Atayurt Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 32,12 / Satış: 32,25
€ EURO → Alış: 34,78 / Satış: 34,92

Türkiye’de bir iktidar değişikliği beklentisi var

Türkiye’de bir iktidar değişikliği beklentisi var
  • 24.02.2020
  • Türkiye’de bir iktidar değişikliği beklentisi var için yorumlar kapalı
  • 621 kez okundu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Hatay eski Milletvekili Nihat Matkap, Türkiye’de bir iktidar değişikliği beklentisi bulunduğunu söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Hatay kongresinde konuşan eski Bakan Nihat Matkap, Türkiye’nin Tek adam rejimiyle birlikte devlet yapısının çöküntüye uğradığını iddia ettiği konuşmasında şunları söyledi:

“Tam bir yıl önce Mart sonunun bahar olacağına inanmıştık, Mart’ın sonu Bahar oldu. Her şeyin güzel olacağına inanmıştık, Her şey güzel oldu. Şimdi de kongrelerimizin iktidar kongreleri olduğuna inanıyoruz, bütün gelişmeler de bu inancımızda haklı olduğumuzu gösteriyor.

Bildiğiniz gibi son aylarda AKP’de büyük kopmalar yaşanmıştır. Kopanların bir kısmı partilerini kurmuş, diğerleri de kurmak üzeredir. Bu iki yeni partiyle birlikte ülkemizde siyaset hayatı biraz daha renklenmiş ve zenginleşmiştir.

İki yeni partinin mutlaka muhtelif özellikleri vardır ancak bizi ilgilendiren en temel özellikleri kurucu kadrolarının ülkemizi 18 yıldır yönetmekte olan AKP’nin önemli görevlerinde bulunmuş kişiler olmalarıdır.

Yine bildiğiniz gibi siyaset alanımız iki bloklu yapıya dönüşmüştür. ‘Cumhur İttifakı’ olarak tanımlanan iktidar blokunun lokomotifi AKP, ‘Millet İttifakı’ ismiyle tanımlanan blokunun lokomotifi CHP’dir.

Gerek Cumhur ittifakında yer alan siyasal partiler gerekse Millet ittifakında yer alan siyasal partiler il kongrelerimizi dikkatle izlemektedirler.

Daha önemlisi 28 Mart tarihinde yapılacak 37. Olağan kurultayımızı yalnız Türkiye değil bütün dünya izleyecektir. Çünkü hem Türkiye’de hem de dünyada ülkemizde yapılacak ilk genel seçimde bir iktidar değişikliği beklentisi vardır. Bu nedenle 37. kurultayımızda genel başkanımızın sunacağı güncel hedef, iddia ve projeler ABD, Rusya, Avrupa Ülkeleri Uzakdoğu ve Ortadoğu Ülkeleri tarafından dikkatle izlenecektir. Çünkü Türkiye’de gerçekleşecek iktidar değişimi tüm dünyanın ekonomisi, demokrasisi ve barışı açısından büyük önem arz etmektedir.

Genel Başkanımızın kurultayımızda sunacağı yol haritasına 81 il kongrelerimizde yapılan değerlendirmeler ve sunulan öneriler önemli ölçüde kaynaklık edecektir. Bugün seçilecek (Pazar günü) il başkan ve il yöneticilerimizin ilk işi bugünkü kongremizde gerek Türkiye gerekse partimizin geleceğine ilişkin konuşulan hususları bir rapor halinde genel merkezimize iletmek olmalıdır.”

ETNİK KİMLİK ÜZERİNDEN YÜRÜTÜLEN KUTUPLAŞTIRMA SİYASETİ TOPLUMSAL DAYANIŞMA DUYGULARINI KÖRELTMİŞTİR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Nihat Matkap konuşmasının devamında, etnik kimlik üzerinden yürütülen kutuplaştırma siyasetinin toplumsal dayanışma duygularını körelttiğini öne sürdüğü konuşmasında tek adamlık rejiminin Türkiye’ye neler getirdiğini şöyle sıraladı:

“Bu çerçevede CHP’nin kritik kademelerinde görev yapmış bir arkadaşınız olarak sizlere tespit ve önerilerimi sunmak istiyorum:

Tek adam rejimiyle birlikte devlet yapımız çöküntüye uğramıştır.

Bürokrasi öz güvenini kaybetmiş, Kamu kurumları görev yapamaz hale gelmiştir. Demokrasimiz ağır yara almıştır.

TBMM işlevini kaybetmiş şekli bir kurum haline dönüşmüştür.

Üniversitelerimiz özerkliğini kaybetmiştir.

Yargı bağımsızlığını kaybetmiştir.

Kuvvetler ayrılığı prensibi yerle bir olmuştur.

Dış politikamız tanınmaz haldedir.

Ekonomi üretken özelliğini kaybetmiştir.

İşsizlik, yoksulluk ve mülteci sorunları sosyal hayatı felce uğratmıştır.

Uzun yıllardır hayat tarzı, inanç yapısı ve etnik kimlik üzerinden yürütülen kutuplaştırma siyaseti toplumsal dayanışma duygularını köreltmiştir.

Parti sözcülerinin değerlendirmelerine bakıldığında yeni kurulan iki parti dâhil muhalefet blokunun bu sorunlar üzerinde mutabakatı görülmektedir. Sorunlar üzerinde mutabakat olması çok önemlidir. Çünkü sorunlar üzerindeki mutabakat çözümler konusunda mutabakatı kolaylaştırır.

Benim yol haritası veya eylem planı konusundaki önerilerim şunlardır;

1. İki yeni parti dâhil Muhalefet blokuna mensup partiler kendi aralarında acilen çözüm önerileri üzerinde uzlaşma arayışı için çalışma gurupları kurulmalıdır.

2. Önümüzdeki 28. Milletvekili dönemi ‘restorasyon’ dönemi olarak ilan edilmeli.

3. Restorasyon dönemi için bazı temel konularda mutabakatlara varılmalıdır;

a. İlk mutabakat, parlamenter demokrasiye yeniden geçiş üzerinde sağlanmalı.

b. İkinci mutabakat, tarafsızlığına güvenilir siyaset deneyim ve birikimi olan ortak bir Cumhurbaşkanı adayı üzerinde sağlanmalı. Muhalefet Blok’unda yer alacak partiler ayrı ayrı Cumhurbaşkanı adayı çıkarırlarsa tek adam rejimine güç katar. Şimdi ki Cumhurbaşkanının ekmeğine de yağ sürer.

c. Üçüncü mutabakat, yürürlükte olan siyasal sistem gereğince seçilecek Cumhurbaşkanı tarafından atanacak bakanların blokta yer alan partilerin oy oranlarına göre dağılımı olmalıdır.

d. Dördüncü mutabakat, bu amaçlar ve sorunlara dönük anayasal ve yasal değişiklikler üzerinde uzlaşma sağlanması olmalıdır.

CHP olarak muhalefet blokunun lokomotifi pozisyonunda olmamız çok önemli. Bu pozisyonumuzun korunması açısından kurumsal işleyiş konusunda parti olarak bazı atılımlar yapma ihtiyacımız vardır. Katılabildiğim İlçe kongrelerinde bu konudaki düşüncelerimi açıklamıştım. Huzurunuzda bir kez daha açıklamak istiyorum:

  CHP, yapısal olarak üye-örgüt-kadro ve program partisidir. Ancak kurumsal işleyişimiz bu tanıma yeterince uymamaktadır. Üyelerimizin birikim ve enerjilerinden sınırlı şekilde yararlanmaktayız. Üyeler iki yılda bir ilçe kongre delegelerini seçerken görev yapmakta seçilen delegelerde iki yılda bir kongrelerde oy kullanarak görev yapmaktadır.

Parti Üyelerimizi gönüllülük temelinde sürekli görev yapar duruma getirmeliyiz. Delegelik sistemini iptal etmeliyiz. Bunu beş on yıl önce yapamazdık ama günümüzdeki teknolojik gelişmeler ve dijital sistem buna imkan veriyor.

Bunu sağlamak için sistem önerim şöyledir;

Parti içi iletişim, denetim ve aidat ödeme kriterleri ile üyelerimizin statüsünü yeniden belirleyeceğiz. Öncelikle tüm üyelerimize kendileriyle elektronik ortamda iletişim kurmak için şifre vereceğiz. Şifre verdikten sonra üyelerimize zaman zaman bazı konularla ilgili görüşlerini soracağız. Örgütler, Belediye Başkanları ve Milletvekillerinin çalışmalarından memnuniyetlerini periyodik aralıklarla soracağız. Bu sorulara elektronik ortamda şifrelerini kullanarak peş peşe üç defa cevap vermeyen üyelerin şifresini bloke edeceğiz. Aynı şekilde peş peşe üç ay aidatını ödemeyen üyelerin de şifresini bloke edeceğiz.

Böylelikle genel merkez üye kayıt kütüğümüz, şifresi bloke olanlar ve olmayanlar diye iki statüden oluşacak. Diğer bir ifade ile uzun zamandır partimizin gündeminde olan aktif üyeler pasif üyeler kütüğü oluşacak. Aktif üye sayımız ilk etapta toplam üye sayımızın belki de yüzde kırkı oranında olacak ama hiç önemli değil. Sonraki aşamada şifresi bloke olmayan üyelerimizi motive etmek ve sayılarını çoğaltmak için onları parti içi kararlara katmayı kurumsal hale getireceğiz. Örgüt seçimlerini onlar yapacak. %5 yasal kontenjan adayları haricindeki tüm milletvekilleri adaylarını kendileri seçecek. Belediye başkan adaylarını kendileri seçecek. Üyelerimizin birikim ve dinamizminden yararlanacağımız bu sistemi kurmamız halinde partimize büyük bir güç katmış oluruz.

Tüzüğümüzün 7. Maddesindeki asgari üye aylık aidat miktarını 1 TLden 10 TLye çıkarmalıyız. Bu artışlardan kaynaklanan geliri de il ve ilçe örgütlerimize aktarmalıyız. Bu konudaki tüzük değişikliğini 37. Olağan kurultayımızda yapabiliriz.”

Haber: Seyfettin UYGUN

İskenderun Teknik Üniversitesi’nde Robot Teammate konferansı!
İskenderun Teknik Üniversitesi’nde (İSTE) kadın girişimciliğine yönelik yapay zekâ ve robot teknolojileri konularını temel alan ‘Robot Teammate’ başlıklı konferans düzenlendi....
TİP Samandağ İlçe Örgütünden Rezerv Alan açıklaması: Rantçı çözümler değil halkçı ve kapsayıcı çözümler istiyoruz!
Türkiye İşçi Partisi Hatay İl Başkanı Hasan Yılmaz, rezerv alan konusunun Rantçı çözümler değil halkçı ve kapsayıcı çözümler istediklerini söyledi....
Saadet Partisi Hatay Milletvekili Necmettin Çalışkan: Depremzedelere bir yıl daha destek verin!
konuşmada, deprem bölgesinde Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında çalışan vatandaşların işten çıkarılmasını sert sözlerle eleştirdi. Hatay Milletvekili Necmettin Çalışkan, “Seçim...
CHP’li Nermin Yıldırın Kara, İskenderun’u yaydıkları kokuyla rahatsız eden Anguslarla ilgili adeta isyanını dile getirdi: 2018’den beri usanmadan dile getiriyoruz:
CHP Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara, çıkardıkları kokularla İskenderun’u rahatsız eden Anguslara bir kez daha isyan etti. 2018’den beri usanmadan...
İnsan Hakları Derneği hatay Şubesi’nden Cumartesi Annelerine destek: Aynı derin acı ve aynı ısrarla 1000 hafta!
İnsan Hakları Derneği Hatay Şubesi, 1000. Haftada eylemlerini sürdüren cumartesi annelerine destek verdi. Dernek Başkanı Mürsel Tonguç Salmanoğlu yaptığı basın...
<strong>Başkan Mehmet Öntürk, 15 ilçeye eşit hizmet anlayışıyla hareket ediyoruz, söz verdik mi tutacağız v e adaletli davranacağız!</strong>
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Öntürk, Hatay’ın ilçelerinde muhtarlarla bir araya geldiği toplantılarına İskenderun’da devam etti. İskenderun Ticaret Odası’nda yapılan...
CHP’li Nermin Yıldırım Kara: 2019 yılından beri direnen Arsuz halkı, köyünde Maden ocağı istemiyor!
Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara, Hatay İli’nin Arsuz İlçesi sınırları içinde yapılması planlanan krom madeni projesine dair...
Jandarma uyuşturucu uyuşturucu ticareti yapan 26 şüpheliyi yakaladı
Hatay İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, son bir haftada uyuşturucu ticaretiyle uğraşan 26 şüpheliyi göz altına aldığı belirtildi. Hatay Valiliğinden yapılan...
Hatay CHP’den Rezerv alan açıklaması: Hatay’ımıza hep birlikte sahip çıkacağız!
Hatay CHP’de yapılan Rezerv alan açıklamasında, Hatay’a hep birlikte sahip çıkılacağı mesajı verildi. CHP Hatay İl Merkezi çadırında yapılan bası...
Başkan Mehmet Öntürk Yayladağı’nda konuştu: Hatay’ı ayağa kaldıracağız, hiçbir vatandaşımızı unutmayacağız!
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Öntürk, Yayladağı’nda muhtarlarla bir araya geldiği toplantıda, borç batağına düşmüş bir belediye devraldıklarını, Hatay Büyükşehir...
Başkan Mehmet Öntürk Altınözü’nde Muhtarlarla bir araya geldi: Bütün borçlara rağmen verdiğimiz sözlerin arasındayız!
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Öntürk; iflas etmiş, yürüyecek hali olmayan, itfaiye araçlarına bile mazot veremeyen bir belediye devraldıklarını ancak...
Türk Veteriner Hekimler Birliği Merkez Konseyi ve Veteriner Odalarından Basın açıklaması: Yasalar öldürmez, Yaşatır, Meslek yeminimize bağlı kalacağız, yaşatacağız!
Türk Veteriner Hekimler Birliği Merkez Konseyi  ile  Veteriner Odaları, Meslek yeminlerine bağlı kalarak can dostlarımızı yaşatacaklarına dikkat çekerek, “Yasalar öldürmez,...
<strong>Hatay Büyükşehir Belediyesi ile Mustafa Kemal Üniversitesi işbirliğiyle personele kamu ihale kanunu eğitimi</strong>
Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi iş birliğiyle hazırlanan ve Hatay Büyükşehir Belediyesi  Yerleşkesi Meclis Salonu’nda Hatay Büyükşehir...
Antakya Belediyesi, havaların ısınmasıyla birlikte haşerelere karşı  ilaçlama çalışmalarına hız verdi
Antakya Belediyesi, halk sağlığını tehdit eden haşere, sinek, sivrisinek ve larvalara karşı ilaçlama çalışmalarına hız verdi. Şehir genelinde periyodik aralıklarla...
Amık Ovası’nda Buğday hasadı devam ederken rekoltenin düşük olduğu belirtildi!
Türkiye’nin en erken buğday hasadından birisi Çukurova, ikincisi ise Hatay’ın Amik Ovasıdır. Amik Ovasında buğday hasadı birkaç gündür sürmektedir. Biçer-Döverler...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ