Atayurt Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 8,66 / Satış: 8,69
€ EURO → Alış: 10,31 / Satış: 10,35

SON DAKİKA

Başkan Savaş: Birliğimize kastedenlere karşı büyük bir imtihandan geçiyoruz

Başkan Savaş: Birliğimize kastedenlere karşı büyük bir imtihandan geçiyoruz
  • 30.10.2020
  • Başkan Savaş: Birliğimize kastedenlere karşı büyük bir imtihandan geçiyoruz için yorumlar kapalı
  • 167 kez okundu

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Hatay’da son zamanlarda yaşanan olaylarla Hatay’ın birliğine kastedenlere karşı Hatay halkı olarak bir imtihandan geçtiğini söyledi.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, HRT Akdeniz ekranlarında yayınlanan Yeni Bir Gün programının canlı yayın konuğu oldu.

“CUMHURİYET İLELEBET YAŞAYACAK”

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın önemine değinerek programa başlayan Lütfü Savaş, Türkiye Cumhuriyeti’nin kolay kurulmadığını ancak ilelebet yaşayacağını belirtti ve Türk milletinin en anlamlı bayramını kutladı.

BAŞKAN SAVAŞ’TAN KENETLENME ÇAĞRISI

Kısa süre zarfında kentte üst üste çıkan yangınlar ve terör saldırısı girişimi hakkında düşüncelerini paylaşan Başkan Savaş, “Birliğimize kast edenlere karşı büyük bir imtihandan geçiyoruz. Bu yangınlar kasıtlı çıkarılıyor. Hatay halkını birbirine düşürmek ve ülkemizi karıştırmak için çıkartılıyor. Devletimiz birçok alanda gücüne güç katmak için mücadele ediyor ve buna izin vermek istemeyenler taşeronları aracılığıyla eyleme geçiyor. Biz de tüm bileşenlerimizle bu bilinçle buna karşı çıkmalıyız. Bize düşen en önemli görev homojen yapımızı korumak ve öz değerlerimize sıkı sıkıya sarılmak” diyerek kenetlenme çağrısında bulundu.

“KARAMSARLIĞA YER YOK”

Türkiye’nin bugünlerde istiklal ve huzurunu koruma mücadelesi verdiğini de sözlerine ekleyen Başkan Savaş, karamsarlığa kapılmak yerine tek vücut olarak huzura katkı sunmaya devam edilmesi gerektiğini önemle belirtti.

“ÖFKE VE KİN YERİNE SAĞDUYU VE SEVGİ İLE YAŞAYACAĞIZ”

Orta Doğu’da, Akdeniz’de ve Azerbaycan’da yaşananların bütünün parçası olduğunu ve hepsinin birbiriyle bağlı olduğunu düşündüğünü belirten Başkan Savaş, “Biz burada tüm renklerimizle bugüne kadar nasıl yaşadıysak bugünden sonra da aynı şevkle yaşayacağız. Şehrimiz jeopolitik konumu dolayısıyla çok önemli bir bölgede. Yaşananlara karşı öfke ve kin yerine sağduyu ve sevgiyle yaşamaya devam edeceğiz. Yönümüz Ankara olmaya devam edecek. Vatandaşlık görevimizi yerine getirmeye devam edeceğiz” diyerek tüm hemşehrilerini bilinçli ve duyarlı davranmaya davet etti.

HATAY BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDEN YANGINA MÜDAHALE İÇİN YENİ SİSTEM

Lütfü Savaş, olası yangınlara karşı Hatay Büyükşehir Belediyesinin aldığı önlemleri konukları ve izleyicilerle paylaştı. Köylerde ‘Gönüllü İtfaiyecilik’ projesini hayata geçirdiklerini ve 7 köye arazöz aldıklarını belirten Başkan Savaş, “Ormanlık alanlara yakın köylerimizde yeni bir projeyi hayata geçiriyoruz. 7 köy ve her köyden 3 kişi olası yangına karşı biz yetişmeden müdahale edecek. Ekiplerimiz en uzak noktaya bile 20 dakikada yetişiyor. Tüm birimlerimizle yangın bölgesinde oluyoruz. İskenderun’daki yangına 105 aracımızla müdahale ettik. Araç girmeyen bölgelere de hızlı müdahale sistemi kuruyoruz” dedi.

BAŞKAN SAVAŞ’TAN İKİ BÖLGEYE İKİ İSTASYON ÖNERİSİ

Lütfü Savaş ayrıca ilgili bakanlık ya da kurumlardan Antalya-Muğla ile Osmaniye-Adana bölgelerinde iki istasyon kurulmasını ve bu bölgelerde yer alacak helikopterlerin yangınlara kısa sürede müdahale edebileceğini önemle belirtti.

“İSKENDERUN BÜYÜK BADİRE ATLATTI”

İskenderun’un büyük badire atlattığını ve yangının NATO üssüne sıçraması durumunda çok büyük kayıpların yaşanacağını belirten Başkan Savaş, “Yetkililerin yangın sırasında veya sonrasında bölgeye gelip vatandaşların acısını paylaşması önemli ama yeterli değil. Mühim olan yangın öncesi gerekli tedbirlerin alınması için gerekenlerin yapılmasıdır” dedi.

Lütfü Savaş, Hatay Büyükşehir Belediyesinin kırsal kalkınma projesine de açıklık getirdi. Başkan Savaş, proje ile kırsal bölgede yaşayan vatandaşların kendi bölgesinde kalarak ekonomik gelirlerine kendi topraklarında katkı sağlamasını amaçladıklarını belirtti.

“İMKÂNLARIMIZLA HEMŞEHRİLERİMİZE DESTEK VERECEĞİZ”

Yangın sonrasında zeytinliklerini kaybeden vatandaşlar için destek vermeye hazır olduklarını belirten Başkan Savaş, “Valiliğimiz hasar tespiti yaptıktan sonra biz de kendi imkânlarımızla gerekli tespiti yapacağız. Hem iş insanlarımız hem de belediyemizin destekleriyle yaraları beraber saracağız. Zeytinliklerini kaybeden hemşehrilerimize destek vereceğiz. Köklü destekler için Ankara’nın elini uzatması gerekir” açıklamalarında bulundu.

“İKTİDAR PARTİSİ TEMSİLCİLERİ AYNI HASSASİYETİ GÖSTERECEK Mİ?”

Yangın söndürmek için kullanılacak uçakların devlet tarafından satın alınması ya da kiralanması konusu masaya yatırıldı. Hangisinin devlet bütçesi için daha doğru olduğunun araştırılması gerektiğini ifade eden Başkan Savaş, “İktidar partisinin buradaki temsilcileri belediyemizin yaptığı araç kiralama ihalesini defalarca sorguladı. Konu mahkemeye kadar taşındı. Hem müfettişler hem de mahkeme tarafından aklandık. Acaba bu arkadaşlar uçakların kiralanması konusunda aynı hassasiyeti gösterecek mi?” dedi.

“TEŞVİKTEN YARARLANACAK OLAN SADECE MADENCİLER”

Hatay’ın beşinci teşvik bölgesine alınması ile ilgili önemli açıklamada bulunan Başkan Savaş, “Maden ocağı olan bölgelere toplamda altı ilçeye teşvik verildi. Diğer bölgeler atıl bırakıldı. Bunun nedenini sorgulamak lazım. Kırsal bölgelere bir teşvik olmuyor. Bu teşvikten yararlanacak olan sadece madenciler. Bunun için kamuoyunu aydınlatacak bir açıklama yapılması lazım” dedi.

“HADO PROJESİ HATAY HALKINA HELAL OLSUN”

Siyasetçilerin şehrin ve ülkenin gelişim göstermesi için çaba harcaması gerektiğinin altını çizen Başkan Savaş, “Büyükşehir’in ilk 5 yılında çok zorluk çektik. İkinci dönemde 110 bin oy farkı oluşunca bundan imtina ettiler. Bu dönemde Meclisimiz uyum içinde çalışıyor. Kasım’ın sonunda İskenderun, Aralık ayının sonunda Antakya bölgesindeki alanların inşaatı bitecek. Nisan ayında Expo’yu yetiştireceğiz ama pandemiden dolayı Expo yönetim kurulu ileri bir tarihe ertelerse saygı duymak zorundayız. HADO için 15 milyon liralık proje yaptık. Buraya koyduğumuz parayı Hatay halkının refahı, şehrin ticari ve turizme katkısı için harcıyoruz. Hatay halkına helal olsun. Şehrimizin parasıyla şehrimizin çıtasını yukarı çekmek için proje yaptık. HADO 15-20 gün içinde bitecek ancak seferlerin hemen başlayıp başlamaması Akdeniz’deki gelişmelere de bağlı olacak. Kıbrıs’a araç ve yük taşımayı planlıyoruz. Tek amacımız Hatay’ın ekonomik, ticari ve sosyal gelişimine katkı sunmak. Akdeniz sularında HADO aracılığıyla Türk bayrağı dalgalanacak. Biz bunları başaracağız. Bunun gerçekleşmeyeceğini düşünen milletvekilimiz maalesef yanılacak. İktidarın buradaki temsilcileri bu projeler gerçekleşemesin diye çok çabaladı. Ancak Sayın Valimiz de ben de bunların yapılması için çok çalıştık. Buradaki her siyasisinin devlet insanı iradesiyle hareket etmesi gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

Siyasetçinin ufku geniş ve kibrinin az olması gerektiğini de belirten Başkan Savaş, vatandaşlara kibirle yaklaşan siyasetçilerin siyasi ömürlerinin az olduğunun altını çizdi.

“EKONOMİYİ KONUŞMAYANLAR TWEET ATARAK GÜNDEM YARATMAYA ÇALIŞIYOR”

AKP Hatay Milletvekili Abdulkadir Özel’in eleştirilerine de yanıt veren Başkan Savaş, “Keşke 18 yıldır Türkiye Cumhuriyeti’nin bütün kaynaklarını kullanan iktidar partisi yetkilileri Hatay’ın köylerindeki yolları yapsaydı. Sadece 2 tane arıtma tesisinin olduğu şehrimize arıtma tesisi yapsalardı. Orman yollarını yapmayalım diye ‘Bu CHP belediyesi, bunun işi yapılmasın’ diyen vekiller var. Bu arkadaşımız tweet atacağına Samandağ’daki yangına neden ilk gün değil ikinci gün müdahale edildi onu açıklasın. Bugün doları, ekonomiyi konuşmayan arkadaşlarımız tweet atarak gündem yaratmaya çalışıyor” dedi.

BAŞKAN SAVAŞ’TAN RAYLI SİSTEM MÜJDESİ

Lütfü Savaş, vatandaşlardan gelen sorulara da samimiyetle cevap verdi. Hatay Büyükşehir Belediyesinin şehir içindeki trafiği rahatlatmak için raylı sistem projesi olup olmadığı sorusuna yanıt veren Başkan Savaş, “Konuyla ilgili bir projemiz var. Proje havaalanından başlayarak Serinyol ve Antakya’ya gelecek ve yine Antakya içinde projelendirdiğimiz hafif raylı sistemle buluşacak. Konu üzerinde çalışmalarımız devam ediyor” diyerek vatandaşlara müjde verdi.

“GENÇLERİMİZ VE KADINLARIMIZ ANLAŞILMAK İSTİYOR”

Hataylı gençler ve kadınların düşüncelerini çok önemsediğini belirten Başkan Savaş, “Gençler spordan önce kişiliği ve kimlikleri olduğunu hissetmemizi istiyorlar. Ben onların seslerine kulak veriyorum. Kendi oğlumla bu pandemi sürecinde arkadaş olduk, onlar da anlaşılmak istemiyor. Youtube’daki kanalımızı bunun için açtık. Gençlerimiz önemsenmek istiyor. Kadınlarımız ve gençlerimiz kendi şehirlerinde söz sahibi olmak istiyor. Biz de onları dinliyor ve önemsiyoruz” ifadelerini kullandı.

HATAYSPORLU FUTBOLCULAR İYİLEŞTİ

Programın son bölümde Hatay’daki sportif gelişmeler konuşuldu. Hatayspor’daki futbolcuların Covid-19 testinin pozitif çıkmasını değerlendiren Başkan Savaş, “Futbolcu kardeşlerimiz iyileşti. Bugün takım halinde antrenman yapacaklar. İki futbolcu dışında hepsi oynayacak durumda. Pazartesi günkü Sivasspor maçında takımımız hazır olacak. Türkiye Kupası macerasında genç oyuncularımızın şans bulmasını istiyoruz” diyerek Hatayspor’un asıl hedefinin Süper Lig’de başarı olduğunu belirtti.

Başkan Savaş, yanan ormanlar için kasım ayı içerisinde Fenerbahçe ile özel bir maç yapmayı planladıklarını da açıkladı.

LÜTFÜ SAVAŞ’TAN HATAYSPOR’A DESTEK ÇAĞRISI

Hatayspor’un ekonomik tablosunun kötü olmadığını sözlerine ekleyen Başkan Savaş, takımın taraftarlardan ve iş insanlarından gelecek her türlü desteğe açık olduğunu bir kez daha yineledi.

BAŞKAN SAVAŞ’TAN DUYGULANDIRAN 29 EKİM ANONSU

Bu arada, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Türkiye Cumhuriyeti’nin 97’nci yıl dönümü kutlamaları kapsamında Hataylılara seslendi.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 97. yılı kapsamında düzenlenecek tüm etkinliklerin COVID-19 salgınından dolayı kısıtlı sayıda olması nedeniyle şehrin dört bir yanını Hataylılar Türk Bayrağı ile donattı.

Kent genelinde dolaşan Büyükşehir araçlarından seslendirilen anonsta Başkan Savaş’ın, “Cumhuriyet Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün biz evlatlarına en değerli hediyesidir. Bizim en büyük amacımız Cumhuriyetimizi korumak ve onun değerlerini sonsuza kadar ilelebet yasatmaktır. Cumhuriyetimiz ilelebet payidar kalsın, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun” sözleri Hataylılardan alkış aldı.

Hatay Valisi Rahmi Doğan Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın 39. Kuruluş Yıldönümünü yayınladığı Mesajla kutladı
Hatay Valisi Sayın Rahmi Doğan, Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın 39. kuruluş yıldönümünü yayınladığı mesajla kutladı.   Vali Rahmi Doğan, mesajında şu...
MHP Hatay Milletvekili Dr. Lütfi Kaşıkçı, TBMM’de Hatay’ın sorunlarını gündeme getirdi: Çiftçilerimizin Borçları yapılandırılsın!
MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yaptığı konuşmasında Hatay’ın Sorunlarını gündeme getirdiği gibi, çiftçilerin de borçlarının yapılandırılmasını...
Başkan Lütfü Savaş: Ticaret ve Turizme katkı sağlaması adına HADO Projesini başlattık!
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Ticaret ve Turizme katkı sağlaması adına HADO projesini başlattıklarını söyledi. Hatay Büyükşehir...
İskenderun’da bir evde Hint keneviri bitkisi ile Sentetik Kannabinoid maddesi bulundu
Hatay İskenderun ilçesinde bir evde yapılan aramada, sentetik Kannabinoid uyuşturucu madde  ile hint keneviri bitkisi yakalandı. Hatay Valiliğinden yapılan açıklamada,...
İskenderun’da uyuşturucu ticareti yapan 3 kişi tutuklandı
Hatay’ın İskenderun ilçesinde 63 plakalı bir  çekici ile dorse’de uyuşturucu madde taşıyan 3 kişi çıkarıldıkları Mahkeme tarafından tutuklandılar. Hatay Valiliğinden...
Kırıkhan ilçesinde DEAŞ Propagandası yapan bir kişi göz altına alındı
Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde DEAŞ propagandası yapan yabancı uyruklu bir kişi göz altına alındı. Hatay Valiliğinden konuya ilişkin şu açıklama yapıldı:...
HAT SU: Karaağaç Konarlı Mahallesine yeni içme suyu şebekesi
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü, içmesuyu şebekesi ihtiyacı olan meskenler için hazırlanan yeni projelerin hayata geçtiğini...
Başkan Yılmaz: Söz verdiğimiz gibi şehrimizi asfaltla buluşturmaya devam ediyoruz!
Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, AK Parti Hatay İl Başkanı Adem Yeşildal ile birlikte asfalt çalışmaları tamamlanan Kışlasaray, Güllübahçe ve...
Başkan Yılmaz’dan Babalar günü mesajı: Babalar ailenin ve toplumumuzun en önemli güven kaynaklarıdır
Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, 20 Haziran Pazar günü kutlanacak Babalar Gününü yayınladığı mesajla kutladı. Mesajında, “Babalar ailenin ve toplumumuzun...
Burak Öksüz Atakaş Hatayspor’da
Atakaş Hatayspor, geçtiğimiz sezon Sakaryaspor formasını giyen defans oyuncusu Burak Öksüz’ü renklerine bağladı. Atakaş Hatayspor Kulübü inter sitesinden Burak Öksüz’ün...
Başkan Savaş: Antakya ve İskenderun’daki stadlar yıkılmasın!
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Antakya ve İskenderun’daki stadların yıkılmamasını istedi. Bir  TV kanalına katılan  Başkan Lütfü...
CHP Milletvekili Güzelmansur: Hataylıların ödediği vergi  12.5 Milyar, yapılan kamu yatırımı 408 milyon!
CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Hataylıların ödedikleri yıllık 12.5 milyar liralık vergiye karşılık ancak 408 milyon liralık kamu yatırımı yapıldığını...
Hatay Merkez Oto Galericileri Toplu İşyeri projesi belli oldu
Hatay Merkez Oto Galericileri Toplu  Yapı Kooperatifi  Merkez Oto  Galericileri toplu işyerinin projesinin belli olduğu belirtildi. Hatay Valisi Rahmi Doğan’ı...
Belen Belediye Başkanı İbrahim Gül’den Vali Rahmi Doğan’a ziyaret
Belen Belediye Başkanı İbrahim Gül, Hatay Valisi Rahmi Doğan’ı makamında ziyaret etti. Hatay Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünden yapılan...
Samandağ Belediyesi’nden üretici Kadınlar Pazarı projesi
Kadın istihdamı ve kadınların üretim zincirinde olabilmesi için farklı projeler gerçekleştiren Samandağ Belediyesi  ilçede bir projeyi daha hayata geçiriyor. Kadınların...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ