Atayurt Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 8,56 / Satış: 8,60
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

SON DAKİKA

Türkiye’de bir iktidar değişikliği beklentisi var

Türkiye’de bir iktidar değişikliği beklentisi var
  • 24.02.2020
  • Türkiye’de bir iktidar değişikliği beklentisi var için yorumlar kapalı
  • 271 kez okundu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Hatay eski Milletvekili Nihat Matkap, Türkiye’de bir iktidar değişikliği beklentisi bulunduğunu söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Hatay kongresinde konuşan eski Bakan Nihat Matkap, Türkiye’nin Tek adam rejimiyle birlikte devlet yapısının çöküntüye uğradığını iddia ettiği konuşmasında şunları söyledi:

“Tam bir yıl önce Mart sonunun bahar olacağına inanmıştık, Mart’ın sonu Bahar oldu. Her şeyin güzel olacağına inanmıştık, Her şey güzel oldu. Şimdi de kongrelerimizin iktidar kongreleri olduğuna inanıyoruz, bütün gelişmeler de bu inancımızda haklı olduğumuzu gösteriyor.

Bildiğiniz gibi son aylarda AKP’de büyük kopmalar yaşanmıştır. Kopanların bir kısmı partilerini kurmuş, diğerleri de kurmak üzeredir. Bu iki yeni partiyle birlikte ülkemizde siyaset hayatı biraz daha renklenmiş ve zenginleşmiştir.

İki yeni partinin mutlaka muhtelif özellikleri vardır ancak bizi ilgilendiren en temel özellikleri kurucu kadrolarının ülkemizi 18 yıldır yönetmekte olan AKP’nin önemli görevlerinde bulunmuş kişiler olmalarıdır.

Yine bildiğiniz gibi siyaset alanımız iki bloklu yapıya dönüşmüştür. ‘Cumhur İttifakı’ olarak tanımlanan iktidar blokunun lokomotifi AKP, ‘Millet İttifakı’ ismiyle tanımlanan blokunun lokomotifi CHP’dir.

Gerek Cumhur ittifakında yer alan siyasal partiler gerekse Millet ittifakında yer alan siyasal partiler il kongrelerimizi dikkatle izlemektedirler.

Daha önemlisi 28 Mart tarihinde yapılacak 37. Olağan kurultayımızı yalnız Türkiye değil bütün dünya izleyecektir. Çünkü hem Türkiye’de hem de dünyada ülkemizde yapılacak ilk genel seçimde bir iktidar değişikliği beklentisi vardır. Bu nedenle 37. kurultayımızda genel başkanımızın sunacağı güncel hedef, iddia ve projeler ABD, Rusya, Avrupa Ülkeleri Uzakdoğu ve Ortadoğu Ülkeleri tarafından dikkatle izlenecektir. Çünkü Türkiye’de gerçekleşecek iktidar değişimi tüm dünyanın ekonomisi, demokrasisi ve barışı açısından büyük önem arz etmektedir.

Genel Başkanımızın kurultayımızda sunacağı yol haritasına 81 il kongrelerimizde yapılan değerlendirmeler ve sunulan öneriler önemli ölçüde kaynaklık edecektir. Bugün seçilecek (Pazar günü) il başkan ve il yöneticilerimizin ilk işi bugünkü kongremizde gerek Türkiye gerekse partimizin geleceğine ilişkin konuşulan hususları bir rapor halinde genel merkezimize iletmek olmalıdır.”

ETNİK KİMLİK ÜZERİNDEN YÜRÜTÜLEN KUTUPLAŞTIRMA SİYASETİ TOPLUMSAL DAYANIŞMA DUYGULARINI KÖRELTMİŞTİR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Nihat Matkap konuşmasının devamında, etnik kimlik üzerinden yürütülen kutuplaştırma siyasetinin toplumsal dayanışma duygularını körelttiğini öne sürdüğü konuşmasında tek adamlık rejiminin Türkiye’ye neler getirdiğini şöyle sıraladı:

“Bu çerçevede CHP’nin kritik kademelerinde görev yapmış bir arkadaşınız olarak sizlere tespit ve önerilerimi sunmak istiyorum:

Tek adam rejimiyle birlikte devlet yapımız çöküntüye uğramıştır.

Bürokrasi öz güvenini kaybetmiş, Kamu kurumları görev yapamaz hale gelmiştir. Demokrasimiz ağır yara almıştır.

TBMM işlevini kaybetmiş şekli bir kurum haline dönüşmüştür.

Üniversitelerimiz özerkliğini kaybetmiştir.

Yargı bağımsızlığını kaybetmiştir.

Kuvvetler ayrılığı prensibi yerle bir olmuştur.

Dış politikamız tanınmaz haldedir.

Ekonomi üretken özelliğini kaybetmiştir.

İşsizlik, yoksulluk ve mülteci sorunları sosyal hayatı felce uğratmıştır.

Uzun yıllardır hayat tarzı, inanç yapısı ve etnik kimlik üzerinden yürütülen kutuplaştırma siyaseti toplumsal dayanışma duygularını köreltmiştir.

Parti sözcülerinin değerlendirmelerine bakıldığında yeni kurulan iki parti dâhil muhalefet blokunun bu sorunlar üzerinde mutabakatı görülmektedir. Sorunlar üzerinde mutabakat olması çok önemlidir. Çünkü sorunlar üzerindeki mutabakat çözümler konusunda mutabakatı kolaylaştırır.

Benim yol haritası veya eylem planı konusundaki önerilerim şunlardır;

1. İki yeni parti dâhil Muhalefet blokuna mensup partiler kendi aralarında acilen çözüm önerileri üzerinde uzlaşma arayışı için çalışma gurupları kurulmalıdır.

2. Önümüzdeki 28. Milletvekili dönemi ‘restorasyon’ dönemi olarak ilan edilmeli.

3. Restorasyon dönemi için bazı temel konularda mutabakatlara varılmalıdır;

a. İlk mutabakat, parlamenter demokrasiye yeniden geçiş üzerinde sağlanmalı.

b. İkinci mutabakat, tarafsızlığına güvenilir siyaset deneyim ve birikimi olan ortak bir Cumhurbaşkanı adayı üzerinde sağlanmalı. Muhalefet Blok’unda yer alacak partiler ayrı ayrı Cumhurbaşkanı adayı çıkarırlarsa tek adam rejimine güç katar. Şimdi ki Cumhurbaşkanının ekmeğine de yağ sürer.

c. Üçüncü mutabakat, yürürlükte olan siyasal sistem gereğince seçilecek Cumhurbaşkanı tarafından atanacak bakanların blokta yer alan partilerin oy oranlarına göre dağılımı olmalıdır.

d. Dördüncü mutabakat, bu amaçlar ve sorunlara dönük anayasal ve yasal değişiklikler üzerinde uzlaşma sağlanması olmalıdır.

CHP olarak muhalefet blokunun lokomotifi pozisyonunda olmamız çok önemli. Bu pozisyonumuzun korunması açısından kurumsal işleyiş konusunda parti olarak bazı atılımlar yapma ihtiyacımız vardır. Katılabildiğim İlçe kongrelerinde bu konudaki düşüncelerimi açıklamıştım. Huzurunuzda bir kez daha açıklamak istiyorum:

  CHP, yapısal olarak üye-örgüt-kadro ve program partisidir. Ancak kurumsal işleyişimiz bu tanıma yeterince uymamaktadır. Üyelerimizin birikim ve enerjilerinden sınırlı şekilde yararlanmaktayız. Üyeler iki yılda bir ilçe kongre delegelerini seçerken görev yapmakta seçilen delegelerde iki yılda bir kongrelerde oy kullanarak görev yapmaktadır.

Parti Üyelerimizi gönüllülük temelinde sürekli görev yapar duruma getirmeliyiz. Delegelik sistemini iptal etmeliyiz. Bunu beş on yıl önce yapamazdık ama günümüzdeki teknolojik gelişmeler ve dijital sistem buna imkan veriyor.

Bunu sağlamak için sistem önerim şöyledir;

Parti içi iletişim, denetim ve aidat ödeme kriterleri ile üyelerimizin statüsünü yeniden belirleyeceğiz. Öncelikle tüm üyelerimize kendileriyle elektronik ortamda iletişim kurmak için şifre vereceğiz. Şifre verdikten sonra üyelerimize zaman zaman bazı konularla ilgili görüşlerini soracağız. Örgütler, Belediye Başkanları ve Milletvekillerinin çalışmalarından memnuniyetlerini periyodik aralıklarla soracağız. Bu sorulara elektronik ortamda şifrelerini kullanarak peş peşe üç defa cevap vermeyen üyelerin şifresini bloke edeceğiz. Aynı şekilde peş peşe üç ay aidatını ödemeyen üyelerin de şifresini bloke edeceğiz.

Böylelikle genel merkez üye kayıt kütüğümüz, şifresi bloke olanlar ve olmayanlar diye iki statüden oluşacak. Diğer bir ifade ile uzun zamandır partimizin gündeminde olan aktif üyeler pasif üyeler kütüğü oluşacak. Aktif üye sayımız ilk etapta toplam üye sayımızın belki de yüzde kırkı oranında olacak ama hiç önemli değil. Sonraki aşamada şifresi bloke olmayan üyelerimizi motive etmek ve sayılarını çoğaltmak için onları parti içi kararlara katmayı kurumsal hale getireceğiz. Örgüt seçimlerini onlar yapacak. %5 yasal kontenjan adayları haricindeki tüm milletvekilleri adaylarını kendileri seçecek. Belediye başkan adaylarını kendileri seçecek. Üyelerimizin birikim ve dinamizminden yararlanacağımız bu sistemi kurmamız halinde partimize büyük bir güç katmış oluruz.

Tüzüğümüzün 7. Maddesindeki asgari üye aylık aidat miktarını 1 TLden 10 TLye çıkarmalıyız. Bu artışlardan kaynaklanan geliri de il ve ilçe örgütlerimize aktarmalıyız. Bu konudaki tüzük değişikliğini 37. Olağan kurultayımızda yapabiliriz.”

Haber: Seyfettin UYGUN

Vali Rahmi  Doğan’dan, Şehit Turgay Abacı’nın Ailesine Taziye Ziyareti
Hatay Valisi Rahmi Doğan, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde teröristlerce gerçekleştirilen hain saldırı sonucu şehit olan Piyade Sözleşmeli Er Turgay Abacı’nın...
“Hikayeleriyle Türküler” konseri dinleyenlere duygu dolu saatler yaşattı!
 Antakya Belediyesi Türk Müziği Topluluğu tarafından organize edilen, Şef Erhan Önal’ın yönetiminde ve Usta Oyuncu Ahmet Yenilmez’in seslendirmeleri ile hayata...
Şehit Piyade Uzman Onbaşı Emin Yıldırım çok amaçlı salon hizmete açıldı
Antakya Belediyesi tarafından Akasya Mahallesi’nde inşa edilen ve Şehit Piyade Uzman Onbaşı Emin Yıldırım adı verilen Çok Amaçlı Salon yoğun...
Şehit Sedat Gürbüz parkı dualarla açıldı
 Almanya’nın Hanau kentinde iki kafeye düzenlenen ırkçı terör saldırısında hayatını kaybeden Sedat Gürbüz’ün adı Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz’ın talimatı...
Antakya Belediyesi İşçi Personellerine ikramiyeleri ödendi
 Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, işçi personelin ikramiyelerinin ödenmesi konusunda gösterdiği hassasiyet ile örnek olmaya devam ediyor. Başkan İzzettin Yılmaz,...
Hatay Büyükşehir Belediyesinden Kadın üreticilere destek!
Hatay Büyükşehir Belediyesi, SİEUGreen (Çin-Avrupa Yenilikçi Yeşil ve Akıllı Şehirler) projesi kapsamında oluşturduğu sucul yetiştiricilik(akuaponik) sistemleri hakkında eğitimler vermeye devam...
Hatay Büyükşehir Belediyesi Antakya Esentepe’de asfalt serimine başladı
Altyapısı tamamlanan bölgelerde mahallenin fiziki yapısı ve ihtiyaçlarına dönük üstyapı çalışması yürüten Hatay Büyükşehir Belediyesi, Antakya’daki çalışmalarına devam ediyor. Çalışmalarını...
İskenderun’daki şiddetli yağmur Battı—Çıktıyı trafiğe kapattı
Hatay’ın İskenderun ilçesinde  dün gece şiddetli yağmurdan sonra Battı- Çıktı trafiğe kapandı. Antakya tarafından gelen trafiğe kapanan Battı-Çıktı suların çekilmesinin...
İskenderun’daki şiddetli yağmur Hatay Büyükşehir Belediyesi ekiplerini teyakkuza geçirdi
Hatay Büyükşehir Belediyesi, İskenderun ilçesinde etkili olan sağanak yağış nedeniyle meydana gelen su baskını ve birikintilerine çok sayıda personel ile...
Hatay Valisi Rahmi Doğan Hassa Öğretmenevinin açılışını gerçekleştirdi
Hatay Valisi Rahmi Doğan, yapımı tamamlanan Hassa ilçesindeki öğretmenevinin açılışını gerçekleştirdiği belirtildi. Hatay Valiliğinden yapılan açıklamada, Vali Rahmi Doğan’ın, Hassa...
Hatay Valisi Rahmi Doğan Hassa Devlet hastanesi inşaatında incelemelerde bulundu
Hatay Valisi Rahmi Doğan, inşaatı devam eden Hassa Devlet hastenesinde incelemelerde bulundu. Hatay Valiliğinden verilen bilgiye göre, Hatay Valisi Rahmi...
Belen ilçesi’nde 3 ayrı araçta 30 Kaçak göçmen yakalandı
Hatay’ın Belen ilçesinde 3 ayrı araçta toplamda 30 kaçak göçmenin yakalandığı bildirildi. Hatay Valiliğinden yapılan açıklamaya göre, ilk olarak 15.09.2021...
Jandarma Altınözü Hacıpaşa’da 2 silah kaçakçısında 7 tabanca yakaladı
Hatay’ın Altınözü hacıpaşa’da Jandarma yaptığı opierasyonda iki silah kaçakçısında 7 tabanca ele geçirdiği bildirildi. Hatay Valiliğinden verilen bilgiye göre, Hatay...
Uyuşturucu kaçakçılığı yapan 4 kişi tutuklandı
Hatay İl Jandarma Komutanlığı uyuşturucu kaçakçılığı yapan  9’u yabancı uyruklu ve aranan 13 kişiyi yakalarken, 4 kişi çıkarıldığı mahkemece tutuklandı....
Orman’da fotokapanla kaçak avlanmak isteyen iki kişiye 5.848 lira para cezası
Hatay’ın Samandağ Batıayaz’da ormanlık alanda fotokapanla kaçak avlanmak isteyen iki kişiye 5.848 lira para cezası kesildi. Hatay Valiliğinden yapılan açıklamaya...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ