Atayurt Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 8,82 / Satış: 8,85
€ EURO → Alış: 10,35 / Satış: 10,39

SON DAKİKA

Başkan Lütfü Savaş: Ben tüm renkleriyle Hatay’ı geleceğe huzurla taşımak için görevdeyim

Başkan Lütfü Savaş: Ben tüm renkleriyle Hatay’ı geleceğe huzurla taşımak için görevdeyim
  • 20.06.2020
  • Başkan Lütfü Savaş: Ben tüm renkleriyle Hatay’ı geleceğe huzurla taşımak için görevdeyim için yorumlar kapalı
  • 325 kez okundu

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 19 Haziran Cuma günü gazetekritik.com üzerinden yayınlanan Deniz Olgun’un moderatörlüğünde gerçekleşen ‘Kritik Sorular adlı programın canlı yayın konuğu oldu.

Başkan Savaş programda, Hatay’ın sahip olduğu zenginlikler dolayısıyla çok değerli bir il olduğunu belirterek, “Hatay’da birçok etnik unsur ve birçok mezhep yüzyıllardır bir arada yaşamaya devam etmiştir. Bizim insanlarımız iyi günlerimizde ve cenazelerimizde farklı din ve mezheplerden olduğunu algılarlar. Bunun dışında bu ayrımı farkına bile varmayız. Bizim ilimizde birçok bayram bir arada kutlanır. Bizim huzurumuzu bozmaya çalışanlara rağmen Hatay bu konuda hiç kimseye taviz vermemiştir. Ben tüm renkleriyle Hatay’ı geleceğe huzurla taşımak için görevdeyim. Bu şehirdeki tüm renklerimizden gurur duyuyoruz. Çünkü hepsinin ülkemize şehrimize katkısı büyük” ifadelerine yer verdi.

Hatay’da 500 bin Suriyeli olduğunu belirten Başkan Savaş, “8 buçuk yıldır bu gerçeklerle yaşıyoruz. Bizim gelirimiz 1 milyon 640 bin kişiye göre ama giderimiz 2 buçuk milyon kişilik. Biz her üç vatandaşımızın istihkakıyla bir Suriyeliye bakmakla yükümlüyüz 8 buçuk yıldır. Merkezi hükümetimizle bu yükü paylaşsaydık çok daha iyi olurdu. Entelektüel anlamda Türk vatandaşlarından biraz daha geri olduklarını söyleyebilirim. Bu nedenle daha fazla çöp üretiyorlar ve daha fazla su harcıyorlar” şeklinde konuştu.

Program sunucusunun yönelttiği, Suriyeli sığınmacıların giderleri hususunda Hatay Büyükşehir Belediyesinin yükünü hafifletmek için hükümetten bir destek alıp almadığı sorusuna Başkan Savaş şöyle yanıt verdi:

“Şu anda kendi nüfusuna oranla en fazla Suriyeli ağırlayan 2. il Hatay. Ve sığınmacılar bazı ilçelerimizde daha yoğun şekilde yerleşmiş durumda. Reyhanlı ilçemizde 250 bin nüfusumuz var. Bu nüfusun %60’a yakını Suriyeli. Bu nedenle altyapı, arıtma ve içme suyu konularında maddi olarak zorlanıyoruz. Ekonomik anlamda bu yükü bizimle paylaşacak paydaşlara ihtiyacımız var. Merkezi hükümetin bu konuda belediyelere destek vermesinde fayda var”

Program sunucusu Olgun, Başkan Savaş’a sığınmacı oranının yüksek olduğu ilçelerde ne gibi şikayetler aldıklarını sordu. Başkan Savaş en çok asayiş ve çevre kirliliği konusunda şikâyet aldıklarını belirterek, iki toplumun birbirine uyum sağlamakta zorlandığını ifade etti. Bu açıklamalara ek olarak Başkan Savaş, “Bir an önce Suriye’deki kardeş kavgasının son bulmasını diliyoruz. Umarım en yakın zamanda Suriye’de huzur ortamı sağlanır ve herkes kendi ülkesine geri döner” açıklamalarında bulundu.

Hatay’ın pandemi sürecinden nasıl etkilendiğine de değinen Başkan Savaş, “Biz 11 CHP’li belediyemizle sürekli istişare içerisindeydik. Biz yerel yönetimlerin üzerine düşen her şeyi şartlarımızı zorlayarak yaptık. Hem Dünya Sağlık Örgütü’nün hem de Türkiye Pandemi Kurulunun aldığı önlemleri en fazla uygulayan belediyeyiz. Bu süreçte ekonomik anlamda zorluklar yaşayan vatandaşlarımıza da destek olduk. 17 bin vatandaşımıza market alışverişlerini yapabilecekleri kartlar dağıttık. 40 bin kişiye erzak dağıttık. Sosyal doku ekibimiz 65 yaş üstü vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını gidermek için Hatay’ın her köşesinde çalıştı. Evde bakım hizmetlerimize hız verdik. Sosyal Marketlerimiz ile binlerce vatandaşımızın kıyafet ihtiyaçlarını karşıladık. Şehrin her köşesinde düzenli olarak dezenfeksiyon çalışmaları gerçekleştirdik. Bu nedenle vaka sayımız oldukça azdı” şeklinde konuştu.

Başkan Savaş pandemi sürecinde evrensel kurallara herkesin uyması gerektiğini ifade etti.

Hatay’da yapılacak olan EXPO 2021 ile ilgili de açıklamalarda bulunan Başkan Savaş, “Biz Hatay’da yalnızca belediye başkanlığı yapmıyoruz aynı zamanda kanaat önderliği yapıyoruz. Hatay’ın müthiş bir doğası var, yeraltı zenginlikleri var, tarıma çok elverişli, demir-çelik ve filtre sektöründe en önemli illerden birisi. Ancak Suriye meselesi nedeniyle 14 ülkeye ihracatımız durma noktasına geldi. Ekonomik anlamda geriledik. Bunun sıkıntısını yaşıyoruz. Suriye’deki 500 bin kişi Hatay’a geldi. Biz bir çıkış yolu aramak zorundayız. Belediye Başkanı olarak biz üzerimize düşeni yapmaya gayret ediyoruz. Görevimiz yalnızca altyapı ve üstyapı çalışmaları yapmak değil. Biz de kentimizin sahip olduğu değerleri ön plana çıkartmak durumundayız. EXPO ile Hatay’ın kalkınmasını sağlamayı amaçlıyoruz. Hatay’ı bu bölgenin ticaret merkezi haline getirmeyi planlıyoruz” açıklamalarına yer verdi.

Hatay’ın ticaretine katkı sağlamak amacıyla Hatay Deniz Otobüsü Projesini de hayata geçirmek üzere adımlar attıklarını Belirten Başkan Savaş, EXPO 2021, UNESCO gastronomi şehri unvanının alınması gibi önemli projelerle şehrin ekonomisine can suyu sağlamaya çalıştıklarını ifade etti.

Kırsal kalkınma projelerine büyük önem verdiğini ifade eden Başkan Savaş, köyden kente göçün önüne geçmek ve verimliliğin artması için geleneksel tarımı teknolojiyle buluşturmak amacıyla proje başlattıklarını belirtti.

Hatay’ın coğrafi öneminin farkındalığıyla çalışmalarına yön verdiklerinin altını çizen Başkan Savaş, “Hatay’ın jeolojik ve jeopolitik önemi çok fazla. Böyle bir şehirde dik durmamız gerekiyor. Biz sıradan bir belediye başkanlığı yapmıyoruz. Şehrimizde huzura katkı sağlamaya çalışıyoruz. Hatay sıradan bir il değil. Hatay iki buçuk yıl sonra Türkiye’ye örnek bir il olacak. Bunun için az uyuyup çok çalışıyoruz” dedi.

Başkan Savaş tüm ideolojilere eşit mesafede durduğunu ve bu konuda çok hassas olduğunu belirterek, “Ben bu şehri 11 buçuk yıldır nasıl yönetilmesi gerekiyorsa öyle yönetmeye çalışıyorum. Benim bir ideolojim var. Ama şehrin de idealleri var. Bu şehri bir partiye göre yönetemeyiz. Ben ay yıldızlı bayrağımıza yakışır şekilde bu şehri yönetmeye çabalıyorum. Biz Atatürk’ün ilkeleri doğrultusunda çalışan herkesle iş birliği yaparız. Ben Cumhuriyet Halk Partisi’nin Atatürk’ün yolundan giden bir parti olduğuna inandığım için bu partideyim. Genel Başkanımızın da bize talimatı Atatürk’ün yolundan ayrılmamamız ve herkese eşit yaklaşmamız yönünde” ifadelerini kullandı. 

Başkan Savaş programda Hatayspor’un başarılarına da değinerek, “Hatayspor biz aldığımızda 3. Lig’e düşmek üzereydi. Çok borcu vardı. Şu an borcumuz yok. Süper Lig’e çıkmak üzereyiz. Belediye Başkanlığı sadece altyapı ve üstyapı yapmakla olmaz. Bu akşam İstanbul’da maçımız var. Oraya gidip vatandaşlarımızın desteğini takımımıza hissettireceğim. Memlekette spora da değer veren insanlarımız var. Biz de buna destek veriyoruz” dedi.

Başkan Savaş’ın açtığı Youtube kanalına değinen program sunucusu, kanalın detaylarını sordu. Başkan Savaş Youtube kanalı ile ilgili şu sözlere yer verdi:

“Gençlerimiz ve ev hanımlarımız politikadan uzaklar. Bizi suratsız, toplumla barışık olmayan insanlar olarak görüyorlar. Türkiye’de siyasi ortamı düşünürsek haksız da değiller. Ben istiyorum ki bizim de birer aile babası olduğumuzu bilsinler. Bizim de umutlarımızın heyecanlarımızın olduğunu bizim de gençlerle ortamımızın olduğunu görsünler istedik. Onlar bizlerden ne istiyor biz onların istekleri için neler yapabiliriz görmek istedik. Gençlerimizle videolarda buluşuyoruz. Gençlerin yorumlarına esprili bir dille cevap yazıyorum. Çünkü bizim de gülmeye ihtiyacımız var. Bizi bir belediye başkanı olarak görmelerini değil abileri babaları gibi görmelerini istiyoruz” 

BAŞKAN SAVAŞ: “MESALAR KAVGASIZ DA VERİLEBİLİR”

Youtube kanalında mesajların ya da cevapların kavgasız da verilebileceğini herkese göstermeyi amaçladığını ifade eden Başkan Savaş, tüm insanların kavga ve çatışmadan bıktığını bu nedenle gülümsemeye ihtiyacın her zamankinden fazla hissedildiğini belirtti.

CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanları Hatay Buluşması Başladı
CHP’li  Büyükşehir Belediye başkanlarının Hatay Buluşması Antakya Müze Oteli toplantı salonunda başladı. Toplantının ilk oturumuna ev sahibi CHP’li Hatay Büyükşehir...
Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’ndan Başkan Lütfü Savaş’a ziyaret
Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçeoğlu, CHP’li Belediye Başkanlarının toplantısına katılmak üzere geldiği Antakya’da Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ı...
Çevre ve Şehircilik Bakanlığından Yayladağı Belediyesine 2 çöp toplama kamyonu
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Yayladağı  Belediyesine 2 adet çöp toplama kamyonu hibe edildi. Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Yalçın ve...
Antakya Belediyesi Başkan Yardımcısı Orhan Mursaloğlu, çarşı esnafıyla yağışların etkilerini değerlendirdi
Antakya Belediyesi Başkan Yardımcısı Orhan Mursaloğlu, Meclis Üyesi Ömer Gürbüz ve Temizlik İşleri Müdürü Mustafa Şener şiddetli yağışlar sonrası çarşı...
Antakya Bilim Merkezi Şenliklerine yoğun ilgi
Antakya Bilim Merkezi, Antakya’da ilk kez düzenlenen “Astronomi ve Uzay Gözlem Etkinlikleri”yle gökyüzü meraklılarını bir araya getirmeye devam ediyor. Her...
Hevesli İnsan Bilim Atölyeleri Derneği HİBA-DER’den Hatay Bilim Şenliği!
Kısa adı HİBA-DER olan Hevesli İnsan Bilim Atölyeleri Derneği Hatay Şenliği düzenledi. HİBA-DER kurucularından Mehmet Mirioğlu’nun verdiği bilgiye göre, Hatay’da...
Hatay Büyükşehir Belediyesi Takwondo takımı Dünya Başkanlık musabakasından  16 madalya ile döndü
Hatay Büyükşehir Belediyespor takımları, katıldıkları turnuvalarda elde ettiği başarılarla adından söz ettirmeye devam ediyor. Mavi-beyazlıların taekwondo takımı, İstanbul’da yapılan 6....
Pazarcı Esnafının işi iyi gitmiyor!
Ekonomik kriz tüm sektörleri olduğu gibi, pazarcı esnafını da çok büyük olumsuz yönde etkiledi. Hatay’ın İskenderun ilçesindeki  önemli pazarlarından Perşembe...
İskenderun’da Polis’in yaptığı uygulamada  2227 kişi sorgulanırken, 853 araç denetlendi
Hatay’ın İskenderun ilçesinde  Polis’in yaptığı uygulamada 2227 kişi sorgulanırken, 853 aracın denetlendiği belirtildi. Hatay Valiliğinden yapılan açıklamada,  İskenderun İlçe Emniyet...
İskenderun’da uyuşturucu satıcılarına operasyon: 134 göz altı, 11 kişi tutuklandı!
Hatay’ın İskenderun ilçesinde uyuşturucu satıcılarına yönelik düzenlenen operasyonda 134 kişi yakalanırken, adli makamlara çıkarılan 11 kişinin tutuklandığı belirtildi. Hatay Valiliğinden...
Şüphe üzerine durdurulan araçta  2 tabanca ve uyuşturucu hap yakalandı
Hatay’ın İskenderun ilçesinde şüphe üzerine durdurulan araçta 2 tabanca ve 134 adet uyuşturucu hap yakalandı. Hatay Valiliğinden yapılan açıklamada,İskenderun NSM...
İskenderun’da iki ayrı evde 3815 litre rakı ele geçirildi
Hatay’ın İskenderun ilçesinde iki ayrı evde yapılan aramada toplamda 3815 litre el yapımı rakı ele geçirildi. Hatay Valiliğinden yapılan açıklamada,...
Atakaş Hatayspor Fenerbahçe maçı hazırlıklarını sürdürüyor
Atakaş Hatayspor, ligin 7. Haftasında konuk edeceği Fenerbahçe maçı hazırlıklarını sürdürüyor. İzmir Göztepe deplasmanından 2-0’lık galibiyetle dönen Bordo Beyazlı ekip,...
Atakaş Hatayspor Kulübü’nden kampanya gibi bir şey: Tek fiyat 2 maç
Atakaş Hatayspor Kulübü, iki maçın biletlerini  tek fiyat üzerinden satma kararı aldığı belirtildi. Atakaş Hatayspor Kulübünden yapılan açılamada, Fenerbahçe ve...
Şiddetli Yağışlar HAT SU ekiplerini teyakkuza geçirdi!
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel müdürlüğü, il genelinde etkili olan şiddetli yağmur yağışları sırasında tahliye hatlarında oluşan...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ