Atayurt Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 7,50 / Satış: 7,53
€ EURO → Alış: 8,96 / Satış: 8,99

SON DAKİKA

Türkiye’de bir iktidar değişikliği beklentisi var

Türkiye’de bir iktidar değişikliği beklentisi var
  • 24.02.2020
  • Türkiye’de bir iktidar değişikliği beklentisi var için yorumlar kapalı
  • 183 kez okundu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Hatay eski Milletvekili Nihat Matkap, Türkiye’de bir iktidar değişikliği beklentisi bulunduğunu söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Hatay kongresinde konuşan eski Bakan Nihat Matkap, Türkiye’nin Tek adam rejimiyle birlikte devlet yapısının çöküntüye uğradığını iddia ettiği konuşmasında şunları söyledi:

“Tam bir yıl önce Mart sonunun bahar olacağına inanmıştık, Mart’ın sonu Bahar oldu. Her şeyin güzel olacağına inanmıştık, Her şey güzel oldu. Şimdi de kongrelerimizin iktidar kongreleri olduğuna inanıyoruz, bütün gelişmeler de bu inancımızda haklı olduğumuzu gösteriyor.

Bildiğiniz gibi son aylarda AKP’de büyük kopmalar yaşanmıştır. Kopanların bir kısmı partilerini kurmuş, diğerleri de kurmak üzeredir. Bu iki yeni partiyle birlikte ülkemizde siyaset hayatı biraz daha renklenmiş ve zenginleşmiştir.

İki yeni partinin mutlaka muhtelif özellikleri vardır ancak bizi ilgilendiren en temel özellikleri kurucu kadrolarının ülkemizi 18 yıldır yönetmekte olan AKP’nin önemli görevlerinde bulunmuş kişiler olmalarıdır.

Yine bildiğiniz gibi siyaset alanımız iki bloklu yapıya dönüşmüştür. ‘Cumhur İttifakı’ olarak tanımlanan iktidar blokunun lokomotifi AKP, ‘Millet İttifakı’ ismiyle tanımlanan blokunun lokomotifi CHP’dir.

Gerek Cumhur ittifakında yer alan siyasal partiler gerekse Millet ittifakında yer alan siyasal partiler il kongrelerimizi dikkatle izlemektedirler.

Daha önemlisi 28 Mart tarihinde yapılacak 37. Olağan kurultayımızı yalnız Türkiye değil bütün dünya izleyecektir. Çünkü hem Türkiye’de hem de dünyada ülkemizde yapılacak ilk genel seçimde bir iktidar değişikliği beklentisi vardır. Bu nedenle 37. kurultayımızda genel başkanımızın sunacağı güncel hedef, iddia ve projeler ABD, Rusya, Avrupa Ülkeleri Uzakdoğu ve Ortadoğu Ülkeleri tarafından dikkatle izlenecektir. Çünkü Türkiye’de gerçekleşecek iktidar değişimi tüm dünyanın ekonomisi, demokrasisi ve barışı açısından büyük önem arz etmektedir.

Genel Başkanımızın kurultayımızda sunacağı yol haritasına 81 il kongrelerimizde yapılan değerlendirmeler ve sunulan öneriler önemli ölçüde kaynaklık edecektir. Bugün seçilecek (Pazar günü) il başkan ve il yöneticilerimizin ilk işi bugünkü kongremizde gerek Türkiye gerekse partimizin geleceğine ilişkin konuşulan hususları bir rapor halinde genel merkezimize iletmek olmalıdır.”

ETNİK KİMLİK ÜZERİNDEN YÜRÜTÜLEN KUTUPLAŞTIRMA SİYASETİ TOPLUMSAL DAYANIŞMA DUYGULARINI KÖRELTMİŞTİR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Nihat Matkap konuşmasının devamında, etnik kimlik üzerinden yürütülen kutuplaştırma siyasetinin toplumsal dayanışma duygularını körelttiğini öne sürdüğü konuşmasında tek adamlık rejiminin Türkiye’ye neler getirdiğini şöyle sıraladı:

“Bu çerçevede CHP’nin kritik kademelerinde görev yapmış bir arkadaşınız olarak sizlere tespit ve önerilerimi sunmak istiyorum:

Tek adam rejimiyle birlikte devlet yapımız çöküntüye uğramıştır.

Bürokrasi öz güvenini kaybetmiş, Kamu kurumları görev yapamaz hale gelmiştir. Demokrasimiz ağır yara almıştır.

TBMM işlevini kaybetmiş şekli bir kurum haline dönüşmüştür.

Üniversitelerimiz özerkliğini kaybetmiştir.

Yargı bağımsızlığını kaybetmiştir.

Kuvvetler ayrılığı prensibi yerle bir olmuştur.

Dış politikamız tanınmaz haldedir.

Ekonomi üretken özelliğini kaybetmiştir.

İşsizlik, yoksulluk ve mülteci sorunları sosyal hayatı felce uğratmıştır.

Uzun yıllardır hayat tarzı, inanç yapısı ve etnik kimlik üzerinden yürütülen kutuplaştırma siyaseti toplumsal dayanışma duygularını köreltmiştir.

Parti sözcülerinin değerlendirmelerine bakıldığında yeni kurulan iki parti dâhil muhalefet blokunun bu sorunlar üzerinde mutabakatı görülmektedir. Sorunlar üzerinde mutabakat olması çok önemlidir. Çünkü sorunlar üzerindeki mutabakat çözümler konusunda mutabakatı kolaylaştırır.

Benim yol haritası veya eylem planı konusundaki önerilerim şunlardır;

1. İki yeni parti dâhil Muhalefet blokuna mensup partiler kendi aralarında acilen çözüm önerileri üzerinde uzlaşma arayışı için çalışma gurupları kurulmalıdır.

2. Önümüzdeki 28. Milletvekili dönemi ‘restorasyon’ dönemi olarak ilan edilmeli.

3. Restorasyon dönemi için bazı temel konularda mutabakatlara varılmalıdır;

a. İlk mutabakat, parlamenter demokrasiye yeniden geçiş üzerinde sağlanmalı.

b. İkinci mutabakat, tarafsızlığına güvenilir siyaset deneyim ve birikimi olan ortak bir Cumhurbaşkanı adayı üzerinde sağlanmalı. Muhalefet Blok’unda yer alacak partiler ayrı ayrı Cumhurbaşkanı adayı çıkarırlarsa tek adam rejimine güç katar. Şimdi ki Cumhurbaşkanının ekmeğine de yağ sürer.

c. Üçüncü mutabakat, yürürlükte olan siyasal sistem gereğince seçilecek Cumhurbaşkanı tarafından atanacak bakanların blokta yer alan partilerin oy oranlarına göre dağılımı olmalıdır.

d. Dördüncü mutabakat, bu amaçlar ve sorunlara dönük anayasal ve yasal değişiklikler üzerinde uzlaşma sağlanması olmalıdır.

CHP olarak muhalefet blokunun lokomotifi pozisyonunda olmamız çok önemli. Bu pozisyonumuzun korunması açısından kurumsal işleyiş konusunda parti olarak bazı atılımlar yapma ihtiyacımız vardır. Katılabildiğim İlçe kongrelerinde bu konudaki düşüncelerimi açıklamıştım. Huzurunuzda bir kez daha açıklamak istiyorum:

  CHP, yapısal olarak üye-örgüt-kadro ve program partisidir. Ancak kurumsal işleyişimiz bu tanıma yeterince uymamaktadır. Üyelerimizin birikim ve enerjilerinden sınırlı şekilde yararlanmaktayız. Üyeler iki yılda bir ilçe kongre delegelerini seçerken görev yapmakta seçilen delegelerde iki yılda bir kongrelerde oy kullanarak görev yapmaktadır.

Parti Üyelerimizi gönüllülük temelinde sürekli görev yapar duruma getirmeliyiz. Delegelik sistemini iptal etmeliyiz. Bunu beş on yıl önce yapamazdık ama günümüzdeki teknolojik gelişmeler ve dijital sistem buna imkan veriyor.

Bunu sağlamak için sistem önerim şöyledir;

Parti içi iletişim, denetim ve aidat ödeme kriterleri ile üyelerimizin statüsünü yeniden belirleyeceğiz. Öncelikle tüm üyelerimize kendileriyle elektronik ortamda iletişim kurmak için şifre vereceğiz. Şifre verdikten sonra üyelerimize zaman zaman bazı konularla ilgili görüşlerini soracağız. Örgütler, Belediye Başkanları ve Milletvekillerinin çalışmalarından memnuniyetlerini periyodik aralıklarla soracağız. Bu sorulara elektronik ortamda şifrelerini kullanarak peş peşe üç defa cevap vermeyen üyelerin şifresini bloke edeceğiz. Aynı şekilde peş peşe üç ay aidatını ödemeyen üyelerin de şifresini bloke edeceğiz.

Böylelikle genel merkez üye kayıt kütüğümüz, şifresi bloke olanlar ve olmayanlar diye iki statüden oluşacak. Diğer bir ifade ile uzun zamandır partimizin gündeminde olan aktif üyeler pasif üyeler kütüğü oluşacak. Aktif üye sayımız ilk etapta toplam üye sayımızın belki de yüzde kırkı oranında olacak ama hiç önemli değil. Sonraki aşamada şifresi bloke olmayan üyelerimizi motive etmek ve sayılarını çoğaltmak için onları parti içi kararlara katmayı kurumsal hale getireceğiz. Örgüt seçimlerini onlar yapacak. %5 yasal kontenjan adayları haricindeki tüm milletvekilleri adaylarını kendileri seçecek. Belediye başkan adaylarını kendileri seçecek. Üyelerimizin birikim ve dinamizminden yararlanacağımız bu sistemi kurmamız halinde partimize büyük bir güç katmış oluruz.

Tüzüğümüzün 7. Maddesindeki asgari üye aylık aidat miktarını 1 TLden 10 TLye çıkarmalıyız. Bu artışlardan kaynaklanan geliri de il ve ilçe örgütlerimize aktarmalıyız. Bu konudaki tüzük değişikliğini 37. Olağan kurultayımızda yapabiliriz.”

Haber: Seyfettin UYGUN

Başkan İbrahim Güzel’den 8 Mart Dünya Kadınlar günü mesajı
Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla kutlama mesajı yayınladı. Başkan İbrahim Güzel mesajında şu...
Uyuşturucu kaçakçılığı yapan Teğmen’i Jandarma yakaladı
Hatay İl Jandarma Komutanlığı, sınırda görevli bir Teğmen’i uyuşturucu kaçakçılığından dolayı yakaladı. Hatay İl Jandarma Komutanlığı, uyuşturucu kaçakçılığı yapmak isteyen...
İskenderun’da Uyuşturucu satıcılarına yönelik bir operasyon daha: 33 gözaltı
Hatay’ın İskenderun ilçesinde uyuşturucu satıcılarına yönelik bir operasyon da 33 kişi daha göz altına alındı. Hatay Valiliğinden verilen bilgiye göre,...
Defne ilçesinde 446 dişi hint keneviri kökü yakalandı
Hatay’ın Defne ilçesinde iki kişinin ektiği 446 dişi hint keneviri kökü yakalandığı belirtildi. Hatay Valiliğinden yapılan açıklamaya göre,  Narkotik Suçlarla...
Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel’den esnaf ziyaretlerine devam
Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel, ilçedeki işyerlerine yönelik ziyaretlerini sürdürüyor. Başkan İbrahim Güzel son olarak, CHP Hatay İl Gençlik Kolları...
HAT SU: Arsuz’da içme suyu yenileme çalışmaları sürüyor
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü, içme suyu hatları eski ve sağlıksız olduğu tespit edilen ve içme...
Jandarma’dan Trafik Medya Yüzleri Kampanyası
Hatay’ın Altınözü ilçesinde Jandarma tarafından Trafik Medya Yüzleri Kampanyası başlatıldı. Hatay Valiliğinden yapılan açıklamaya göre, Altınözü İlçe Jandarma  Komutanlığı, Trafik...
Defne Kadın Dayanışma Merkezi 8 Mart’ta hizmete açılacak
Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel ”güçlü kadın güçlü toplum” düşüncesiyle kadınlara yönelik başlattıkları çalışmalardan biri olan Kadın Dayanışma Merkezinin  8...
Bitlis Tatvan şehitleri toprağa verilmeye başlandı
Bingöl’den Bitlis’in Tatvan ilçesine giden helikopterin düşmesi sonrası şehit olan 11 Asker düzenlenecek törenlerle son yolculuklarına uğurlanacak. Düşen helikopterde bulunan ...
Vali Rahmi Doğan başkanlığında Dinamik Denetim Süreci Toplantısı Gerçekleştirildi
Hatay Valisi Rahmi Doğan başkanlığında, koronavirüs salgınına karşı mücadele kapsamında gerçekleştirecek olan   “Dinamik Denetim Süreci”  ile ilgili Video Konferans Sistemi...
8 Mart’ta CHP’de Başkanlıklar bayanlarda olacak
Hatay Cumhuriyet Halk Partisinde 8 Mart Dünya Kadınlar gününde Başkanlıklar bayanlara devredilecek. 8 Mart dolayısıyla CHP’de ilk görevlendirmeler CHP Defne...
Başkan Savaş TRT Radyolarına konuk oldu: EXPO’ya gelen misafirlerimiz ile birikimlerimizi paylaşacağız!
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, konuk olduğu TRT Radyo1 kanalında Hatay gündemi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu....
Moldova Büyükelçisinden Vali Doğan’a ziyaret
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Moldova Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Dmitri Croitor ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti. Bugün  Valilik Makamında gerçekleşen...
CHP Milletvekili Tokdemir’den Bakan Elvan’a soru önergesi: Türkiye’de 2 yılda kaç lira vergi toplandı?
CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’a Türkiye’den kaç lira vergi toplandığını sordu. Türkiye’de 2.825 lira...
Samandağ Belediyesi Mart Ayı Olağan Meclis Toplantısı 5 Mart’ta
Samandağ Belediyesi Mart Ayı Olağan Meclis Toplantısı 5 Mart 2021 Cuma günü saat 16:00’da yapılacak. Samandağ Belediyesi Hizmet Binasında bulunan...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ