Atayurt Gazetesi -
$ DOLAR → Alış: 32,12 / Satış: 32,25
€ EURO → Alış: 34,78 / Satış: 34,92

CHP’YE 2. KEZ YÜKLENEN TARİHSEL SORUMLULUK

CHP’YE 2. KEZ YÜKLENEN TARİHSEL SORUMLULUK
  • 15.04.2024
  • CHP’YE 2. KEZ YÜKLENEN TARİHSEL SORUMLULUK için yorumlar kapalı
  • 111 kez okundu

     (İKTİDARA GİDCEK YOL HARİTASI)

Antakya – Atayurt Gazetesi

Bir Anka Kuşu gibi kendi küllerinden doğmuş Türk Halkı, Emperyalist işgalin kan ve gözyaşlarında, damıtılarak kurulmuş CHP’ye; 2. Kez, çok ağır bir tarihsel sorumluluk yüklemiştir.

31 Mart yerel seçim sonuçları, CHP’nin bile beklentisinin çok ilerisinde bir dip dalgası- tsunamisi yaratmış; bu demokratik devrimle Halk, İslamcı ve kafatasçı sağ partilerden çok daha ileri bir öngörüye sahip- ufkunun açık olduğunu göstermiştir.

Halkın- tabanın bu uyanışı, ülkede yeni bir siyasi konjonktürü- havasını- değişim ve dönüşümü dayatmış; bu değişim ve dönüşüm, artık hiçbir şeyin siyaseten eskisi gibi olmayacağını göstermiştir.

Tarihimizin bütün kesitlerinde Jön Türklerden- İttihatçılardan Deniz ve Mahirlere, Namık Kemallerden Nazım Hikmetlere, Kurtarıcı ve Kurucu Atatürk’e kadar devrimciler- sosyalistler, demokratlar, antiemperyalist sağ ve sol bütün yurtseverler; Büyük Ana- ülkelerinin en bunalımlı anında imdadına koşmuşlardır.

Kurucu Parti CHP, iktidar olmak istiyorsa: Türk Halkının toplum bilimi tarihsel sosyolojisini çok iyi bilmeli; toplumun sosyopsikolojik, sosyoekonomik beklentilerinin haritasını çıkarmalı ve ona göre politikalar geliştirmelidir.

Halkın kendisine, 2. Kez yüklediği değişim ve dönüşümün Lideri Özgür ÖZEL’in “Türkiye İttifakı” şiarı ile “Kuvayı Milliye” ruhu arasında bağıntı kurduğu iletisini- mesajını çok iyi değerlendirmeli; bu ağır tarihsel sorumluluktan yüzünün akıyla çıkmasından başka şansının olduğunu bilmelidir.

Bu bedenle CHP, ivedilikle Tek Adamlık- otoriter- Sultanızım + ırkçı + faşizan rejiminden; denge ve denetleme rejimi Parlamenter sisteme kadar yapacağı devrimsel nitelikteki yapısal değişimlerin yol haritasını çıkarmalı; topluma, bir toplumsal sözleşme olarak deklere etmelidir.

Öncelikle CHP, Cennetin diğer adı olan Anadolu’nun mutlu insanlar memleketi olmasını sağlamak için; Türkiye Cumhuriyeti’nin mayası Kurtuluş ve Kuruluş felsefesi olan Antiemperyalist özüne dönmekten korkmamalı; sivil darbe ile gelen kökten dinci- İslamcı Faşist AKP- Anonim Şirketi kadar cesaretli olmalıdır.

Atatürk’ün silah arkadaşı, Kuvayı Milliye Kahramanı, demokrasimizin ilk mimarı İsmet İnönü’nün “Bir Memlekette, Namussuzlar Kadar; Namuslular da Cesareti Olmalıdır!” sözünden hareketle CHP, kendisi olmaktan korkmamalı; Emperyalizmin güdümündeki AKP- Anonim Şirketi gibi, Cumhuriyeti yıkmak için yaptığı karşı devrimlere karşı, yapısal devrimler gerçekleştirmelidir.

Çünkü Osmanlıdan günümüze değin sağ iktidarlar, devleti Yağma Sofrası gibi kullanıp batma noktasına getirmiş; devrimci- demokrat ve sosyalistler; sağ ve sol bütün yurtseverler ülkenin yeniden Kurtuluş ve Kuruluş inşasını hep görev bellemişlerdir.

CHP, açlık ve kıtlıkla baş başa kalan Halkın- ülkenin içinde bulunduğu olumsuz koşulların çözümüne- beklentilerine uygun politikalar geliştirmeli; Cumhuriyetin 100. yılında; Kuvayı Milliye’nin kazanılması ve Cumhuriyetin kurulmasındaki gibi yeni bir öykü yazarak yeni bir başlangıçla Halkta umut, inanç ve heyecan yaratmalıdır.

CHP’nin beyin kadrosu, Yerel Yönetimlerde AKP – Anonim Şirketinin rant ekonomisi yerine; Toplumcu- Halkçı- Sosyal Belediyeciliği uygulayarak Atatürk’ün CHP’sini ulusal iktidara hazırlamalıdır.

Bu nedenle ülkenin getirildiği bu kan ve gözyaşı dolu karanlık girdap Radikal İslamcı ve Irkçı Faşizan iktidardan kurtulmak için; Analitik derinlikte, öngörülü, bir ortak akıl derinliğiyle Antiemperyalist düzlemde; sağdan- sola ülkenin bağımsızlığından, demokrasisinden ve Hukuktan yana olan bütün demokrasi güçleri yurtseverlerin olurunu alabilecek devrim niteliğinde politika ile Halkın karşısına çıkmalıdır.

Ulusal gelirin beden ve beyin gücü tüm halka dağılımını sağlamak için; Atatürk’ün Karma Ekonomi Modelini (KEM) uygulamalıdır.

Uluslararası Tekellere değeri değmezine peşkeş çekilmiş- özelleştirilmiş Cumhuriyet Birikimlerimiz- Ulusal Madenlerimiz dahil; çalışanların da ortak olacağı Kamulaştırma Sistemi ile üretim Seferberliğini başlatmalıdır.

YÖK’ü kaldırmalı, üniversiteleri özerkleştirmeli; her üniversitenin Silikon Vadisi kurmasının önünü açmalı, ARGE’ye özel önem vermeli; tabela üniversitelerini kapatmalıdır.

Ülkemizi, çağdaş uygarlığa ulaştıracak olan Köy Enstitülerini yeniden kurmalı; genç kuşaklar için en mükemmel hazine olan aklının öneminin ayrımına vardıracak yanlış ile doğruyu, güzel ile çirkini, haklı ile haksızı, zalim ile mazlumu, kutsal emek ile vahşice tüketimin kaynağı Kapitalizmin bilincine varması için; genç kuşaklara felsefe, mantık gibi bilimsel bilgi ile donatılmış- analitik düşünebilen, ulusal değerlerine bağlı; yanlışı alkışlamayan, doğruyu yanlıştan ayıran ve yalana sahip çıkmayan Ahlaklı kuşaklar yetiştirilmelidir.

Ülkemizin jeopolitik- jeostratejik- jeoekonomik gibi sahip olduğu ayrıcalıklı Hinterlandının (Etki Alanı) öneminin ağırlığına uygun; dış politikada, Atatürk’ün “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” ilkesiyle ulusal çıkarlarımız temel alınarak komşu ve bölge ülkeleriyle dostane- kardeşçe ilişkiler düzlemine yeniden dönülmelidir.

Montrö mağduru Generallerin; Osman Kavala, Selahattin Demirtaş, Can Atalay gibi siyasi tutsakların serbest kalmaları için; bütün demokratik zeminlerde mücadele etmelidir.

Cumhuriyetin ve bütün samimi inançların teminatı Laikliği ve Seküler yaşamı egemen kılmalı; her bir ayrı bir din uyduran tarikat ve cemaatlerin din- ticaret- siyaset + eğitim = mücahitlikten müteahhitliğe giden karanlık ilişkilerine son vermek için kararlı ve cesaretli olmalıdır.

Nasrettin Hoca’nın türbesine dönen ve namus bildiğimiz sınırlarımızı denetim altına almalı; ülkenin, hiçbir niteliği olmayan Ortaçağ artıklarıyla göçmen çöplüğüne dönmesini önlemeli ve Mafya Üssü olması sorununu çözmelidir.

Kürt Sorununu açık, şeffaf demokrasi ve Hukuk içinde Parlamentoda çözmelidir.

Doğamızı- Toprağımızı ve Suyumuzu zehirleyen işletmelerin teknoloji ile donatılmasını sağlamalı; Ulusal enerjide Kamu politikalarına dönülmeli; Sanata- Sanatçı ve tüm renkleriyle kültürel değerlerimiz başat sayılmalıdır.

 Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizin kıyılarının ve ormanlarının Halkın- Kamunun olmasını sağlamalıdır.

Çalışan beden ve beyin gücü emekçilerin, emeklilerin, işçilerin, çiftçilerin, öğrencilerin, atanamayan üniversite mezunlarının birikmiş sorunlarını hızla çözmelidir.

Okulları + Camileri + Polisi + Ordumuzu ve Hukuku, hızla siyasetten arındırmalı; gözbebeğimiz bu kurumları sadakate göre değil, liyakat esasına göre devrim niteliğinde yeniden yapılandırmada, AKP- Anonim Şirketi kadar kararlı ve yürekli olmalıdır.

Gerçek Dünya Lideri M. Kemal Atatürk, “Benim naçiz (Değersiz, Ölümlü) vücudum elbet bir gün toprak olacaktır; ancak Türkiye Cumhuriyeti, ilelebet payidar (Sonsuza Değin) kalacaktır.” İnancıyla…

Halil Yılmaz – Hıtmiye

Eğitimci – Şair – Yazar

www.hitmiye.com

Suha_6331@hotmail.com

Hatay CHP’den Rezerv alan açıklaması: Hatay’ımıza hep birlikte sahip çıkacağız!
Hatay CHP’de yapılan Rezerv alan açıklamasında, Hatay’a hep birlikte sahip çıkılacağı mesajı verildi. CHP Hatay İl Merkezi çadırında yapılan bası...
Başkan Mehmet Öntürk Yayladağı’nda konuştu: Hatay’ı ayağa kaldıracağız, hiçbir vatandaşımızı unutmayacağız!
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Öntürk, Yayladağı’nda muhtarlarla bir araya geldiği toplantıda, borç batağına düşmüş bir belediye devraldıklarını, Hatay Büyükşehir...
Başkan Mehmet Öntürk Altınözü’nde Muhtarlarla bir araya geldi: Bütün borçlara rağmen verdiğimiz sözlerin arasındayız!
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Öntürk; iflas etmiş, yürüyecek hali olmayan, itfaiye araçlarına bile mazot veremeyen bir belediye devraldıklarını ancak...
Türk Veteriner Hekimler Birliği Merkez Konseyi ve Veteriner Odalarından Basın açıklaması: Yasalar öldürmez, Yaşatır, Meslek yeminimize bağlı kalacağız, yaşatacağız!
Türk Veteriner Hekimler Birliği Merkez Konseyi  ile  Veteriner Odaları, Meslek yeminlerine bağlı kalarak can dostlarımızı yaşatacaklarına dikkat çekerek, “Yasalar öldürmez,...
<strong>Hatay Büyükşehir Belediyesi ile Mustafa Kemal Üniversitesi işbirliğiyle personele kamu ihale kanunu eğitimi</strong>
Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi iş birliğiyle hazırlanan ve Hatay Büyükşehir Belediyesi  Yerleşkesi Meclis Salonu’nda Hatay Büyükşehir...
Antakya Belediyesi, havaların ısınmasıyla birlikte haşerelere karşı  ilaçlama çalışmalarına hız verdi
Antakya Belediyesi, halk sağlığını tehdit eden haşere, sinek, sivrisinek ve larvalara karşı ilaçlama çalışmalarına hız verdi. Şehir genelinde periyodik aralıklarla...
Amık Ovası’nda Buğday hasadı devam ederken rekoltenin düşük olduğu belirtildi!
Türkiye’nin en erken buğday hasadından birisi Çukurova, ikincisi ise Hatay’ın Amik Ovasıdır. Amik Ovasında buğday hasadı birkaç gündür sürmektedir. Biçer-Döverler...
<strong>Başkan Mehmet Öntürk’ten personele promosyon müjdesi!</strong>
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Öntürk Hatay Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinde (HATSU- İMAR A.Ş.- ULAŞIM A.Ş.) çalışan personellerin promosyon anlaşmasını imzaladı....
Başkan İbrahim Naci Yapar, Karayolları kavşağı ve Küçük Sanayi sitesindeki çalışmaları inceledi
Antakya Belediye Başkanı İbrahim Naci Yapar, Karayolları Kavşağı ve Küçük Sanayi Sitesi içerisinde gerçekleştirilen çalışmalarda incelemelerde bulundu. Karayolları Kavşağı ve...
Samandağ Belediye Başkanı Emrah Karaçay: Çevre Kirliliğine kalıcı çözümler getireceğiz!
Hatay’ın Samandağ Belediye Başkanı Emrah Karaçay Zabıta birim ekibi ile bir toplantı gerçekleştirdi. Belediye toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya Başkan Yardımcısı...
İskenderun’da kumar oynayan 5 kişiye 32.125 lira para cezası
Hatay’ın İskenderun ilçesinde kumar oynayan beş kişiye 32. 125 lira para cezası kesildi. Hatay Valiliğinden yapılan açıklamada, Hatay Emniyet Müdürlüğü...
Hakkında hapis cezası bulunan bir kişi Dörtyol’da yakalandı
Hatay’ın Dörtyol ilçesinde hakkında hapis cezası bulunan bir kişi yakalandı. Hatay Valiliğinden yapılan açıklamada, Hatay Emniyet Müdürlüğü görevlilerince aranan şahısların...
İskenderun’daki uygulamada aranan 13 kişi yakalanırken, Eroin ve Esrar ele geçirildi
Hatay’ın İskenderun ilçesindeki uygulamada aranan 13 kişi yakalanırken, Esrar ve Eroin ele geçirildi. Hatay Valiliğinde yapılan açıklamada, Hatay Emniyet Müdürlüğü...
Bilişim yoluyla dolandırıcılık yapan iki kişi yakalandı
Hatay’ın İskenderun ilçesinde bilişim yoluyla 220 bin liralık dolandırıcılık yapan iki kişi yakalandı. Hatay Valiliğinden yapılan açıklamada,   Hatay Emniyet Müdürlüğü...
Dörtyol’da Uyuşturucu madde içicisi 3 kişi çeşitli maddelerle yakalandı
Hatay’ın Dörtyol ilçesinde uyuşturucu madde içicisi 3 kişi çeşitli uyuşturucu maddelerle yakalandı. Hatay Valiliğinden yapılan açıklamada,  Hatay Emniyet Müdürlüğü görevlilerince...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ