Atayurt Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 8,82 / Satış: 8,85
€ EURO → Alış: 10,35 / Satış: 10,39

SON DAKİKA

ENERJİSA: Çiftçinin kullanmadığı Elektrik faturasını zorla aldı

ENERJİSA: Çiftçinin kullanmadığı Elektrik faturasını zorla aldı
  • 20.07.2020
  • ENERJİSA: Çiftçinin kullanmadığı Elektrik faturasını zorla aldı için yorumlar kapalı
  • 471 kez okundu

EnerjiSA bir çiftçinin kullanmadığı elektrik faturasını zorla tahsil etti.

Enearjisa’nın zorla tahsil ettiği fatura olayı şöyle gelişir:

EnerjiSA, Antakya ilçesine bağlı Hasanlı bölgesinde çiftçilik yapan Nebi Gali’ye meyil ortamında dört kez elektrik faturası keser. Nebi Gali üç kez elektrik faturasını iptal ettirir. Çünkü fatura kesilen dönemde elektrik kullanılmadığı gibi trafo kapalıdır. Kapatılma dilekçesini EnerjiSA Hatay kurumuna bildirmiştir.

EnerjiSA Dördüncü kez fatura keser, bu kez çiftçi Nebi Gali, yine itiraz eder, elektrik faturasının internet yani meyil ortamında kesildiğini bu dönemde da elektrik kullanmadığını belgeler ama EnerjiSA Nebi Gali’nin pamuk destekleme priminden keser, Nebi Gali’nin destekleme primine kullanmadığı elektrik faturasını ödemediği gerekçe ile el konulur. Nebi Gali şaşırır çünkü, buna elektrik kurumunun yetkisi olmadığını ve hangi kurumun yardımcı olduğunu öğrenmeye çalışarak, mahkemeye başvurmaya hazırlanıyor.

Nebi Gali ile Ulusal Kanal ve Aydınlık Gazetesi olarak Amik Ovasına gittik. Yerinde gördük ve röportaj yaptık.

Amik ovasındaki çiftçinin sorunlarına ilişkin Vatan Partisi Hatay il başkanı Yunus Özgür Yılıdırım’da katıldı “Çiftçimizin haksızlığının giderilmesi ve üretimin devamı için destek verilmelidir” dedi.

NEBİ GALİ (ÇİFTÇİ)

EnersiSA Üretimi Engellemektedir. Devlet Bizleri Bunlara Ezdirmemelidir.

Bizlere gösterdiğiniz ilgi ve yanımızda olduğunuz için sizlere teşekkür ederim.

Bu sorun yani benim de başıma gelen sorun, EnerjiSA ile çiftçiler arasındaki sorundur. Bunları aktarmak istiyorum.

Bu sorun Hatay’da, hatta Türkiye’de üretimi engelleyen, üretimi baltalayan, bu durum yani EnerjiSA artık çiftçiler açısından bir sorun merkezi haline gelmiştir. Devletin bu konuya el atması ve çözüm bulması artık zorunlu hale gelmiştir. Eskiden TEDAŞ vardı, TEDAŞ’a sorunlarımızı iletebiliyorduk, bu kurum bize her durumda yardımcı olunabiliniyordu. TEDAŞ zamanında çiftçinin elektriğini kesme, üretimi engelleme oluşmuyordu. Ne zaman özelleştirildi ve EnerjiSA devreye sokuldu; çiftçinin elektriği kesildi, destekleme parasına el konulmaya başlandı,bu anlamda yasadışı uygulamalar diyebileceğim uygulamalar ortaya çıktı. Çiftçinin hiçbir itirazı kabul görmediği gibi muhatap bile bulamıyor. Şu anda Hatay’daki merkezine gidin muhatap bulamazsınız. Bir ekistre isteseniz bile Ankara’dan talep ediyorlar. Oradaki memurları ve çalışanları suçlamıyorum. Yardımcı olmaya çalışıyorlar ama onların hiçbir yetkisi yoktur. Bu insanların EnerjiSA’nın vitrininde duran ama yetkisi olmayan insanlardır. Bütün proje merkezden yönetilmektedir.

Benim EnerjiSA ile problemim 20+8 tarihinde başladı. Biz trafolarımızı yaz dönemi yani sulama dönemi bittikten sonra, çalınmasın diye, üzgünüm ama çiftçilerin trafo çalınması diye bir derdi vardır. Bizler çalınmasın diye trafoları söktürüp depolara alıyoruz. Bizler dilekçeler verip, EnerjiSA’nın onay verdikten sonra “kaldırabilirsiniz” dedikten sonra trafolarımızı kaldırıyoruz.

Ne yazık ki, bu prosedürü düzgün şekilde yapmamıza rağmen borcumuz olmamasını da söylemeliyim, bu duruma rağmen size anlatacağım bu durumu yaşadım.

Bize ilk fatura 06.11.2019 tarihinde gelmektedir. Bize bu fatura ‘kaçak elektrik tüketim  faturası’ olarak 47085 lira olarak geliyor. Biz itiraz ettik ve ‘biz her türlü dilekçemizi, kapanmasını, kullanılmadığına ilişkin bilgileri’ verdik dedik. Bizim itiraz dilekçemizi incelediler, bu “kaçak” dedikleri faturayı iptal ettiler. Kaçağın nedeni neymiş? Kendilerine göre bir neden çıkarmışlar ama sonuç olarak bu faturayı iptal ettiler. Bu faturadan sonra yeniden 24.06.2019 tarihinde ikinci fatura daha geldi. 25.482 lira olarak fatura edildi. Biliyorsunuz, faturaların ilk ve son ödeme tarihleri vardır. İlk okuma tarihi 23.09.2018 ve son ödeme ise 11.06.2019 bu dönemde biz trafomuzu depoya almıştık. İlk ve son ödeme tarihlerinde trafomuz kesinlikle depodadır. Bana fatura edilen tarihlerde elektrik kullanılmadı, bu bende belgelidir, onlarda da belgelidir. Bu itirazımız üzerine bu ikinci faturayı da iptal ettiler. Bundan sonra üçüncü bir fatura geldi. 25.06.2019 tarihli 1319 liralık “boşta kayıp bedeli” bu da garip bir faturadır. Yani boşta trafo kayıp bedeli diye bir şey icat etmişler. Yani biz yeterince kullanmamış şeklinde diyorlar, buna da itiraz ettik. Bu faturayı da iptal ettiler. Sonra bir fatura daha geldi. 25.06. 2019 tarihinde 24.317 lira bir fatura daha çıkardılar. Bunun da ilk okuma 01.06.2019 son okuma 11.06.2019 yani biz 11 günde 24.317 liralık elektrik kullanmışız. Biz incelediğimizde daha önceki faturanın aynısı olduğunu gördük. 25.482 liralık faturadır. Daha önceki faturanın tarihlerini değiştirip tekrardan bana yollamışlar. Buna da itiraz ettik, maalesef iptal edilmedi, biz bu tarihlerde elektrik tüketimi olmadığını belirttik, memurlarda zaten bunu kabul ettiler. Buradaki memurların yetkisi ve sorumluluğu olmadığı için bu faturalar Ankara’dan gelmektedir. Kabul etmiyorlar ama ‘saatinizi incelemeye gönderdik’ diyorlar ama nereye gönderdiklerini de bilmiyorum. EnerjiSA’ya soruyoruz ‘bizim bu dönemde elektrik tüketimi ve trafomuz çalışmıyor?’ Bizim trafomuz depoda ve bu tarihlerde bana fatura çıkarıyorsun. Yani tarihlerini değiştirip, faturaları yeniden, yeniden gönderiyorsun.

Elektrik Faturaları Yerinde kesilmiyor, İnternet Ortamında Kesiliyor.

(Yasadışı Olarak Benim Destekleme Parama El Koydular)

Bu faturalar merkezden meyil ortamında kesilmektedir. Buralara gelip, bakarak fatura kesilmiyor. Uzaktan okuyarak, fatura kestiklerine ilişkin ise doğrudur, diyerek, hatalarını kabul etmiyorlar.

Bana bu son faturayı ödememi istediler, ben de ödemedim. Ödemedim ama destekleme ödememden devletin bana destekleme için verdiği paradan fatura kesildi. Daha ilginci ise bu para faizi ile kesildi. Faiz ise yıllık %36 aylık %2 olarak kestiler. Biz bu konuda EnerjiSA’ya dava açacağız. Ben dava açacağım, bir şekilde yargıya taşıyacağım, destekleme daha benim hesabıma girmeden, hangi hakla bunu kesebiliyorlar? Devlet neden EnerjiSA’ya bu hakkı veriyor? Bir firmaya nasıl böyle bir yetki verilebilinir? Benim destekleme paramı kaynağında kendi hesaplarına geçiriyorlar. Bu tamamen yasadışı ve üreticiyi, çiftçiyi baltalayan, üreticiyi yok etmeye yönelik uygulamadır.

Üreticilerin Sorunlarını Özetlersek:

  1. Üretici satış fiyatının ne olacağını bilmediği bir ürünü ekmektedir. Yani  biz pamuk ektik ama bu pamuğun satış fiyatının ne olacağını bilmiyoruz. Tahmin ve tesadüflere dayalı olarak ekim yapmaktayız. Mecburen kış ve yaz bitkisi olarak tarlada ekim yapmaktayız. Pamuk üretimi son derece zor olan bitkidir. Pamuk daha bir karış olmadan üç kez ilaçlama yapmaktayız. Bakın korkunç maliyetler mazot, ilaç, elektrik diyebiliriz. Eskiden elektrik bu kadar bizi zorlamazdı, bu gün ise ürünün büyük bölümünü alıp, götürmektedir.
  2. Hatay bölgemizde şöyle bir sorunda yaşamaktayız. Örnek, İzmir Borsası vardır, pamuk fiyatları ilen edilir. Buğdayda Konya ve Polatlı Borsası vardır, fiyatlar ilan edilir. Hatay’da bu iller gibi değil, başka yerden gelen ürün gibi muamele görmektedir. Biz İzmir ve Konya Borsası gibi satış işlemi yapamıyoruz. Bununla ilgili büyük problemlerimiz var, eskiden Toprak Mahsulleri Ofisi, Çokobirlik çok düzenleyici roller alırdı. Her iki kurumunda işlevleri çok azalmıştır. Gerçek anlamda piyasa düzenleyici rollerini yitirmişlerdir.
  3. Devletin tarımsal için kullanılan yakıt desteği olmalıdır. Çiftçiye akaryakıt tahsisi kesinlikle devlet yapmalıdır. Gübre fiyatlarını denetlemesi gerekir. Elektrik üreten firmaları bir denetim altına almalıdır. Çiftçiyi bu firmalara ezdirmemesi gerekir. En başta bunlar yapılmalıdır. Yine piyasa düzenleyici kurumlar oluşturulmalı ve Ticaret Borsaları, Ziraat Odalarına bir takım görevler yüklenmelidir. Çiftçinin örgütlenme ve birlikte hareket etme sorunu vardır. Birlikte hareket edilse, bir takım sorunu çözebiliriz, maalesef bu konuda örgütlü değiliz.

Yunus Özgür Yıldırım (Vatan Partisi Hatay İl Başkanı)

Gıda Güvenliği için Üretim Devrimi Olmalıdır.

Amik ovasındayız, bu anlamda çok çiftçi ve üreticilerle görüşmeler yaptık. Sorunlarını, öneri ve çözümlerini dinledik.

Görünen o ki; Hatay’da devlet tarafından Çiftçiye ciddi bir destek olmadan, ayağa kalkması mümkün görünmüyor. Bura da elektrik, gübre, ilaç gibi problemlerle karşı, karşıyadır. Girdi fiyatları yükselirken, ürün fiyatları aynı orantılı artış göstermiyor. Şunu da görüyoruz; Çiftçi küçük artışlarla bile sevinç yaşamaktadır.

Bu meseleye bir çiftçinin, beş çiftçinin meselesi olarak bakmamak lazım, toplam olarak, Çukurova, Konya ve Amik ovası şeklinde değerlendirmek gerekir. Bu topraklar verimlidir, çiftçilerimiz bu ovalarda üretim yapmaktadır. Türkiye’nin gıda güvenliği vardır. Gıda güvenliğini çiftçimizi destekleyerek, geliştirerek, ancak sağlayabiliriz. Devlet denetleyen, program yapan, destekleyen bir konumda hareket etmelidir. Özellikle elektrik çiftçimizin canını yakmaktadır. Elektrik kurumunun özelleşmesinin zararlarını bu alanda daha çok görülmektedir. Çiftçinin kurumsallaşmaya ihtiyacı var, ayrıca ziraat odalarını çiftçinin ihtiyaçlarını gideren işlevsel hale getirmelidir. Biz ovada gezerken, üretim devriminin önemini gördük, kamunun desteğinde bir üretim sorunu çözüleceğine inanıyoruz.

HÜSEYİN GÜLER

CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanları Hatay Buluşması Başladı
CHP’li  Büyükşehir Belediye başkanlarının Hatay Buluşması Antakya Müze Oteli toplantı salonunda başladı. Toplantının ilk oturumuna ev sahibi CHP’li Hatay Büyükşehir...
Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’ndan Başkan Lütfü Savaş’a ziyaret
Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçeoğlu, CHP’li Belediye Başkanlarının toplantısına katılmak üzere geldiği Antakya’da Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ı...
Çevre ve Şehircilik Bakanlığından Yayladağı Belediyesine 2 çöp toplama kamyonu
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Yayladağı  Belediyesine 2 adet çöp toplama kamyonu hibe edildi. Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Yalçın ve...
Antakya Belediyesi Başkan Yardımcısı Orhan Mursaloğlu, çarşı esnafıyla yağışların etkilerini değerlendirdi
Antakya Belediyesi Başkan Yardımcısı Orhan Mursaloğlu, Meclis Üyesi Ömer Gürbüz ve Temizlik İşleri Müdürü Mustafa Şener şiddetli yağışlar sonrası çarşı...
Antakya Bilim Merkezi Şenliklerine yoğun ilgi
Antakya Bilim Merkezi, Antakya’da ilk kez düzenlenen “Astronomi ve Uzay Gözlem Etkinlikleri”yle gökyüzü meraklılarını bir araya getirmeye devam ediyor. Her...
Hevesli İnsan Bilim Atölyeleri Derneği HİBA-DER’den Hatay Bilim Şenliği!
Kısa adı HİBA-DER olan Hevesli İnsan Bilim Atölyeleri Derneği Hatay Şenliği düzenledi. HİBA-DER kurucularından Mehmet Mirioğlu’nun verdiği bilgiye göre, Hatay’da...
Hatay Büyükşehir Belediyesi Takwondo takımı Dünya Başkanlık musabakasından  16 madalya ile döndü
Hatay Büyükşehir Belediyespor takımları, katıldıkları turnuvalarda elde ettiği başarılarla adından söz ettirmeye devam ediyor. Mavi-beyazlıların taekwondo takımı, İstanbul’da yapılan 6....
Pazarcı Esnafının işi iyi gitmiyor!
Ekonomik kriz tüm sektörleri olduğu gibi, pazarcı esnafını da çok büyük olumsuz yönde etkiledi. Hatay’ın İskenderun ilçesindeki  önemli pazarlarından Perşembe...
İskenderun’da Polis’in yaptığı uygulamada  2227 kişi sorgulanırken, 853 araç denetlendi
Hatay’ın İskenderun ilçesinde  Polis’in yaptığı uygulamada 2227 kişi sorgulanırken, 853 aracın denetlendiği belirtildi. Hatay Valiliğinden yapılan açıklamada,  İskenderun İlçe Emniyet...
İskenderun’da uyuşturucu satıcılarına operasyon: 134 göz altı, 11 kişi tutuklandı!
Hatay’ın İskenderun ilçesinde uyuşturucu satıcılarına yönelik düzenlenen operasyonda 134 kişi yakalanırken, adli makamlara çıkarılan 11 kişinin tutuklandığı belirtildi. Hatay Valiliğinden...
Şüphe üzerine durdurulan araçta  2 tabanca ve uyuşturucu hap yakalandı
Hatay’ın İskenderun ilçesinde şüphe üzerine durdurulan araçta 2 tabanca ve 134 adet uyuşturucu hap yakalandı. Hatay Valiliğinden yapılan açıklamada,İskenderun NSM...
İskenderun’da iki ayrı evde 3815 litre rakı ele geçirildi
Hatay’ın İskenderun ilçesinde iki ayrı evde yapılan aramada toplamda 3815 litre el yapımı rakı ele geçirildi. Hatay Valiliğinden yapılan açıklamada,...
Atakaş Hatayspor Fenerbahçe maçı hazırlıklarını sürdürüyor
Atakaş Hatayspor, ligin 7. Haftasında konuk edeceği Fenerbahçe maçı hazırlıklarını sürdürüyor. İzmir Göztepe deplasmanından 2-0’lık galibiyetle dönen Bordo Beyazlı ekip,...
Atakaş Hatayspor Kulübü’nden kampanya gibi bir şey: Tek fiyat 2 maç
Atakaş Hatayspor Kulübü, iki maçın biletlerini  tek fiyat üzerinden satma kararı aldığı belirtildi. Atakaş Hatayspor Kulübünden yapılan açılamada, Fenerbahçe ve...
Şiddetli Yağışlar HAT SU ekiplerini teyakkuza geçirdi!
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel müdürlüğü, il genelinde etkili olan şiddetli yağmur yağışları sırasında tahliye hatlarında oluşan...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ