Atayurt Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 7,80 / Satış: 7,83
€ EURO → Alış: 9,41 / Satış: 9,44

SON DAKİKA

Hatay Dişhekimleri Odası Başkanı Dişhekimi Nebil Seyfettin: Bu yıl Türkiye’de Dişhekimliğinin 112. yılını ve Türk Diş Hekimleri Birliği ile Odamızın 34. Kuruluş yılını kutluyoruz!

Hatay Dişhekimleri Odası Başkanı Dişhekimi Nebil Seyfettin: Bu yıl Türkiye’de Dişhekimliğinin 112. yılını ve Türk Diş Hekimleri Birliği ile Odamızın 34. Kuruluş yılını kutluyoruz!
  • 15.11.2020
  • Hatay Dişhekimleri Odası Başkanı Dişhekimi Nebil Seyfettin: Bu yıl Türkiye’de Dişhekimliğinin 112. yılını ve Türk Diş Hekimleri Birliği ile Odamızın 34. Kuruluş yılını kutluyoruz! için yorumlar kapalı
  • 70 kez okundu

Hatay Diş Hekimleri Odası Başkanı  Nebil Seyfettin, Diş Hekimliğinin 112, Türk Diş Hekimleri Birliği ile Hatay Diş Hekimleri Odası’nın 34. Kuruluş yıldönümünü kutladıklarını söyledi.

16-22 Kasım tarihleri arasında kutlanan Toplum Ağız ve Diş Sağlığı haftası dolayısıyla bir basın toplantısı düzenleyen Başkanı Nebil Seyfettin, “Ne yazık ki Covid-19 ülkemizde halen resmi olarak meslek hastalığı olarak kabul edilmemektedir” eleştirisinde bulundu.

Başkan Nebil Seyfettin yetkililere  seslerini duyurabilmek için çeşitli etkinlikleri düzenlediklerinin altını çözerken konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ülkemizde 22 Kasım gününü içine alan hafta;  Türk Dişhekimleri Birliği ve Odaları tarafından toplumun ağız ve diş sağlığı konusunda bilinçlenmesine katkı vermek, dikkatini çekmek, doğru alışkanlıklar kazandırmak ve genel sağlığın ayrılmaz  bir parçası olan ağız ve diş sağlığı konusunda izlenen politikaları değerlendirmek amacıyla “Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası” olarak kutlanmaktadır.

Türkiye’de Bilimsel Dişhekimliği’nin kuruluşunun 112.Yılında amacımıza ulaşabilmek adına, hafta boyunca tüm odalarımızla birlikte, toplumun ağız diş sağlığı farkındalığının arttırılması, koruyucu ve önleyici önlemler hakkında kamuoyu oluşturmak ve sesimizi yetkililere ulaştırabilmek için değişik etkinlikler düzenlemekteyiz.

Bu yıl maalesef COVID-19 gölgesinde bir Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası ve Dişhekimliği Günü kutlaması yapıyoruz.

 Covid19  ve İzmir depremi sonucu kaybettiklerimizin acısı yüreğimizdeyken bu haftamızı farkındalık yaratmaya yönelik etkinliklerle  hatırlatıyoruz. Ağız-Diş Sağlığının genel sağlığın ayrılmaz bir parçası olduğu gerçeğinden yola çıkarak topluma verdiğimiz mesajların yanında pandemi döneminin karşımıza çıkardığı sorunlardan  da bahsetmek zorundayız. Kamuda hizmet veren dişhekimlerinin filyasyon görevlendirmeleri, filyasyondakilerin sorunları, ADSM’de kalanların sorunları ve azalan hizmet nedeniyle hastaların sorunları, serbest çalışan dişhekimlerimizin ekonomik ve malzeme temin sorunları bunlardan bazılarıdır.

COVID-19’UN TÜM SAĞLIK ÇALIŞANLARI İÇİN MESLEK HASTALIĞI OLARAK KABUL EDİLMESİNİ TALEP EDİYORUZ

Covid-19 salgınının ilk karşılayıcıları, doğaldır ki tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sağlık çalışanlarıdır.  Covid-19 salgınının başlangıcından bugüne 148 sağlık emekçisini kaybettik. Acımız sonsuzdur. COVID-19 hastalığında mesleki maruziyet açısından, sağlık çalışanları içinde en riskli  gruplardan birisi  dişhekimleridir. Ne yazık ki Covid-19 ülkemizde halen resmi olarak meslek hastalığı olarak kabul edilmemektedir.  

Corona virüs üretimde varolan krizi  daha da derinleştirmiştir. Ekonomik çözülmeler tüm dünyada ve ülkemizde halkın yaşam standartlarında köklü yıkılmalara neden olmaktadır. Buna bağlı olarak da kamu ve özelde çalışan dişhekimlerimiz de bu krizden etkilendiler

Hazine ve Maliye  Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı tarafımızdan defalarca gündeme getirilen çözüm önerilerimizi hayata geçirmelidirler.

Kamuda çalışan dişhekimleri, yüksek enfeksiyon riski, fiziksel yorgunluk ve maddi kayıpların yanında, görev tanımında yer almayan, iş sağlığı ve güvenliğinden yoksun, meslek tanımına ve onura uymayan görevlendirmelerle karşı karşıya kalarak tükenmişlik sendromuna sürüklenmişlerdir.  Halkın sağlığa ulaşma hakkı kapsamında dental tedaviler yapılamamaktadır. Döner sermaye uygulaması ve performans sistemindeki yanlışlıklar; bu pandemi döneminde tüm acı sonuçları ile ortaya çıkmıştır. Ödenemeyen veya eşit dağıtılmayan döner sermaye ile karşı karşıya kalınmıştır. Reel maaş düşüşü ve geçim sıkıntısı yaşanmaktadır.

Sorunların tespit ve çözümüne ilişkin talebimiz, meslek örgütlerinin sürece derhal dahil edilmeleridir. Meslek örgütleri Sağlık Bakanlığı Bilim Kuruluna alınmalı, Odalarımız İl Pandemi Kurullarında muhakkak temsil edilmelidir. Alınacak önlemlerde ve görevlendirmelerde görüşleri alınmalı, karar mekanizmalarında söz sahibi olmalıdırlar.

  Değerli Arkadaşlar, 

Pandemi, üretimde var olan krizi daha da derinleştirmiştir. Ekonomik çözülmeler tüm dünyada ve ülkemizde halkın yaşam standartlarında köklü yıkılmalara neden olmaktadır. Buna bağlı olarak da kamu ve özelde çalışan dişhekimleri de bu krizden fazlasıyla etkilendiler. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı, tarafımızdan defalarca gündeme getirilen çözüm önerilerimizi hayata geçirmelidirler.

COVID-19 Pandemisin yaşandığı bu dönemde halkımız ağız diş sağlığı tedavilerinde büyük sıkıntılar yaşamakta ve ADSM’ lerde hasta birikimi gözlenmektedir. Bunu gidermek için; tüm sağlık hizmetlerinin özelden satın alındığı sistemde, ağız diş sağlığı hizmetlerinin özelden de alınmasının tekrar gündeme getirilmesini istiyoruz.

SURİYELİ GÖÇMENLERİN YARATTIĞI SORUNLAR BİR AN ÖNCE ÇÖZÜLMELİ

Komşularımızdan gelen göç dalgası ülkemizi ve bizi hem ekonomik hem sosyokültürel olarak olumsuz etkilemektedir. Son dönemlerde Ülkemizde dişhekimi olduğunu iddia eden denetimsiz çalışan Suriyeli göçmenlerin yarattığı sorunların bir an önce çözülmesini bekliyoruz.

Muayenehane hekimliği yapan dişhekimlerinin, yanlarında dişhekimi istihdamını engelleyen yasal düzenlemelerin ortadan kaldırılması gerektiğini düşünüyoruz.

Anayasa’nın 135. Maddesi ile kamu kurumu niteliğinde kurulmuş meslek birliklerinin ve odalarının görevlerini yerine getirebilmesi için kamusal yetkilerinin korunması zorunludur ve bu zorunluluk demokrasinin güvencesidir.

Meslek kuruluşlarının özerkliği kamu idaresinden bağımsız olarak karar ve yürütme organlarını seçebilme hak ve yetkisini içermektedir. Özerklik, kurumların dış etkilere karşı korunmasını güvence altına almaktır. Meslek kuruluşlarının zayıflatılmasının hiçbir toplumsal yararı yoktur. Gündeme getirilen Meslek Birlikleri Kanunlarına yönelik müdahale söylem ve eylemlerinden kesinlikle ve geri dönüşümsüz olarak vazgeçilmelidir.

Türk Dişhekimleri Birliği ve 37 Dişhekimleri Odası, 35 yıllık geçmişlerinden gelen birikimle halkın ağız diş sağlığı ve mesleğin sorunları ve çözümleri konusunda yeterli bilgi ve tecrübeleri ile ulusal ağız diş sağlığı politikalarının oluşmasında katkı yapmaya hazırdır.

Toplumun ağız diş sağlığında gerçek anlamda düzelme; ancak dişhekimlerinin özelde ve kamuda emeklerinin karşılığını alabildiği, insanca çalışma ve yaşama taleplerinin karşılandığı zaman görülecektir.

Bütün bu zorluk ve engellemelere karşın, meslek örgütümüz olan TÜRK DİŞHEKİMLERİ BİRLİĞİ, meslektaşlarından ve odalarından aldığı güç ile halkın ağız ve diş sağlığını koruyup geliştirmeye ve meslektaşlarının haklarının savunucusu olmaya devam edecektir.

 Pandemi sürecinde ve Ege Depreminde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’ tan rahmet, hasta ve yaralılara acil şifalar dileriz.

Toplum Ağız ve Diş Sağlığı Haftası boyunca desteğini bizden esirgemeyen Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı , Sayın Doç. Dr. Lütfi Savaş’ a teşekkür ederim.

Bu duygularımla, meslektaşlarımızın ve halkımızın 22 Kasım Ulusal Dişhekimliği Gününü ve Toplum Ağız Diş Sağlığı Gününü kutluyor, hepinize sevgi ve saygılarımı iletiyorum. “

TGF’den Basın İlan Kurumu’na teşekkür
TGF’den Basın İlan Kurumu’na teşekkürTürkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca, sokağa çıkma kısıtlaması kararının ardından Basın İlan Kurumu’nun almış...
3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ MESAJI YAYINLAYAN ANTAKYA BELEDİYE BAŞKANI İZZETTİN YILMAZ; “SEVGİ HER ENGELİ AŞAR.” DEDİ.
“Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, 3 Aralık Dünya Engelliler günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Başkan Yılmaz mesajında şu görüşlere yer...
BÜYÜKŞEHİR KORKULUK ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİYOR
Hatay Büyükşehir Belediyesi il genelinde vatandaşların can ve mal güvenliğini güvence altına almak için çalışmalarına devam ediyor. Fen İşleri Daire...
CHP’li Serkan Topal: “Defne, Arsuz, Payas’a acil hastane yapılsın
CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, Hatay’da Covid vakalarının artışına dair hükmetin dikkatini çekti. Konuyu TBMM gündemine taşıyan Topal, Cumhurbaşkanına seslenerek;...
DÜZENLEME, BİR ÖNCEKİNİ ARATIR BOYUTLARDA
Türkiye Sakatlar Derneği Hatay Şube Başkanı Ali Rıza Tekin, 3 Aralık, Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda şu ifadeleri dile...
Engeli Birey Sayısı Resmi Olmayan Rakamlara Göre 9 Milyon
İskenderun Çevre Koruma Derneği Başkanı Nermin Yıldırım Kara 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada Türkiye’de engelli birey...
Sokağa Çıkma Yasakları Başladı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün kabine toplantısı sonrası Covid19 salgınını önlemeye yönelik alınan yeni kararları açıklamasının ardından uygulanacak olan sokağa...
Hatay İl Sağlık Müdürü Mustafa Hambolat Kırıkhan Devlet Hastanesi’nin Hizmetlerini Yerinde İnceledi
Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Hambolat Kırıkhan Devlet Hastanesinin sağlık hizmetlerinin işleyiş ve kalitesini yerinde incelemek ve değerlendirmek üzere...
Hatay Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu 106 ve 107 Nolu Yeni Kararları Yayınladı
Hatay Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu dün akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Covid19 salgınını önlemek adına açıkladığı yeni tedbirleri...
12 milyon emekliyi ilgilendiren gelişme: İntibak Yasası Meclis’e geliyor
Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Atila Sertel’in emekli aylıkları arasındaki maaş adaletsizliklerinin giderilmesine ilişkin verdiği kanun teklifi 1 Aralık Salı...
Hatay Büyükşehir Belediyesi Vatandaşları dolandırıcılara karşı uyardı: Kişi ve kurumlardan yardım toplanması söz konusu değildir!
Hatay Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ve Hatay Büyükşehir Belediyesi...
Kümese Sansar Saldırısı
Hatay’ın Samandağ ilçesi Fidanı mahallesinde gerçekleşen sansar saldırısı vatandaşları telaşlandırdı. Geçtiğimiz haftalarda Yaşanan orman yangınları sonrasında yaşam alanları yok olan...
HATAY BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESPOR:35-23:BAHÇELİEVLER BELEDİYESPOR
Hentbol Erkekler Birinci Ligi’nde şampiyonluk mücadelesi veren Hatay Büyükşehir Belediyespor, İstanbul deplasmanından galibiyetle döndü. Bahçelievler Belediyespor’a konuk olan Hataylı hentbolcular,...
HBB’NİN KOORDİNELİ ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR
Hatay Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı, Hatay’ın 15 ilçesinde yeni yol, bakım, onarım çalışmalarının yanı sıra taş duvar çalışmalarına...
ALTYAPI SORUNLARI ÇÖZÜME KAVUŞUYOR
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), vatandaşlardan gelen şikâyet ve talepler üzerine altyapı problemlerine ivedi şekilde müdahalelerini...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ