Atayurt Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 33,02 / Satış: 33,15
€ EURO → Alış: 36,09 / Satış: 36,23

Başkan Savaş: Esnafın Yüzü gülmüyor!

Başkan Savaş: Esnafın Yüzü gülmüyor!
  • 28.06.2021
  • Başkan Savaş: Esnafın Yüzü gülmüyor! için yorumlar kapalı
  • 851 kez okundu

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Esnafın yüzünün gülmediğini, Suriyelilerin bir kez daha ülkelerine dönmelerinin sağlanması gerektiğini savunurken, iktidara yürüyen bir Millet İttifakı bulunduğunu söyledi.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, katıldığı bir televizyon programında Htaay  ve Türkiye  gündemine dair açıklamalarda bulundu.

TÜRKİYE’DE BUGÜNE KADAR GÖRDÜĞÜM EN DRAMATİK MANZARAYLA KARŞILAŞTIM

Başkan Lütfü Savaş, CHP’li belediyelerin Gaziantep’te yaptığı çalıştayı değerlendirerek programa başlarken Çalıştayın çok verimli olduğunun altını çizerök konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Üç günlük çalışma programı için Gaziantep’e gittik. İlk gün esnafla birlikte olduk. Esnafın beklentilerini konuştuk. Türkiye’de bugüne kadar gördüğüm en dramatik manzara ile karşılaştım. Esnafın yüzü gülmüyor. Gelecekle ilgili tedirginlik yaşıyor ve borçlarını nasıl ödeyeceğiz diye kara kara düşünüyor. Çok üzüntülü bir tablo vardı.”

SAVAŞ’TAN İKTİDAR VURGUSU

Başkan Lütfü Savaş konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi:

 “Her şeyin başladığı gibi sonlandığını da görüyoruz. Bu iktidarın da sona doğru geldiğini görüyoruz. İktidara doğru yürüyen Cumhuriyet Halk Partisi ve Millet İttifakı var. CHP başta olmak üzere iktidara talibiz diyen siyasi partilerin gelecekle ilgili Türkiye tablosuna hazır olması ve yönetime hazır bir şekilde gelmesi lazım. Sayın Genel Başkanımızın en fazla çalıştığı konu bunlardır.”

LÜTFÜ SAVAŞ: RUHSAL TRAVMAYI VE AYRIŞMAYI BİTİREREK HERKESİ BİR ÇATI ALTINDA BİRLEŞTİRMEK LAZIM

Başkan Savaş, Gazetecilerin sorularına da samimiyetle yanıt verirken,  CHP’nin önceliği nedir sorusuna şu cevabı verdi:

“Öncelikle ruhsal travmayı ve ayrışmayı bitirerek herkesi bir çatı altında birleştirmek lazım. Partimizin iktidara geldiğinde yapması gereken en önemli şey; Türk bayrağı altında kendisi gibi olmayan insanlara sevgiyle bakacak bir toplum oluşturmasıdır. Yapmamız gereken en önemli konu budur ve Genel Başkanımız bunun farkındadır.”

SURİYE’NİN KENDİ AYAKLARI ÜZERİNDE DURMASI, DEVLETİNİN BÜTÜNLEŞMESİ LAZIM

Başkan Savaş, Suriye’deki savaşın Hatay ve çevre illere yansıttığı olumsuz tablo hakkında bir kez daha şunları dile getirdi:

 “500 binin üstünde Suriyeli kardeşimizi şehrimizde misafir ediyoruz. Bu durumdan hiçbirimiz memnun değiliz. Bu kardeşlerimizi hiçbir zaman atalım demedik. Genel Başkanımız da bunu söylemiyor. Suriye’nin kendi ayakları üzerinde durması, devletinin bütünleşmesi lazım. Ondan sonra da buradaki misafirlerimizi oraya sağlıklı şekilde göndermemiz lazım.”

HERKESİN BU KONUDA BİR ADIM ATMASI LAZIM

Başkan Savaş, Suriye’deki sorunun birlik ve beraberlik içinde çözüme kavuşturulmasını vurgulayarak “Suriye’deki savaş ortamının bitmesini Türkiye tek başına sağlayamaz. Orada dünya çapında ülkeler var. O ülkeler ile birlikte önce bölgedeki huzurun sağlanması sonra da Suriyeli vatandaşların kendi ülkelerinde huzurlu yaşaması sağlanmalı. Herkes bu konuda bir adım atmalı” dedi ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Yurtta sulh, cihanda sulh” sözlerinin altını bir kez daha çizdi.

VATANDAŞLARIMIZIN GELİRİ 6 BİN 600 DOLARDAN 5 BİN 600 DOLARA DÜŞMÜŞ

Hatay ekonomisinin olumsuz etkilendiğini bir kez daha vurgulayan Başkan Savaş, “Sadece son iki yılda vatandaşlarımızın geliri 6 bin 600 dolardan 5 bin 600 dolara düşmüş. 5. Teşvik Bölgesinde olmayı hak ediyoruz. Son 9 yılda çiftçi sayımız yüzde 69 azalmış. Bu azalmanın nedeni Suriyeli ucuz iş gücü. Bütün bunlar Hatay, Gaziantep ve Kilisli esnafın gelir düzeyini azaltıyor.  Pandemi ile birlikte hayat daha da zorlaştı” açıklamalarında bulundu.

LÜTFÜ SAVAŞ’TAN HÜKÜMETE ELEŞTİRİ

Başkan Lütfü Savaş değerlendirmelerini şöyle sürdürdü:

 “Biz seçime girdiğimizde vergide 7-8’inci sıradayken aldığımız hizmette şehir bazında 56. sıradaydık. 2014 yılında Amanos Tüneli’ne kazma vurulacaktı. 2021 yılına geldik ve bir çivi bile çakılmadı. Karaçay sulama alanına 2008’de başlayıp 2013’te bitireceklerdi. Arsuz’da bile baraj konusu vardı ancak fizibilite raporu bile yok. 12 buçuk milyar vergi alıyorsunuz ama 408 milyonluk yatırım diyorsunuz.”

BAŞKAN SAVAŞ: 27 KÖPRÜ YAPTIK

Başkan Lütfü Savaş icraatları hakkında da şu bilgileri paylaştı:

 “Şehrimize 5 tane battı çıktı, 27 köprü yaptık. Batıayaz Köprüsü Karayollarına ait bir köprü. Tarihi köprü olduğu için proje gerekiyor. Anıtlar Kurulu’ndan ve Karayolları’ndan izin verilmesi gerekiyor. Projeyi yaptık Anıtlar Kurulu’na vereceğiz ama kabul etmiyorlar. Biz bir buçuk yıl izin alamadık. Sayın Valimize konuyu arz ettim ve desteği ile izin aldık ve yaptık. İki yıl boyunca oradaki insanlarımız mağdur oldu.”

HATAY HALKININ VE BASININ ORADA OLMASI LAZIMDI

Başkan Lütfü Savaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Hatay ziyareti hakkında da şöyle konuştu:

 “Sayın Cumhurbaşkanımız geldi. Hepimizin Cumhurbaşkanı. Buradaki mevcut iktidarın yöneticileri, milletvekilleri, belediye başkanları Hatay halkını niye davet etmiyorlar? Sayın Cumhurbaşkanımız Ak Parti’nin genel başkanı olabilir. Ama Hatay adına söz söylemeye geliyor. Hatay halkının ve basının orada olması lazımdı.”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Hatay’a geldiğinde parti ayırımı yapmaksızın herkes ile görüştüğünü ifade eden Başkan Savaş, aynı şekilde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da Gaziantep’te her vatandaş ile görüştüğünü dile getirdi.

BAŞKAN SAVAŞ: HATAY’IN HİZMETİNİ DURDURARAK İTTİFAK EDEMEZSİNİZ

Hatay Büyükşehir Belediye Meclisinde  alınan kararlarda birçok hizmetin önüne geçildiğini belirten Başkan Savaş, “Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yatırım yapacağımızı konuşuyoruz. Asfalt için bile beklediğimizin çok altında destek verdiler. MHP’nin belediye başkanları ve meclis üyeleri destek verdi. Mevcut il başkanları Hatay’daki hizmetleri durdurmanın peşinde. Hizmetler adına sağduyulu davranan MHP’ye teşekkür ederim. Biz hizmette ittifak edeceğiz. Hatay’ın hizmetini durdurarak ittifak edemezsiniz” serzenişinde bulundu.  

 EXPO’YU BİTİRMEMİZİ ENGELLEMEYE ÇALIŞIYORLAR

Başkan Savaş EXPO hakkında şunları söyledi:

 “Bütün partileri EXPO alanına davet ettik. EXPO ile olan borçlanmamamız için bakanlıklara baskı yaptılar. Aynı kişiler EXPO’ya para vermeyin, Lütfü Savaş yapmasın dedi. Bu Hatay halkının yatırımı. EXPO’yu bitirmemizi engellemeye çalışıyorlar. Burada ticaret ile uğraşan vatandaşlarımız, turizmciler, çiftçiler kısacası herkes kazanacak.”

Başkan Lütfü Savaş, Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği ve geçireceği projelerdeki son durumu da paylaştı.

SAMİMİ DUYGULAR İLE ORADAKİ SORUNUN ÇÖZÜLMESİ İÇİN UĞRAŞAN HERKES İLE BERABERİM

Turunçlu Arıtma Tesisi ile ilgili açıklama yapan Başkan Savaş, alternatifler üzerinde çalıştıklarını söyleyerek samimiyetle oradaki sorunun çözülmesi için uğraşan herkes ile beraber hareket edeceğini ifade etti.

Hatay Valisi Rahmi Doğan’ın EXPO 2021 alanını ziyaret ettiğini belirten Başkan Lütfü Savaş, Vali Doğan’ın alanı oldukça beğendiğini ifade etti.

Hatay Deniz Otobüsü projesinin(HADO) bittiğini açıklayan Başkan Savaş, uluslararası izinlere başvurulduğunu belirterek izinler alındıktan sonra seferlere başlayacaklarını belirtti.

Teleferik projesinin Meclis’e taşınacağını ifade eden Başkan Savaş, Meclis’te verilecek karar sonrası EXPO 2021 öncesinde çalışmaları bitirmek istedikleri açıkladı.

LÜTFÜ SAVAŞ: STADLAR YIKILMASIN

Antakya ve İskenderun’daki stadyumların yıkılması ile ilgili açıklama yapan Bşakan Lütfü Savaş, “Stadlar yıkılmaya çalışılıyor. Millet Bahçesi yapmak istiyorlar. Proje de doğru dürüst belli değil. Antakya’da 70 yıllık tarihin olduğu, her türlü acıyı ve onuru yaşadığımız stadın içerisinde her yaştan insan spor yapıyor. İskenderun’daki sahada da İskenderunspor’un çok anısı var. Projeyi halka açsınlar” diyerek konuyla ilgili kampanya başlattığını söyledi.

Programın son bölümünde Atakaş Hatayspor konuşuldu.

Başkan Savaş, Atakaş Hatayspor’un yeni transferlerinin önemli araştırmalar sonucunda yapıldığını açıkladı.

LÜTFÜ SAVAŞ: BİZ BİR EKİBİZ

Başkan Lütfü Savaş, takıma fayda sağlayacak futbolcularla anlatıklarını söylerden, Bordo-Beyazlıların durumu hakkında şu değerlendirmeyi yaptı:

 “Biz bir ekibiz. Transferleri yöneticilerimiz ve teknik ekibimizle birlikte yapıyoruz. Takıma dâhil etmek istediğimiz futbolcuların başarılarını araştırıyoruz. Biz seçtiğimiz futbolcuyu alıyoruz. Takıma fayda sağlayacak oyuncularla anlaşıyoruz.”

Hatayspor Alanyaspor ile oynadığı özel maçta 1-1 berabere kaldı
Yeni sezon hazırlıklarını Erzurum’da sürdüren Hatayspor oynadığı ikinci özel maçında da rakibi Alanyaspor  ile 1-1 berabere kaldı. Erzurum Yüksek irtifa...
Hatayspor Kaptan Kamil Ahmet Çörekçi ile  Yola Devam!
Hatayspor, kaptan Kamil Ahmet Çörekçi ile yola devam kararı aldı. Hatayspor Kulübünün sosyal medya hesabından yaptığı palaşımda, kaptan Kacmil AÜhmet...
<strong>HATSU, yeni Çocuk Esirgeme Kurumunun altyapısını inşa ediyor</strong>
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), Kurum planlamalarının yanı sıra vatandaşlardan gelen talepler doğrultusunda eğitim öğretim...
<strong>HATSU, yeni Çocuk Esirgeme Kurumunun altyapısını inşa ediyor</strong>
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), Kurum planlamalarının yanı sıra vatandaşlardan gelen talepler doğrultusunda eğitim öğretim...
Hatay Büyükşehir Belediyesi’nden Spor ve Kültür Dolu 3 ay
Hatay Büyükşehir Belediyesi Hatay’ın ihya ve inşa çalışmaları kapsamında sürdürdüğü alt ve üstyapı çalışmalarının yanı sıra şehir genelinde sosyal ve...
<strong>Hatay Büyükşehir Belediyesi’nden Anız ve Bahçe yakma uyarısı</strong><strong></strong>
Hatay Büyükşehir Belediyesi, il genelinde son günlerde tarım alanlarında sıkça karşılaşılan anız yangınlarının yanı sıra temizlik amacıyla yapılan bahçe yakma...
Hatayspor Erzurum kampında hem çalışıyor, hem de özel maçlarla hazırlıklarını sürdürüyor Hatayspor Erzurum kampında bugün ikinci maçını Alanyaspor  ile yapacak....
Hatayspor Delegeleri Türkiye Futbol Federasyonu Genel Kurulun’da
Türkiye Futbol Federasyonunun bugün yapılan genel kuruluna Hatayspor delegeleri de katıldı. Hatayspoır kulübünün sosyal medyadan yaptığı paylaşımda,  Hatay Büyükşehir Belediye...
CHP Hatay Milletvekili Hasan Nermin Yıldırım Kara Hükümete seslendi: Afet yaşamış çiftçinin sesini duyun artık!
CHP Hatay Milletvekili Hasan Nermin Yıldırım Kara yaptığı yazılı basın açıklamasında; 2023 Yılında Hatay’ın Belen İlçesinde meydana gelen yangında tarladaki...
Antakya Belediyesi  Şehir genelinde temizlik çalışmalarını aralıksız sürdürüyor
Antakya Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri, şehir genelinde temizlik çalışmalarını sürdürüyor.  Antakya Belediyesi’nden yapılan açıklamada; Antakya’nın tüm mahallelerinde temizlik çalışmalarının...
Antakya Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, Çevre Bilinci ve Temizlik faaliyetleri ile ilgili bilgilendirme toplantıları gerçekleştiriyor
Antakya Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, Antakya’nın 95 Mahallesi’nde Muhtar, Muhtar azası, Kanaat Önderi, Okul Müdürleri ve mahalle temsilcilerine yönelik Çevre...
Başkan İbrahim Naci Yapar’dan Aşure ikramı
Antakya Belediye Başkanı İbrahim Naci Yapar, Aşure Günü münasebetiyle esnaf ve vatandaşlara aşure ikramında bulundu. Prefabrik Uzun Çarşı 1’de gerçekleşen...
Samandağ’da yapı sahipleri Valiliğin tebligatına tepki: Bizi sokağa atmayın!
Hatay Valiliğinden vali imzasıyla  Samandağ ilçesine bağlı Meydan mahallesinden Deniz, Çevlik Kapısuyu sahiline kadar kıyıda bulunan toplam 184 adet kaçak...
Depremzede Esnafa Enerjisa’dan darbe geldiğini belirten Milletvekili Çalışkan: Hatay Esnafına verilen cezalar kaldırılsın!
Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Saadet Partisi Hatay Milletvekili Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, Hatay’ın Altınözü ilçesinde AFAD tarafından yapılan kardeşlik çarşısında...
Hırsızlıktan aranan bir kişi Antakya Konya Konteyner kentte yakalandı
Antakya’nın Konya Kent Konteynerinde hırsızlıktan hakkında 9 yıl hapis bulunan bir kişi yakalandı. Hatay Valiliğinden yapılan açıklamada, Hatay Emniyet Müdürlüğü...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ