Atayurt Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 7,50 / Satış: 7,53
€ EURO → Alış: 8,96 / Satış: 8,99

SON DAKİKA

Başkan Savaş’tan müjdeli haber: Hatay’daki Korona virüs vakalarında azalma var

Başkan Savaş’tan müjdeli haber: Hatay’daki Korona virüs vakalarında azalma var
  • 17.01.2021
  • Başkan Savaş’tan müjdeli haber: Hatay’daki Korona virüs vakalarında azalma var için yorumlar kapalı
  • 102 kez okundu

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, hafta sonu konuk olduğu televizyon programlarında Hatay ve Türkiye  gündemine dair açıklamalarda bulunurken verdiği müjdede, Hatay’daki  Korona virüs vakalarının azaldığını dile getirdi.

HATAY’DAKİ KORONAVİRÜSTEN ÖLÜMLER AZALDI

Hatay’daki koronavirüs vakaları ve hastalığın seyri hakkında bilgiler paylaşan Başkan Lütfü Savaş, hastalığın şu anda gerileme safhasında olduğunu ve Hatay’daki  vaka sayılarında azalma gözlendiğini belirtti.

Hastalık sebebiyle gerçekleşen ölüm vakalarının da azaldığını sözlerine ekleyen Başkan Savaş, “Şu anda koronavirüs gerileme safhasında. Ölümler azaldı. 15-20 güne minimum seviyeye düşer. Üçüncü döneme yakalanmama ihtimalimiz aşıya bağlı. Aşıdaki başarı, aşılanma oranı ve aşıya verilen reaksiyon önümüzdeki günleri belirleyecek” dedi.

SAVAŞ AŞI OLDUM

FOX TV’deki katıldığı programda aşı olup olmadığı sorusuna da cevap veren Lütfü Savaş, “Hekim kimliğine de sahip olduğumuz için aile hekimimiz hem beni hem eşimi aşı için aradı. Antikorum var ama aşı olacağımı söyledim ve oldum. Aşıyı ne kadar çok kişiye ulaştırabilirsek o kadar başarılı oluruz. Aşılanmayı belli bir düzeye getirebilirsek pek çok sektör açılabilir. Hizmet sektöründeki birçok işletme açılabilir hatta spor karşılaşmaları da seyircili oynanabilir” ifadesinde bulundu.

Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak pandemi sürecinde esnaflara destek olmak için bazı çalışmalar gerçekleştirdiklerini de belirten Savaş, “Hükümet, sivil toplum örgütleri, yerel yöneticiler, hayır kuruluşları, bu konuda uzman bireyler olarak ahenkli bir çalışma yapabilseydik bu aşamaya gelmezdik. Yani sağlığın ve bilimin olduğu yerde siyasetten uzaklaşıp bilimin ışığında çalışabilseydik Türkiye bu kadar sıkıntıyla karşı karşıya gelmez ve birçok insanımızı kaybetmezdik” vurgusunu yaptı.  

17 BİN 77 AİLEYE NAKDİ YARDIM YAPIYORUZ

Pandemi sebebiyle birçok vatandaşın zor durumda olduğunu söyleyen Başkan Savaş açıklamalarını şöyle sürdürdü:

 “Biz muhalefet partisinin belediyesiyiz ama kendimizi muhalefet olarak görmüyoruz. Hatay’ın bütün dinamiklerine hizmet götürme gayesiyle çalışan bir belediyeyiz. 38 aracımızı filyasyon ekibine verdik. Hijyen konusunda da caddelerin temizliğinden dezenfeksiyonuna kadar konutları, toplu taşıma araçlarını, resmi ve resmi olmayan birçok noktayı dezenfekte ettik. 17 bin 77 aileye nakdi yardım yapıyoruz. 35 bin aileye okul, giyim, ekmek ve gıda yardımı yapıyoruz. Mülkiyeti belediyemize ait olan ancak şu anda iş yapamayıp kapalı olan iş yerlerinden haziran ayına kadar kira almayacağız. Açık olanları da haziran ayına kadar öteledik. Su borcu olup da ödeyemeyenler ile ilgili bir işlem yapmıyoruz.”

Başkan Lütfü Savaş, Hatay’ın ekonomik, sosyolojik ve psikolojik olarak yeniden parlak günlerine dönmesi için hayata geçirdikleri projeleri izleyicilerle paylaştı.     

HATAY BİRÇOK RENGİ BİR ARADA AHENK İÇİNDE BARINDIRAN BİR ŞEHİR

Hatay’ın jeopolitik ve stratejik açıdan oldukça önemli bir şehir olduğunu vurgulayan Lütfü Savaş  “ Hatay 13 ayrı medeniyete ev sahipliği yapmış tüm dünyaya örnek olan bir şehir. Yüzyıllarca Anadolu, Kuzey Afrika ve Ortadoğu ile komsu olmuş ve ticaret merkezi olmuş. Birçok rengi bir arada ahenk içinde barındıran bir şehir. Komşu ülkemizdeki savaşın etkilerini bertaraf etmek amacıyla projeler yapıyoruz” görüşlerine yer verdi.  

AMACIMIZ VATANDAŞLARIMIZIN YÜZÜNÜ GÜLDÜREBİLMEK

Hatay’ın savaşın ortasında bir şehirmiş gibi algının oluştuğunu da sözlerine ekleyen Lütfü Savaş şunları söyledi:

 “Hatay savaşın ortasında gibi gösteriliyordu. 9 yıldır ekonomik, sosyolojik ve psikolojik anlamda sıkıntı yaşayan şehrimizin moral ve motivasyon göstergelerini yükseltmek zorundayız. Expo için çalıştık ve aldık. UNESCO tarafından da Gastronomi Şehri ilan edildik. Denizden daha iyi faydalanabilmek; Hatay’ı ticaret, turizm merkezi yapabilmek ve tanınırlığını arttırmak için Hatay Deniz Otobüsü (HADO) projemizi başlattık. İlkbahardan itibaren Lübnan’a belki İsrail’e, Kıbrıs’a ve Mersin’e gemilerimiz gidip gelecek. Amacımız Hatay’ın turizm ve ticaret hacmini arttırmak ve bu kadar sıkıntı içindeki vatandaşlarımızın yüzünü güldürmek.”

Başkan Lütfü Savaş, 23 Nisan’da gerçekleşmesi beklenen ancak 10 Aralık tarihine ötelenen Expo ile ilgili de açıklamalarda bulundu.

EXPO 6 AY AÇILIP KAPANAN BİR YER OLMAYACAK

Expo’yu iki alanda gerçekleştireceklerini belirten Başkan Savaş,  “Expo’yu Antakya-Defne ve Arsuz-İskenderun bölgelerindeki iki farklı alanda yapacağız. Normal şartlarda 23 Nisan’da açacaktık. EXPO yönetim kurulu pandemi sebebiyle 10 Aralık’ta açabileceğimizi söyledi. Biz bu yıl ilkbaharın sonlarından itibaren orada ayda birçok büyük organizasyonlar yapacağız. Fuarlar ve aynı zamanda Hatay ile ilgili birçok gösteriler yapacağız. Bu iki alan bundan sonraki süreç içerisinde de sadece 6 ay açılıp kapanan bir yer olmayacak” iddiasında bulundu.

HATAY’I FESTİVALLER ŞEHRİ YAPACAĞIZ

Expo’yu Hatay’da nefes almış 13 ayrı medeniyeti temsil eden Medeniyetler Bahçesi temasıyla gerçekleştireceklerini ifade eden Savaş yapacakları çalışmalar hakkında şu bilgileri paylaştı:

 “Antakya bölgesindeki alanımızda arkeopark olacak. Kazı çalışmaları sırasında bulduğumuz ve 5. yüzyıla ait olan düşünülen şapeli sergileyeceğiz. 13 medeniyeti tasvir eden bir mozaik yapıyoruz. Bu mozaik bittiğinde dünya Guinness Rekorlar Kitabı’na girecek. Tıbbı aromatik bitkilerin olduğu bir müzemiz olacak. 5 bin kişilik amfi tiyatro yapıyoruz. Burada her türlü eğlence, sanat ve kültür organizasyonları yapılabilecek. Organik tarımın yapılabileceği dikey tarım alanları yer alacak. Burada yetişen ürünler gastronomi sokaklarındaki restoranlarda pişecek. UNESCO tarafından Gastronomi Şehirleri Expo’da kendi ülkelerinin mutfak kültürlerini tanıtacak. Expo alanlarımız sadece 6 aylık değil ömürlük olacak. Hatay’ı festivaller şehrine çevireceğiz.”

HATAYLI ÇİFTÇİ SAYISINDAKİ AZALMA GÖZE ÇARPIYOR

Kırsal kesimde yaşayan üreticilere destek olmak ve onların şehre göçünü önlemek amacıyla gerçekleştirdikleri projelere de değinen Savaş, “Çiftçi sayımızda ciddi oranda azalma var. 2011 yılında 35 bin 403 çiftçi varken bu sayı 11 bine düştü. Türkiye genelinde son 12 yılda kayıp yüzde 49 iken bu oran Hatay için yüzde 69 Kırsal kesimden şehre göçün önlenmesi için kırsal kalkınma projeleri yapıyoruz” dedi.

HATAY’IN 5. TEŞVİK BÖLGESİ OLMASI İÇİN ÇOK UĞRAŞTIK

Başkan Savaş, Hatay’ın 5. teşvik bölgesine alınması için yoğun çaba harcadıklarını belirtti. Derinleşen ekonomik sorunlara karşı Hatay’ın hak ettiği payı almasının elzem olduğunu sözlerine ekleyen Savaş, Ankara’daki yetkililerin ticaret hacmini arttıracak, piyasayı canlandıracak adımlar atması gerektiğini vurguladı.

GÜLEN YÜZÜMÜZÜ ONLARLA PAYLAŞMALIYIZ

Lütfü Savaş, gençlerle olan diyalogu hakkında sorulan soruyu da cevaplarken, Gençlerin karşılaştığı sorunları yakından gözlemlediğini ifade ederek konuşmasını şöyle noktaladı:

 “Onların iş beğenmediğini söyleyen bir zihniyet var. Bilgisayar mühendisi birine amelelik yap derseniz tabi ki beğenmez. Siz herkesin mezuniyetine ve yeteneğine göre istihdam yaratmak zorundasınız. Gençlerimiz teknolojik ürünlere ulaşmakta zorlanıyor. Çünkü bu ürünlerden lüks tüketim vergisi alınıyor. Gençler ekonomik durumdan ve onları anlamadığımızdan çok rahatsız. Kadınlarımızı ve gençlerimizi kaybetmekle karşı karşıyayız. Gençlerimiz ve kadınlarımız üretken olması gereken toplumun en çok ihtiyacı olan bir kesim. Gülen yüzümüzü onlarla paylaşmalıyız.”

Atakaş Hatayspor Kendi Evinde Kayserispor’a Mağlup Oldu
Süper Lig’in 29. Haftasında Antakya Atatürk Stadı’nda Kayserispor’u konuk eden Atakaş Hatayspor karşılaşmadan 3-1 mağlup ayrılarak önemli bir 3 puanı...
Başkan İbrahim Güzel’den 8 Mart Dünya Kadınlar günü mesajı
Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla kutlama mesajı yayınladı. Başkan İbrahim Güzel mesajında şu...
Uyuşturucu kaçakçılığı yapan Teğmen’i Jandarma yakaladı
Hatay İl Jandarma Komutanlığı, sınırda görevli bir Teğmen’i uyuşturucu kaçakçılığından dolayı yakaladı. Hatay İl Jandarma Komutanlığı, uyuşturucu kaçakçılığı yapmak isteyen...
İskenderun’da Uyuşturucu satıcılarına yönelik bir operasyon daha: 33 gözaltı
Hatay’ın İskenderun ilçesinde uyuşturucu satıcılarına yönelik bir operasyon da 33 kişi daha göz altına alındı. Hatay Valiliğinden verilen bilgiye göre,...
Defne ilçesinde 446 dişi hint keneviri kökü yakalandı
Hatay’ın Defne ilçesinde iki kişinin ektiği 446 dişi hint keneviri kökü yakalandığı belirtildi. Hatay Valiliğinden yapılan açıklamaya göre,  Narkotik Suçlarla...
Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel’den esnaf ziyaretlerine devam
Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel, ilçedeki işyerlerine yönelik ziyaretlerini sürdürüyor. Başkan İbrahim Güzel son olarak, CHP Hatay İl Gençlik Kolları...
HAT SU: Arsuz’da içme suyu yenileme çalışmaları sürüyor
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü, içme suyu hatları eski ve sağlıksız olduğu tespit edilen ve içme...
Jandarma’dan Trafik Medya Yüzleri Kampanyası
Hatay’ın Altınözü ilçesinde Jandarma tarafından Trafik Medya Yüzleri Kampanyası başlatıldı. Hatay Valiliğinden yapılan açıklamaya göre, Altınözü İlçe Jandarma  Komutanlığı, Trafik...
Defne Kadın Dayanışma Merkezi 8 Mart’ta hizmete açılacak
Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel ”güçlü kadın güçlü toplum” düşüncesiyle kadınlara yönelik başlattıkları çalışmalardan biri olan Kadın Dayanışma Merkezinin  8...
Bitlis Tatvan şehitleri toprağa verilmeye başlandı
Bingöl’den Bitlis’in Tatvan ilçesine giden helikopterin düşmesi sonrası şehit olan 11 Asker düzenlenecek törenlerle son yolculuklarına uğurlanacak. Düşen helikopterde bulunan ...
Vali Rahmi Doğan başkanlığında Dinamik Denetim Süreci Toplantısı Gerçekleştirildi
Hatay Valisi Rahmi Doğan başkanlığında, koronavirüs salgınına karşı mücadele kapsamında gerçekleştirecek olan   “Dinamik Denetim Süreci”  ile ilgili Video Konferans Sistemi...
8 Mart’ta CHP’de Başkanlıklar bayanlarda olacak
Hatay Cumhuriyet Halk Partisinde 8 Mart Dünya Kadınlar gününde Başkanlıklar bayanlara devredilecek. 8 Mart dolayısıyla CHP’de ilk görevlendirmeler CHP Defne...
Başkan Savaş TRT Radyolarına konuk oldu: EXPO’ya gelen misafirlerimiz ile birikimlerimizi paylaşacağız!
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, konuk olduğu TRT Radyo1 kanalında Hatay gündemi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu....
Moldova Büyükelçisinden Vali Doğan’a ziyaret
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Moldova Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Dmitri Croitor ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti. Bugün  Valilik Makamında gerçekleşen...
CHP Milletvekili Tokdemir’den Bakan Elvan’a soru önergesi: Türkiye’de 2 yılda kaç lira vergi toplandı?
CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’a Türkiye’den kaç lira vergi toplandığını sordu. Türkiye’de 2.825 lira...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ