Atayurt Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 32,88 / Satış: 33,02
€ EURO → Alış: 35,78 / Satış: 35,93

Başkan Savaş Tele1TV’de gündemi değerlendirdi: Suriyelilerin ülkelerine güvenli bir şekilde dönmelerinden yanayız!

Başkan Savaş Tele1TV’de gündemi değerlendirdi: Suriyelilerin ülkelerine güvenli bir şekilde dönmelerinden yanayız!
  • 05.04.2021
  • Başkan Savaş Tele1TV’de gündemi değerlendirdi: Suriyelilerin ülkelerine güvenli bir şekilde dönmelerinden yanayız! için yorumlar kapalı
  • 554 kez okundu

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Suriyelilerin ülkelerine güvenli bir şekilde dönmelerinden yana olduğunu bir kez daha söyledi.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Tele 1’de Mustafa Balbay’ın sunduğu ‘Ankara Rüzgarı’ programının canlı yayın konuğu oldu.

HATAY’DA KÜLTÜREL, EĞİTİM, TİCARİ VE EĞLENCE FAALİYETLERİ EXPO ALANINDA YAPACAĞIZ

EXPO 2021 Hatay hakkında bilgi veren Başkan Savaş, 10 Aralık 2021 tarihinden itibaren EXPO’nun başlayacağını belirtti. Başkan Başkan Savaş, “Biz yılın ilk altı ayında etkinliklere başlayacağız ama ondan sonraki altı ayda da festivaller şeklinde devam edecek. Biz bu projeyi altı aylık veya bir senelik yapmadık. Bundan sonra Hatay’da kültürel, eğitim, ticari ve eğlence faaliyetler İskenderun ve Defne’de iki mekanda olacak” dedi.

EXPO’YU MEDENİYETLER BAHÇESİ TEMASI İLE YAPIYORUZ

Hatay’ın Asya ve Avrupa’da çiçek ve tıbbı aromatik bitkiler konusunda oldukça zengin bir bölgede olduğuna dikkat çeken Başkan Lütfü Savaş, “Expo’nun ana teması Botanik. Expo’yu Medeniyetler Bahçesi adı altında yapıyoruz. Habib-i Neccar Dağı‘nın çok küçük bir alanında radar dediğimiz bölgede 2011 yılında bulunan ve adına Barış ismi verilen bir çiçeğimizi logo yaptık. Barış çiçeğimizin ortalama 13 yaprağı var. 13 yaprağı olduğu için de biz bunu seçtik. Bunun çok büyük bir anlamı var bizim için. Çünkü Hatay yıllardır 13 medeniyete ev sahipliği yapmış. Ve bu Barış çiçeğini logomuz yaptık. Maskotumuzu da sadece Hatay’da Kırıkhan bölgesinde yaşayan dağ ceylanlarımız var. Gazelle gazellaları da maskotumuz yaptık” ifadelerini kullandı.

BİZ 9 YILDIR SAVAŞIN GÖLGESİNDE YAŞAYAN BİR ŞEHİRİZ

Suriye’de yaşanan savaşın Hatay’a olan etkisini değerlendiren Başkan Lütfü Savaş, “Biz 9 yıldır savaşın gölgesinde yaşayan bir bölgeyiz. Hatay özellikle sosyolojik, psikolojik ve ekonomik anlamda çok yara aldı. Bizim buradaki ekonomik tablo gittikçe daraldı. 500 bin civarında Suriyeli misafirimiz var. Tabi bunlar belli yerlere yerleştirildi. Bu bölgeler de de tarımla uğraşıyorlar, esnaflık ve ticaret yapıyorlar. Ve inşaatlarda rahat rahat çalışabiliyorlar. Böyle olunca bizim buradaki gençlerimiz işsiz kaldı ve kırsal kesimde de daha çok Suriye’den gelenler çalıştığı için son 9 yılda bizim Hataylı çiftçilikle uğraşan insan sayımız yüzde 69 düştü. Türkiye’de son 12 yılda yüzde 48 düştü” diye konuştu.

HATAY’DA BİR SIÇRAMA YAPMAK ZORUNDAYDIK

Başkan Lütfü Savaş konuşmasının devamında şunları söyledi:

 “ Hatay’da bir sıçrama yapmak zorundaydık. Ve ekonomik tabloya katkı sağlamak zorundaydık. Bunlardan bir tanesi de Expo’ydu. Expo’nun geri planında kırsal kalkınma planı var. Bizim burada çiçekçilik, bahçecilik, fidancılık ve kırsal kesimde yetiştirilen birçok sebze ve meyve konusunda daha az arazisi olan insanlarımız maalesef şehirlere göç etmekte ve şehirlerdeki istihdamı daraltmakta. Şehirlerdeki işsiz genç sayımızı arttırmaktaydı. Suriyelilerin birçok konuda vergisiz çalışması burada haksız bir rekabet yarattı, gençlerimiz işsiz kaldı. Asgari ücretle çalışan çocuklarımız daha az ücretle sigortasız çalışmak zorunda kalmaktaydı. Ve birçok ailede parçalanma ve boşanmalar meydana gelmekteydi.”

HATAY’IN SINIRLARININ GÜVENLİKTE OLMASI LAZIM

Kırsal kesimdeki insanların yetiştirdiği ürünleri satmakta zorlandığını anlatan Başkan Savaş, “Üretici sattıktan sonra ikinci bir yıla ekecek ürünlerin ilaç, gübre, tohum, mazot ve işçilik gibi birçok maliyetinin yükselmesinden dolayı ekip biçmekten  vazgeçiyor. Hatay’ın serhat şehri olması münasebetiyle Hatay’ın sınırlarının güvenlikte olması lazım. Bizim insanlarımızın sınırlarda toprağını ekip biçiyor olması lazım. Bunun için uğraşıyoruz” açıklamasında bulundu.  

SURİYELİLERİN GÜVENLİ ŞEKİLDE ÜLKELERİNE DÖNMESİNDEN YANAYIZ

Hatay’daki Suriyeliler ile ilgili bilgiler de veren Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü  Savaş şöyle devam etti;

“Bizim insanlarımızın rahat ve huzurlu yaşamasını istiyoruz. Suriye’den gelen kardeşlerimiz de rahat ve huzurlu yaşasın. Ama biz Suriye’de bütünlük istiyoruz. Suriye sınırlarının tek olmasını istiyoruz. Ve Suriye’de huzur olduktan sonra güvenli bir şekilde gelen misafirlerimizin kendi coğrafyasına geri gönderilmesinden yanayız. Tabi ki darda düşen insanlara bakalım ve onların buradaki barınmasını, sağlık giderleri gibi birçok konuda zaten biz, çeşitli kuruluşlar ve hükümet destek veriyor ve bakıyor. Ama şu var ki doğurganlık konusunda çok popülasyonu hızlı bir şekilde artan Suriye nüfusu var. Burada doğanlar ile beraber 4 milyona yaklaşmışlardır. Hesaplamamıza göre 12-13 yılda bizim nüfusumuzla Suriye’den gelenlerin nüfusu eşitleniyor. Bir de bunlara oy kullanma hakkı ve vatandaşlık hakkı verdiğinizde bizim çocuklarımız öz yurdunda garip olacaklar.”

 HİÇ KİMSE NE HATAY’I NE DE TÜRKİYE’Yİ KARIŞTIRAMAZ

Lütfü Savaş, Hatay’da yaşanan orman yangınları konusunu da değerlendirdi ve konuşmasını şöyle sürdürdü:

 “ Hatay demek sınırdaki ay demek. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bize armağanıdır bu isim. Bizim için çok büyük değeri vardır. Akdeniz çok sıcaktı, Libya konusu çok hararetli gidiyordu. Azerbaycan’da bir sınır çatışması vardı. Bizim sınırımızdaki İdlip ve Afrin’de çok sıcak saatler yaşanıyordu. Amaç orada yangınla ormanı yakmak değildi. Önce Samandağ’ında çeşitli yerlerde yangın çıktı. Sonra Belen, Arsuz ve İskenderun’da çeşitli yerlerde yangın meydana geldi. Hatay’ı ve Türkiye’yi karıştırmak için uluslararası güçlerin buradaki taşeronları tarafından  çıkartılan yangınlar olarak  görüyorum. Hep trafo yangını dediler ama gördük ki iki buçuk ay önce  bir terörist yakalandı. Bütün bu organizasyonların başındaki insanı Türkiye Cumhuriyeti  Devleti yakaladı. Ve bizim o günlerde konuştuğumuz şeylerin gerçek olduğu ortaya çıktı. Hatay gökkuşağı gibi renkli bir tabloya sahip. Türkiye’yi karıştırmak isteyenler Hatay’ı Türkiye’nin yumuşak karnı olarak görüyorlar. Ve meşaleyi burdan yakmak istiyorlar. Biz bunun farkındayız. Benim farkında olduğum gibi Hatay’daki her renk bunun farkında. Bunun için kenetlenmeye devam ediyoruz. Hiç kimse ne Hatay’ı ne de Türkiye’yi karıştıramaz. Ve bütün bu süreç içerisinde Hatay dimdik ayakta kaldı. Ve hiç kimseye kem gözle bakmadı. Biz bu imtihanı çok başarılı bir şekilde atlattık”.

HEM ÜLKEMİZ HEM DE TÜRK DÜNYASI İÇİN BİZLER DE ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ

Türk Dünyası için büyük önem taşıyan Abay Madalyasının kendisine verilmesinden dolayı oldukça mutlu olduğunu ifade eden Başkan Lütfü Savaş konuşmasını şöyle tamamladı:

  “TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, bize sürpriz yaptı. Çok az insana nasip olan  bu madalya ile bizi onurlandırdılar. Hem ülkemiz hem de Türk dünyası için bizler de elimizden geleni yapacağız. Ortadoğu’da Avrupa’da bize aniden kapılar kapanıyor. Ama Orta Asya’da bizim kardeşlerimiz var. Biz onlarla birlikte ekonomik iş birliği çok fazlasıyla yapabiliriz. Özellikle bizim buradaki fırsatlar oradaki fırsatlarla barışık yaşatılabilir. Ben bunun peşindeyim. Büyükelçilerimiz ve müsteşarımızı genel sekreterimiz ile burada misafir ettik. Ve onları bizim iş adamlarımız ile buluşturduk. Bundan sonraki süreçlerde de bizim Orta Asya’daki kardeş ülkelerimize bizim iş adamlarımızı götürüp onların iş adamları ve devlet büyükleri ile buluşturacağız.”

<strong>ATSO, HESOB ve Hatay SMMM Odası Başkanlarından ortak basın açıklaması:</strong> <strong>Mücbir Sebep Hali Süresinin mutlak suretle Uzatılmalıdır!</strong><strong></strong>
Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, Hatay Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Aziz Fatih Yılmaz ile Hatay...
Yıldırım Kardeşler KEBO’yu Serinyol’a taşıdılar
KEBO kebap zincirine bir yenisini Antakya Serinyol mahellesinde eklendi.  KEBO sahipleri, Çiğdem KIRAL ve Akın KIRAL ile birlikte Serinyol’daki şubenin...
Hatay Kentinin ve Hatay Sporun gururu Levent Öztürk, Filipinlerde Cebu FK Kulübünü Asya şampiyonlar liginde mücadele etmeye hak kazandı!
Hatay kentinin ve Hatay Spor’un gururu Levent Öztürk, ç alıştırdığı Cebu FK Kulübünü Asya şampiyonlar liginde mücadele etmesini sağladı. Filipinler...
Reyhanlıspor’un sevilen Başkanı Hüseyin Şahbaz, yetiştirdiği  futbolcusu İsmail  Zobu’yu eliyle Aydın Efeler takımına uğurladı!
Hatay Reyhanlıspor’un sevilen Başkanı Hüseyin Şahbaz, uzun emekler ve uğraşlar sonucu  yetiştirdiği  futbolcusu İsmail  Zobu’yu kendi eliyle Aydın Efeler takımına...
Memur-Sen İl Temsilcisi Eğitim-Bir-Sen İl Başkanı İsmail Bayrakdar’ın 15 Temmuz mesajı: Zilletin ihanetini izzetin direnişiyle ezdik!
Memur-Sen İl Temsilcisi Eğitim-Bir-Sen İl Başkanı İsmail Bayrakdar, 15 Temmuz mesajında “Zilletin ihanetini izzetin direnişiyle ezdik” dedi. Memur-Sen İl Temsilcisi...
Samandağ Belediye Başkanı Emrah Karaçay’dan Evvel Temmuz turu!
Hatay’ın Samandağ Belediye Başkanı Emrah Karaçay, Evvel Temmuz festivalinin açılışında tüm standları  gezdi. Geleneksel hale getirilen ve her yıl kutlanan...
Depremzede Gazeteci TRT Muhabiri Meslektaşımız yuvasına, toprağına döndü!
6 Şubat depremlerinde ağır yaralanan ve Ankara’da tedavi altına alınan Gazeteci TRT Muhabiri meslektaşımız Hasan Yetmez, yuvasına ve toprağına dönerken,...
Zafer Partisi Genel İdare Kurulu Bildirisi: AKP hükümetleri, 13 yıl boyunca izledikleri hatalı politikalarla Türkiye’yi, Dünyanın sığınmacı ve kaçak toplama kampına çevirmiştir!
Zafer Partisi Genel İdare Kurulu, AKP hükümetlerinin 13 yıl boyunca izledikleri hatalı politikalarla Türkiye’yi, Dünyanın sığınmacı ve kaçak toplama kampına...
Atatürkçü Düşünce Derneği Antakya Şube Başkanı  Doç. Dr. Kezban Kuran: 15 Temmuz, Mustafa Kemal’in askerleriyle demokrasiye sahip çıkan halkın birlikte hep birlikte mücadele ettiği bir gün!
Atatürkçü Düşünce Derneği Antakya Şube Başkanı  Doç. Dr. Kezban Kuran,  15 Temmuz, Mustafa Kemal’in askerleriyle demokrasiye sahip çıkan halkın birlikte...
Ak Parti Hatay  İl Başkanı Mustafa Erdoğan’dan 15 Temmuz mesajı:   Milletimizin iradesi karşısında hiçbir güç duramaz!
AK Parti Hatay İl Başkanı Dr. Mustafa Erdoğan, 15 Temmuz dolayısıyla yayınladığı mesajında, “Milletimizin iradesi karşısında hiçbir güç duramaz” dedi....
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Öntürk’ten 15 Temmuz mesajı: 15 Temmuz Darbe Girişimi’ni de asla unutmayacağız!
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Öntürk, “15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü” dolayısıyla mesaj yayımladı. Başkan Mehmet Öntürk mesajında...
Hatay Büyükşehir Belediyesi’nden Şehitliklerde 15 Temmuz hazırlığı
Hatay Büyükşehir Belediyesi tüm ilçelerin şehitliklerinde 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü öncesinde çalışmalar yaptı. Sağlık ve Sosyal Hizmetler...
Uyuşturucu tacirlerine operasyon: 6 kişi yakalandı
Hatay’ın İskenderun ilçesinde uyuşturucu tacirlerine yönelik düzenlenen operasyonda 6 kişi yakalandı. Hatay Valiliğinden yapılan açıklamada, Hatay Emniyet Müdürlüğü görevlilerince Uyuşturucu...
Irza geçme suçundan hakkında 46 yıl hapis cezası bulunan bir kişi İskenderun’da yakalandı.
Hatay’ın İskenderun ilçesinde ırza geçme suçundan hakkında 46 yıl ile hırsızlık ve  yağma suçlarından aranan 3 kişi İskenderun’da yakalandı. Hatay...
Özel Maçta Hatayspor Sabilspor’la 1-1 berabere kaldı
Erzurum’da hazırlıklarını sürdüren Hatayspor Sabilspor’la yaptığı öz el maçta 1-1 berabere kaldı. İlk yarısı 0-0 biten karşılaşmanın ikinci yarısında atılan...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ