Atayurt Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 8,56 / Satış: 8,60
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

SON DAKİKA

Barolar ve Tabip Odaları Ele Geçirilmeye Çalışılıyor

Barolar ve Tabip Odaları Ele Geçirilmeye Çalışılıyor
  • 07.05.2020
  • Barolar ve Tabip Odaları Ele Geçirilmeye Çalışılıyor için yorumlar kapalı
  • 436 kez okundu

Ankara Barosu’nun Diyanet İşleri Başkanlığının Cuma Hutbesi sonrasında yaptığı açıklama üzerine, Avukatlık Kanunu üzerinden Baroların yapısının değiştirilmesi yönünde ve özellikle belirli çevrelerde ve yandaş basın nezdinde yapılan bir takım yayınlarla ilgili basın açıklamasında bulunan Hatay Barosu şu ifadelere yerverdiler.

Hukuk camiasında ve toplumun geniş bir kesiminde tepkilere neden olan bu yayınlar üzerine gerek Adalet Bakanlığı gerekse Türkiye Barolar Birliği tarafından açıklama yapılarak böyle bir yasa değişikliğinin söz konusu olmadığı açıklanmıştır. 

Bu açıklamanın yapılmasının üzerinden 24 saat geçmeden Cumhurbaşkanı telekonferansla yapılan AKP MYK toplantısı öncesinde yaptığı değerlendirmede “Meclis’te başlanmış olan ya da neticelenmeyi bekleyen pek çok düzenleme bulunuyor. Bunlardan biri de barolar ve tabip odaları başta olmak üzere meslek kuruluşlarının seçim usullerinin yeniden belirlenmesiyle ilgili taslaktır. Geçtiğimiz günlerde Ankara Barosu’nun ve aynı zihniyetteki yapıların fütursuz saldırılarına şahit olduk. Sadece bu örnek dahi meslek kuruluşlarının seçim usulüne yönelik düzenlemenin aciliyetini ortaya koymuş, en kısa sürede Meclis’in takdirine sunmalıyız.” şeklinde ifadeler kullanmıştır.

Bütün dünyayı sarsan Covid-19 salgınının insan hayatı ve ekonomik açıdan tehlikesinin devam ettiği bu günlerde; önceliğimizin toplum sağlığı ve ekonomik güvenceler olması gerekirken meslek kuruluşlarının seçim usullerinde ne gibi hukuka aykırı bir yön var ki Cumhurbaşkanı bu usulün acilen değişmesini istemektedir?

Her defasında farklı bir gündemle önümüze konulan bu proje en baştan ifade edelim ki, bir FETÖ projesi olup, gerisi tamamen bir algı operasyonudur. Zira yandaş basındaki eş zamanlı karalama kampanyası tesadüf değildir.

Şu hususun altını önemle çizelim: Barolar, demokratik hukuk sistemlerinde Adalet Bakanlığına bağlanabilecek, emir ve talimatla yönetilecek kuruluşlar değildir. Barolar; dayanağını anayasadan ve evresel hukuk ilkelerinden alan meslek örgütleri olup, sadece demokrasinin, insan haklarının ve hukukun üstünlüğünün sözcülüğünü yaparlar. 

Devletimizin kılcal damarlarına kadar sızmış olan silahlı terör örgütü FETÖ aklının ürünü olan ve 2010 yılında yapılan referandumla Yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığının bertaraf edilmesinden sonra, anlaşılan o ki yargının savunma ayağı da bertaraf edilmek istenmektedir. Yargının kurucu unsurlarından olan savunmanın teslim alınmasını isteyen bu projenin; hangi aklın ve raporların ürünü olduğunu, arkasında kimlerin olduğunu, kimlerin alkışladığını bilmekte ve görmekteyiz. 

Ülkemizde, Türkiye Barolar Birliği ve Barolar kadar demokratik, adil ve tam temsil sisteminin uygulandığı ikinci bir seçim sistemi daha yoktur. Zira asıl olan kişiler ve tercihleridir. Baro ve TBB seçimlerinde, en çok oyu alanlar kurullara seçilir. İstediğiniz kişiye, hiçbir grup, liste ve blok sınırlaması olmadan oy verebilirsiniz. İstediğiniz her şekilde oy kullanabilirsiniz. Delege sistemi, yaratılmak istenen algının tam tersine, üye sayısı fazla olan baroların aleyhine, üye sayısı az olan baroların ise lehinedir. Bu durum matematik ile sabittir. Baroların seçim sistemine müdahale ederek gücünü kırmak niyetindeyseniz, o zaman aynı mantığın ürünü olarak 16 milyon nüfuslu İstanbul ile 1,5 milyon nüfuslu Hatay’ın eşit milletvekili sayısı ile temsil edilmesini de savunmak zorundasınız. Böyle bir şey ne kadar akla aykırı ise Baroların seçim sistemine müdahale de o kadar akla aykırıdır.

Buradaki asıl niyet; barolara resmi olarak siyaset, yandaşlık, etnisite, ırk, mezhep, tarikat, cemaat, bölge, eyalet ve bölücülük virüsünü sokmaktır. Bu suretle baroların; kendi içlerinde kavgalı, birinin ak dediğine diğerinin kara, birinin kara dediğine diğerinin ak demesiyle, güçsüz, etkisiz, yetkisiz ve yandaş bir kuruluş haline dönüştürülerek yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığının tamamen yok edilmesi istenmektedir.   

Nisbi temsil adı altında, kişilerin değil, siyasi, etnik, mezhebi vs. grupların önünün açılacağı bu sistemle, Barolar ve TBB ele geçirilmeye çalışılmak istenmektedir. 

Ne şimdi avukatların temel ihtiyacı değişti ne de bu iktidar döneminde ne de öncesinde avukatların herhangi bir kazanımı gerçekleşti. Gelinen noktada avukatlar ekonomik olarak bir yok oluşa sürüklendi. Avukatlar hep yoksullaştı ve bugüne kadar hiçbir tedbir alınmayarak, avukatların yaptıkları işler tek tek ellerinden alındı. CMK hizmetini dahi angarya ile yürüten avukatlar hep yok sayıldı. Ancak avukatlar hiç değişmedi ve aynı hizmetleri yürütmeye devam ettiler. Avukatlara ne verildi ki neyi geri istiyorsunuz?

Değişenler; siyaset algısına göre şekillenen, kendini siyasetin temsilcisi olarak gören, Avukatlık Kanunu’ndaki görev ve yetkilerini unutan ve partizanlaşan, ortak iş gören barolar oldu. Mesele delege meselesi değildir. Mesele büyük/küçük baro meselesi değildir. Mesele baroları teslim almaktır. İyi olan hiçbir düzenlemeye hiçbir baro karşı koymaz. Avukatlık Kanunu’nu düzenleyecek olan ancak ve ancak o mesleğin asıl sahipleri olan avukatlardır. İlla ki Avukatlık Kanunu değiştirilecekse Türkiye Barolar Birliği tarafından 2014 yılında hazırlanan yasa taslağı olduğu gibi duruyor. 

Şimdi en yüksek sesle soruyoruz: Türkiye Barolar Birliği bu projenin neresindedir? TBB hangi görüşten yanadır?  TBB bu konuda net açıklama yapmalıdır. Türkiye Barolar Birliği bu projede tarafını şimdiden belli etmek zorundadır. Bu konu ‘gelsin bakarız’ mantığıyla geçiştirilecek bir konu değildir. Zira bu konu Türkiye Cumhuriyetinin demokrasi ve hukuk sınavıdır. 

Bu sürecin yakın takipçisi olmaya devam edeceğiz. Unutulmasın ki, Türkiye Barolar Birliği sessiz de kalsa, bu düzenlemenin yanında da olsa, bizler 135 bin avukat ve yurttaşlarımızın tamamı için daha demokratik bir Türkiye yaratmak ve insan haklarını korumak için her zaman hukuktan yana olmaya devam devam edeceğiz.

Şu hususun iyi bilinmesini isteriz ki; Barolar öyle istediğinizde konuşacak istemediğinizde susacak kurumlar değildir. Barolar hukukun, hukukun üstünlüğünün, insan haklarının ve demokrasinin yanında her zaman taraftır. Sadece yasadan aldıkları yetkiyle eleştiride bulundular diye seçim Baroların sistemine müdahale etmek yapılabilecek en büyük hatalardan biri olacaktır. 

Zaman meslek örgütleriyle kavgalı olmak zamanı değildir. Meslek örgütlerinin fikir ve önerileri doğrultusunda ve toplumsal mutabakatı öne alarak sorunların çözümüne odaklanılmalıdır. Farklı görüşlere de tahammül edilmesi demokrasi ve hukukun bir gereğidir.

Türkiye tüm farklılıklarıyla birlikte bir bütündür ve diyoruz ki, gündemimiz seçim sistemi değil, bu zor zamanda yok oluşa sürüklenen yurttaşlarımızın hayatta kalması için alınması gereken tedbirleri almak, sağlığını ve ekonomik durumlarını iyileştirmektir. Gündemimiz meslektaşlarımıza el uzatmak, el birliğiyle sahip çıkmak ve gerekli tedbiri almaktır.

Ekonomik sorunların yaşandığı, insanların işyerini kapattığı, gelir elde edemediği, işsizliğin arttığı bir ortamda insanlar yaşam mücadelesi verirken ülkemizin gündemi meslek kuruluşlarının seçim usullerinin yeniden belirlenmesi olmamalıdır. 

Çağrımız, herkesin öncelikle sağlık derdinde olduğu, ekonomik sıkıntısını çözmeye çalıştığı bu zor zamanlarda; meslek kuruluşlarının seçim usullerinin yeniden belirlenmesiyle ilgili düşünce ve düzenlemelerin bir daha hiç gelmemek üzere ülke gündemine getirilmemesidir.

Savunma susarsa herkes susar. Savunmasız adalet olmaz!

Yurttaşlarımızın ve meslektaşlarımızın bilgisine saygıyla sunarız.

Haber Merkezi

Vali Rahmi  Doğan’dan, Şehit Turgay Abacı’nın Ailesine Taziye Ziyareti
Hatay Valisi Rahmi Doğan, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde teröristlerce gerçekleştirilen hain saldırı sonucu şehit olan Piyade Sözleşmeli Er Turgay Abacı’nın...
“Hikayeleriyle Türküler” konseri dinleyenlere duygu dolu saatler yaşattı!
 Antakya Belediyesi Türk Müziği Topluluğu tarafından organize edilen, Şef Erhan Önal’ın yönetiminde ve Usta Oyuncu Ahmet Yenilmez’in seslendirmeleri ile hayata...
Şehit Piyade Uzman Onbaşı Emin Yıldırım çok amaçlı salon hizmete açıldı
Antakya Belediyesi tarafından Akasya Mahallesi’nde inşa edilen ve Şehit Piyade Uzman Onbaşı Emin Yıldırım adı verilen Çok Amaçlı Salon yoğun...
Şehit Sedat Gürbüz parkı dualarla açıldı
 Almanya’nın Hanau kentinde iki kafeye düzenlenen ırkçı terör saldırısında hayatını kaybeden Sedat Gürbüz’ün adı Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz’ın talimatı...
Antakya Belediyesi İşçi Personellerine ikramiyeleri ödendi
 Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, işçi personelin ikramiyelerinin ödenmesi konusunda gösterdiği hassasiyet ile örnek olmaya devam ediyor. Başkan İzzettin Yılmaz,...
Hatay Büyükşehir Belediyesinden Kadın üreticilere destek!
Hatay Büyükşehir Belediyesi, SİEUGreen (Çin-Avrupa Yenilikçi Yeşil ve Akıllı Şehirler) projesi kapsamında oluşturduğu sucul yetiştiricilik(akuaponik) sistemleri hakkında eğitimler vermeye devam...
Hatay Büyükşehir Belediyesi Antakya Esentepe’de asfalt serimine başladı
Altyapısı tamamlanan bölgelerde mahallenin fiziki yapısı ve ihtiyaçlarına dönük üstyapı çalışması yürüten Hatay Büyükşehir Belediyesi, Antakya’daki çalışmalarına devam ediyor. Çalışmalarını...
İskenderun’daki şiddetli yağmur Battı—Çıktıyı trafiğe kapattı
Hatay’ın İskenderun ilçesinde  dün gece şiddetli yağmurdan sonra Battı- Çıktı trafiğe kapandı. Antakya tarafından gelen trafiğe kapanan Battı-Çıktı suların çekilmesinin...
İskenderun’daki şiddetli yağmur Hatay Büyükşehir Belediyesi ekiplerini teyakkuza geçirdi
Hatay Büyükşehir Belediyesi, İskenderun ilçesinde etkili olan sağanak yağış nedeniyle meydana gelen su baskını ve birikintilerine çok sayıda personel ile...
Hatay Valisi Rahmi Doğan Hassa Öğretmenevinin açılışını gerçekleştirdi
Hatay Valisi Rahmi Doğan, yapımı tamamlanan Hassa ilçesindeki öğretmenevinin açılışını gerçekleştirdiği belirtildi. Hatay Valiliğinden yapılan açıklamada, Vali Rahmi Doğan’ın, Hassa...
Hatay Valisi Rahmi Doğan Hassa Devlet hastanesi inşaatında incelemelerde bulundu
Hatay Valisi Rahmi Doğan, inşaatı devam eden Hassa Devlet hastenesinde incelemelerde bulundu. Hatay Valiliğinden verilen bilgiye göre, Hatay Valisi Rahmi...
Belen ilçesi’nde 3 ayrı araçta 30 Kaçak göçmen yakalandı
Hatay’ın Belen ilçesinde 3 ayrı araçta toplamda 30 kaçak göçmenin yakalandığı bildirildi. Hatay Valiliğinden yapılan açıklamaya göre, ilk olarak 15.09.2021...
Jandarma Altınözü Hacıpaşa’da 2 silah kaçakçısında 7 tabanca yakaladı
Hatay’ın Altınözü hacıpaşa’da Jandarma yaptığı opierasyonda iki silah kaçakçısında 7 tabanca ele geçirdiği bildirildi. Hatay Valiliğinden verilen bilgiye göre, Hatay...
Uyuşturucu kaçakçılığı yapan 4 kişi tutuklandı
Hatay İl Jandarma Komutanlığı uyuşturucu kaçakçılığı yapan  9’u yabancı uyruklu ve aranan 13 kişiyi yakalarken, 4 kişi çıkarıldığı mahkemece tutuklandı....
Orman’da fotokapanla kaçak avlanmak isteyen iki kişiye 5.848 lira para cezası
Hatay’ın Samandağ Batıayaz’da ormanlık alanda fotokapanla kaçak avlanmak isteyen iki kişiye 5.848 lira para cezası kesildi. Hatay Valiliğinden yapılan açıklamaya...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ