Atayurt Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 31,98 / Satış: 32,11
€ EURO → Alış: 34,63 / Satış: 34,77

Cumhur İttifakı Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Öntürk, Hatay’a gerçek belediyeciliği anlattı!

Cumhur İttifakı Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Öntürk, Hatay’a gerçek belediyeciliği anlattı!
  • 04.03.2024
  • Cumhur İttifakı Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Öntürk, Hatay’a gerçek belediyeciliği anlattı! için yorumlar kapalı
  • 68 kez okundu

Cumhur İttifakı Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Öntürk, binlerce hemşehrisinin huzurunda Hatay’ı ayağa kaldıracak gerçek belediyeciliği anlattı.

Antakya Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleşen lansmanda 15 ilçeyi şahlandıracak 60’ın üzerinde projeyi kamuoyuna aktaran Mehmet Öntürk, kentin ayağa kalkması sürecini 6 Şubat’tan bugüne kadar sürekli takip eden ve Hatay’a özel önem veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, MHP Lideri Devlet Bahçeli’ye, bakanlara, milletvekillerine, 81 ilden yardımları ve dualarıyla Hatay’ın yanında olan tüm vatandaşlara teşekkür ederek konuşmasına başladı.

PROJELERİMİZİN İLHAM KAYNAĞI GELECEĞE OLAN UMUDUMUZDUR

Hatay’ı yeniden ayağa kaldıracak vizyona, birikime ve enerjiye sahip olduğunu kaydeden Mehmet Öntürk, 15 ilçede gerek Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak, gerekse de kamu ile işbirliği içinde bulunarak gerçekleştirilecek projeleri şu ifadelerle aktardı;

“Şu anda şehrimizin yeniden ayağa kalkması için Hükümetimiz tüm imkânları seferber etmiş durumdadır. Bir yandan inşa ettiğimiz toplu konutlarımız ve köy evlerimiz ilk sahipleriyle buluşurken, bir yandan da hastanelerimiz, okullarımız, kamu binalarımız inşa edilip hizmet vermeye başladı. Bir yandan temiz ve sağlıklı içme suyuna erişim için İller Bankası ve DSİ tarafından yapılan şebeke yenileme, kuyu açma, isale hattı çalışmaları devam ederken, diğer yandan altyapı, sahil tahkimatı ve yol çalışmaları devam ediyor. Tüm bu projelerin asıl ilham kaynağı, Hatay’ımızın ihtiyaçlarına cevap vermek olduğu kadar; yönetmeye talip olduğumuz belediyeye kanunun yüklediği sorumluluklardır. Projeleri inceleyebilmeniz için, “hataydayuzlergulsundiye.com” web sitesine yükledik.”

ALTYAPI

Mehmet Öntürk ilçeleri modern hale getirecek olan projelerini ise şöyle sıraladı;

Altyapı master planını master imar planı ile örtüştüreceğiz. Elektrik, telefon, internet hizmetlerinin yer altı tünellerinden sunulmasını koordine edeceğiz.

SU YÖNETİMİ

Su depolarını bilgisayarlı otomasyon sistemi ile kontrol ederek anlık denetleyeceğiz. Yeni gölet ve barajlar inşa ederek yeni su kaynakları oluşturacağız. Tarımsal sulama ile ilgili DSİ ile iş birliği yaparak içme suyundan bağımsız kaynaklar oluşturacağız. HATSU marifetiyle 50 yıllık su planlaması yapacağız. Köylerdeki içme suyu şebekelerini gözden geçirerek, yeni kuyular açıp, depo eksikliklerini gidereceğiz. Barajlar yapacağız!

Bentler kurarak uygun yerlerde 300 bin ile 500 bin metreküp arası su elde edebileceğimiz küçük baraj yapıları oluşturacağız.

ŞEHİR MERKEZLERİNİN YENİDEN İNŞASI VE İHYASI

Asi nehri ve çevresi ile ilgili Antakya’mızın hafızasını koruyacağız. Asi Nehrini kente yeniden kazandıracağız.

Asi Nehrine gelen suyun gerisinde oluşturacağımız rezervuar alanı ve arıtma tesislerinin deşarj suları ile nehir içerisinde yapacağımız setlemeler, yaz aylarında eksilen debi problemini çözecek, kışın oluşacak olası taşkınları da kontrol altına almamızı sağlayacaktır.

KÖYLER VE KIRSAL DÖNÜŞÜM HAMLESİ

Örnek köy modelimizdeki donatılar şu şekilde:

Konut, Meydan, Cami, Köy Konağı, Kültür Evi, Nikah Salonu, Muhtarlık, Kooperatif Satış Birimleri, Pazar Yeri,  Sağlık Ocağı, İlköğretim Okulu, Lojman, 100 Baş İnek Ahırı, İpek Böceği Yetiştiriciliği, Kadın Kooperatif, Rekreasyon Alanı, Bungalov Konaklama, Spor Kompleksi, Fırın, Market, Köy Kahvesi, Otopark. Asfaltsız köy ve mahalle bırakmayacağız.

YOLLARIMIZ VE ULAŞIM

Tüm şehir içi yollarımızı master ulaşım planına göre 2 aşamada yapacağız. Büyükşehir yol ağındaki alt ve üst geçit gereksinimi olan noktaları tespit edecek ve ivedilikle inşasını tamamlayacağız.

Trafik sinyalizasyon sistemi ve uyarı levhalarını rehabilite edecek, yeni nesil sistemler kuracak, emniyet trafik şube müdürlüklerimizle iş birliği yapacak tek bir merkezden kontrol edilmesini sağlayacağız.

Açmayı ve yenilemeyi planladığımız bazı yollar:

Amanos Tüneli ve İskenderun-Antakya Otoyolunun / Belen Otobanı Tünelinin Büyükşehir yol ağında kalan güzergâhları yapacağız.

Samandağ Turizm Yolu (Çevlik-Antakya arası 30 km), Samandağ – Meydan Mahallesi Sahil Yolu (8 km), Kırıkhan Ambulans Yolu (2.6 km), Arsuz-Hatay Havalimanı yolu (38 km), Osmaniye-Erzin Yolu (12 km), Çevlik-Kale arası yol genişletme ve devamı Kale-Işıklı Yolu, Belen (Gedik)- İskenderun (Suçıkağı) arası yolun yapılması. Erzin- Dörtyol arası yolun ve donatılarının yapılması, Maraşboğazı-Kapısuyu arası Amanos Turizm Yolu. Yayladağı-Samandağ arası köy bağlantı yolları, Apaydın-Altınözü Yolu, Kırıkhan(Yalangoz)- Hassa (Aktepe) arası yol yapımı, Hassa OSB-Havalimanı Bağlantı Yolu, Ceylanlı-Sarıseki Yayla Turizmi Yolu, Hassa Çardak Dörtyol arası yayla yolu

ŞEHİRLERARASI OTOBÜS VE ŞEHİRİÇİ MİNİBÜS TERMİNALLERİ

Şehirlerarası otobüs terminallerini şehrin mevcut trafiğine yük olmayacak veya en az yük getirecek doğru noktalarda kuracağız.

SEBZE-MEYVE- BALIK HAL TESİSLERİ

Hatay’ımıza yakışır kompleks ve entegre hal tesisleri inşa edeceğiz.

YENİ NESİL PAZAR YERLERİ

Tezgâhların rahat kurulabildiği, yükleme ve tahliyenin rahat yapılabildiği mimari özelliklere sahip kompleksler inşa edeceğiz.

TURİZM VE KÜLTÜR

Turistik amaçlı sahil yapılaşması, deniz turizminin yanında inanç, yayla ve dağ sporları turizminin geliştirilmesi ve Hatay’ın kongre turizminin merkezi haline gelmesi için gayret edeceğiz. Kıyı yapılaşmalarına standart getireceğiz. Turizm yatırımları için uygun arsalar üreteceğiz. Şehir merkezindeki sahillerde mendirekler yaparak, plaj yapıları oluşturacağız. Böylece insanımızın şehir içinde ve yerleşim noktalarına yakın bölgelerde denize girmesini sağlayacağız. İlçelerde kültür sanat etkinliklerinin gerçekleştirileceği kültür merkezleri inşa edeceğiz. Türkiye’nin en büyük kitap fuarlarından birini Hatay’da kuracağız.

HATAY DOĞAL ÜRÜNLER VE GASTRONOMİ MERKEZİ

Hatay’ımızın ürün zenginliğini ve gastronomideki markalaşmasını sağlayacak, yılda 3 milyon ziyaretçiyi hedeflediğimiz bir merkezin projesini hayata geçireceğiz.

FUAR

Hatay’ımızın ulusal ve uluslararası sektörlerde güçlenmesi ve tanınmasının yanında yıllık ziyaretçi sayısının artması için kompleks bir fuar projesi yapacağız.

SAHİLLERİMİZ VE PLAJLAR

İskenderun sahilinde Altyapı Genel Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan acil eylem planı çerçevesinde sahilde bir çalışma başlattık. Sahil bandında bu yükseklikte tahkimat yapmamız mecburiydi. Adeta sahile bir perde duvar örmüş olduk. Bu tasarımla da bunu doğal bir eğimle yol seviyesini yükselterek yürüyüş yolu oluşturduk. Bazı yerlerde yürüyüş yolunu yukarı alarak arkasında içe doğru inen amfilerle topografyayı normalleştirdik. Yer yer denizi içeri alarak havuzlu meydanlar oluşturduk. Yapılacak tahkikatlarla güvenli bir sahil kullanımıyla birlikte, yapılacak tesislerin sağladığı güçlü donatılarla Samandağ’ımızın bambaşka bir vizyona kavuşmasını hedefliyoruz. Payas ve Dörtyol ilçelerimizin de sahillerini tamamlayacağız.

YENİ ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİ

İş, istihdam ve üretimin arttırılması için organize sanayii bölgelerimizin kapasitelerinin artırılması, organize sanayii bölgelerinin kurulması için gereken imar planlamaları ile altyapı yatırımlarını yapacağız.

İhtisas OSB’leri ile Hatay ekonomisini güçlendireceğiz. Özellikle ayakkabı, mobilya, çelik ve gıda sektörleri için ayrı ayrı OSB’lerin planlamasını ve yatırımlarını hayata geçireceğiz.

ŞEHİRCİLİK

Akıllı kent uygulamalarını hayata geçireceğiz. Hatay’a özel imar yönetmeliği. Kent merkezlerinde yığılmaların önüne geçecek yeni alt merkezler oluşturacağız. Deprem risklerinin bertaraf edilmesi amacıyla; Kentsel dönüşüm ve gecekondu önleme bölgeleri için yapılacak imar planlamaları ve uygulamaları için hızlı ve etkin kararlar alma yetkisine sahip; Emlak Konut, TOKİ ve Kentsel Dönüşüm Başkanlığının paydaşı olduğu yeni bir model ve bu modeli işletecek bir birimin kanunla kurulmasını ve çalışmasını temin edeceğiz.

Kent kimliği rehberi

5 E 1 K Modeli

Etik, Estetik, Ekonomik, Emniyet, Erişim, Koordinasyon.

DEPREMDE YIKILMAMIŞ RİSKLİ YAPILAR VE DÖNÜŞÜM OFİSLERİ

Depremde yıkılmamış ama dönüşüme muhtaç yapılar için dönüşüm ofisleri kuracağız. Bu sistemde 2 alternatifli yol haritamız var.

1-Konuta ucuz erişim ve yeni gelişim alanları (sosyal konut)

2-Kentsel yenileme

SOSYAL BELEDİYECİLİK / “HALK İÇİN HALKLA BİRLİKTE HALKIN EMRİNDE”

Hatay-kart sadece sosyal yardım maksadıyla değil, banka sistemiyle bütünleşmiş, bir kart olacak.

GENÇLİK

24 saat faaliyet gösterecek Ders Çalışma Merkezleri, Sanatsal faaliyetler, Spor merkezleri, Sınav Hazırlık Destekleri, İlk Biletim İlk Bavulum. Şehrimizden üniversiteye ilk adımını atan öğrencilerimize ilk biletini alacak ve o kardeşlerimizi içinde hediyelerimizin de bulunduğu ilk bavuluyla üniversite okumaya gittiği şehre uğurlayacağız. Başarılı öğrencilerimizi burslar, eğitim öğretim materyalleri ve kırtasiye yardımları ile destekleyeceğiz. “Mehmet Abileri” olarak gençlerimizin hep yanlarında olacağım.

SPOR

Mevcut spor tesislerinin bakımı ve iyileştirilmesi için spor salonları, futbol sahaları, basketbol ve voleybol sahaları gibi tesislerin altyapısını güçlendirip, modernize edeceğiz. Gençlerimizin antrenman programlarıyla yönlendirilmeleri ve ulusal/uluslararası düzeyde rekabetçi sporcular olarak yetişmelerini sağlayacağız. Amatör ve profesyonel spor kulüplerine destek olacağız. Okullarımızdaki spor tesisleri eksiklerini tamamlayacağız. Yüzme havuzlarımızı mahalle ölçeklerine kadar yaygınlaştıracağız.

PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK VE REHBERLİK MERKEZLERİ

Psikolojik danışmanlık ve rehberlik merkezlerimizi kuracağız.

MUTLU KADIN, MUTLU AİLE, MUTLU TOPLUM

Kadın Yaşam Merkezlerimiz, Kadın Destek Evleri, Her destek evinde psikolojik rehberlik hizmetleri de sunacağız. Kadın Kooperatiflerimiz, Anne Destekleri, Düğün Yardımları

HATAY’IN ÇINARLARI VE YAŞ BÜYÜKLERİMİZ

Evde Bakım Hizmetleri Vereceğiz, Yaşlılarımıza evde bakım hizmetleri vereceğiz. Belirli günlerde ev temizliklerini yapacağız. Temel ev onarımlarını yapacağız. ‘Hemşirelik hizmetleri’ vereceğiz. Yaşlılarımız İçin Sosyal Hayat Merkezleri Kuracağız. Yaşlılarımız İçin Yardım ve Destek Hattı Kuracağız

ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİ HATAY’IN GELECEĞİDİR

Çocuk Kreşleri Yapacağız. Çocuklarımız için uzman pedagoglarla destek ve rehberlik hizmetleri vereceğiz.

Çocuk Parklarında Yeni Bir Sayfa Açacağız

ENGELSİZ HATAY ENGELSİZ HAYAT

Hatay’da ulaşım ve dolaşımda şehrin her köşesini engellerden arındıracağız. Bu konuda engelliler için faaliyet gösteren dernek ve vakıflarımızla ve ilgili kurumlarımızla iş birliği yapacağız. Hedefimiz Sıfır Mekânsal Engel. Engelli vatandaşlarımız için Fizyoterapi ve Psikososyal Destek Merkezlerini hayata geçirecek bu merkezlere ulaşım hizmeti vereceğiz.

SAĞLIKLI TOPLUM SAĞLIKLI ŞEHİR

Sağlık Destek Merkezleri kuracağız ve bu merkezler aracılığıyla koruyucu sağlık hizmetleri, sağlık taramaları, mevsimsel hastalıklarla etkin ve yaygın mücadele ile halk sağlığı sorunlarıyla mücadele çalışmalarını gerçekleştireceğiz.

HAŞERE İLE MÜCADELE

Bugüne kadar ilkel yöntemlerle ele alınan problemi biyolojik yöntemlerle şehir ölçeğinde ele alacağız.

KATILIMCI DEMOKRASİ BİRİLİKTE YÖNETİM

Muhtarlara Hatay Konakları, Muhtarlıklarla İLET-ÇÖZ Sistemi

ATIK YÖNETİMİ

1-Evsel atıklar için düzenli depolama, ayrıştırma ve bertaraf tesisleri

2-Endüstriyel ve tehlikeli atıklar için bertaraf ve yakma tesisleri

3-Gazlaştırma, biyogaz, ayrıştırma ve geri kazanım tesisleri

MEZARLIKLAR

Mezarlıklarımızı yeşile büründüreceğiz. Duvarlarını inşa edeceğiz. Yollarını rahat kullanıma kavuşturacağız.

Bilgi sistemi kurup, girişlerdeki kiosklarla ada parsel ve mezar yeri hakkında bilgilendireceğiz.

MAKİNE PARKLARI

Güçlü makine parklarıyla müdahalenin yanında yol ve alt yapı işini yapmayı hedefliyoruz.

HAYVANSAL ÜRETİM

Kırsalda barınakların (büyükbaş ve küçükbaş) yapımına destek olacağız. İpekböcekçiliğinde Yayladağı, Defne ve Samandağ ilçelerinde çiftçilere koza evi ve dut fidanı dikimi için destek vereceğiz.

TARIMA DESTEK

Orta ve küçük ölçekli tarım işletmeleri için Büyükşehir Belediyemiz bünyesinde istihdam edilecek veteriner, ziraat mühendisleri ve gıda mühendisleri aracılığı ile ücretsiz rehberlik ve teknik destek hizmeti sağlayacağız.

Üreticimize mazot ve gübre destekleri vereceğiz. Tarıma dayalı işlenmiş ürünlere yönelik, sanayi işletmelerinin kurulmasına öncülük edeceğiz.

KENT EKONOMİSİ VE İSTİHDAM

Hatay Stratejik Ekonomik Kalkınma Planını hazırlayacağız. Şehrimize yatırım ve sermaye akışı için tanıtım projeleri geliştireceğiz.

İSTİHDAM

Belediye İktisadi Teşekküllerinde yeni istihdam alanları oluşturacağız. Yeni limanlar, serbest bölge ve organize sanayii bölgelerinin kurulması için gereken imar planlamaları ile altyapı desteklerini vereceğiz.

Büyükşehir Belediyesi bünyesinde İstihdam Ofisleri kurarak, işverenler ile iş arayanları tarafların ihtiyaç ve beklentilerine göre bir araya getireceğiz.

İŞ GARANTİLİ ANA ELEMAN EĞİTİMLERİ

Biz ara eleman demiyoruz, ana eleman diyoruz. Bunun için Milli Eğitim Bakanlığımız, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız, Üniversitelerimiz ve OSB Yönetimlerimizle iş birliği yaparak; Teknik ve mesleki eğitim kursları düzenleyeceğiz.

Mezbahaneler, yaylalar, taziye salonları, sokak hayvanları.

İLÇELERİMİZE YÖNELİK DETAYLI HİZMETLER;

İSKENDERUN

Otogar, Sahil düzenleme, Feyezan Kanalı,

DÖRTYOL

Millet Bahçesi, Dörtyol’da 36 bin metre karelik bir millet bahçesi yapacağız. Deliçay ve Kocaçay derelerinin ıslahı ve çevresine yürüyüş yolları, bisiklet yolları yapacağız. Çökek yayla yolu üzerinde Seyir terası ve sosyal tesisler yapacağız. Yeniyurt plajını yapacağız. Yeniçay’ı düzenleyerek ilçemize kazandırıyoruz.

SAMANDAĞ

26 bin mt2 ye inşa edeceğimiz sahil projesi. Samandağ Millet bahçesi. Samandağ Antik limanı. Samandağ turizm yolu. Meydan köyü ve Samandağ Arası yol ve Köprü Yapımı

KIRIKHAN

Kırıkhan çevre yolu ve Kırıkhan ambulans yolu, Delibekirli Çayı ıslahı, Gölbaşı Gölü turizme kazandırma projesi, Millet bahçesi

REYHANLI

Hastaneler çevresi /Küme Evler Önü Kent Parkı, Şehit Göçer Bulvarı Battı-Çıktı projesi. Bahçelievler Bağlar Mahallesi yol iyileştirme, Okullar Bölgesi Kavşak Düzenlemesi,

ARSUZ

Büyükdere ve Gülcihan Halk Plajlarını projelendirip Kentsel tasarım projesi, Arsuz-Hatay havalimanı yolu,

ALTINÖZÜ

Millet Bahçesi, Mezarlık Kompleksi

HASSA

Hassa sosyal tesisleri, Ardıçlı Çok amaçlı salon

PAYAS

Otogar, Sahil Düzenleme ve Kentsel Tasarım Projesi

ERZİN

Çevre yolu (Osmaniye- Dörtyol) Burnaz plajı, Erzin ilçe merkezimizde Millet Bahçesi ve Kütüphane

YAYLADAĞI

Karamağara Dalış merkezi ve Sosyal Tesisler, Yayladağ Kent Meydanı ve kapalı otopark, Yayladağı barajının kapalı sisteme geçişi DSİ işbirliği, Yayladağ Antakya karayoluna beton yol, İlçe içi dolmuş hattı TOKİ hastane arası – yeni TOKİ eski TOKİ. Minibüs terminali otogar ulaşım odağı, Belediye konukevi, Sosyal konut. Kızılgöl rekraasyon uluslararası sporlar atlı cirit

BELEN

Belen Yeni nesil Pazar yeri, Aslantaş barajından Belen’e içme suyu verilmesi. Kanalizasyonların isale hattı ile İskenderun arıtma tesisine bağlanması. Soğukoluk ve Atik’te konaklama için turizm ve sosyal tesisleri

KUMLU

Çok amaçlı salon, Çocuk eğlence merkezi.

Öntürk konuşmasını şu ifadelerle tamamladı, “Saydığımız projelerimizin yanı sıra 5 yıllık görev süremiz boyunca hemşehrilerimizin her türlü isteğini yerine getirmek için canla başla çalışacağız. Hatay’ımızı hızlıca ayağa kaldırarak saydığımız projelerin çok daha fazlasını ilçelerimize kazandırarak Hatay’ımızı şampiyonlar ligine yükselteceğiz. 10 yıldır mevcut zihniyet eliyle geride bırakılan Hatay’ımızı gerçek belediyecilik hizmetlerimizle imar ve ihya edeceğiz. 31 Mart mahalli idareler seçimlerinde halkımızın tam desteği ile göreve gelir gelmez “Ya Allah Bismillah diyerek durmadan, yorulmadan çalışmaya başlayacağız. Katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyor, bugünün kutlu yolculuğun başlangıcı olmasını Yüce Rabbimizden niyaz ediyorum.”

ÖNTÜRK’ÜN LANSMAN KLİBİNE TAM NOT

Cumhur İttifakı Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Öntürk’ün proje lansmanında yayınladığı klip katılımcılar tarafından uzun süre ayakta alkışlandı.

Hatay’ın ihtiyacı olan birlik, beraberlik ve dayanışma ruhunun, kent halkının bin yıldır mayasında bulunduğuna vurgu yapılırken, Cumhur İttifakı’nın da bu birlik ve beraberlik ruhundan ilham aldığı belirtildi. Hatay’a yapılacak hizmetlerin 15 ilçe 593 mahalleyi ayrım yapmadan kapsayacağı, kısa sürede kentin tüm sorunlarının bertaraf edileceği belirtilirken, Mehmet Öntürk’ün 5 yıllık süreçte en büyük dayanağı ise Hatay halkı olacak.

SOSYAL MEDYADA YOĞUN İLGİ GÖRDÜ: BU ŞEHİR BİRBİRİNİ TAMAMLAYANLARIN ŞEHRİ

Hataylı vatandaşların ayrılık gayrılık bilmeden farklı dinlere mensup olsalar da yüzyıllarca kapı komşuluğu yaptığı kentte vatandaşların birbirlerini tanıdığını ve birbirlerini tamamladıklarına değinilen klip sosyal medyada vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gördü.

Binlerce beğeni ve yorum alan klip çok sayıda bireysel kullanıcı tarafından da paylaşılarak Mehmet Öntürk’ün mesajlarının daha geniş kitlelere iletilmesine destek sağlandı.

Cumhur İttifakı Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Öntürk  açıklamasında, “Hatay’ı Hataylılardan aldığımız güç ile ayağa kaldırmaya geliyoruz. Son 27 gün” ifadelerini kullandı.

HATAYLILARIN UMUDU ÖNTÜRK VE CUMHUR İTTİFAKI

Cumhur İttifakı Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Öntürk, Hatay’ın yanı sıra şehir dışındaki Hataylıların da umudunun kendisi ve Cumhur İttifakı kadroları olduğunu söyledi.

Başkan Adayı Mehmet Öntürk, Antakya ilçesine bağlı Madenboyu Mahallesi’nde vatandaşlara hitap etti. 15 ilçedeki 592 mahalle gibi Madenboyu’nun da yol, su ve altyapı ile ilgili sorunlarının mevcut olduğunu kaydeden Öntürk, 1 Nisan’dan sonra tek dertlerinin Hatay’ın inşası ve ihyası olacağını bildirdi.

VATANDAŞIMIZIN UMUTLARINI BOŞA ÇIKARTMAYACAĞIZ

250 binden fazla vatandaşın konteyner kentlerde yaşadığını, il dışına göç eden vatandaşların da evlerine bir an önce kavuşmaları için Cumhur İttifakı’nın seçim zaferine dua ettiklerini belirten Mehmet Öntürk şunları söyledi:

 “Vatandaşlarımızın umudu Cumhur İttifakı kadrolarıdır. Şahsım başta olmak üzere 15 ilçe belediye başkanımız ile koordineli olarak kentlerimizi ayağa kaldırmak için 1 Nisan itibariyle Bismillah diyerek görevimize sıkı şekilde sarılacağız. Mevcut yönetim en fazla hanım bacılarımızı, çocuklarımızı ve gençlerimizi mağdur ediyor. Yol yok, su yok, oyun alanları, ders çalışacakları yerler yok. Kırsal bölgeler gözardı edilmiş. Biz vatandaşımızın umudunu boşa çıkartmayacağız. Kentimizi kısa sürede ihya edeceğiz ve vatandaşlarımızın yüzünü güldüreceğiz.”

Mehmet Öntürk, Hatay’ın topyekün ayağa kalkması için ilçe belediye başkanlığı seçimlerinde Cumhur İttifakı adaylarına, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde de kendisine destek verilmesini istedi.

ÖNTÜRK’TEN HATAY’A KONUT MÜJDESİ: KİMSEYİ AÇTA AÇIKTA BIRAKMAYACAĞIZ

Cumhur İttifakı Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Öntürk, Antakya’ya bağlı Fevzipaşa Mahalle buluşmasında Hataylı vatandaşlara konut müjdesi verdi.

TOKİ öncülüğünde kentin ihtiyacı olan 110 bin konutun üretileceğini, 45 bin civarında konutun da 2-3 aylık periyotta teslim edileceğini kaydeden Mehmet Öntürk, “Hatay’ımız büyük bir acı ile sarsıldı. Çok sayıda vatandaşımız evini kaybetti. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Hatay’ı her daim ön planda tuttu ve konut inşaatlarını başlattı. İlk 1 yılda 7 bin konutu teslim ettik. İnşallah 2-3 ay içinde 45 bine yakın konutumuzu da teslim edeceğiz. Sağlam zeminlerimizin yanı sıra şehir merkezlerimizde de zeminleri sağlamlaştırarak inşaatlarımızı yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

DEPREM ŞEHİTLERİMİZİN EMANETLERİNE ÜCRETSİZ KONUT VERECEĞİZ

Konut müjdesi hakkında da konuşan Cumhur İttifakı Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Öntürk şu bilgileri aktardı:

“Deprem şehitlerimizin emanetleri olan ailelerinden hak sahibi olmayıp ihtiyaç sahibi olanlara belediye olarak imar şirketi eliyle yapacağımız konutlardan ücretsiz olarak hediye edeceğiz. Devletimiz konut yapımında vatandaşımıza destek veriyor. Ancak şimdiye kadar sadece Yayladağı’mızda imar şirketi aracılığıyla konut yapılıp teslim edildi. Biz 1 Nisan itibariyle imar şirketimizi derhal faaliyete geçirip binlerce konut üreteceğiz. Hak sahibi sayısının da fazlasında konut üreterek kiracılarımızı açıkta kalmaktan kurtaracağız. İsteyenler daireyi satın alacak, isteyenler de kiraya verebilecek. Bu sayede Hataylı hiçbir vatandaşlarımızı açta açıkta bırakmayacağız.”

Başkan Adayı Mehmet Öntürk, tüm vatandaşlardan bu tür projelerin bir an önce hayata geçmesi için Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve ilçe belediye başkanlığı seçimlerinde Cumhur İttifakı’nın adaylarına destek vermelerini istedi.

ÖNTÜRK: HATAY’IMIZ İÇİN ÖZÜMÜZ BİR SÖZÜMÜZ BİR

Cumhur İttifakı Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Öntürk, 15 ilçede tek yürek olacaklarını ve Hatay’ı ayağa kaldıracaklarını söyledi.

Hatay’da yıkımın yoğun olduğu mahallelerin başında gelen Çekmece Mahallesi’nde vatandaşlarla bir araya gelen Mehmet Öntürk, mevcut Hatay Büyükşehir Belediyesi  yönetimin beceriksizliği nedeniyle 15 ilçenin de birbirinden kötü durumda olduğunu ifade etti.

1 Nisan itibariyle Hatay’ı tüm renkleriyle el birliği içinde ayağa kaldıracaklarını belirten Öntürk, “Biz Defne’de ne söylüyorsak Dörtyol’da da aynısını söylüyoruz. İskenderun’da ne söylüyorsak Samandağ’da, Hassa’da, Altınözü’nde de aynısını söylüyoruz. Bizim özümüz sözümüz birdir. Bu birlik ve inanç ile Hatay’ımızı kalkındıracağız” dedi.

ŞEHRİN HİZMET BELEDİYECİLİĞİNE İHTİYACI VAR

Hatay’da seçimleri kazanmaları halinde toparlanmanın kısa süreceğini kaydeden Öntürk, aksi halde kentin gerilemesinin süreceğini, göçlerin artacağını ve kentin toparlanmasının beceriksizlerin elinde çok uzun yıllar alabileceğini söyledi. Tüm vatandaşlardan Cumhur İttifakı’na destek isteyen Öntürk; “Hatay’ımızda sektörlere ait kompleks yapılar yok. Kuyumcu, dönerci, tornacı, çiçekçi yan yana hizmet vermeye çalışıyor. Otogar şehrin içinde kalmış ve trafiği felç ediyor. Yolları berbat, su, altyapı da rezil halde. Mevcut Hatay Büyükşehir Belediyesi  yönetimi aynı zihniyet ile kalırsa durumun düzeleceği de yok. Hatay’ın bir an önce hizmet belediyeciliğine ihtiyacı var. Biz 5 yılda bu şehri ayağa kaldırmak için gövdemizi bu işe koyduk. Sizlerden de 31 Mart’ta küçük bir destek bekliyoruz” ifadelerini kullandı. Mehmet Öntürk, 31 Mart’ta tüm vatandaşlardan İlçe Belediye Başkanlığı ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde Cumhur İttifakı başkan adaylarına destek vermelerini istedi.

Cumhur İttifakı Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Öntürk Baba Ocağında moral depoladı: 31 Mart’ta evimden rekor oy bekliyorum!
Cumhur İttifakı Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Öntürk, baba ocağı Kırıkhan’da hemşehrilerine seslenerek 31 Mart’ta fire vermeden evlatlarının yanında...
<strong>Hatay Büyükşehir Belediyesi’nden 20 farklı Konteyner kente çocuk oyun alanları</strong>
Hatay Büyükşehir Belediyesi, il genelinde kurulan konteyner kentlerde çocuklar için oyun parkları kurdu. Depremden en çok etkilenen çocukların moral ve...
<strong>CHP Grupbaşkanvekili Ali Mahir Başarır’dan Başkan Lütfü Savaş’a destek</strong>
Yaklaşan 31 Mart Yerel Seçimleri öncesi, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır...
Cumhur ittifakı Antakya Belediye Başkanı adayı İbrahim Naci Yapar Avsuyu’nda konuştu: Destekleriniz hizmet olarak dönecektir!
AK Parti Hatay Milletvekili Av. Adem Yeşildal, Cumhur İttifakı Antakya Belediye Başkan Adayı İbrahim Naci Yapar ile ziyaret ettiği Avsuyu...
Motorsiklet hırsızı tutuklandı
Hatay’ın İskenderun ilçesinde, motorsiklet hırsızı şüphelisi bir kişi tutuklandı. Hatay Valiliğinden yapılan açıklamada, Hatay Emniyet Müdürlüğü görevlilerince hırsızlık olaylarına yönelik...
Altınözü’nde kaçak kazı yapan 4 kişi suçüstü yakalandı
Hatay’ın Altınözü ilçesine bağlı Fatikli Mahallesinde kaçak kazı yapan 4 kişi Polis tarafından suçüstü yakalandı. Hatay Valiliğinden yapılan açıklamada, Hatay...
İskenderun’da bir araçta 3995 adet Captagon hap yakalandı
Hatay’ın İskenderun ilçesinde bir araçta 3995 adet Captagon hapı yakalandığı belirtildi. Hatay Valiliğinden yapılan açıklamada, Hatay Emniyet Müdürlüğü görevlilerince Uyuşturucu...
Dörtyol’da şüphe üzerine durdurulan araçta 20 adet cep telefonu yakalandı
Hatay’ın Dörtyol ilçesinde, şüphe üzerinde durdurula bir araçta gümrük kaçağı 20 adet cep telefonu yakalandı. Hatay Valiliğinden yapılan açıklamada, Hatay...
Dörtyol’da 740 paket gümrük kaçağı sigara yakalandı
Hatay’ın Dörtyol ilçesinde, gümrük kaçağı 740 paket sigara yakalandı. Hatay Valiliğinden yapılan açıklamada, Hatay Emniyet Müdürlüğü görevlilerince Kaçakçılık suçlarına yönelik...
İskenderun’da kumar oynayan 22 kişiye 141.350 lira idari para cezası
Hatay’ın İskenderun ilçesinde kumar oynayan 22 kişiye 141.350 lira idari para cezası yazıldığı bildirildi. Hatay Valiliğinden yapılan açıklamada, Hatay Emniyet...
İskenderun’daki uygulamada 3 tabanca yakalandı
Hatay’ın İskenderun ilçesinde yapılan uygulamada 3 tabanca ile çeşitli uyuşturucu madde yakalandı. Hatay Valiliğinden yapılan açıklamada, Hatay Emniyet Müdürlüğü görevlilerince...
<strong>Başkan Savaş Erzin ve Dörtyol’da konuştu: Hizmetlerde işbirliğine önem veriyoruz!</strong>
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 31 Mart’ta gerçekleştirilecek yerel seçimler öncesi Hatay’ı karış karış dolaşarak gönülleri fethetmeye...
Ekonomi Muhabirleri Derneği İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle Hatay’da Basın Merkezini kurdu
Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Ekonomi Muhabirleri Derneği İzmir Şubesi ile Habitat Derneği işbirliğinde İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle Hatay Basın Merkezinin...
<strong>Hatay Büyükşehir Belediyesi Su altı ve Su üstü arama Kurtarma ekibi ekipmanlarını yeniledi!</strong>
Hatay Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, 6 Şubat depremlerinde enkaz altında kalarak zarar gören su altı ve su üstü ekipmanlarını...
<strong>Başkan Savaş’tan ATSO, HESOB ve Defne ilçesine ziyaret</strong>
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Defne’nin Turunçlu, Harbiye, Döver, Aknehir ve Çekmece Mahallelerinde gerçekleştirdiği halk toplantılarında yoğun...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ