Atayurt Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 8,66 / Satış: 8,69
€ EURO → Alış: 10,31 / Satış: 10,35

SON DAKİKA

Buğday ve Mısır’da Gümrük Vergisinin sıfırlanması Tüccara yarar!

Buğday ve Mısır’da Gümrük Vergisinin sıfırlanması Tüccara yarar!
  • 22.10.2020
  • Buğday ve Mısır’da Gümrük Vergisinin sıfırlanması Tüccara yarar! için yorumlar kapalı
  • 269 kez okundu

Hükümetin Buğday ve Mısıra sıfır gümrük vergisine Hataylı ziraat odaları başkanları ve çiftçilerden büyük tepki geldi.

Çiftçiler “Daha önce bu gümrük vergisi sıfırlaması Toprak Mahsulleri Ofisine verilmişti, şimdi genişletildi ve Tüccara verilmiştir” dediler.

Hatay Ziraat Odaları başkanları ve aynı zamanda çiftçi olan Antakya Ziraat Odası Başkanı, Mehmet Muzaffer Okay, Arsuz Ziraat Odası Başkanı Bünyamin Bal, Çiftçi Nebil Gali, Reyhanlı Ziraat Odası Başkanı Şemsettin Cüneydioğlu, Samandağ Ziraat Odası Başkanı Selim Kamacı ile görüştük.

İTHALAT ÇİFTÇİNİN YARARINA OLAMAZ!

Antakya Ziraat Odası Başkanı ve Çiftçi Mehmet Okay, Hükümetin bu yanlış politikasını değiştirmesini isteyerek şunları söyledi:

“Biz daha önce de net ve açık söyledik. İthalat yapılınca üretim daralmaktadır. Üretim daralınca ithalat yapılmaktadır. İthalat çok açık olarak Türk çiftçisinin belini kırmakta ve üretim alanından koparmaktadır. Zaten Buğday ve Mısır fiyatları yükselmektedir. Tüccar veya parası olanlar buğday ve mısır alıp, stok yapmaktadır. Daha sonra fiyatlar yükselince piyasaya süreceklerdir. Fiyatların artmasında çiftçinin karı olmayacaktır. Hükümet fiyatların artmasını ve enflasyon olmasını çiftçinin yaptığını düşünerek, gümrük vergilerini sıfırlamaktadır.

Yunanistan’dan pamuk, Mısır’dan zeytin yağı ithal etmenin mantığı varmıdır? 

Dünya pandemi dolaysıyla gıda konusunda sıkıntı çekmektedir. Bu konuda çiftçilere destek vermektedir. Biz de ise hükümet köstek olmaktadır. Düşünün yeni barajlar yapılıyor, tohum konusunda çalışmalar yapılıyor, diğer taraftan da çiftçinin ürettiği mallar ithal edilmektedir.

Okay, çiftçi ve Ziraat Odaları ne yapacak sorumuza ise “Elimizden bir şey gelmiyor. Bizim yaptırım gücümüz ve etkimiz yoktur. Geleceğimiz için bu kararı alanlar oturup düşünmelidir.Önerisinde bulunuyorum.”

Devlet İthalatı Tüketicinin İhtiyacı Açısından Bakmış Olabilir.

Arsuz ilçesi Ziraat Odası Başkanı ve çiftçi  Bünyamin Nal kısa süreli ithalatta gümrük vergisinin sıfırlanmasını olumlu bulduklarını ve bunun uzun süreli olmayacağını düşündüklerini ifade ve açıklamasını şöyle sürdürdü:

 “Benim düşüncem devletin bir denge sağladığıdır. Ekmek fiyatlarının artması, yem fiyatlarının artması bu ürünleri tüketenleri zor durumda bırakmıştır. Zaten şu anda çiftçinin elinde buğday, arpa, mısır yoktur. Bu mallar karaborsacının elindedir. Onlarda piyasaya sürmeyerek ürünlerin pahalı olmasına neden olmaktadır. Tüccar aldığı buğdaya yüksek karlar koyarak satmaktadır. Hükümet tüketiciyi de korumak gerektiğini düşünebilir. Bu anlamda kısa süreli yani ekim ayı olan Ocak ayına dek sürecek gümrük vergisinin sıfırlanmasını, tüketicilerin ihtiyaçları açısından bakıldığını düşünüyorum.”

Ofise ve Aracıya Verilecek Fark Üreticiye Verilmelidir

Amik ovasının büyük çiftçilerinden birisi olan Çiftçi Nebil Gali, “Arpa, buğday ve mısırın ithalat vergisinin sıfırlamasını çiftçiye “üretme” demesidir” vurgusunu yaparak sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ben bir çiftçi olarak arpa, buğday ve mısırın ithal gümrük vergilerinin sıfırlanmasının bizim yararımıza hiçbir yönünü görmüyorum. Hatta bu sene üretim yüksektir. Verimlilik iyidir. Neden ithal yapmaya yöneliyor? Bu hükümetin veya devletin üretim alanındaki politikasının olmamasından ileri gelmektedir. Bu ithalat yapılacak ve piyasa dengelenecektir, yani şunu söyleyebiliriz: İthalat yapılacak, ofislere verilecek ve ofislere verilen buğday, mısır gibi ürünler piyasanın altında verilip, devlet tarafından sübvanse edilecek ve aradaki fiyat farkını devlet karşılayacaktır. İthal ürünlerin ucuz satılmasına destek yerine çiftçiye destek çıkılması ve üretimin devamı için daha uygun olur. Hatta bazen daha hasat zamanında ithal yapılıyor. Yani bunu yapmasının hiçbir anlamı yoktur.

Ziraat Odalarının, Üretici Kooperatiflerinin bu gün yanlış politikaları düzeltme imkanı ve gücü yoktur. Ancak sıkı bir örgütlemeden, sıkı bir çiftçi birliğinin oluşması ile bu yanlış politikalara karşı durabiliriz. Yani kurumların hükümetin kararları üzerinde bir yaptırımı yoktur.

Diğer taraftan buğday, mısır tüccarın elindedir ama çiftçilerin elinde olan emanete verenler de vardır. Çiftçinin hasat döneminde ürünü çöp muamelesi görmektedir. Buğday ilk çıktığında 1 lira 60 kuruştan alındı, şimdi ise 2 lira civarındadır. Bu aradaki fark fabrikanın veya stokcunun cebine inmiştir. Kısaca pandemi döneminde bütün dünya üretim konusunda ciddi önlemler alırken, bizim çiftçiyi üretim alanından koparacak kararlardan uzak durmalıyız.”

Yanlış Politikalar Yüzünden Her Yıl Pamuk ve Buğday Üretimi Düşüyor.

Reyhanlı Ziraat Odası başkanı ve amik ovasında çiftçilik yapan Şemsettin Cüneydioğlu, hükümetin aldığı kararları doğru bulmadığını ve bu kararlar odalara ve çiftçilere sorulmadan alındığının altını çizerken şu ifadelerde bulundu:

 “ Her zaman ithalat çiftçiye zarar vermiştir. Üretimin düşmesine neden olmuştur. Bizim amik ovasında kalite ve verim yüksektir. Bütün bunlar bilinirken, ihtiyaç yokken ithalat kararı bizim canımıza ot tıkamaktır. Bana göre bu çıkan karar sonucu birileri zengin olacaktır. Biz isteriz ki ihracatımız  artsın. Biz isteriz ki, verim artsın, ekilmeyen alanlar ekilsin. Çiftçi borçlu çıkmasın, gelecek üretim için planlar yapsın ve mutlu olsun. Biz üretim yapacak yeteneğe, biz üretim yapacak birikime sahibiz, yeter ki engel çıkarılmasın. Madem fiyatlar pahalı madem halkın çıkarları düşünülüyor, o zaman aracı ortadan kaldırılsın. Biz patates ürettik tüccar 1 lira 30 kuruştan aldı, hadi maliyeti 1 lira 50 kuruş olsun, markette tam iki katı 3 liradan satılmıştır. Biz durumumuzu bakan dahil bütün yetkililerle üretim ve hasat öncesi görüşmeler yapıyoruz, önerilerimizi sunuyoruz ama bizi dikkate almıyorlar. “

Cüneydioğlu, diğer dikkat çektiği ise sosyal adaletsizlik olduğunun altını çizerek,  GAP ve Çukurova gibi yerlerde sulama desteği olduğunu ve amik ovasındaki üreticilere bu desteklerden mahrum kaldığını ifade etti.

Şemsettin Cüneydioğlu şu görülere parmak bastı:

 “Elektrik özel sektöre devredildi, her ay elektrik parası geliyor, biz her ay hasat yapmıyoruz, hasat döneminde borcumuzu ödemek istiyoruz. En erken yetişen ürün 45 gündür, ondan önce para elimize geçmiyor. Bunu yetkililer bilmektedir. Bunun da düzeltilmesini istiyoruz. Özet olarak: Bizim çiftçi olarak, oda olarak alınan bu kararlar konusunda yaptırım gücümüz ve imkanımız yoktur.”

Neden Çiftçiye ve Temsilcilerine Sormazlar?

Samandağ Ziraat Odası Başkanı Selim Kamacı, çıkan kararın doğru olmadığını ve bu kararı çıkaranlar Çiftçiyi düşünmediğini belirterek, şunları söyledi:

 “Çiftçiler yıllardır, söyler, ithalat çiftçiye zarar verir. Bu kararları alanlar neden çiftçi ve onların temsilcisine sormadan kararlar alırlar. Bu günde alınan bu karar çiftçinin yararına olmadığını söylüyoruz. Bizim beklentimiz, ithalat yapılmasını bize sormadan yapılmasıdır. İhtiyaç var mı, yok mu? Tam olarak bilmiyorum ama olmadığı konusunda bir düşüncem var. Bu karar önümüzdeki üretim döneminde üreticiye olumsuz yansıyacaktır. Üretimi düşürecektir” dedi.

HÜSEYİN GÜLER

Mehmet Muzaüffer OKAY
Şemsettin CÜNEYDİOĞLU
Bünyamin NAL
Selim KAMACI
Çiftçi Nebil GALİ
Hatay Valisi Rahmi Doğan Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın 39. Kuruluş Yıldönümünü yayınladığı Mesajla kutladı
Hatay Valisi Sayın Rahmi Doğan, Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın 39. kuruluş yıldönümünü yayınladığı mesajla kutladı.   Vali Rahmi Doğan, mesajında şu...
MHP Hatay Milletvekili Dr. Lütfi Kaşıkçı, TBMM’de Hatay’ın sorunlarını gündeme getirdi: Çiftçilerimizin Borçları yapılandırılsın!
MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yaptığı konuşmasında Hatay’ın Sorunlarını gündeme getirdiği gibi, çiftçilerin de borçlarının yapılandırılmasını...
Başkan Lütfü Savaş: Ticaret ve Turizme katkı sağlaması adına HADO Projesini başlattık!
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Ticaret ve Turizme katkı sağlaması adına HADO projesini başlattıklarını söyledi. Hatay Büyükşehir...
İskenderun’da bir evde Hint keneviri bitkisi ile Sentetik Kannabinoid maddesi bulundu
Hatay İskenderun ilçesinde bir evde yapılan aramada, sentetik Kannabinoid uyuşturucu madde  ile hint keneviri bitkisi yakalandı. Hatay Valiliğinden yapılan açıklamada,...
İskenderun’da uyuşturucu ticareti yapan 3 kişi tutuklandı
Hatay’ın İskenderun ilçesinde 63 plakalı bir  çekici ile dorse’de uyuşturucu madde taşıyan 3 kişi çıkarıldıkları Mahkeme tarafından tutuklandılar. Hatay Valiliğinden...
Kırıkhan ilçesinde DEAŞ Propagandası yapan bir kişi göz altına alındı
Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde DEAŞ propagandası yapan yabancı uyruklu bir kişi göz altına alındı. Hatay Valiliğinden konuya ilişkin şu açıklama yapıldı:...
HAT SU: Karaağaç Konarlı Mahallesine yeni içme suyu şebekesi
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü, içmesuyu şebekesi ihtiyacı olan meskenler için hazırlanan yeni projelerin hayata geçtiğini...
Başkan Yılmaz: Söz verdiğimiz gibi şehrimizi asfaltla buluşturmaya devam ediyoruz!
Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, AK Parti Hatay İl Başkanı Adem Yeşildal ile birlikte asfalt çalışmaları tamamlanan Kışlasaray, Güllübahçe ve...
Başkan Yılmaz’dan Babalar günü mesajı: Babalar ailenin ve toplumumuzun en önemli güven kaynaklarıdır
Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, 20 Haziran Pazar günü kutlanacak Babalar Gününü yayınladığı mesajla kutladı. Mesajında, “Babalar ailenin ve toplumumuzun...
Burak Öksüz Atakaş Hatayspor’da
Atakaş Hatayspor, geçtiğimiz sezon Sakaryaspor formasını giyen defans oyuncusu Burak Öksüz’ü renklerine bağladı. Atakaş Hatayspor Kulübü inter sitesinden Burak Öksüz’ün...
Başkan Savaş: Antakya ve İskenderun’daki stadlar yıkılmasın!
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Antakya ve İskenderun’daki stadların yıkılmamasını istedi. Bir  TV kanalına katılan  Başkan Lütfü...
CHP Milletvekili Güzelmansur: Hataylıların ödediği vergi  12.5 Milyar, yapılan kamu yatırımı 408 milyon!
CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Hataylıların ödedikleri yıllık 12.5 milyar liralık vergiye karşılık ancak 408 milyon liralık kamu yatırımı yapıldığını...
Hatay Merkez Oto Galericileri Toplu İşyeri projesi belli oldu
Hatay Merkez Oto Galericileri Toplu  Yapı Kooperatifi  Merkez Oto  Galericileri toplu işyerinin projesinin belli olduğu belirtildi. Hatay Valisi Rahmi Doğan’ı...
Belen Belediye Başkanı İbrahim Gül’den Vali Rahmi Doğan’a ziyaret
Belen Belediye Başkanı İbrahim Gül, Hatay Valisi Rahmi Doğan’ı makamında ziyaret etti. Hatay Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünden yapılan...
Samandağ Belediyesi’nden üretici Kadınlar Pazarı projesi
Kadın istihdamı ve kadınların üretim zincirinde olabilmesi için farklı projeler gerçekleştiren Samandağ Belediyesi  ilçede bir projeyi daha hayata geçiriyor. Kadınların...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ