ile 0,50 gr Kubar Esrar yakalandı
Hatay’ın Dörtyol ilçesinde durdurulan bir araçta, 494 adet Captagon ile 0,50 gr Kubar Esrar yakalandığı belirtildi. Hatay Valiliğinden yapılan açıklamada,...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ